BV Oanarus!HAI Oanamar,Tutulyna!mai-iunie2010 (88)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Crissy_C spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris_09

Neataaaaaaaaaa!!!!!!!!
O canuta de laptic din partea mea pentru mamici si burtici.
Crissy nu te mai stresa atat cu greutatea...stii ca si eu am avut aceiasi problema..si mai mult rau mi-am facut cu atatea ganduri.Pana la urma sufletelul mic s-a nascut cu 2600 gr si am iesit din spital cu 2400 de gr,dar e perfect sanatos...mananca titi si o sa recupereze el
Apropo de asta,mamicilor cate minute papa bebelusii vostrii?
Sebicu suge cam 7-8 min si oboseste...mereu raman cu gandul ca poate e flamandNu mai poate sa traga dupa,ca oboseste,sufla zici k a alergat la maraton...il schimb ca sa il mai las sa-si traga sufletul,dar nici dupa nu mai trage mai mult de 1 min -2.

Cristina,mamica implinita de sufletel mic,Sebastian Mihai(14.05.2010)


Buna dimineataaaa!!!

Cris, multumesc de incurajare, ai dreptate tu, stiu ca stresul mai rau face, mie nu mi-e ca e mai mititica daca as sti ca e normal si ca e sanatoasa, eu ma tem sa nu fie ceva mai rau, eventual placenta imbatranita si ea sa nu se mai poata hrani sau altceva... Dar te-au lasat sa pleci cu Sebi din spital sub 2,5 kg? Asta e bine, ca in cazul in care si piticutza mea va fi cam de aceeasi greutate, n-as vrea sa ma tina astia de la Medlife internata cine stie cat, la cat costa ziua de spitalizare

Cristina, fericita 36+ cu Patricia

AMR 3+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Ziua buna, burtici si mamici!

Azi e din nou tare urata vremea... Eu sper macar la o zi cu soare ca sa putem iesi si noi putin afara, ca mi s-a acrit de atata stat in casa. Mititica noastra s-a trezit azi dimineata pe la 9, i-am dat sa manance, am schimbat-o, iar apoi nu a vrut sub nici un chip sa faca nani. A stat si s-a uitat pe pereti, a scancit, a sughitat iar acum a adormit. E normal ca la varsta asta (11 zile) sa stea treaza aproape 3 ore?

Crissy, si eu zic ca nu ai de ce sa-ti faci probleme cu greutatea. Organismul tau stie el ce stie, iar bebe sigur primeste tot ce are nevoie. Referitor la Bulgaria ca destinatie de vacanta, iti recomand cu mare caldura Sunny Beach, zona de nord. Am fost acolo vara trecuta si a fost suuuper!!! Raportul calitate pret e super bun.

Sabina, sa stapaniti sanatosi noua achizitie si sa va bucurati de ea in excursii frumoase cu familia. Sa te bucuri de drumul la tara! Il meriti din plin!

Sorana, iti inteleg grijile pentru situatia alor tai... Si la noi mama e bugetara, tata e pensionar, si o mai au si pe sora-mea la facultate... e greu... dar cu ajurorul lui Dumnezeu trecem noi si peste timpurile astea

Yoyoyo, azi sper sa ajung si eu la pediatru cu buricutul si vad ce imi zice.

bubu, iti inteleg frustrarea atunci cand primesti tot felul de sfaturi dintr-o parte sau din alta... Daca ar fi sa ascult tot ce mi-au zis mamicile "cu experienta" care au venit in vizita sa ne vada, nu as mai manca nimic ca sa nu aiba copilul colici. Si ceea ce e mai enerveant e ca maica-mea asculta si dupa aia imi tot atrage atentia ca aia n-am voie, aia n-am voie... Eu zic sa le dam ignore tuturor "binevoitorilor" si sa facem asa cum credem si simtim noi ca e mai bine pentru puiutii nostri.

lenabum, buricutul Maiei nu sangereaza abundent, insa de marti, de cand a cazut, tot gasesc acolo sange inchegat... Rferitor la pretul cezarienei, eu am dat aici, in Suceava, 200 Euro pt medic + a doua mana, 2 mil anestezistul si 2 mil neonatologul. (plus "maruntisul" pt asistente si infirmiere)

marylena, pregatim motatele si pentru tine, numai sa apuci sa ne dai de veste

Cris, Maia mea trage minute bune la san... dar nu cred ca e un termen bun de comparatie, caci a mea e o grasuna si o fomista si-i trebuie mult sa se sature. In prima saptamana si ea obosea repede, dupa cateva minute, iar dupa o pauza cauta sanul din nou.

Theo, iti doresc sa nu ai nevoie de picaturile pentru colici, insa mare dreptate ai... Paza buna trece primejdia rea!

Sabina, Ruxi, Carla, multe floricele pentru voi, caci sunteti niste eroine. Cand mai plange mitittica mea in timpul noptii ma gandesc la voi si la cat de greu trebuie sa va fie. Sincere felicitari!!!

Nu stiu daca v-am zis... joi am fost si mi-am scos firele de la operatie, care arata super bine. Acum parca a inceput sa ma manance taietura si ma chinui sa nu scarpin. Fetelor care ati facut cezariana, la cat timp ati udat locul? Ca mie mi-a zis doctorita sa astept 6 saptamani, da' eu ma tot intreb cum sa rezist atata fara o baie sau un dus calumea, din cap pana in picioare.
De dat jos am dat 15 kg pana acum, insa partea proasta e ca mai am de salbit inca pe atata... Doctorita mi-a zis ca voi da repede jos, caci in mare parte sunt depuneri de apa, dar acum ramane de vazut...

Va pup si va doresc un weekend minunat

Mira, mamica implinita si fericita cu perfect, Maia-Alexandra (11 mai 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lenabum spune:

momy multumesc pt raspuns,iar despre buricel asa se intampla,inca putin si se trece dupa care vin altele,trec colicii vin dintii si tot asa,dar cand sunt mari nu ne mai aducem aminte decat ce a fost frumos,curaj doar suntem cele mai bune mamici

+34 bianca maria
AMR 6 sapt poate mai putin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns discordia spune:

Buna, fetele!
Ieri am fost la medic, dar surpriza... nu am gasit-o caci a fost ziua ei de nume (o cheama si Ileana), am vorbit cu ea la telefon si mi-a spus ca daca nu am dureri si ma simt bine sa ma duc tocmai marti.Dar daca apare ceva fuga la spital si sa o sun. Acum mie nu imi este frica decat ca nu voi ajunge la timp la spital si sa nu nasc prin masina avand in vedere ca nu sunt din Bucuresti. Acum ma rog de bebe sa mai stea pana marti in burtica, desi atuci voi avea 41 de sapt si 5 zile.
Legat de buric, tin minte ca la fetita mea i-a cazut pe la 4 zile de la nastere si nu ii dadeau cu nimic medicii in maternitate. Nu mai tin minte sa fi sangerat dupa ce a cazut.

mamica de fetita si 40s+ cu

Am intrat in prelungiri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maribell spune:

'neata gagici.....
eu inca 2in 1.....pap 2 iaurturi cu sticsuri.....
LENABUM iubita inca nimik ....se pare ca faza dr-ului sifilitic nu a tinut....nu sa rupt apa, dar am sesizat contractii mai multe...deci e pe aproape....
azinoapte am stat cu ochii in tavan vre-o 2 ore, si m-am trezit la 11.30....
azi cred ca montam si noi patutul printesei.....ca sa nu ne prinda cu el in cutie....
.....pe toate.....plec pe afara...vb mai incolo.....

MARIA SUPER FERICITA 39 cu ANDREEA ANTONIA
AMR: IN ORICE MOMENT !!!
http://family.webshots.com/album/577534749BrJGdy?start=24

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onana spune:

Salutare fete dragi!

Nu-mi permit sa stau in butoi, multumesc de incurajari Crissy, Theo, Mira

Crissy, legat de greutate, stiu multe mamici care aveau muuulte kg luate in sarcina si au nascut bebei mitittei, dar si mamici care au luat doar 10 kg (cazul meu) si au nascut copii peste 4 kg, nu cred ca greutatea mamei conteaza.
Daca te temi ca placenta nu-si face treaba, asta se vede la doppler si daca nu s-a vazut nimic in neregula, eu zic sa stai linistita, oricum ziceai ca faci marti eco..Asa cum zicea si Cris, e mai bine sa nu-ti faci atatea griji cu greutatea bebelinei, desi stiu ca-i usor de zis, am trecut si eu pe aici, avand temeri in sens opus

Theo, la inceput de septembrie venim in Halkidiki, trecem si prin Nea Moudania, asa ca ar fi tare dragut sa ne vedem la o cafea Cred ca venim doar cu Matei, pe Tudor l-as lasa cu mama acasa, sa intelegem si noi ceva din concediul asta..Cu amandoi baietii o sa plec in iunie la mare si in iulie si/sau august la munte.

Cris, draga de tine, multumim de laptic, eu insa tre sa bag cu cofeina Ce bine ca Sebi n-are colici, s-o tina tot asa, cumintel si mancacios

Cu baita noi ii facem lui Tudor ori la 6-7, ori la 9-10 seara, depinde cum pica cu orele de masa si somn, nu-l trezesc sa-i fac baie sau sa manance si nici nu-i fac baita cu burta plina, desigur. Cu mancatul tot la cerere bibe, desi el noaptea nu trece de 3 ore si cere de mancare, ziua insa doarme si 5 ore fara sa manance. Cum sa-l fac oare sa faca invers?

Fug ca s-a trezit tanarul..



Sorana
Matei 2 ani, 2 luni si Tudor 3 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aniska80 spune:

Bun regasit dragele mele!
Felicitari celor care au mai nascut intre timp!!!
Sunt bucuroasa ca am reusit sa-i fac fetitei mele vaccinul...BCG-UL,au ajuns si la Constanta dozele si am fost anuntata de o prietena si am fost si l-am facut!Noi suntem bine,crestem mari,dar colicii ne supara rau...,facem baita,ne place...si de-abia asteptam sa treaca cele 40 de zile sa iesim afara!!!Pun noi pozici...daca vreti sa vedeti...
Va pup si va doresc week-end placut!
http://family.webshots.com/album/575864589zRgdLV

Anamaria,mami de Denis(22.04.2003)&MELISSA(01.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remy_mv spune:

Salutari si de la noi, mamici si burtici!

Raportam si noi ca azi ne-a cazut buricul..., a sangerat un pic, dar acum vad ca s-a inchegat sangele. Eu am lasat in continuare buricul neacoperit, sa se usuce...

Bubu si eu tot la 10 ii fac baie, tocmai ca sa doarma mai bine apoi dar si pentru a-i forma un ritual asa, ca vine vara si sa putem sta pana mai tarziu afara.

Cris si a mea are momente cand e puturoasa la san. Suge cateva minute si apoi doarme. Degeaba ma chinui sa o trezesc, sa ii bag sanul in gura...nu vrea si gata. Atata vreme cat doarme apoi 2-3 ore, eu zic ca se satura.

Mira mie dr mi-a zis ca pot face dus cand ma externez si baie dupa ce imi scoate firele. A fost primul lucru pe care l-am facut cand am ajuns acasa
In ceea ce priveste momentele cand bebelina e treaza, si la noi se intampla sa stea treaza intre 2 alaptari, chiar si 3 ore. Mai nasol e cand se intampla asta noaptea

Pupici

de cat un ghemotoc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lenabum spune:

frumoase pozici,frumosi bebici, sa va TRAIASCA

+34 bianca maria
AMR 6 sapt poate mai putin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosanne spune:

Salut tuturor mamicilor si burticilor

Off....solicitanta viata de mamica. Dar si frumoasa!

Felicitari noilor mamici....recuperare rapida si mult laptic pentru puiuti. Bine ati venit pe lume bbilor!

Acum despre noi....dupa 2 saptamani de masaj la picioare, ne-am ales cu ghips cismutza la ambele picioare...dar asta e fotomodela sufera la frumusetze...pana luni nu mai e mult si ea a suportat bine schimbarea.

In maternitate la screeningul de hipoacuzie nu a iesit bine la o ureche...am reusit sa regfacem testul si e ok la ambele urechi.

Noi cu colicile stam mai bine de cand ii dau debridat, asa pentru ca mai varsa cateodata....

In rest e o scumpica si o iubim mult......

Roxy mamica fericita de Diana (20.04.10)

www.r.studio-x.ro/" target="_blank">Site-ul meu

www.studio-x.ro/" target="_blank"> Site-ul nostru

Mergi la inceput