FIV in Ungaria 106

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

Buna!

luck,eu la ciclul urmator dupa primul fiv ,am avut un chist de 30mm in z12,l-am sunat pe dr Ispasoiu si mi-a recomandat orgametril din z16-25 cite 2/zi,in z2 a CM urmator am facut eco si nu mai aveam chistul,eu am mai luat o data orgametril pt chist si a fost ok.
Eu ramin tot la parerea mea,fara inhibare de nici un fel inainte de fiv (asta numai pt noi)eu am impresia ca dipherelinul care l-am bagat din z2 mi-a inhibat foliculul si nu a mai crescut de la 4,8mm,stiu pe cineva care a facut protocolul cu antagonisti fara AC si a fost mai bine decit atunci cind a luat AC.
Unde faci ecografiile,ai mai fost la dr Ispasoiu pt ecografii?

Eu iti tin pumnii,sa fie bine,vad ca numai de belele avem parte

Laura,mult noroc la operatie si dumnezeu sa-ti arate calea ce buna pe viitor

Cristal,prin cite ai mai trecut si tu....si cite incercari..dar dumnezeu totdeauna rasplateste perseverenta,asa ca va veni si rindul tau,dumnezeu sa te ajute la operatie,caci fiv-ul cu siguranta va fi norocos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atena_77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui simonia

Aristica, imi pare rau ca a trebuit sa renunti, dar ma bucur ca am gasit eu loc. faptele bune se recompenseaza
Atena, cand sosesti la clinica? poate ne intalnim.
cati bani trebuie in oras; metrou, autobuz, taxi? eu vin si plec cu trenul.
unde se pot schimba banii ? si pentru translator


simonia: in jur de 20000 HUF pe zi masa si transport
la clinica am programare la ora 1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atena_77 spune:

adi: ce veste frumoasa!!!!! ma bucur mult pentru tine
Iti voi urma sfatul si ii voi scrie
motzishor: multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atena_77 spune:

tamy: iti multumesc mult pentru raspuns, am impresia ca am uitat s-o fac , va tin la curent cu ce-mi raspunde PK
adria: tinem pumnii pentru maine
roxi: am o prietena careia i s-a prins un singur embr cu 2 celule...asa ca...nu conteaza. Sfatul meu e sa nu te mai gandesti la statistici si sa incerci sa fii cat mai primitoare cu puiutii la transfer (eu una recunosc, am fost foarte foarte stresata in ziua transferului si nu a fost bine...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motzishor spune:

Fetelor, vreau sa va spun ce recomanda astia in USA sa faci dupa punctie si dupa implantare. Cica 2 zile sa stai numai la pat. Nu ai voie decit excursii mici la toaleta si la bucatarie ca sa iti iei ceva de mincare, dar de mincat se maninca tot la pat. Am vrut sa mentionez asta pt. ca vad ca in Ungaria ei zic sa nu faci efort mare dar poti sa iti vezi de treburi.

Acum eu nu stiu cine are dreptate sau nu, dar eu cred ca nu e rau sa fim atente.

Noapte buna tuturor,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atena_77 spune:

simonia: de translator nu stiu...Case de schimb valutar gasesti peste tot: gara, centru (Vaci Utca, etc), dar e mai usor sa mergi cu forintzi +/- EUR din Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki_74 spune:

Buna, va citesc de ceva vreme, as vrea sa va intreb daca a fost cineva la budapesta la dr. Szmatona, cum este? Avem programare la el pe data de 17.06, la dr.PK am fi vrut dar nu reuseam sa facem programare decat prin iulie si concediul nostru este in iunie asa ca am acceptat la Dr. Szmatona. Ziceti-mi cine traduce la budapesta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luck spune:

roxi
eu as putea sa incep doar in iulie , pana atunci nu pot din cauza serviciului.
Imi aduc aminte ca erai bucuroasa ca ti s-a miscorat chistul si nu mai este nevoie de punctie.
Parca trebuia sa mergi in Budapesta sa ti-l punctioneze si apoi sa incepi procedura fiv.
Spune-mi te rog se poate punctiona si incepe stimularea la acelasi CM?
Te intreb in ideea in care pot sa incep AC iar in cazul in care nu se micsoreaza la CM PK sa imi faca punctia si apoi sa incep stimularea.
Ti-am trimis 350 lei , am crezut ca doar 11 fiole imi prescrie.Te rog frumos sa-mi spui cat trebuie sa depun diferenta.
Multumesc !!!
anabel
nu-ti poti da seama la eco daca e cu lichid sau nu?
Daca e cu lichid se punctioneaza?Daca nu e cu lichid ce se intampla?
adipapazi
adica momentul ovulatiei trebuie corelat cu un nivel bun al estradiolului?
bytzi
la Ispasoiu am fost pt eco , si da – mi-a dat orgametril 2/zit imp de 5 zile si apoi AC– dar am inteles ca orgametrilul este pt declansarea menstruatiei si nu cred ca am inteles rau!!!
Mi-ai dat o veste foarte buna daca exista posibilitatea sa se resoarba cu orgametril.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

luck, io asa cred. dar mai ales cu nivelul LH si cu dimensiunea foliculilor. e2 en fel de a treia roata la caruta.

atena,

motzishor, progesteronul e mai important dupa ET, pt sustinerea sarcinii. cand ramai gravida natural, foliculul elimina ovocitul si devine corp galben, responsabil cu nivelul PGR.

oricum, morala mea este: la naiba cu hormonii, ca astia de la un punct incolo nu mai au logica si fac tot ce vor ei. relaxare, relaxare, relaxare, incredere!

va pupa fata


Adi +11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luck spune:

adipapazi
asa o fii , nu zic nu , numai ca si la mine la ultimul fiv la Zadori ,cand am avut 3 ovocite bune (nu cred ca ma mai intalnesc cu asta ) , am avut endometrul 12 la punctie si 20 la ET , da 20 , cel putin asa a spus Zadori , si valoarea estradiolului meu nu vrei sa stii cat a fost,
In sensul ca la inceput nici nu prea exista dar nu exclud posibilitatea sa fii crescut pana la punctie dar totusi nu cred ca a crescut asa de mult incat sa imi faca un endometru asa frumos.
Eu intotdeauna am stat prost cu nivelul estradiolului si bine cu endometrul.
Sunt de acord ca trebuie sustinut si estradiolul dupa ET ca si progesteronul.

Mergi la inceput