Dr. Who

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Denizel, de alea cu Father's day si urmatoarele cu Empty child. O fi copilul Iilenei mai maricel, a mea are 4 ani, no way.
Beren, aia sunt originalii, dar ideea conteaza, nu? Trailerul din Silent hill nu ii arata pe "mancatorii de oameni, timp, spatiu si restul dimensiunilor".

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

O fi, o fi mai maricel. Aproape 9 ani.
Nu, nu le vede pe toate.
Intii pentru ca nu i le arat eu pe toate (Father's Day de exemplu, nu. Rezolvarea cu zburatoarele nu mi s-a parut mare isprava, dpdv al scenariului, numa' ii induceam o stare de tensiune asa, ca sa fie, iar partea "touching" oricum n-o intelegea si nici nu voiam sa-l incarc cu te miri ce spaime gen pierderea tatalui etc).
Pe urma pentru ca nici nu-i plac toate. Cind e prea multa filosofie se plictiseste.
In tot cazul, eu aplic tehnica mentionata la inceput: vede making-of-urile. Desi, intre noi fie vorba, pustiul pare mult mai putin dispus decit mine sa se ingrozeasca la toate cele. E un dur .

Empty child & The Doctor dances, insa, i-au placut grozav. Cred si eu, a fost extrem de spectaculos. Si amuzant. Si cu un deznodamint atit de inedit si solar de te binedispunea pe-o saptamina. Plus ca era cu razboi si cu copii pe vreme de razboi si cu raiduri aeriene nemtesti vazute la nivelul ochiului, adica de catre personaj plutind printre avioane, deasupra Londrei, ehehe, chiar misto scena.
Vazuse inainte cum e realizat trucajul cu transformarea, in amanunt, nu l-a surprins.


Langolieri? Asta sa fie sursa? Mai, o fi. (Stephen King nu-i printre preferintele mele, nu-mi place sa fiu bagata in sperieti chiar in halul asta, pot supravietui foarte bine si fara trairi din astea ).
Sau, poate, gheonoaia, ca tot veni vorba de fisuri temporale ?
Probabil categoria asta de oratanii populeaza imaginarul oamenilor de cind lumea...

Astia erau totusi haiosi. Hihi, ce cirma ca o coasa au in loc de coada :)).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Ei bine, am ajuns la final. De ce trebuia sa se schimbe doctorul? De ce? Pana o sa ma obisnuiesc cu imberbul de Tennant, o sa-mi fie greu. Chiar, stie cineva de ce l-au inlocuit pe C E? A plecat sa joace Ibsen?
Frumos, foartee frumos sfarsit, recunosc ca am avut cateva momente de neliniste, cu toate ca stiam ca Rose e si in sez. 2, dar filmul e astfel conceput incat sa te induioseze. L-as comenta, dar astept sa termine si Denizel.
Pana atunci reiau frumoasa poveste a oului, un soi de metempsihoza tardiana, cu o exceptie: pedeapsa. Unde-i principiul actiunii si reactiunii? Nu te transformi in melc, intr-un fir de iarba, nimic, ti se iarta toate greselile, ce mai, o ciorba in care fierbe crestinismul condimentat cu dogme pagane.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Eu mai zic inca o data si sper sa fie de ajuns: comentati ce episoade doriti!!!! Va rog mult chiar
Daca nu vreau sa stiu dinainte, nu le citesc, e simplu :).



Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Iileana, o mica diferenta de 5 ani intre cei doi copii. Vezi, conteaza si sa inteleaga ce se petrece. A mea ar fi vazut doar copii cu masti pe fata si visa urat. Fain ca te uiti impreuna cu copilul si ca el agreeaza serialul.
Denizel, bine, bine, comentez, la ce episod esti acum?
Beren, e mortal linkul. Demult n-am mai citit bancurile cu Chuck Norris.
"Outer space exists because it's afraid to be on the same planet with Chuck Norris".
"Chuck Norris sleep with a pillow under his gun".

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Bineinteles, Ingrid, ca serialul nu-i pentru copii de 4 ani!!!!!! Pai la 4 ani fiu-miu a avut cosmaruri de la clovnul care, de plictiseala, spargea baloane cu virful umbrelei in Cismigiu, nici nu era nevoie de mai mult :)))...
Acum insa e in epoca in care ma biziie sa-i spun povesti de groaza, ca-si povestesc intre ei la scoala, le place sa se sperie reciproc :/. Si cum eu povesti de groaza nu stiu, ca-s o panseluta , iata ca am gasit, ca parinte responsabil, o posibila iesire din impas ...

Nu stiu de ce a renuntat CE, probabil chestii contractuale, stiu doar cum a ajuns DT acolo, cica era mare fan Dr. Who in copilarie si de-aia s-a si facut actor, si, avind el la un moment dat treaba intr-un studio invecinat cu unul in care se filma ceva din serial, si-a amintit si si-a rugat impresarul sa-i gaseasca si lui un rol, un rolisor cit de mic, acolo... Probabil e o inventie de PR, dar suna dragut.

Ma uit in globul de cristal si vad ca asaaa, cam peste 2-3 episoade o sa ai o alta intelegere fata de "imberbul de Tennant" (a carui forta exista numa' ca nu in bicepsii si privirea de otel sta ). Zic 2-3, pentru ca nu stiu daca o sa descarcati si episodul suplimentar, de Craciun, dintre seria 1 si a 2-a. Cei de la AXN l-au considerat parte din serial si l-au difuzat. Cei de la BBC, nu. Sau poate invers. Oricum, ala nu-i fro' capodopera, poate fi sarit.

Denizel, pe AXN se reiau reluarile reluarilor din seria 1, de joi dimineata incepind, daca vrei sa le vezi....

Chuck Norris mai traieste?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Pana atunci reiau frumoasa poveste a oului, un soi de metempsihoza tardiana, cu o exceptie: pedeapsa. Unde-i principiul actiunii si reactiunii? Nu te transformi in melc, intr-un fir de iarba, nimic, ti se iarta toate greselile, ce mai, o ciorba in care fierbe crestinismul condimentat cu dogme pagane.

cu o exceptie: pedeapsa
Poate ca au depasit legea talionului si au ajuns nu la justificarea/iertarea raului ci la intelegerea pre-conditionarii comportamentale. In mediul in care a fost nascuta, Blon nu avea cum alege alta cale, asa ca s-a purces la schimbarea mediului respectiv. Hm, zic si io asa ....
Destul de subtil mod de a face justitie, ce-i drept. In mod normal, prin filme, asemenea situatii se rezolva cu mult singe la canal, in Dr. Who iata ca nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

De, legea talionului si legea salica, unde (sper sa nu ma lase memoria) o crima poate fi si platita cu bani. Multi. Dar, pedepsele pot fi mai blande, mai crude, nu balanta e necesara, nimeni nu-i Dumnezeu sa cantareasca gramele de vina. Iar o viata redata, nou-nouta, nu compenseaza nici pe departe alte vieti ucise de catre Blon.
In Dr Who nu e sange pe pereti, chiar si renuntarea la unda delta si categorisirea lui ca las e o mostra de pacifism rar intalnit.
Uite, ca tot veni vorba de Blon asta, ii dadeam dreptate doctorului care spune cam asa: "un om scapa ca ti s-a facut mila sau are ochii negri (aprox.) dar alte mii n-au scapat. " Asta-i personajul.
Am si episodul de Craciun. Am tot. Dar of, ochii de otel ai lui Eccleston..

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Pai rezolvarea cu oul nu tine de pacifismul Doctorului, (ca nefolosirea undei delta), ca nu el a ales-o, el era chitit sa duca personajul la judecata alor ei, tine de inventivitatea scenaristului. Pur si simplu s-a intimplat. Un nou inceput pentru Blon care nu mai e Blon. Nu personajul e salvat, cu tarele lui, ci scinteia de viata din el. Potentialul...


Ochii de otel vs. ochii imensi de caprioara? :)))))))))))))))))))))


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Pai rezolvarea cu oul nu tine de pacifismul Doctorului, (ca nefolosirea undei delta), ca nu el a ales-o, el era chitit sa duca personajul la judecata alor ei, tine de inventivitatea scenaristului. Pur si simplu s-a intimplat. Un nou inceput pentru Blon care nu mai e Blon. Nu personajul e salvat, cu tarele lui, ci scinteia de viata din el. Potentialul...


Ochii de otel vs. ochii imensi de caprioara? :)))))))))))))))))))))



www.trilulilu.ro/bright/566e0d1c4a9b15" target="_blank">see details


Da, scenaristul. Pacifist si el. Adica doar el, ca Eccleston e actor. O noua sansa la viata. Absolvirea de crime.
Ochii de otel castiga detasat. Cate episoade imi trebuie sa ma obisnuiesc cu cei de caprioara?

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput