Pufuleti cu colacei de ian-feb 2010 (70)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ayanna_xem spune:

Salutare fetele…

Am zis ca mai intru azi dar uite ca n-am mai apucat…am avut o printesa maraita si mofturoasa care numai in brate si la tzitzi a vrut. N-am putut sa fac nimic nici prin casa si aveam atateaaa…am reusit sa calc cateva hainute si sa aspir asa mai mult la repezeala. In rest. nimic…noroc ca am avut ceva mancare facuta de ieri ca nici barbat-meu n-a fost acasa si nu a avut cine sa gateasca.
Dupa ce a adormit gaza m-am uitat la eurovision…si uite ca iar m-au prins orele mici pe aici.

Sper sa-mi revin repede la starea mea de dinainte, ca am cam inotat in ape tulburi in ultima vreme si sincer mi-a fost cam greu sa scriu mesaje pe forum si sa raspund, dar m-am straduit, ca sa nu ma dati disparuta.

M-am distrat cu CRISTIES ca si-a inscris gargaritul la cresa, dar daca ma gandesc bine e o decizie foarte inteleapta. Eu habar n-am ce-o sa fac cu fii-mea cand voi incepe serviciul…eu as sta doi ani acasa, dar ma preseaza de la servici sa ma intorc. Dar avand in vedere ca scad salariile si mi-au mai taiat si 40% din sporuri, o sa iau mult mai putin decat indemnizatia…tre’ sa fiu nebuna sa ma duc pentru bani mai putini si sa-mi las si copilul cu cine stie cine. Hm, nush ce o sa fac…nu pot face planuri pe termen lung.

RUXITA nu am citit inca povestea. Sunt sigura ca e super, mi-o pastrez pentru maine, ca acum sunt prea obosita ca s-o savurez! …Asa faceam si cand eram copil (si inca mai fac) imi pastrez momentele de placere pentru mai tarziu ca sa ma bucur de ele in voie.

DULCINEEA eu folosesc pampers…nu stiu daca exista diferente intre ei si cei de la baby love ca marime, dar fii-mea are 7 kg iar nr. 3 ii sunt mici. Am trecut de cateva zile la nr. 4 si acum e ok, ca si noi pateam explozii de kk la greu inainte.

CRIS. D citeam ce-ai patit cu Ema dupa vaccin si am recunoscut-o pe fii-mea in descrierea ta. Numai ca noi n-am facut inca vaccinul…nici nu vreau sa ma gandesc cum o sa fie dupa…
Ma gandesc totusi ca e agitata din cauza mea…ca oricat m-am straduit eu zilele astea sa ma mentin calma ea tot a simtit ca ceva nu e in regula. Mai ales ca o alaptez la san.

DANYELANA cred ca deja ai ajuns in tara…sper ca ai avut un zbor placut si ca sunteti bine.

CATALUTZA exact asa si la noi…rade fii-mea cu hohote cand o pup pe gushita…si cu tzitzi la fel…des, cel putin de o perioada incoace numai cu nasa-un tzitzi sta…si nu neaparat ca sa pape, ci doar sa tina tzitz-n gura. Deja incep sa ma doara. M-ai facut curioasa cu Baby tea ala…o sa-l incerc si eu, poate se mai calmeaza durerile de burtica ca tot timpul se frichineste si banuiesc ca de la burtica face asa. Si daca ajuta si la laptic e exact ce-mi trebe.

DECENUELA imi plac tare de tot mesajele tale...m-au facut sa zambesc chiar si cand nu ma simteam in stare de asa ceva. Imi place umorul tau! Sa nu te schimbi, ca esti foarte placuta asa cum esti acum.

MIREMIA spor la scris si inspiratie!!! Sa scapi cu bine de stresul dizertatiei si sa iei un 10 cu felicitari.

NIKOLE

BUBU cat esti tu de frumi …cred ca o sa fii o mireasa superba!!! . Abia astept sa ne aduci poze. Sa fie asa cum iti doresti!!!

EVY_ME felicitari pentru puiul ‚sanatos, frumos, destept’. La faza cu soacra m-am distrat tare..mai ales de concluzia ei: ‚o fi deocheat’.
Imi place si moto-ul tau de la semnatura. Foarte adevarat!
Vazut si poze cu rapidistul zambaret. Scumpel foc!

De fapt am vazut poze numai cu pufuleti frumosi…am avut ce admira pe contul nou.

Gata...trimit, ca iar m-am lungit.



Va pupic. Noapte buna.











mami de strumfita scumpa Daria-Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasor spune:

Dulcineea bafta maine la doctor !
Evyme eu stau cu mama mea si toata ziua ii fac observatii ca aia nu face bine, ca aia la fel nu e cum fac eu , dar fiindca e mama mea nu pun la suflet, uit imediat, si chiar imi si pare rau ca ma iau de ea, dar daca ar fi fost soacra-mea.... ... cam toate mamele si soacrele sunt la fel , diferenta e ca mamei tale ii poti zice multe lucruri in fatza, te descarci si gata, pe cand la soacra... mai greu. Soacra mea e o femeie cu suflet tare bun, cam spurcata ca gura , dar cand vine 2 zile la mine imi scoate peri albi, desi stiu ca nu are nici o intentie rea , ma dispera. Felicitari pentru vestile bune de la doctor
Cristies ce ne faci tu... , vrei sa visez numai cinaboane??? , tare frumosi sunteti , felicitari pentru primul pe lista la cresa
Cris.M petrecere frumoasa la botez
Ruxita esti belea cu urechile copilului. asta cu lipitul urechilor nu e un mit din ala....
Lia sanatate multa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns plateea spune:

neata fetele...
dar vad ca la ora asta fluturiti toate, numai ca nu pe aici.

io raportez cea mai nasoala noapte de... 3 luni incoace. sunt varza. adoarme, doarme putin si agitat, apoi incepe sa urle prin somn, cu lacrimi si pana nu-l trezesc nu-l pot opri din urlat. asa o tine de ieri dimineata, dar azi noapte a fost punctul culminant. ma lasa nervii cand il aud cum urla, mititelul. macar daca as gasi cauza...

oricum, va las la termos o coffe calda, iar alaturi coltunasii aia pe care i-am promis de ieri, pentru cristies si nikole umpluti cu vise dulci si aromate, pentru MP umpluti cu carne, pentru mandruta cu dulceata de visine, pentru danyelana cu multa cioco, iar pt mine si restul, cu branzica de vaci frecata cu zahar si vanilie...

zi buna sa avem!



I will survive...

www.flickr.com/photos/48923265@N03/" target="_blank">bbTo
povestea unei pastai...numita bbTo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ale1212xa spune:

neatza fetele

haideti ca dau eu o cafea in dimineatza asta ca tare obosita ma simt..desi am dormit de la 23 la 7:30 cu o pauza de 20 de minute pe la 4 asa...dar nu stiu ce am, zici ca m-a calcat un tren toata noaptea...posibil sa-mi vina uratii si de aia

oricuuum..o zi frumoasa sa aveti

-----------------------------------------
Dragos-Andrei(08.01.2010)...un bebic mic si pitic facea baie intr-un ibric

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

neata fetele
multam de cafea plateea si ale1212xa
acum savurez coltunasii cu carne ...plateea

am vazut de dimi o semnatura super:O DAU PE SOACRA-MEA, DAR NU LA SCHIMB, CI PE DEGEABA! DAR NICI ASA NU CRED S-O IA CINEVA!
mamaaaaaaaaaaaaaaa ce mi-a placut......da' mergea la ex so_acra mea...... acu nu mai e de actualitate...

cuscra...... just in case am facut... la radu nu am facut rdg[atunci nu se facea eco] de control ca nu a vrut medicul radiolog sa-i faca...m-a facut si tra-la-la ... l-a consultat si a zis ca pe raspunderea lui nu are displazie de shold ,da' imi face mie 10 radiografii daca insist ...

cristies felicitari pt inscrierea la cresa... ma lasi cu cinaboanele alea?cat vrei sa ma fac?

nikole te admir pr rabdarea ta...je e mai temperamentala [a se citi colerica ]

am vazut ca si iasu' o puse de-o intalnire ...tre' sa iau masuri...plateea m-a abandonat,nu mai vad pastaia ... rlc_sandor punem si noi de-o ieseala?

vad ca bebeii reactioneaza la vaccin care cum vrea:unii dorm,altii ... multi din oradea pt toti!


am editat , ca-s zuza rau...ziceam de inscrierea la gradi......




cornelia,mami de Radu (30.07.2000) si Alexander (05.01.2010)
www.flickr.com/photos/43575800@N02/" target="_blank">poze


asa creste Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:

Neatza! Plateea, Alexa multumim de cafea. Eu una am maaaaare nevoie.
Sebi Sebitza s-a trezit la 6:30 si a inceput sa "comenteze". Cred ca are lucruri importante de spus ptr ca nu a terminat nici acum...

Mamica de Sara(22.11.2006) si Sebi (27.01.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca_mica spune:

Neata!

Multumim de cafea fetele!

Piciul meu inca doarme, s-au cam umplut tzitzile si el nimic!
Chiar am patit-o intr-o dimineata, am fost foarte "inspirata" si m-am culcat cu un sutien fix pe mine. Aveam a doua zi un san tare si dureros de mama mama! Aaaa, si nu m-am laudat inca: am inceput sa sugem fara protectii de silicon! Acuma la spartul targului, insa orisicat!

Al3csa, eu sunt inca pe la capitolul 67, ma bucur ca Mini a reactionat pozitiv la noua "dieta", sper sa nu aflu prin capitolul 68 ca n-a mai mers!

Plateea, 410 ml... hm, mi-ar placea si mie... noi mai papam, tzitzi de 2 ori pe zi insa cu completare, deja nu mai e suficient decat dimineata (cateodata) Dar mai avem 2 saptamani si incepem diversificarea, asa ca nu-i bai, bine ca a fost si pana acum

Intrebare intrebatoare: ce se mai aude de Rotarix? Ca ar trebui sa facem a doua doza si nu stiu daca sa ma mai bag au ba...

Ratusca mami de Andrei Ioan (12.01.2010)

AMR 6 kile cucuiete si inca 7 pana la starea de Nirvana... a, pardon Gazela!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

alexutzzza ce fain a fost intalnirea cu prietena ta... in iulie astept sa-mi vina prietena mea acasa ...suntem best friends de 26 de ani ... copilasul ei este cu 2 luni mai mic decat alex...face-to-face ne vedem mai rar[tari diferite],dar traiasca skype-ul ... sufleteste,niciodata nu contat distanta fizica...

catalutza si lui alex ii place mult pupat asa cum zici...

miremia succes cu disertatia!

ma bag iar la vizionat pufuleti...cat imi sunt de dragi toti...... cu mamici cu tot...


cornelia,mami de Radu (30.07.2000) si Alexander (05.01.2010)
www.flickr.com/photos/43575800@N02/" target="_blank">poze


asa creste Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Neatza fetele!
Ce vroiam sa zic mai de demult! Si mie a incep sa-mi cada parul, dar nu ma panichez, perioadele de crestere fiziologica alterneaza cu cele de cadere fiziologica, perfect normale, cea de crestere fiind de 4 luni, cea de cadere de 3 luni - dar totusi, pentru ca am par cam putin si nu vreau sa-l pierd am decis sa iau masuri - lotiune regeneranta cu petroleum de la Girovital Plant care se aplica 1 data pe saptamana timp de 3 luni (exact cat dureaza aceasta perioada de cadere)... plus vreau sa mai folosesc un alt remediu nu mai stiu proportiile - miere, scortisoara si ulei de masline incalzit, se face totul pasta si se aplica pe par timp de vreo 3-4 ore dupa care se clateste bine-bine. Aceste 2 remedii le-am verificat si dau rezultate mai mult decat satisfacatoare.

Urechea copilului - am vazut si copii "antenisti" de la natura si tre sa recunosc ca sunt hazlii, si ok pana la urma, dar in cazul copilul meu nu e vorba de asa ceva, urechile sunt asimetrice rau, daca ar fi avut ambele urechi caplauge il lasam in pace (nu te poti impotrivi naturii, nu-i asa?), dar lui i s-a blegit o urechiusa de la statul pe dreapta in maternitate cand avea urechiusa f. frageda, n-am stiut atunci sa fiu atenta, sa i-o indrept, eram blank, parca nu m-ai crescusem copii in viata mea (pe fiica-mea am nascut-o si crescut-o intr-o alta viata)...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca_mica spune:

Gata capitolul 67.

Ruxita, ce povestesti tu acolo cu casatoriile... de notat si retinut!
Alexutzzza, eu folosesc cu succes recipientele de kk si pipi. le luasem ca sa stochez vezi Doamne LM la congelator, dar n-am avut ce sa stochez! Asa ca atunci cd pleaca Andrei in parc ii pregatesc bibe cu apa calda si in recipentele astea pun nr de lingurite de LP necesar si il prepar pe loc. Le-am sterilizat de nspe ori in Avent, se inchid etans etc. Sunt foarte multumita de ele.

Cristies, multumesc de raspuns cu doctorita .

Next: capitolul 68!

Ratusca mami de Andrei Ioan (12.01.2010)

AMR 6 kile cucuiete si inca 7 pana la starea de Nirvana... a, pardon Gazela!

Mergi la inceput