Prietene la bine si la greu - 18

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lylyana.ion

monis, vin cu alex, cu 282, cobor la arc si o iau pe jos...sper ca e bun traseul ales o sa te sun sa vad pe unde sunteti, caci nu stiu cand ajung

Lili, mami de Alexandru (18.11.2009)
pozicile noastre

varsta noastra


cand eram eu studenta (adica acum mult-mult timp) exista masina 182 care trecea si prin tei si prin victoriei.....

monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Flavours Bine ai revenit, ma bucur pentru Tudor ca e bine. Mama inainte de Chiara a fost multi ani babysitter, ultimul salariu a fost de 1000 de lei la 2 gemeni cu care statea intre 8 si 12 ore pe zi, parerea mea (hac) e ca lua extrem de putin, dar sunt subiectiva. Mai gasea si maldar de vase de spalat, camasi de calcat, mai o cereau si sambata, mai si duminica. Despre religie nu ma bag, dar pot incerca sa te conving cu otetul ca nu se simte absolut deloc. Chiara Ada, vita mia , Chiara creste Odiseea plecarii noastre acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dozz spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andrecluj
- nu am clatit, se usuca perfect. Am curatat gresie, ca n-am parchet, dar daca te intereseaza pentru parchet, sa-mi spui ca am notat undeva in caietul meu "miraculos".


Cand ai timp sa cauti in caiet, scrie-ne te rog si reteta pt parchet. Nu e graba, am timp pana atunci sa le testez pe celelalte. Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Flavours eu am bona la fata. Ii dau 1000 lei. Programul este 8-16:30. Timp de o luna am avut program scurt si ii dadeam drumul la 1:30-2. I-am dat cadouri de 1, 8 martie si de paste. De Paste i-am dat liber o saptamana, pt ca oricum stateam eu la acasa. Nu i-am scazut sapatmana aia, desi ea mi-a spus sa i-o tai. Si ea ma rugase sa o las libera saptamana aia. Acum, luni a fost libera, pt ca eu am stat acasa. Baga aspiratorul in sufragerie, sterge parful si calca haine. Ea mi-a cerut aspiratorul si sa-i dau de calcat. Mentionez ca era curatenie cand i-a cerut sotului aspiratorul.
Eu stiu ca salariile sunt cam asa.
8 ore 1000lei
12 ore 1500lei
live in 2000lei
Asta ca sa te orientezi ca salariu.
Eu nu o stiam pe d-na asta, dar mi-a facut legatura o prietena de a mea. Ea mi-a zis ca imi garanteaza pt ea. Ce-i drept ca nu ascund bijuteriile sau banii lunari de ea.
Ieri am vorbit cu o prietena a mamei si imi spunea ca fisu ii da bonei 1200lei pt 2 gemeni de 4 ani. Altcineva mi-a zis de 1200lei , bona la fetita de un an, si face si menaj usor.
Pup si bafta sa gasesti o bona faina.

Poze noi cu Pinky de la 5 luni (nascuta in 09.12.09)

Botezul Cezarei - poze

www.youtube.com/watch?v=QuT8Cn9C5jg " target="_blank">Botezul Cezarei - filmulet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_80 spune:

buna seara,


Ne puteti da si noua un vot, va rugam?

http://www.cordcenter.ro/gallery/image/2519.html


de scump Maria 13.12.2009

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

Citat:
citat din mesajul lui monis5

[quote]
cand eram eu studenta (adica acum mult-mult timp) exista masina 182 care trecea si prin tei si prin victoriei.....


282 e la nasu' nostru, pt 182 am de mers si as prefera s-o fac prin centru. e departe arcu' de piata victoriei? ca nu vizualizez traseu'...

Lili, mami de Alexandru (18.11.2009)
pozicile noastre

varsta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia74 spune:

DANKUTZA cred ca de aici am comandat Rudivaxul. Cand ii suni spune-mi ce ti-au zis.

Reprezentant Sanofi Aventis SRL Bucuresti.
Telefon
+40(21)2507392 +40(21)2507394 +40(21)2507393


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Mesaj inceput dupa-masa, sa vad cand reusesc sa-l trimit.
Slava Domnului, Timi e bine acum. A luat doua zile Influcid (tabletute homeopate) si vit. C si pe cand sa ajungem cu el la dr. neonatolog i-a trecut. Multumesc mult pentru sustinere si gandurile bune.

Cam slabutel printisorul meu: 7,630 kg. I-am zis dr. neonat. ca nu sunt prea incantata de cum evolueaza diversificarea, ca mai mult de 2-3 lingurite nu a mancat (in orice combinatii i-am dat pana acum), iar ea mi-a zis ceva de genul: dar ce, e dupa el? De la varsta asta deja il lasati sa isi faca de cap? I-am zis in fata ca eu cu forta nu ii pot da mancare, sa-l indop ca pe curcani. Daca vrea bine, daca nu...laptic este la discretie. Atunci, a inceput ea cu lectiile: vedeti, doamna, dupa 6 luni lapticul nu mai e suficient, trebuia sa incepeti putin mai repede diversificarea (asa cum mi-a fost spus ea...), ca de aia nu ia copilul in greutate bla, bla...

Parca tu, Monis , ziceai ca a avut ceva probleme cu Santi, ca a inceput sa pape si de la tzitzi mai putin laptic dupa ce i-ai introdus legumele. Am patit-o si eu cu Timi, si m-am si ales cu un nodul la sanul drept, pe care nu-l pot scoate cu pompa, si pana acum...nici el cu gurita. Sper sa nu se agraveze. E cumva postat in partea de sus, si nu stiu in ce pozitie sa-l tin pe el sa suga - citisem pe la voi ca acolo unde sta cu barbita se desfunda cel mai bine. Oricum el are doar o singura pozitie din care papa, deci...
Ma bag in seara asta la un dus fierbinte si masaj, sa vedem ce iasa.

Fetelor, care cereale sunt mai bune si fara balarii, arome, etc. Ma lasa memoria, sau chiar am citit pe undeva ca nu trebuie sa contina amidon? Stiu de Nestle ca sunt foarte aromate, dulci, si nu sunt recomandate. Eu am folosit pana acum Miulpa Bio - fulgi de orez fara lapte, dar la fel ca si Diana. nu sunt incantata ca nu se dizolva in lm, ci trebuie tot timpul sa bag la beibicuc (mersi, Andre ) sa se sparga fulgii aia. Si cum eu ii dau tot cate 30-40 ml lapte cu fulgi, mi-e teama sa nu mi se strice beibicucu de la atata invartit in gol. As vrea sa schimb firma de cereale, dar nu stiu cu care. Topfer sunt ok? Stiu ca dankutza e fanul lor. Cum sunt cerealele? Le-ai incercat? Se dizolva bine? Esti multumita?

RamoC, imi pare asa rau ca iar ai probleme cu printisorul. Ai incercat cu medicament din ala "a la Lumi" pt reflux? Sau nu merge nici asa? Scuze daca ai mai scris si intreb ca tuta.

gabitza, eu il culc pe Timi intr-un body cu maneca lunga si sacul de dormit. In noptile in care a fost mai rece, saptamana trecuta, i-am mai pus si o paturica deasupra. Dar de-acum nu cred ca mai e cazul. Noi am luat sac de dormit pt ca se dezveleste non-stop, si trebuia sa ne trezim cu randul noaptea sa il tot incelim, iar dimineata il gaseam tot inghetat de frig.
Acum, ca vine vara, cred ca ii voi da body-ul si un saculet ce l-am primit cand am fost in Elvetia. E doar pentru picioare si burtica, ca un sac, cu o banda elastica lata pentru a sta fixat pe corp. Se poate ridica si putin mai sus, pana subsoara aproape. Astfel, picioarele sunt libere pt pedalat. Nu stiu sa explic mai bine. Daca gasesc vreo poza pe net cu chestia asta (ca nu stiu nici cum ii zice), o sa-ti arat.
Pentru carut si scaunul de masina inca nu am gasit solutii, decat o bucata de material din bumbac (ca un cearseaf micut si subtire).

Andre, ce multe idei "bio" ai! Multumim mult de idei si retete. Mi le-am salvat, si sper sa imi fac timp intr-o zi sa experimentez cate ceva. Te admir foarte mult pentru cat esti de organizata. Cate trebusoare caznice ai insirat tu ca faci intr-o zi, eu abia fac intr-o saptamana. Si pentru asta trebuie sa iasa sotul cu copchilu in plimbari, ca sa am loc sa ma desfasor.
Pfiii, mor de nervi, ca nu stiu pe ce am apasat si mi s-a sters tot ce am scris; numai partea de sus o avea salvata.
Incerc sa sintetizez, ca sunt rupta de oboseala.

Dozz, multumim de intrebare. Timi e bine, asa, in linii mari, dar cam certat cu mancarea.
Interesanta lista de medicamente. Eu cred ca as lua doar cate un singur medicament din fiecare. De ex, stiu ce are efect pentru nas infundat, pentru diaree, si numai aia iau. Iar daca la alergii nu stiu ce ar fi mai bun, intreb pedi/neonat., fac niste sapaturi pe net, si tot un singur medicament as lua.


Many, vad ca ti-au raspuns fetele intre timp. Nici noi nu am mers cu scaunul auto, ci l-am tinut in brate, legat cu centura de centura mea. Initial am vrut sa luam scaunul, dar prietenii nostri ne-au spus ca au ei acolo si scaun, si patut si carut, asa ca nu am mai luat decat valizuca cu haine.
Daca nu are hotelul carut, cred ca ar fi foarte util sa iei de acasa.

Lili, eu am aragaz jumatate electric, jumatate cu gaz, iar cuptorul electric. Ti-am fost facut o adevarata inventariere a lui, dar s-a sters mesajul, asa ca redau pe scurt avantajele curentului:
- nu se elimina gaz in bucatarie
- nu se aburesc geamurile (iarna)
- nu se face caldura insuportabila (vara)
- al meu are 6 nivele de incalzire la plita cu curent. Primul il folosesc doar pentru a tine mancarea calda pana vine sotul de la lucru, sau pana ajung musafirii. Celelalte nivele le vei vedea utile pe parcurs, in functie de ce gatesti.
- cuptorul electric e super de tot! Nici nu cred ca as putea gati la cel cu gaz acum. NU stiu ce firme ai vazut tu si ce optiuni aveau. Al meu are cateva: aerul cald sa vina numai de sus, numai de jos, de sus si de jos, ventilator -care roteste aerul cald in tot cuptorul si se coc uniform blauturile de praji, are si functie de dezghetare si grill, dar eu nu le prea folosesc.
Eu gatesc si pe gaz si pe curent, in fucntie de timp si chef. Insa la noi e ceva mai ieftin curentul comparativ cu Romania.

Am mai scris initial cate ceva, dar acum nu mai am timp, ca pana la 12 trebuie sa termin ceva de lucru.

si noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

Bonsorele!
Azi a fost o zi mai buna. Am mancat fara cantecele .

Am trecut sa va salut repejor, in drum spre baissa si patut, in ordinea asta ...si sa-i raspund lu' Monis.

Mai fin pasate decat la blender nu am cum sa le fac....si de cele mai multe ori, masa cu probleme e cea de la pranz. Desi, am avut uneori probleme si cu masa de dupa-amiaza. Iar la pranz, mereu ii incalzesc papica.

Diversificarea noastra arata cam asa:
- ora 6 (+, -) lapte
- ora 10 (+,-) fructe proaspete, pasate..in diverse combinatii (mar, para, avocado / mar, banana, avocado / mar, mango, portocala / mango, banana, portocala / mar, portocala, nectarina / nectarina, papaya / etc...si tot asa. As vrea sa-i bag niste biscuiti fara gluten langa fructele astea....inca ma mai gandesc...
- ora 13 (+,-) combinatii de n luate cate k din cartof dulce, morcov, dovlecel, telina, brocoli, si de ieri, sfecla rosie. Si am inceput cu carnita. Cu toate ca nu-mi place deloc. Ma gandesc ca odata introdusa pacatoasa asta s-a dus cu intestinele lui curate si cu "ne-problemutele" viitoare. Pe de alta parte, la cat de fin este pasata si cat de putin i-am pus, cred ca e insesizabila. Cel putin deocamdata.
Ieri a mancat cu un "concert" sustinut de taica-su, timp de 20 min - cartof dulce, dovlecel, sfecla rosie si un vf de carnita. Azi a fost a 2a zi de carnita, dintr-o bucatica de marimea a 2 falange, alaturi de combinatia de ieri. Tot azi mi-a terminat castronelul pe nerasuflate..Dzeu sa mai inteleaga....
- ora 18 (+,-) iaurt cu putina branza de vaci (iaurt 0% si br. degresata) cu fructe pasate. Am incercat sa i-l dau simplu si s-a strambat de parca ii dadeam pelin. (De curiozitate, am incercat sa-i dau intr-o zi combinat cu un Hipp-piersica - nu vrei sa stii cata bucurie era pe el, ar fi mancat si borcanul....nu stiu ce pun astia in ele..cred ca borcanasele astea sunt ca junk-food-ul pentru oamenii mari )
- ora 21 lapte simplu sau cereale cu lapte (in functie de cum imi pare mie ca a mancat peste zi)

(Din capitolul "stupid question":
Q#1 - care e faza cu "NU - cereale cu lapte?
Q#2 - amidonul din cereale/borcanele e cam aceeasi ciorba cu glutenul? Posibil aducator de dezechilibre digestive?
Am I stupid or am I stupid? )

Sincer, nu stiu daca procedez bine, nu stiu daca ce papa el acum va avea sau nu repercursiuni asupra stomacelului....nu stiu nici ce as putea sa fac instead....stiu doar ca atat ma duce capul si nadajduiesc sa nu-i fac rau.

Si off-topic, lasa cremussa acasa, ca sigur nu ajung maine . Al meu e fix la munci la ora aia si nu poate sa ma repeada/sa se repeada pana in zona. Tot week-endul ramane baza la noi. Asta daca vreodata vei putea si tu

. Mersi mult.

si restul fetelor, chiar daca acum am vorbit numai cu Monis. Stiti voi, sunteti in gandul meu.

Am plecat. Simt oaresce oboseala. Pupezescuri! Somn pufos!

_
Krelia, mami de tzutzupid Rares-Mihai

"Children make you want to start life over."
Muhammad Ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia74 spune:

SMARANDITZA pt nodulul de la san incearca cu comprese cu foi de varza zdrobite.

Mergi la inceput