Prietene la bine si la greu - 18

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mitzi2005 spune:

ma bag si eu ca musca in lapte sa-i spun lui Lyly ca 282 are statie si pe Banu Manta, aproape de intersectia cu Dr. Felix si Ion Mihalache, si e mult mai aproape de BRD/ gura de metrou Aviatorilor decat Arcul de Triumf. Sper sa-ti fie de folos!

O noapte linistita tuturor!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihamora spune:

Gabitza - pe timpul verii oricum transpira in scaun. Eu pun o pelinca de bumbac pe scaun si apoi copilul. Intotdeauna trebuie sa ai body sau tricou de schimb si inainte sa il scot afara, schimbam.Da, folosim aer conditionat la minim.

Andre - foarte interesanta salteluta de care zici, poate ne dai amanunte te rog.

RamonaC imi pare foarte rau ca Dominic iar varsa, poate are legatura si cu ce mananca?

Monis - multumim frumos Depinde ce fel de cereale vrei sa folosesti, eu foloseam cereale cu orez porumb si tapioca si le puneam in piureul de legume, in fructe si cel mai des in iaurt.

Michelle cu Tudor Mateo 18.11.2009 si MARIO DOMINIC 15.05.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

fetili, merci de raspunsurile cu cerealele

Monica - votat

Lylyana - nu e chiar f departe, o iei pe kiselef si tot meeeergi . dar daca sta Alexul cuminte in autobuz, poti cobora la banu manta (prima dupa statia 1 mai) si de acolo este mult mai aproape. zic si eu...

Smarandita - ma bucur ca ati trecut peste raceala . cat despre infundat copilul cu mancare "ca doar nu-i dupa el"... no comment
Da, (si) eu ziceam ca suge mai putintel de cand cu papa. Azi a fost chiar apogeu, sper ca e o inatmplare. A mancat 150 ml fructe si 100 ml piure de legume si la tzitzi a luat cateva guri si a tot intors capul . Acum inainte de somn a bagat puternic si a golit tot.
despre cereale nu stiu sa-ti spun ca abia azi am deschis o cutie de orez de la Topfer si i-am dat 20 ml...

Krelia - ziceam mai fin sau mai putin fin, ca sunt bebelusi carora le place mai mult sa simta mici bucatele pe care sa le mestece cu gingiile...
Banuiesc ca schema e aia de la doctor... deci, intrebare :
- ti-a explicat de ce iaurt 0% si branza degresata?? (asta mi se pare ciudat rau ca parca e meniu de regim de slabit si tot citesc ca pana la 1 an nu se dau produse lactate degresate la copii, decat in cazuri speciale)
la Q 1 iti raspunde Flavours.... eu am alta, nu vreau sa combin fructele cu nimic pentru ca nu e prea... indicat sa zicem.

mai vreau sa zic ceva... legat de intrebarea cu ce putem amesteca cerealele... ma intreb acelasi lucru si legat de branza de vaci... (cand o fi vremea ei, ca noi nu am ajuns acolo inca)

Mihamora - merci. intreb pentru ca eu nu as vrea sa ii dau cereale cu fructe. reformulez, nu as vrea sa amestec fructele cu nimic, sa le dau ca atare.

monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dozz spune:

Bonsoir, bonsoir,

Am ajuns si eu acasa, am imbaiat si hranit fetita, acum doarme.
Stau putin pe aici, sa vad ce si cum, ce mai faceti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_a spune:

Seara buna gagici!
Vin si eu pe drumul spre patut sa ma bag la o vorbulita cu domniile voastre, da' putin ca tre' sa fiu odihnita miine la miting
Smaranditza multumesc mult pt info, deci tu zici ca cea mai buna combinatie ar fi o plita pe gaz (combinata gaz/electric n-am vazut) si un cuptor electric? Poti sa-mi zici si ce marca sint ale tale? si scuze pt intrebarile timpite. Referitor la cereale, mie imi plac Milupa Bio cu orez, porumb si tapioca, eu le amestec cu lingurita in cana si mi se par ca sint ok la consistenta; am incercat si la blender si sint mai cremoase intr-adevar dar mie mi se pare ca asa devin cam lipicioase, deci le prefer amestecate cu lingurita si sint singurul lucru pe care-l maninca cu placere printesa mofturica din toata diversificarea asta Am incercat si orez cu lapte de la Toepfer, dar contine lapte praf deci nu cred ca vrei. Sper sa reusesti sa invingi nodulul ala buclucas, Timi sigur va reveni la sentimente mai bune pt lm, si fi-mea la inceput a supt mai putin dar acum e indragostita de tzitzi in defavoarea legumelor/fructelor fireste.
Monis am citit si eu ca zicea Raluk ca nu se combina fructele cu cereale, acum vad ca zice Flavours ca nici cu lapte nu e bine sa le combini, deci iti ramine supa, ca sa le pui in apa chioara e cam bleac . Daca afli de ce nu e bine sa combini cereale cu fructe/lapte zi si mie, ca eu asta maninc in fiecare dimineata...
Ramoimi pare tare rau ca soricelul iar e bolnavior
Andre rochita albastra de ciuhuleasca (vorba Kreliei) nu merge modificata cumva? - taiata asimetric, combinata cu un sal sau o curea, zic si eu
Nu mai stiu ce mai vroiam sa zic ca Mos Ene asta ma inghesuie rau de tot, mai fac o strigare inainte de culcarica dupa Lavi, Di, Lumi
si pt ca licurici n-a avut voie in seara asta la laptop sau petrece cu toti doctorasii aia din Gray's anatomy va zic eu G.N.F.W.Y.A.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Buna seara si de la noi

Nu am mai intrat din lipsa timp si chef. Ne confruntam din nou cu refluxul(provocat,probabil,de mar-alta explicatie nu gasesc),combinat cu dureri de dintoci= maraieli toata ziua.Sper sa nu fie si alte cauze... Nu am mai avut asa copil cu toane din perioada colicilor. Bineinteles ca nici pofta de mancare nu mai are,dupa 50 ml de lapte la prima masa,a refuzat-o pe urmatoarea si abia am reusit sa-i dau celelalte mese. De solide nici nu a mai fost vorba. In schimb,am lasat-o sa se diversifice singura cu niste batonase de morcov(bucatile pe care le-a inghitit le-am vazut in pampers).

Raluci,imi cer mii de scuze ca nu ti-am trimis lista,dar promit ca ma voi mobiliza cat de curand si ti-o scriu.




Lumi SEXY MUMMY de Alexa Annabelle Denise 7 Oct 2009

Poze Alexa Annabelle Denise

`Daca asteptam sa traim intr-o lume mai buna trebuie sa contribuim la crearea ei.`
Mahatma Ghandi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

lili - in orice tip de regim am citit (desi nu am tinut in viata mea dieta ), in orice "reteta" pt trai sanatos e subliniat ca fructele se consuma separat, nu in combinatii, pentru ca dau digestia peste cap (incetinesc varii procese digestive & stuff like this). Oricine vine cu detalii la aspectul asta este very welcome ca eu am fugit la somn.

Diana - pe unde umbli draga mea? sau esti in e-greva?

monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Off off, mai mai...vad ca si la Lumi e problema refluxul back in town .
Eu nici nu tiu ce sa mai fac...sa o iau de la capat cu doctorii, incer nici nu tiu la ce fel de doctor sa ma mai duc, au ce fel de analize sa ii fac sa aflu o data ce il deranjeaza de fapt. Sa merg iara pe instinctul meu si sa elimin din alimente, sa trecem iara pe prafuri antireflux...???? dilema mare Cred ca intai de toate ar trebui sa merg la un psiholog/psihiatru/preot/doctor... sa ma caute putin la creier, ca tare repede ma enervez, am inceput sa urlu la copil, deja cand vad ca iara vomita pe mine ma apuca pandaliile. De parca el ar vrea sa vomite(desi, uneori, am impresia ca isi provoaca greata singur numai cand vede biberonul/papica) .
Si colac pete pupaza asta seara au aparut si muciorii, care sincer ii banuiam ca stau la colt sa apara si mai sper ca asta sa fie cauza vomitatului, la fel cum sper sa treaca cat mai repede.

Daca aveti vreo idee, sugestie, mustrare nu va feriti si aruncati cu rosii in mine ca merit.


sper ca maine la protest sa se stranga cat mai multe persoane sa ne sustina cauza, ca s-a ajuns mult prea departe...
Noapte buna mamici, bebici

Ramona ,
dependenta de dragostea barbatilor din viata mea:


DOMINIC ANDREI
(26/10/2009) si a lui tati Stefi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


OOfff,mai RamoC,cat va mai chinuiti si voi... Si eu ma gandesc la ce doctor sa merg....voi incepe cu dr de familie si un pediatru(nou!) si apoi mai vedem,in functie de parerile lor.
Poate are rosu in gat Domi,am inteles ca ei vomita si de la asta.

Fetele,ma scuzati ca nu fac si eu o `labarteala`,dar sunt prea obosita....ma tarasc si eu spre pat,sa fiu fresh maine pt un eventual copil crizat.

Va imbratisez cu drag si va doresc noapte buna!



Lumi SEXY MUMMY de Alexa Annabelle Denise 7 Oct 2009

Poze Alexa Annabelle Denise

`Daca asteptam sa traim intr-o lume mai buna trebuie sa contribuim la crearea ei.`
Mahatma Ghandi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Cateva vorbulite inainte de pompatul de la miezul noptii :

Lumi, eu alaltaieri nu am mixat destul de mult morcovul si au ramas cateva bucatele mai mari in piure. Le-am gasit apoi in pampers, desi mi se parea ca nu au ajuns in gurita lui nici doua lingurite. Asa ca, ma intreb eu, legat de autodiversificarea asta: daca inghit bucatele mici si exact asa ajung in pampers, stomacul mai digera ceva? Coprul isi mai ia vitaminele, sau trece totul....ca gasca prin apa?

lili, nu sunt deloc tampite intrebarile. In mesajul mai lung pe care l-am pierdut, iti scriam ca am ales jumate gaz jumate curent pentru ca mi-a fost teama de nou. Eu nu mai gatisem pe curent, nu stiam ce si cum, si de aceea am ales asa. INsa, nu-mi pare rau. De multe ori folosesc gazul, cand imi trebuie sa incalzesc ceva rapid si nu am rabdare sa mi se incalzeasca ochiul pe curent (desi se incalzeste relativ repede...dar eu sunt o fire mai iute asa... ) Aaaa...si cartofii prajiti pe foc mare la gaz nu imi iasa la fel de buni pe nivelul maxim la curent. De aici am dedus eu ca nivelul maxim la ochiul de gaz e mai puternic decat nivelul maxim de la curent. Asa ca....atunci cand am nevoie de foc puternic, rapid, bag ochiul cu gaz. Cand am nevoie de "ape mai linistite" il folosesc cel de curent.
Hm....deci zici ca nu ai vazut combinatia gaz-curent pentru plita? Ce chestie...pentru ca aragazul meu e Electrolux. Adevarul e ca il am de cativa ani, si nu stiu daca se mai fac acum modelele astea, ca nu am intrat intr-un magazin de specialitate de nu stiu cand.
Cred ca nu m-am exprimat prea bine si clar din cauza nervilor ca mi s-a sters mesajul : eu nu am doua aparate separate (plita si cuptor), ci un singur aragaz. PArtea de sus (plita) e jumate electrica jumate pe gaz, iar cuptorul e doar pe curent.
Am uitat ceva: datorita ventilatorului, poti pune si doua tavi de prajitura/pizza deodata, ca se coc uniform. Foietajele ies o delicatete si sunt gata in cateva minute. Eu am si timer la cuptor, dar nu il prea folosesc.

monis, wow, ce mancacios e Santi acum!!! 150 ml fructe cred ca o sa pape Timi la majorat. Iar 100 ml legume...la nunta.

Lidia, multumesc mult de pontul cu foaia de varza. Maine incerc si asta, ca mi-a mai ramas acolo un nodul mic, cat o boaba de mazare, si nu iasa nicicum.

Maine dimineata trebuie sa mergem si noi la analize de 6 luni - sange si urina. M-am tot hlizit eu pe-aici cu colectatu urinei, da cine stie ce m-asteapta dimineata. Desi...la putulica de baietel ar trebui sa fie no problem.
Ma duc si eu la somnic.
Noapte buna.

Mergi la inceput