Prietene la bine si la greu - 17

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

poposesc si eu nitzel pe bancuta, inainte de a fugi la maratonul meu de episoade grey

Monis, multe sentimente s-au mai desteptat in mine de cand cu maternitatea asta..de cate ori dau pe la stiri, sau aud intamplator de cate un copilas care e bolnavior, sau cine stie ce a patit, doamne...imi bate inima puternic si imediat imi dau lacrimile gandindu-ma la ce e in sufletul parintilor acelui copilas..
Nu mai spun cand arata la stiri bebelusi abandonati, si cum ii arata ingrijiti de catre asistente/medici si cum cresc ei asa luni de zile prin maternitati cersind zilnic cate o mangaiere, un zambet..ma infior si imi vine sa plang de mila lor. Ma uit la a mea zanica si imi spun cat de mult o iubesc, si nu pot sa imi imaginez o secunda din zi in care nu as putea sa nu ii port de grija, sa nu o mangai, sa nu ii ofer o alinare, un suras..Oare cum cresc copilasii aia fara iubire din partea noastra, fara iubire din partea unei mame?infiorator de dureros..
nah..nu aruncati cu bolovani, nu am vrut sa intristez atmosfera ,voiam doar sa subliniez cat de mult ne transforma maternitatea, si faptul ca noi , niste fapturi umile am putut sa dam nastere la asa niste mici comori

si acu ma tarai sontic sontic repejor, pan nu ma bateti ca v-am intristat
Hai ca de maine se termina weekendele prelungit, si apar repede repejor fetili la raport, sa zica cate gratarele au papalit, cate onomastici, cate distractii, vizite si alte alea au mai facut..Si nu in ultimul rand sa ne mai zica ce 'ne' mai fac fulgusorii


Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)

rechinas in pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_80 spune:

fetele, am pus cateva pozici
http://picasaweb.google.ro/115013203216414627684/FotoMariuta5LuniGeorgia?feat=directlink
fug repede la baita, masaj, imbracat, papat si culcat printesa si revin.

de scump Maria 13.12.2009

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

si eu is pe aici, fara chef cu gandul la PROTESTUL de miercuri, unde sper sa fim mai multi parinti, mai ales ca acum vremea va fi frumoasa, desi nu asta trebuie sa ne tina acasa, in timp ce altii ne fura banii sa-si faca io stiu ce capricii

Raluca, mamica de Remus Andrei(8 nov '09)
Poze BUBU
asa creste Bubu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Seara buna fetelor

Monis imi pare tare rau de experienta traita de Iuli, sper sa fie ultima
Shtephy esti deosebita, am mai zis nu?
Fetelor sunt si eu pe aici, dar parca sunt daramata, nu ma pot aduna deloc, sunt obosita ca si pe buda as dormi si am senzatia ca asa multe s-au strans ca nu pot sa le mai fac fata.Sotul este intr-o perioada foarte aglomerata, sunt singura toata ziua si Vlad ma stoarce.
Mai nou Vlad nu mai vrea sa stea in funduletz, de 2 zile incearca sa-si ridice fundul, baga picioarel sub el, se sprijina in maini si salta fundul. Bineinteles ca nu-i ajung mainile cat vrea el si pica in nas, dar nu se descurajeaza, daca suntem pe langa el se agata de noi ptr. a se ridica. Il pazesc si eu ca pe butelie sa nu pice, este foarte iute in rostogoliri si acum si cu incercarile de ridicare , vai steaua mea. Ma ingrozesc ca ar putea sa pice mai ales ca avem gresie in toat casa.

Azi a fost o zi mai placuta, m-au scos din casa sotzul si nasii lui Vlad si am fost la Mogosoaia la Palat. Ne-am plimbat prin parcul palatului, Vlad a servit masa pe malul lacului si a cantat continuu, daca se poate spune cantat. De atunci asa o tine, daca trece cineva pe langa usa noastra o sa creada ca avem o matza in calduri. Dinti tot nu are, roade tot ce prinde inclusiv degetele lui.
Gel de dentitie noi am folosit dentinox si varianta nemteasca la ce a recomandat Andre, camilla (kamistad)
Acum fug in pat
NB

mami de Vlad (29.10.2009)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_80 spune:

buna seara

atat de multa liniste pe aici in ultima vreme....
sper ca din motiv de bebelusi care cer multa atentie si iubire din partea mamicilor .
noi am inceput sedintele de masaj. pentru a se vedea efecte trebuie sa facem 15 sedinte. eu am fost super incantata de stilul de masaj, tipa chiar se pricepe, iar printesa a ras continuu 20 min cat a durat sedinta, semn ca se simtea foarte bine. ca tin sa mentionez ca maria are o usoara deformatie a capului (nesesizabila vizibil) din cauza faptului ca mananca doar de la un singur san, in ciuda faptului ca am grija sa stea si sa doarma si pe partea cealalta. asta este unul din motivele pentru care am inceput sedintele de masaj (celelalte motive ar fi confortul ei si faptul ca o ajuta sa se dezvolte frumos).
cam atat despre noi, va pe toate fara exceptie si asteptam mai multa veselie pe bancuta

de scump Maria 13.12.2009

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

Bonsorele!

Am inviat in retea!...am laptop, din nou!
Insa, am si o mai noua lipsa acuta de timp...parca in toata perioada asta s-au adunat tot mai multe treburi de facut (sau nu le bagam eu in seama pana acum?).....Albastrel e in continuare marait la mesele care nu contin bibe cu laptic...si mie mi-e tare dor de zilele alea smechere de somn...cate 8 ore legate ...ce vise....

Am sarbatorit si noi un Constantin....am avut de furca putin cu Rares..care insa, dupa ce am reusit sa-l adormim, a fost cel mai cuminte si cel mai admirat

Iar azi am spart un "Caragiale" pe niste hainute..tot pentru Rares.....dar, de care ma declar super multumita. Sper sa nu iasa culorile la spalat.

asa....cica sa fiu si eu utila forumului...
- Dankutza. eu i-am mai dat lui Rares asa, din "gand in gand" cu Gengigel...pare ca il linisteste/calmeaza.
- Monis, te-ai linistit cu Iuli acrobatul cazaret, da?
- cu ROR-ul....mie mi-e frica si de autism, dar mi-e frica si de oreion, mi-e frica si de encefalita....asa ca, sunt intr-o dilema si mai mare decat eram inainte chiar de primul vaccin.
- iertare daca sunt way off the subject-uri

Pupezescuri!
Plec la conjugalul de mijloc ca-mi tot da Ene asta niste tarcoale de zici ca vrea alte-halea

Trageti de mine telepatic sa reusesc a intra si eu mai des!

grupa mare! (adica la greu, nu ca ati fi voi la grupa mare, da?)

(ps. uitaem sa va zic de kg lu' Albastrel...8790 gr si numai 67 cm (l-a masurat taica-su' azi,oare nu e cam micut?...e drept ca statea cam cracanat...poate totusi e mai inaltut )..cu cativa mm )

_
Krelia, mami de tzutzupid Rares-Mihai

"Children make you want to start life over."
Muhammad Ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dozz spune:

Salutare!

Am revenit de la munte, a fost tare bine! Am reusit sa citesc din urma, atatea informatii utile, cred ca am deschis peste 10 pagini de net pe care sper sa le citesc maine. Mai sper sa si bag la cap ce citesc, asta e marea provocare... M-am distrat de povestea cu caca in masina a lui Annabelle, mi-a parut rau de cazatura lui Santi, m-au emotionat Tina si Licurici cu mesajele lor, m-am bucurat ca K e back in business, alaturi de noi. Am uitat sa mentionez aici multe fete, imi cer scuze de pe acum, dar revin maine cu cojita de paine nominala. Si cu multe intrebari.

noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coquelicot spune:

mornin' fete cucuiete,

Am cam lipsit pentru ca ne-am bucurat de prezenta lui tati in w/e asta prelungit.

Ramas sub imperiul muteniei de uimire dupa cele scrise de Andre. . Esti absolut fenomenala. Si am realizat ce tabel al lui Mendeleev cu mii de editii adaugite si revizuite este la mine in casa in baie si bucatarie. Nu vreau sa ajung la un chemical romance cu cifurile mele, sunt absolut impresionata de solutiile de bun simt si naturale. Andre eu sunt interesata si de reteta de Limoncello.. Chiar daca n-am mai pus gura pe alcool de un an jumate, imi fac stocul de pofte bahice.
Si propun ca tu sa ne scrii zilnic cate un tip and trick in materie de ce vrei tu. Pariu ca ai sa ne spui cate ceva pana la pensie.
si Lidia la fel.

Laura-Andreeace ma bucr ca ne-ai gasit. Si eu iti trimisesem un PM. N-ai primit si de la mine? Ce mai faceti voi?

Tina, Licurix

raluci nici nepoata mea nu a facut TBC-ul in maternitate. Cred ca prietena ar trebui sa vorbeasca cu pediatrul sau medicul de familie pentru ca el sa il comande, fiind din schema de stat nu stiu sa se cumpare. Si cumnata mea tot intreaba si pediatrul inca nu a primit vaccinul.
Viiiin la protest. Am apucat sa vad la stiri in we ca se cheltuiesc 5 milioane de euro pentru chiria deputatilor care stau in hoteluri de 5 stele iar cei care stau cu chirie primesc 3000 de lei lunar pentru asta. Stiti replica din ,senatorul melcilor,: 'ra-ti ai dracu' cu melcii vostri!'. Info de mai sus nu se doreste a fi asmutitoare de spirite.

monis uuuf, cred ca e groaznic. Pupam santiagul care a facut buf.

Simina- oops. si Matei are dintocii foarte ascutiti, cred ca d-asta se si trezeste noaptea urland. Isi musca gingia de sus care este si super umflata.Chiar ma gandeam ca o sa inceapa si cu scrasneli la un moment dat.Te simti mai bine?

Alexa, daca a reveni la vechile pla-coji antonime cu uscat si rece ar fi o solutie sa te aducem inapoi, aplicam si solutia asta extrema.

fiica lu' ecaterina teodoroiu o lasati pe Ecaterina pe forum? Ce mai faceti voi? Lila ce mai spune?

Di am zis ceva ce te-a suparat?

Dankutza nici eu nu as face Ror-ul, despre geluri am auzit ca dentinox ar fi ceva mai puternic si Calgel mai soft... Toate au lidocaina...nu stiu ce sa zic despre eficient alor, n-am folosit.

Dozz vorbeai despre vacanta. Noi vom pleca cu Matei in septembrie in Turcia. Cel putin asa planuim. Si am o tona de intrebari. Ar fi pentru prima data cand mergem la all inclusive(urasc asa zac intr-un loc si sa ma imbuib in vacante, noi mergem cu harta in brate si cu rezervari pe net, acum mi se pare un pic prea mult pentru Capisonel, o luam treptat) si nu stiu daca vom gasi acolo patut de voiaj si eventual carucior de inchiriat.
Cu hrana nu imi fac griji, sigur voi gasi mancare adaptabila pentru bebelusi fara sare, zahar, gasesc fructe.
Am gasit pe net ca foarte putine hoteluri ofera carucioare, despre patuturi in camera nu am citit nimic. Voi gasi asa ceva acolo?

Incerc sa imi fac si o lista pentru o plecare in iunie la mare (ni se casatoresc niste prieteni in vama veche).

Va trebui sa iau beibicucul cu mine? Sau sa incerc niste borcanele? Nu am gasit borcanele cu fructe fara amidon in ele, insa.

Pentru plecarea mai lunga presupun ca n-ar strica o lista de medicamente pentr bb-i.

Mai sap si eu si fug la Capisonel

mami de MATEI -TUDOR (10.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Niatza!

asadar incet incet se aduna fetili de pe drumuri de munte, padure, gratare, si dau raportu

Many ai fost super tare la faza cu matza in calduri ..Chiar asa face?fa si tu un filmuletz cu miorlaiala, sa auda si urechea mea ceva frumos

Kreliutz, sa iti spun ca si noi tot ieri am bagat o masuratoare la rechinasa, noi care nu am mai masurat-o de prin prima luna de viata a ei? Si tot 67 ne-a iesit..asa eram si eu putin dezamagita, oare nu o fi prea scunda??

Monica, frumoase pozicile de la georgica, da numa stalin stalin?vrem pozici si cu peisajele frumu de acolo

Iete si Capisoneasca la horizont care isi face griji de patut si carut la all inclusive.Da nu mergeti cu masina sa incapa cumva macar carutu?sau poate gasiti pe acolo de cumparat un carut sport de ala usurel usurel mai ieftinache cat sa o plimbati de colo colo..Cauta pe net sa vezi daca ai sanse in statiunea unde mergeti sa gasiti mai multe..

Io am o mare frica, si teama, de ceva timp incoace rechinasa mea seara la culcare cand o tin in brate sa o adorm se arcuieste foarte tare pe spate, se da cu capusorul pe spate si se holbeaza de aiurea la tavan, desi nu avem aplicatii, nica pe el. Se curbeaza asa tare de aproape formeaza un C. Si prin somn la fel face, se arcuieste, da capu foarte tare pe spate..Mi-a intrat mie un cui cum ca ar fi semn neurogolic de ceva disfunctie ceva..acu ma bag la sapaturi pe net ceva, ca asta noapte asa tare s-a sucit de am bagat-o langa mine in pat incercand sa o tin dreapta sa doarma, sa nu mai stea asa covrig spre spateNu mai spun ca se trezeste plangand noaptea, incerc sa ii dau sa manance, intoarce capu si plange si mai tare..Tre sa o adorm iar, si pe urma prin somn sa incerc sa o alaptez, stau cu stres sa nu o apuce iar plansete din senin, si uite asa trec noptile mele semitreaza
Na, ca m-am plans..Poate e normal sa se arcuiasca asa la oboseala? La voi fac bebeii asa???

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)

rechinas in pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Citat:
citat din mesajul lui coquelicot
Noi vom pleca cu Matei in septembrie in Turcia. Cel putin asa planuim. Si am o tona de intrebari. Ar fi pentru prima data cand mergem la all inclusive(urasc asa zac intr-un loc si sa ma imbuib in vacante, noi mergem cu harta in brate si cu rezervari pe net, acum mi se pare un pic prea mult pentru Capisonel, o luam treptat) si nu stiu daca vom gasi acolo patut de voiaj si eventual carucior de inchiriat.
Cu hrana nu imi fac griji, sigur voi gasi mancare adaptabila pentru bebelusi fara sare, zahar, gasesc fructe.
Am gasit pe net ca foarte putine hoteluri ofera carucioare, despre patuturi in camera nu am citit nimic. Voi gasi asa ceva acolo?

Incerc sa imi fac si o lista pentru o plecare in iunie la mare (ni se casatoresc niste prieteni in vama veche).

Va trebui sa iau beibicucul cu mine? Sau sa incerc niste borcanele? Nu am gasit borcanele cu fructe fara amidon in ele, insa.
Mai sap si eu si fug la Capisonel

mami de MATEI -TUDOR (10.11.2009)


Si noi plecm la sf. de august in Turcia si la hotelul la care mergem noi, optional, ai patut de bebe in camera. Cand am luat biletele de la agentie am fost intrebati, cand au vazut varsta lui Vlad, daca nu vrem cu patut de bebe in camera. Am inteles ca ptr. incinta hotelului putem lua carut de la receptie, dar nu stiu mai multe.
Eu am o alta intrebare, cum calatorim cu copii in avion? Poate Andre, Monica sau Smarandita ne spun cate ceva. Am inteles ca sunt companii care vor copii sub un an in scoica in timpul zborului, dar asta presupune loc separat in avion, ori noi avem doar 2 locuri. Daca il tinem in brate cum procedam cu centurile?
Cam asta ma framanta pe mine acum
Pupici

mami de Vlad (29.10.2009)
Poze

Mergi la inceput