BV Oanarus!HAI Oanamar,Tutulyna!mai-iunie2010 (88)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Crissy_C spune:

Mira, Sorana multumesc mult, sunteti niste scumpe. Sorana, nu stiam ca la bebe asa mare cum a fost Tudor ai luat doar 10 kg, wow! Eu am 12 acumulate pana acum, dar intr-o vreme cresteam intr-un ritm de am zis ca sigur ajung la 20, si acum poftim...

Mira, deja 15 kg jos?? Suuuper, inseamna ca a fost multa multa apa in tesuturi, nu grasime, bravo!!! Ai dreptate cu sfaturile din toate partile, eu sunt convinsa ca lumea le da cu buna intentie, doar ca deh, parerile difera. Si eu stiu ca nu au colicii legatura cu ce mananci, ba dimpotriva, ar fi aiurea sa te privezi de vitamine si nutrienti tocmai acum cand alaptezi. Acum ft multi medici recomanda sa ai o dieta echilibrata si sanatoasa. Merci de recomandarea cu Bulgaria

Roxy, off, imi pare rau ca Diana trebuie sa poarte ghips din ala, dar noroc ca e doar pana luni

Aniska, ce frumoasa si zambareata e Melissa Dar de ce o tii in casa pana la 40 de zile?

Fetelor, eu tot am dureri din astea de burta ca la menstruatie, ma tin destul de mult, dar nu simt burta sa se incordeze, oare sunt contractii BH sau nu?

Va pe toate, weekend frumos!

Cristina, fericita 36+ cu Patricia

AMR 3+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Crissy_C
Fetelor, eu tot am dureri din astea de burta ca la menstruatie, ma tin destul de mult, dar nu simt burta sa se incordeze, oare sunt contractii BH sau nu?


Cristina, fericita 36+ cu Patricia

AMR 3+


Ai mare grija si nu face efort daca ai asa ceva pt ca eu am avut exact la fel, au inceput duminica seara la ora 6 si duminica urmatoare la ora 7 seara s-a rupt apa.

Si Andrada descria exact la fel ca la mine, dar ea fiind activa a nascut la vreo 4 zile dupa ce zicea ca au inceput astfel de dureri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzicab spune:

Buna, dragelor1
Nu am dat nici bir cu fugitii, nici nu am nascut inca ! Doar ca prind greu un fir de net!
La multi ani, cu intarziere, aniversatelor/aniversatilor de Sf. Constantin si Elena!

Merci, inca o data, Corina si Cristina pentru o dimineata faina, asa ca intre burtici! M-am simtit super, sper sa repetam figura si in formule extinse!

Cristina - apropo de greutate, dupa parerea mea, nu ai scazut, ci doar ai eliminat un exces de apa retinut din varii motive. La mine am vazut si variatii de peste 1 kg, in interval de cateva zile, prima data in sus, dupa care, in cateva zile in care mancam rezonabil, dipareau sutele de grame urgent. CU totul, oricum am luat pana acum doar vreo 7,5 - 8 kg, asa ca in locul tau nu m-as ingrijora

Anca 37+ cu Maya Sofia si mamina lui Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzicab spune:

Citat:
citat din mesajul lui Crissy_C

Sabina, sa folositi sanatosi si bucurosi noua achizitie. Cand vine?

Fetelor care mergeti la mare vara asta cu puiutzii: si noi am vrea sa mergem, ori in Bulgaria, unde n-am fost niciodata, ori in Halkidiki, unde am fost acum 2 ani si mi-a placut mult mult. Daca aveti ceva recomandari de vile/pensiuni care se preteaza la mersul cu bebe, eventual mai linistite asa, cu papa bun si eventual piscina, ca la plaja cred ca vom merge mai rar, va rog sa-mi vindeti si mie pontul. Multumesc mult

Cristina, fericita 36+ cu Patricia

AMR 3+

Cristina - noi ne-am luat bilete la sfarsitul lui august la Duni Resort, in Bulgaria! Ni s-a parut OK, mai ales ca are multa verdeata, iar eu si Maya vom fi ca la munte, iar baietii ca la mare. Plus ca niste prieteni au fost acolo anul trecut, cu baietelul de 1 an si ceva, si au fost foarte multumiti.

Anca 37+ cu Maya Sofia si mamina lui Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maribell spune:

CRISSY C iubita, nu-ti mai face atatea ganduri....bebe nu are nimik, ai sa vezi ca la urmatoarea eco totul o sa fie ok....
sa-ti spun ceva...in grupul meu de gravidute , am avut o fata care sa ingrasat toata sarcina doar 5 kg...era asa de slaba, si avea o burtica asa de mica...am crezut ca o sa nasca un bbe super mic.dar dupa 40 sapt si 4 zile a nascut o fetita perfect sanatoasa de 3600g.m-am mirat foarte tare.noi avem ideea ca daca nu mancam pt 2, bb nu asimileaza....dar nu este asa, bb suge de la noi din organism tot ce are nevoie.deci nu te mai stresa, fii mai optimista, doar ve-i aduce pe lume cea mai frumoasa bebelusa din lume, care o sa fie sanatoasa si fericita sa te cunoasca.
uite multi ca sa te simti mai bine...
MIRA felicitari pt bebitza mancacioasa si necolicoasa...
SORANA multe de liliac sa te mai inveselesti si sa iesi din butoiul asta sifilitic care atrage toate mamicile si burticile in el.....
MARYLENAC mai avem asa de putin.....nastere usoara iti doresc si multa sanatate..
LENABUM...cum adica baietii se nasc mai greu si fetitele mai devreme...oare am si eu un baietel????? sper ca nu...
THEO sunt bine....chiar ma surprinde treaba asta....dar asteptam in continuare.....si eu mi-am facut provizii de infacol....just in case....
FELICITARI ANISHKA PT O FETITA SUPERBA......
ROXI SANATATE MULTA DIENUTEI ...
eu am niste mancarimi de burtika...de-mi vine sa ma urc pe pereti....nu mai stiu ce sa mai fac, si mai grav e ca ma apuca noaptea si stau si cate 30 min sa ma scarpin..
iar am facut treaba multa azi....si.....nimik
se lasa asteptata....
va urez un week-end superb, fara butoaie si fara pesimism....
va -ik dulce pe toate !!!!

MARIA SUPER FERICITA 39 cu ANDREEA ANTONIA
AMR: IN ORICE MOMENT !!!
http://family.webshots.com/album/577534749BrJGdy?start=24

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamanati spune:

Buna seara burtici si mamici!

In primul rand felicitari mamicilor care au nascut recent:

Rocsy, Ada, Virginia, Mary! Multa sanatate voua si puiutilor vostri.


Noi de 2 zile nu ne putem dezlipi de papi: nici eu, nici Cami. Suntem toti foarte happy ca suntem iar impreuna. Cami miorlaie dupa el chiar si atunci cand intra la baie.

In rest bebita e cam agitata seara. La eco mi-au zis ca e OK, dupa datele doppler si cantitatea de lichid amniotic. Dar doctoritei mele la palpatie i s-a parut ca as avea mai mult lichid amniotic, deci s-ar putea sa am apele infectate, dupa parerea ei. Mi-a zis sa iau niste pastilute. Dar eu nu stiu daca ar fi ca iau sau nu.

Acum ma apuc sa recuperez si cu cititul ca tare am mai ramas in urma.







www.dropshots.com/mamanati" target="_blank">POZE
Nati, mami de zvapalici Camelia-Nicole si cu 36+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crissy_C spune:

Citat:
citat din mesajul lui bubu30

Citat:
citat din mesajul lui Crissy_C
Fetelor, eu tot am dureri din astea de burta ca la menstruatie, ma tin destul de mult, dar nu simt burta sa se incordeze, oare sunt contractii BH sau nu?


Cristina, fericita 36+ cu Patricia

AMR 3+



Ai mare grija si nu face efort daca ai asa ceva pt ca eu am avut exact la fel, au inceput duminica seara la ora 6 si duminica urmatoare la ora 7 seara s-a rupt apa.

Si Andrada descria exact la fel ca la mine, dar ea fiind activa a nascut la vreo 4 zile dupa ce zicea ca au inceput astfel de dureri.

Ruxi super fericita de Alexandra Maria si Alexandru Andrei - 2 mai 2010


Aoleu Ruxi, o sa stau cumintica in cazul asta, ca vad ca atunci cand ma intind imi mai trec... Dar uneori am dureri din astea chiar de dimineata de cand ma trezesc, si asta tine deja de vreo 4 zile... Off, si mai am si liftul in revizie la bloc, toata saptamana , de trebuie sa urc 5 etaje de cate ori ies... nu ca mi-ar fi ft greu, dar acum cu ce zici chiar mi-e teama...

Cristina, fericita 36+ cu Patricia

AMR 3+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crissy_C spune:

Ancutzica , Maria , multumesc mult fetelor ca ma incurajati, sunt ceva mai sus cu moralul acum, eu de felul meu nu sunt foarte prapastioasa, dar uite ca dau din lac in put cu ce imi spune acum Ruxi... Abia astept sa vina ziua de marti sa-mi vad minunea la eco . Pana atunci ma linisteste faptul ca e foarte activa, zici ca-s in Alien la cum imi face burtica, si ca maine implinim si noi 37 de saptamani.
Merci Anca si de pontul cu Duni Resort, suna f frumos cu munte si verdeata langa mare, dar unde e mai exact, ca n-am mai auzit de statiunea asta?

fetele, noapte buna!

Cristina, fericita 36+ cu Patricia

AMR 3+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cusa spune:

Buna burtici si mamici!
V-am promis ca voi reveni cu povestea nasterii mele, imi cer scuze ca am intarziat un pic, dar a durat un pic pana ne-am intrat din nou in ritmul normal al zilelor.
In primul rand va multumesc pt ca ati fost alaturi de noi si ne-ati sustinut, multumim de felicitari si de cuvintele frumoase care ni le-ati urat toate fetele.
In dimineata zilei de 14/05 nimik nu prevestea sosirea bebelusei noastre, m-am trezit de dimineata de la 7 , am mancat apoi,m-am imbracat hotarata sa ies in oras la shopping un pic, deoarece sambata, a doua zi urma sa mergem la un botez la un bebelus si eu super hotarata sa merg sa cumpar ceva cadou pt bebelus de dimineata ca pt dupamasa aveam alte planuri, adica sa ma epilez, sa fac o baie , etc, intr-un cuvant sa ma pregatesc ca urma seara sa vina micuta Emma si eu nu stiam nimik. Cu o seara inainte am vorbit cu mamica bebelusului la care trebuia sa mergem la botez si i-am zis ca daca totul o sa fie bine si ma simt in forma mergem la botez, iar ea mi-a zis las ca vb sambata dimineata ca de vineri seara pana sambata se pot intampla multe(adik ca ar veni micuta Emma) iar eu foarte hotarata : aaaa , nu cred ca ma simt bine, nu am nici o durere nici un semn ca ar vrea ea sa vina mai repede de 20/05 cand eram programate la cezariana.
Am mers la shopping vreo 3 ore cam asa de mers pe jos in ritm destul de rapid, fara sa fac prea multe pauze, apoi am ajuns acasa, am pregatit sa fac de mancare, a venit sotul la pranz la masa si m-a intrebat zambind:tot 2 in 1? Iar eu f zambitoare :da tot si mai avem un pic!!!!
Dupa ce am mancat ,sotul a plecat inapoi la lucru, iar eu m-am bagat la o baie relaxanta cam de o ora. Dupa ce am iesit din baie m-am intins in pat sa ma uit la televizor, dupa jumate de ora am simtit ca am auzit un zgomot ca un poc micut si mi s-a parut ca parca am senzatie de a merge la toaleta, am mers la toaleta si parca tot curgea ceva si nu se mai oprea, am zis eee se mai intampla sa urinezi asa mai mult, am venit la calculator si chiar m-am pus sa o intreb pe Madutza cum simti cand ti se rupe apa, curge dintr-o data sau cate putin? Radeam cu ea ca eu ii tot explicam ce senzatie am si ea radea si zicea ca vai de capul nostru la cat am tot citit si tot nu stim nimik cand e sa o iei practic, dar asa e ca daca nu ai mai trecut prin asa ceva nu iti prea dai seama. I-am zis Madalinei ca ma intind un pic in pat si vad cum evolueaza si daca e o sa sun la spital sa intreb , printre timp am sunat sotul si i-am zis intr-un ras ca eu cred ca mi s-a rupt apa , si el razand mi-a zis numa crezi? In tot acest timp eu eram cand la toaleta cand in camera si tot imi schimbam pe tampoane din alea de zi, care se pare ca se umpleau din secunda in secunda; intr-un final cat vorbeam cu sotul am avut o contractie serioasa, nu avusesem pana atunci vreo contractie in toata sarcina si nu stiam cum e , dar am simtit o durere mare dintr-o data in spate ca o sageata si parca si sub burtica putin , atunci i-am zis sotului e clar hai acasa, in mod normal el face 10 min pe jos de la lucru pana acasa atunci cred ca a ajuns in 3 min, am sunat la spital sa le zic ca mi s-a rupt apa ,mi-au zis sa vin cat pot de repede, in sfarsit am ajuns la spital in vreo 10 min ca e aproape, speriata ca nu stiam daca chiar s-a rupt apa si de emotie si de bucurie, aveam niste sentimente nu pot sa le descriu...apoi m-au dus reepde intr-o camera sa imi confirme ca s-a rupt apa, s-au uitat acolo doua moase, au zis da e clar ziua de nastere a bebelusului tau o sa fie 14/05, apoi a venit o doctorita cu aparatul eco sa confirme ca e tot cu capsorul in sus , ca sa stie daca sa ma bage la cezariana, asa a fost , apoi au adus aparatul ala sa monitorizeze contractiile si inima bebelusului, totul parea bine, mi-au zis ca la 8 intru in cezariana , eu ajunsesem la spital cam pe la 6 ,ca erau salile de operatie ocupate. Intre timp mi-au luat sange sa vada ca nu is alergica la anestezic, in tot timpul asta eu tot semnam pe foi ca is de acord cu tot ce o sa imi faca. Timpul trecea , m-au mutat intr-o alta camera sa ne lasam lucrurile si sa se schimbe sotul in haine sterile, deja era ora 9 si asteptam inca analizele de sange,contractiile au inceput din ce in ce mai dese, bebelusa se agita in orice moment, si vine o asistenta si imi zice ca e schimbarea de garda de la 9 la 10 si ca voi intra in operatie la 10. Am intrat in panica, durerile tot mai mari, in fine m-am acomodat cu ideea , sotul saracul nu stia ce sa mai imi faca, contractiile erau deja dese cam la 5 min asa, intr-un final a venit anestezistul si am discutat cu el despre varianta de anestezie,iarasi m-au pus sa semnez tot felul de foi …si am ajuns in sala de operatie la 22,20 , m-au pregatit , mi-au facut anestezia imediat si in nici 5 min de cand au inceput a venit pe lume scumpica noastra Emma.
Cam asta e povestea nasterii mele , destul de usoara as putea spune, care nu m-a costat absolut nici un ban sau alte atentii pe la medici sau moase sau asistente, si am avut parte de o ingrijire si de o atentie deosebita, ma simteam prost ca erau toti prea draguti cu mine acolo.

Si daca nu ma credeti aici e nasterea mea filmata:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzicab spune:

Cristina, Duni e cam la 40 km sud de Burgas, au si un site dunipunctbg, daca vrei sa vezi mai detaliat despre ce este vorba. Nasol cu liftul, ai grija.
Noapte buna, fetelor, un weekend prelungit cat mai fain va doresc

Anca 37+ cu Maya Sofia si mamina lui Luca

Mergi la inceput