Prietene la bine si la greu - 17

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

many, coque, ziceti-mi si mie la ce hotel v-at hotarat, eu vreau antalya dar sap dupa hoteluri, revin sa va zic ce info am gasit

Raluca, mamica de Remus Andrei(8 nov '09)
Poze BUBU
asa creste Bubu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Lauriciule si Vlad doarme cu capul arcuit mult spre spate dar nu i-am pus pna acum problema de ce doarme asa. Am zis ca-i mostenire de familie si tata doarmme asa chircit ca uneori ma intreb cum de se mai si odihneste.
Despre plans in somn si la noi se intampla, dar eu am pus pe seama operatiei, cand incepe sa scanceasca ii iau manuta si il mangai si se calmeaza.
Despre lungime nu stiu ce sa va zic, insa eu cred ca este bine, nu cred ca in fiecare luna se dezvolta la fel.

Azi sunt mai matinala. L-am lasat pe Vlad sa-si faca somnul singur(el doarme cam pana la 10,30-11) si eu bantui pe aici.
Pupici

mami de Vlad (29.10.2009)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluci_b

many, coque, ziceti-mi si mie la ce hotel v-at hotarat, eu vreau antalya dar sap dupa hoteluri, revin sa va zic ce info am gasit

Raluca, mamica de Remus Andrei(8 nov '09)
Poze BUBU
asa creste Bubu


Noi mergem la Rixos Lares, ultra all inclusiv , www.alibabatour.com/hotel/view/340" target="_blank">uite aici

mami de Vlad (29.10.2009)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Buna dimineata si de la noi, avem aceleasi frapucine si capucine proaspete si calde pentru voi! Laura Nu cred ca e bine sa sapi pe net, intreaba mai bine un pediatru. Eu am facut greseala asta de cateva ori dupa perlele lui buni ca de ce da mai mult din picioare decat din maini, de ce isi arcuieste capul in stanga sau in dreapata si alte minuni si tare rau mi-a facut sa gugalesc. Coq Reteta de limoncello o am de pe net, insa cum o prind pe cumnata-mea o scriu pe cea originala de la "ma-sa de acasa" ca oricum ma tot ameninta ca la botez face vreo 10 litri si ti-o scriu pe asta. Iti multumesc de apreciere, imi cade extraordinar de bine. Chiar ieri ma gandeam ca Mariaandrei nu stie, dar mi-a inseninat ultimele zile cu aprecierile, dupa cate "suturi" iau de la ai mei, gen "pierzi o gramada de timp cu detergentii tai, cu dezinfectantele tale in loc sa impingi caruciorul", pentru ca peste 10 minute sa aud "auzi, cu ce ziceai ca se spala geamurile ca sa nu stea mustele pe ele?" sau tati care nu ma considera o gospodina adevarata ca apoi sa se laude la familie ca "asta e paine facuta in casa", etc. Ieri, de exemplu, am pus-o pe buni la proba, i-am cumparat la Chiara niste hainute si i le-am dat la cumnata-mea sa le aduca ea ca si cum ar fi cadou de la ea si evident buni mi-a zis "vezi, astea sunt haine practice, de asa ceva are nevoie, nu de tampeniile pe care le cumperi tu" si alte atatea aspecte care ar putea sa ma demoralizeze. Sufar de o mare mare lipsa de complimente, partea buna e ca nu ma las daramata de critici, pentru ca fiica-mea imi "arata" ca sunt o mama buna si voi imi spuneti acelasi lucru. Ieri am umblat de nebuna dupa un ulei, se numeste Tea Tree (trebuie sa caut principiul activ daca va intereseaza), ca sa nu mai pun in masina de spalat dezinfectant chimic. Evident ca la fiecare oprire la farmacii mama imi spunea "ce sa zic, asta e o mare petrecere de timp pentru fiica-ta, iesi din masina, intra in masina, cautand nu stiu ce picaturi, in loc s-o duci pe malul marii sa respire fata aer curat". Intr-un final am gasit picaturile intr-un plafar magazin naturist si vanzatoarea era tare mirata de ce caut eu, imi povestea ca are un bebe de 20 de luni si ca de fiecare data cand il duce la mare sau la acqua park ii pune in sapun picaturi de astea ca sa-l dezinfecteze si ca ea isi pune in sapunul intim pentru ca facea foarte des infectii, acum nu mai face deloc, etc., si era tare mirata, spunandu-mi ca nimeni nu cere picaturile astea si habar nu are lumea de ele si de cat sunt de utile. In fine, cert e ca tipa era mandra ca cineva cumpara de astea si mama se uita cu ochi mari: "iote ca nu esti singura nebuna". In fine, scuzati descarcarea, aveam nevoie sa ma cer la complimente. Ieri, satula sa tot aud comentarii ca spal cu alcool pe jos, ca spal vasele cu detergent facut de mine, am intrebat-o pe mama daca, de fapt, ii e ciuda ca nu a facut chestiile astea pentru mine. Azi dimineata era tare dragastoasa si mi-a zis ca s-a gandit la ce am intrebat-o eu si raspunsul ar fi ca da, ar fi vrut sa aiba mai multe solutii si timp pentru mine cat am fost copil, poate acum nu as suferi asa de lipsa de apreciere. Gata, va pup.peseu 1: o pup pe Cuscri si ma bucur ca a aparutpeseu 2: puteti sa ma intrebati de orice fel de solutie de asta de curatat / spalat, stiti ca-s saritoare, dar nu ma apuc sa scriu de capul meu pentru ca nu stiu daca exista interes si apoi risc sa par sfatoasa tare. Dar ma stiu la curatat casa/haine/vase fara chimicale si daca nu ma stiu am un prieten pe mess mega - naturist care chisr stie orice. Chiara Ada, vita mia , Chiara creste Odiseea plecarii noastre acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura - andreea spune:

Buna dimineata dragutelor!

Sunt treaza de vreo doua ore jumate deja, am baut si cafiaua,deci am inlaturat ceata de pe ochisori

Andre,
Many, despre calatoria cu avionul nu ar fi mare lucru de spus, important este sa ai ceva picaturi de nas pe care i le pui cam jumate de ora inainte de decolare iar la aterizare ideal ar fi sa-i dai sa suga/bea ceva. In legatura cu scoica, normal o accepta daca ai platit locul, daca nu ti-o ia si tb sa tii bebelusul in brate, la centura ta de siguranta se adauga una micuta pe care ti-o vor da in avion. Daca nu vrei sa platesti loc extra, intreaba la check-in cat de plin este avionul si daca mai sunt locuri libere tine scoica cu tine si sigur te vor lasa sa folosesti un loc neplatit.
Apropos de vacanta, si noi plecam la sfarsitul lui august in Franta insa noi am inchiriat o vila, ni se pare mai usor cu bebelusul. Insa parca am vrea si noi sa mai dam o fuga o saptamana in iunie si ne-am gandit tot la un all inclusive (desi nici noi nu suntem genul de stat numai la soare cu trei mese in acelasi loc), asa ca mai scrieti daca mai aveti info extra. Este super ideea cu patut in camera si carut de inchiriat.

Coque, nu am vazut nimic de la tine, ma mai uit inca o data. Oricum, suntem bine, am crescut tare frumos, imi vine sa o mananc, este super zambareata, cam alintata (sum spune ta-su), extrem de curioasa si m-a disperat cu foamea. Mananca cam tot ce-i dau, daca nu vrea ceva nu o fortez, are tot timpul din lume sa manance. Tot stirba este si nu prea vad nici un semn de dintisori, roade tot ce prinde insa nu cred ca are dureri pana acum. Aaa, si nu mai vrea sa fie adormita, vrea sa adoarma singura insa tb sa fie sigura ca sunt langa ea(ma cauta cu manuta)si ca nu dorm.
Inca nu se intoarce singura de pe spate pe burta insa deja doarme pe o parte, probabil ca intr-o saptamana-doua va reusi si asta.
Poate ma invrednicesc sa pun poze de la botez, la care a plans intr-una insa noroc ca o-am facut ceva poze inainte.

Monis .

Pupicei fara exceptie si pentru ne-numite si ne auzim mai tarzior!


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Monis imi pare rau ca si tu ai trecut printr-un babuf cu Iuli. Te intelg perfect. Mai mare sperietura este pt mama decat pt bebe. Din nefericire, babufuri (expresia lui Zbuciumix) vor mai exista. Asta mic cade zilnic. Tamus-ul sa traiasca. Pup sa treaca.

Krelia si Laura nu va mai ingrijorati cu inaltimea. A mea are 61 cm la 5 luni, iar masa are inca cuiul bagat in inima de Herghe. Tot astept marele bum. Cica ficare copil are un bum din asta. Asteptam....

Lidia am vorbit cu un coleg englez care a avut si el nuci de sapun si mi-a spus ca le-a tinut pe balcon pana s-au umplut de praf si apoi le-a aruncat. Mi-a zis ca nu sunt bune de nimic. Acum, eu am cazut pe ganduri: Peter mi-a zis ca nu sunt bune, Andre nu a fost nici ea multumita... Astept si pararea ta. Am sa incerc sa sun la nr alea de tel, dar daca intre timp, gasesti linkul ala, ar fi super. Problema mea este ca voi fi contagioasa o perioada si sa stau departe de fata atat de mult timp.... Nu as prea vrea.


Multumesc tuturor pt raspunsurile despre gelul calmant pt dintisori. Concluzia mea este ca nu este neaparat necesar. Am sa fac cum a zis Laura, iau daca trebuie, daca nu, nu iau. Am vreo 4 jucarii de dentitie, si o sa incerc sa ma rezolv cu alea. Stai ca vine urmatoarea intrebare.


Cate minute tineti in frigider jucariile de dentitie? Le sterilizati la rece, sau doar le spalati cu apa calda si sapun? Eu asa le curat, le spal cu apa calda si sapun si le sterg pe prosop, apoi i le dau la ros. Ma gandeam ca poate ar fi bine sa i-le sterilizez la rece. Eu am sterilizator cu aburi.


Mamicile care dati LP, cum ati trecut de la Bio 1 la Bio 2? Timp de o saptamana, ati dat in paralel 1 cu 2, sau ati terminat cutia si ati trecut la Bio 2? Stiu ca asa se face cand schimbi laptele de la o firma la alta.
Ati schimbat Bio 1 cu Bio 2, fix de la 6 luni? Pe mine ma bate gandul, sa-i mai dau o luna Bio 1 si de abia de la 7 luni sa-i dau Bio 2. O fi bine, o fi rau!


Ieri si alataieri, i-am dat mango. Ii place , dar papa tot ca o vrabiuta. Sincer prefer sa pape ca o vrabiuta decat ca o purcica, ca masa. Oricum, si-a facut din mango.... masca de fata. Toata fata era mozolita. O sa pun niste poze mai tarziu.

Poze noi cu Pinky de la 5 luni (nascuta in 09.12.09)

Botezul Cezarei - poze

www.youtube.com/watch?v=QuT8Cn9C5jg " target="_blank">Botezul Cezarei - filmulet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dozz spune:

Buna dimineata!

Incep sa raspund, sper sa am spor, fetita vorbeste langa mine deocamdata, dar cand se va transforma vorba in plans, atunci va trebui sa ma opresc din scris.

Andre, Diana, si eu am fost foarte amuzata de luatul tzatzei in bagaj, dar eram in asa graba ca nu am mai scris. Mi-am zis doar sa o trec repede pe lista sa nu plec fara ea .

Legat de plecarea mea din toamna, noi vom calatori la hoteluri mai modeste si vom parcurge distante destul de mari cu trenul pe acolo, de aceea nu am cum sa iau bebelusul. Ramane sa sper ca nu va uita cum e cu suptul, iar daca va uita, poate reusesc cumva sa o reinvat. Daca nu, pompa o sa scrie pe mine, ca de renuntat la alaptat nici nu imi pun problema.

Mitzi, ma bucur ca pisoiul e exemplar din nou. Trag concluzia ca vaccinul de la 6 luni e cu mai multe reactii decat cele de la 2 si 4 luni. Ma intrebai de casa in spinare cu ocazia plecatului, de data asta a fost foarte lejer, am luat bagaje putine si chiar si asa, m-am intors cu o parte din ele nefolosite. Asa ca la urmatoarea plecare, voi reduce din nou lista de bagaje. Noi am mai avut o plecare cu fetita (prima deplasare cu ea), cand avea 3 luni, a fost de nevoie, nu concediu. Ei, da, atunci am plecat incarcati de parca ne imbarcam in misiune spatiala, nu alta. Evident, jumate din lucruri au fost doar carate dus-intors, asa ca am stiut mai bine cum sa ma organizez de data asta. Peste 2 saptamani plec iara, de data asta pt o perioada mai lunga, merg acasa, la parintii mei. Acolo sper sa fac cel mai bun bagaj.

O mica descoperire: am constatat ca abia acum bagajele mele sunt cu adevarat bine dimensionate. Dintr-o data, am devenit extrem de priceputa la asta, nu mai iau nimic in plus si am niste bagaje cu adevarat mici. Eu de ani buni incerc sa imi fac bagaje inteligente, dar nu reusesc. Uite ca un copil m-a facut sa detin si acest skill in doi timpi si trei miscari. Ura!

Tzitzi mic acum. Mai revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Laura - andreea multumesc mult de lamuriri. Noi mergem cu o cursa charter si nu stiu daca vor fi locuri disponibile, dar cu tinutul in brate cu centura speciala este ok, nu vreau sa ma car cu scoica daca nu este obligatoriu, mai mult vreau sa dau scoica la o viitoare mamica ptr. ca noi nu o mai folosim, o mai pastram numai ptr. faza asta.

mami de Vlad (29.10.2009)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andrecluj
Sufar de o mare mare lipsa de complimente, partea buna e ca nu ma las daramata de critici, pentru ca fiica-mea imi "arata" ca sunt o mama buna si voi imi spuneti acelasi lucru.



Esti o mama buna si un suflet minunat. Ai ajutat o gramada de fete de pe net cu multe lucruri. Din ce citesc despre tine, tu nu stii ce inseamna odihna. Tot timpul faci cate ceva. Te admir! Pe langa ca ai grija de Chiara, mai faci si o mie de alte lucruri.
Mie mi-e si rusine. Sunt un mare trantor. Trantorul odiseei de fulgusori. (albina asta nu e din aia lucratoare ci e trantorul !

Poze noi cu Pinky de la 5 luni (nascuta in 09.12.09)

Botezul Cezarei - poze

www.youtube.com/watch?v=QuT8Cn9C5jg " target="_blank">Botezul Cezarei - filmulet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Citat:
citat din mesajul lui dankutzaCate minute tineti in frigider jucariile de dentitie? Le sterilizati la rece, sau doar le spalati cu apa calda si sapun? Eu asa le curat, le spal cu apa calda si sapun si le sterg pe prosop, apoi i le dau la ros. Ma gandeam ca poate ar fi bine sa i-le sterilizez la rece. Eu am sterilizator cu aburi.Mamicile care dati LP, cum ati trecut de la Bio 1 la Bio 2? Timp de o saptamana, ati dat in paralel 1 cu 2, sau ati terminat cutia si ati trecut la Bio 2? Stiu ca asa se face cand schimbi laptele de la o firma la alta. Ati schimbat Bio 1 cu Bio 2, fix de la 6 luni? Pe mine ma bate gandul, sa-i mai dau o luna Bio 1 si de abia de la 7 luni sa-i dau Bio 2. O fi bine, o fi rau!
Pe jucarii scrie teoretic cat timp se tin in frigider. In sterilizator cu aburi nici nu se pot baga pentru ca se topesc, eu le spal bine, dau cu solutie de sterilizat, spal iar si pun intr-o punga de hartie in frigider. Cred ca de la 6 luni renunt la sterilizatul jucariilor si i le voi da spalate doar. Legat de LP, pediatra mi-a spus sa fac trecerea directa, dar n-am de gand s-o ascult. Mai am o cutie de HA1 si vineri face 6 luni copila, am sa-i dau o masa HA1 si alta HA 2 pana termin cutia in plus. Many Pe noi nu ne-a lasat cu scoica, ne-au luat-o si a trebuit s-o tin pe copila in brate, sezut (asta a fost mai greu ca avea 2 luni), legata cu centura la decolare si aterizare si cu gurita deschisa obligatoriu, ori supt, ori biberon, ori suzeta, ori o strangi tu de barbie. Chiara Ada, vita mia , Chiara creste Odiseea plecarii noastre acasa

Mergi la inceput