Fulgusorii de nov.dec 2009 (74*)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cryss_oana spune:

A_driana,multumesc,sa-ti spun cum era,se enerva in timp ce sugea,incepuse sa ceara mai des,la fel si noaptea,la 2-3 ore se trezea,lasa impresia ca nu-i vine cum trebuie,iar cand apasam sanul nu iesea nimic,in schimb daca apasam pe aureola iesea.Cu suzeta,ma refeream la mesajul lui Sunshine de la alaptare,unde spunea ca nu se recomanda.Al meu cum am mai spus o are din spital,si nu i-o iau decat dupa ce ii cresc toti dintisorii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cryss_oana spune:

Camy,te inteleg perfect...la noi cred ca mai dureaza,suntem la faza de tarat si ne ridicam putin,dar cadem la loc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_driana spune:

cryss ptiuuu, ma bucur ca nu te-ai suparat...nu stiu ce sa zic, dar poate avea un puseu de crestere si de aia cerea mai des...exact asa am patit si eu cu david si evident primul gand a fost ca nu-i mai ajunge laptele, si se trezea noaptea.....dar si-a revenit...dar si la mine daca strangi de areola iese laptic, altfel nu.....astea sunt pusee si mofturi.....da intreb si eu ca tuta ...nu se mai poate face nimic?
iar despre suzeta ti-am spus in mesajul anterior...acuma fiecare face cum crede...


A_driana , de minunea mea David-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cryss_oana spune:

Nu,vezi tu eu cand am vazut asa ii dadeam san de 2 ori pe zi si de restul formula,dar soacra-mea,citez:"Nuuu,nu-i mai da san ca ala e lapte stricat" si eu asa am facutAcum e prea tarziu,dar cel putin stiu cum stau lucrurile si la urmatorul copil stiu ce am de facut.Regret amarnic,dar asta e

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cryss_oana spune:

Am uitat sa spun ca lua in greutate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cryss_oana spune:

He,he,he am si eu o steluta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cryss_oana

Sunshine,am citit ce ai scris la alaptare,esti foarte informata...imi permit sa te intreb si eu ceva ce nu-mi da pace:la 5 luni baietelul meu a inceput sa suga mai des,iar sanii nu mai erau asa tari ca la inceput,pareau goi,la apasare nu mai iesea lapte,am presupus ca nu mai am lapte si l-am trecut pe formula.Intrebarea mea este:am gresit(acum e prea tarziu,dar vreau sa stiu pentru linistea mea)?In ceea ce priveste suzeta,lui i-au dat din spital,eu nu stiu ce sa zic,citisem pe net ca l-ar ajuta cand ii dau dintisorii.Cat despre soacre...nu cred ca este una mai "binevoitoare" ca a mea

Andreas-Georgian,comoara mea!!http://community.webshots.com/user/OanaAndreas?vhost=community


As putea sa presupun acuma ca a fost intr-adevar perioada de crestere mai mult ca orice. Mai ales ca cele 2 perioade din jurul varstei de 4-5 luni sunt primele care dureaza cam 4-5 saptamani, deci sunt foarte lungi, si din cauza asta le nelinistesc foarte tare pe mamici. La momentul respectiv ar fi fost bine de verificat si daca celelalte "simptome" au aparut si ele, ti-ar fi dat un pic de siguranta.
La multe dintre ele sa mai si trece in perioada asta de la alaptat "pe rezerva" la alaptat "ad hoc". EU acuma pot sa strang cat vreau de sani, nu mai picura din ei lapte ca la inceput. BB munceste calumea sa primeasca ceva, dar, are aproape 6 luni! EU simt numai cam la 5 ore ca mi se umfla sanii, ceea ce inainte erau 3 ore, si picura din ei numai cei atingeam.
Acum nu prea cred ca mai poti face oricum ceva, nu-ti mai face griji. Am auzit de relactari, dar n-as putea sa-ti spun exact cum functioneaza. In plus de asta, la un copil de 6 luni, aproape ca nu se mai merita, din cauza ca oricum trece incet pe alimentatie solida.

Suzeta e o treaba cu doua taisuri. Se recomanda sa-l dai din spital , la unii bebelus care inca nu au foarte bun dezvoltat reflexul de supt. Pe de alta parte, la unii care nu au problema asta poate duce la acea "derutare a suptului" de care am spus (Saugverwirrung este pe germana. Mai ales la copii care isi sug degetul mai bine le dai o suzeta, pe care o papa vaca la momentul potrivit, decat sa incerci sa-l inveti sa nu-si mai suga degetul. Unul din cele mai dese motive pentru care isi sug BB acuma degetul este pentru ca ii deranjeaza gingiile, ca dintii trebuie sa iasa in perioada asta din maxilar in gingie. Se recomanda datul susetei, DAR, este o suzeta speciala, in forma de c, cu burta c-ului prinsa pe maner, care se poate pune si in frigider pentru racire, si aceasta suzeta speciala mai amelioreaza jena. Din contra, nu se da la cei cu dintisorii iesiti, pentru ca poate sa le deformeze forma dintisorilor (oricum una din cele tesite e mai sanatoasa decat un deget!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui camy_pus

TA-NA-NA-NA!!!!!!!


FLAVIUS A INCEPUT SA MEARGA BINE...BINE DE-A BUSILEA!!! L-AM LASAT PUTIN LA EL IN CAMEARA...SI L-AM GASIT PE HOL.
EL DE MULT MERGEA ...DAR ERA O ARUNCATURA MAI DEGRABA IMBINATA CU O TARSAIALA PE PARCET...DAR ACUM MERGE!!!!

Cami, de Flavius Cristian in
-------------------------------------------------------------

ingerasul Darius-Andrei

Poveste si POZE


FELICITARI!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allexa06 spune:

cryss - si eu cred ca ai gresit renuntand sa mai alaptezi,dar asta e, si eu am gresit la primul copil,la Razvan,i-am dat lapte praf din maternitate la " sfatul " unor asistente si copilul a papat mixt pana la 5 luni,apoi doar lapte praf.Acum la al doilea copil am stiut ce am de facut si alaptez exclusiv la san bebele care are acum 5 luni

camy - felicitari strumfului mergaret !!! Ai baiat mare !!!

http://community.webshots.com/user/allexa06

allexa,mami de baietei Razvan Ioan si Stefan Teodor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cryss_oana

Am uitat sa spun ca lua in greutate.

Andreas-Georgian,comoara mea!!http://community.webshots.com/user/OanaAndreas?vhost=community


Acuma am vazut de-abia mesajul asta al tau.
Atunci numai asta cam putea sa fie. Intr-adevar, macar sti sa incerci la urmatorul copil.

Mergi la inceput