Ghiocei de martie-aprilie 2009***210***

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Bine ati venit, excursioniste vesele! va salut in scris, ca am gatul umflat si dureros (bucuria lu' barbatu-meu ca nu mai pot sa ). Vad ca ati avut vreme buna. Acum ma uit pe poze si constat ca Alexandra s-a facut domnisoara serioasa.

Am mai vazut Luana, mereu cocheta, cu margele la joaca
Maya, Zambariciul nostru de toamna

Monica mami de CRISTIAN - "domnu' injiner"
(7.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Pana nu uit:
- Iuca si sotul ei seamana de parc-ar fi gemeni
- Ana are din ce in ce mai tare alura de shefa. Pisik, ai pus-o, mama, drepti in fata copchilului! Aoleo, jar o sa manance si soacra-sa...
- Maia e din ce in ce mai feminina
- Lucian pare de cel putin 2 ani
- Gaza in albastru e mortala. Si vad ca stie sa dea cu matura. Mamaliga daca mai face si e buna de nevasta
- Andrei si Ariana vad ca nu se sfiesc de ochii privitorilor
- pacat ca n-au sonor pozele ca sigur o auzeam pe Adelake trancanind
- Pisik vaz ca combate la dublu
- mi-au placut f tare pozele in care Vero il tine pe bb3. Zgatie-zgatie, da' stie sa indeplineasca si responsabilitatile de sora.
- trebuie musai s-o cunosc pe Ela, ca vad ca tot de pe la un metru jumate vede lumea si ea. Uffa, nu-s singura mamica-cornuletz!
- Ianis pletos, bun de dus la ACDC. Sa vedem daca acolo tot ardelean ramane


Monica mami de CRISTIAN - "domnu' injiner"
(7.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Ma duc si eu la , poate m-o lasa gatul sa dorm...

Monica mami de CRISTIAN - "domnu' injiner"
(7.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Am vazut pozele de la Intilneala super reusita
Ghioceii sint toti incredibili

Fug la nani ca deja mi-e groaza de ziua de miine.
Puuuuuuuuuuuup

PS. Monnvas sa te faci bine repede

Gina lu' Ian
Daca pastrezi copilaria mereu cu tine, nu vei imbatrani niciodata. - Tom Stoppard
Ian are 1 an!
Ian 1 an +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Neatza!

Pai ce faceti fetelor? Nu dati si voi o cafea? Eu am intrat rapid, pana nu plecam la ce treburi avem azi (al meu sotior vrea sa ma care la socrii toata ziua si eu nu stiu cum sa scap, ca avem si treaba de facut, iar cheful de vizite e sub nivelu marii). Nu puteam sa raman datoare cu povestile, desi nu cred ca apuc sa scriu tot ce as vrea, asa ca mai las si pt diseara.

Eu o sa povestesc cronologic, nu pe pareri despre personaje, ca mi-e sa nu uit pe cineva si sa nu ma incurc.

So, noi am plecat joi din Buc. Evident ca a trebuit sa ne oprim de n ori: ba la mama sa luam pui shanghai, ba la Buni sa luam placinta cu branza (f f apreciate amandoua si de parinti si de bebei), ba la socrii sa nu luam nimic, dar sa semnam condica, ca deh....no comment, asa ca am plecat abia pe la 13.00 si am ajuns in jur de 19.00 la Danes.

Pensiunea absolut superba - multumim mult sefei NOVUS pt gasirea locatiei - multa verdeata, aer curat, animale, camerele mari si spatioase, mancarica buna, ce mai, totul suuuuper.
Cand am ajuns acolo ne-au intaimpinat Iuca impreuna cu sotul si gemenutii Bogdan si Bianca, doi copilasi super frumusei si haiosi. Desi seamana (sau mie cel putin asa mi s-a parut), sunt foarte diferiti ca temperament. Bianca e mega-mamoasa (mai ceva ca Ana, ca macar Ana sta si cu tati, ceea ce Bia nu prea, mami e baza)si mai capricioasa ca deh, asa sunt fetele, dar vesela si simpatica, Bogdanel in schimb e foarte curios si pus pe sotii. Jos palaria pentru cei doi parinti, mie una mi se pare foarte greu sa cresti gemeni. Dar si foarte frumos.

Off the record, joi noaptea a fost horror, ca Ana era foarte obosita si a adormit in 2 ore jumate, apoi s-a trexit de n'spre ori maraita si cu chef de scanda, de mi-era si frica sa nu trezeasca gemanutii, care aveau camera langa noi. Urmatoarele nopti a fost insa mult mai bine, doar cu vreo 2 treziri.

Vineri au inceput sa vina restul gastii. Intai ne-am intalnit cu ELA, Dan si Ianis, dar nu am apucat sa stam cine stie ce impreuna, ca noi pazeam copilu care dormea, iar ei mergeau la masa. IANIS e super frumusel, plin de carlionti si atat de cumiiiinte (dar asta va zic mai tarziu, la concluzii).
Au venit apoi NOVUS cu sotul si Alexandra si Gazele. Exact aceeasi senzatie am avut-o si eu, ca o cunosc pe NOVUS de cand lumea. Nu ma asteptam decat la o familie superba, plina de viata si relaxata si exact asa a si fost. Alexandra intra si ea in topul cuminteniilor, eu una nu am auzit-o maraind (decat noaptea, in interfon cand stateam la sueta, dar asta nu se pune).
GAZA este mereu o companie placuta, iar Katherina este absolut delicioasa, ceea ce cred ca se vede si din poze. Ce am observat este ca e foarte sensibila, cum cade un pic cum se scandalizeaza, exact ca o domnisoara care tine la tinuta si nu carecumva sa se murdareasca sau sa se sifoneze. Oricum, mami o imbraca ca pe o papusica si tare bine o prinde

DENISAMADA cu sotul si ADELAKE sunt o familie tare faina. Mi se pare ca se inteleg din priviri, iar Adela este o haioasa. Nu are treaba nene cu nimeni, ea isi vede de ale ei, merge, bodogane, isi alege jucarii dupa plac, e super independenta. Si foarte cuminte. Sta si cate o ora-doua la mami in brate, fara sa ii auzi gura. Jos palaria din partea mea

Mai pe seara au ajuns si SABY cu Adi si Maia, alta familie super. SABY intra in categorie cu GAZA pentru mine, adica o fata cu care simt ca sunt compatibila in privinta gusturilor si lucrurilor care ne plac si am putea sta ore in sir la palavre. MAIA este absolut delicioasa si ii face concurenta Gazei mici la titlu de "cea mai trendy ghiocita"

Vineri seara am stat la sueta, mai intrerupti de un interfon, ca deh, copiii isi cereau drepturile, dar am reusit sa ne relaxam si sa ne simtim tare bine.

Hai ca trimit si continuu cu ziua de sambata, daca ma lasa Ana care sta langa mine si tipa

Mamica minunii Ana Bianca (20.02.2009)


Pozele noastre

Fotografii profesionale evenimente


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Aaaa,am uitat. Vineri ne-am delectat cu prajiturile de la MIHAELA, pe care o pupam de o mie de ori.
Si tot vineri am fost la animalute, la caluti, Ana a fost fascinata, nu a vazut ea live atatea animale nici macar in carti (ca ea nu e deloc fan carti, precum restul fetelor, ea mai cu mingile, mai cu maidanul, de-astea).
A, da, si vineri seara GAZA ne-a povestit despre cum a fost in Georgia. Pe mine m-a fascinat ceea ce a povestit, are talent de naratoare

Asa, sambata dupa masa de dimi (care la noi a fost pe la 10, ca Ana a avut program nocturn si s-a trezit dupa 9:30) am fost la cetatea Biertan, impreuna cu DENISAMADA si IUCA (in formatie completa), ca restul isi faceau somnul de frumusete, apoi am venit si noi sa facem nani. Intre timp a ajuns si ANCA cu trupa vesela, in frunte cu bb3, cuminte si super independent ca deobicei.
Au venit in vizita SIMONAPRO cu baietii - SIMONA arata ca o pustoica, nicidecum ca o mamica de copil asa mare (Sebi), iar Lucian este tare frumusel - JOANNA cu berbecutul si sotul - berbecutul e simpatic foc si tare cumintel, parca nu imi vine a crede ce spune mami despre el - si ADEE cu ARIANA, o domnisoara dulcica si delicata. Imi pare rau ca nu am apucat sa socializam prea mult cu ei, sper ca data viitoare sa reusim sa ne cunoastem mai bine.

Dupa- amiaza am vrut sa vizitam Sighisoara dar din cauza ploii am ajuns la Pennny, dupa cum va zicea si NOVUS. Asa ca am avut rezerve de bere si seminte, numa'bune de stat la sueta. La sueta ne-am cam impartit fete-baieti - baietii au vorbit de masini si alte de-ale lor si noi am povestit despre cum au venit pe lume ghioceii nostri - mai avem noi alt subiect de conversatie decat copiii?

Ieri a fost o zi superba, mai sa ne faca in ciuda ca plecam. ANCA a ramas si ieri, deci poate ne mai povesteste si ea cum a fost, mai ales ca i-a dus pe copii la calarie.
Noi am mers la Sighisoara, unde copiii au fost atractie turistica - Ana a fost pozata de vreo 2 grupuri de japonezi si de o tipa romanca care era cu un englez cred, iar Adelake am inteles ca tot cu japonezii a avut taine.

Ne-am mai oprit o data inainte de BV sa mancam la un restaurant care avea si pastravarie. Ana a fost fascinata de pestii din acvariu, iar eu mi-am iesit un pic din pepeni din cauza atitudinii chelnerilor (am socat-o pe SABY care nu isi imagina ca o sa ma vada vreodata nervoasa), dar mi-a trecut repede.

In concluzie:
- a fost o iesire superba, ne-am relaxat si ne-am simtit minunat
- ma bucur ca am cunoscut prin intermediul forumului niste oameni tare faini
- ii declar campioni la cumintenie pe ADELA, IANIS si ALEXANDRA

Nu stiu daca mai e ceva, daca imi amintesc va spun.

Pupici

Mamica minunii Ana Bianca (20.02.2009)


Pozele noastre

Fotografii profesionale evenimente


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

buna tufete cucuiete,
m-am delectat cu toate pozicile...si SINCER m-am bucurat alaturi de voi.Candva...sigur vom fi si noi acolo unde veti fi voi...mi-am promis.(si tot ce mi-am promis am indeplinit)

Setul meu nu va place?!sau n-ati vazut postarea?!


Bazar general pe DC


Blogul Speranta moare ultima
Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri,Varsta lui Donu' Bodo,Varsta Isabella-Elena



Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Am iesit putin afara si am trecut pe la farmacie. Acolo o mamica cu un copil in carucior, avea un an copilul am inteles ulterior, avea un dialog cu farmacista.

farmacista: Ce faci? catre copil
Mama (daca o pot numi asa): Lasa-l ca e batut mar! eu am facut ochii mari ca nu i ntelegeam

F: Hai, mah! de ce l-ai batut!
M: L-am batut si o sa-l mai bat azi! Pai nu se poate asa. NUmai prostii face. Se baga peste tot, darama tot.

F: Pai e mic, mai! Ce stie el?
M: Pai nu se poate asa! Amandoi? (mai avea unul de vreo 2-3 ani pe care tocmai il lasase la gradi) Nu mai pot! Ma duc la balamuc.


Fereasca Dumnezeu de asa mame. Era sa o bat. Ma uitam la ea si nu stiam pur si simplu ce sa ii spun, cum sa reactionez.

Auzi, tu! Se baga peste tot. Pai eu ce era sa ii fac lui Vladimir cu care am fost in parc sambata (dupa ploaie) si pe care l-am schimibat de 2 ori ca era plin de noroi.

Il puteti vedea www.youtube.com/watch?v=wCF7NphNQqA" target="_blank">aici.


Am vazut toate pozele din excursie. frumos! ma bucur ca ati luat o gura din alt aer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Intru repede sa va zic buna dimineata, ca azi avem program de vizite, plimbari si musafiri; profitam cat putem ca e H. acasa, ca a fost tare ocupat in ultimul timp.

Niste impresii pe marginea pozelor (aleatoriu, asa cum imi vin in minte):
- locatia superba (am fost de cateva ori acolo si mi-a placut mult; vad ca acum au aparut si ceva noutati fata de ce stiam eu...bravo lor!)

- Ana- plina de personalitate si de chef de dialog ( am vazut-o ce didactica era ea cu gemeniorul Iucai)


- gemeniorii dragalasi, iar parintii lor sunt convinsa ca le acorda toata dragostea si atentia de care au nevoie...chiar daca sunt doi si cred ca, uneori, nu e usor deloc sa-i "administrezi"

- Alexandra cu ochii ei incredibili m-a vrajit pe veci

- Maia si Gaza mica sunt doua domnisoare in toata puterea cuvantului

- Adelake este incredibila: emana o siguranta de sine rarisima la varsta asta

- Lucian este un dragut

- Ariana, simpatica asa cum o stiam deja; vad ca ea si Andrei si-au luat relatia in serios!

- Andrei al Joannei are niste trasaturi atat de fine si o privire atat de blanda, de-ti vine sa-l mananci!

- nazdravanii Ancai: mi se par atat de diferiti unul de celalalt, fiecare dragut in felul lui....felicitari pentru asa o familie frumoasa!


- Ianis e o minune de copil: zulufii aia ai lui ma dau gata...si mai e si cumintenia intruchipata...

Ana, mama lui Andrei (14.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Va doresc o zi frumoasa! Merg prin curte cu Gulia mea!

Pisik, Novus multumim de poze si relatari!

Ana, mama lui Andrei (14.03.2009)

Mergi la inceput