Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bebe(58)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Alina multa bafta in continuare.
Ti-am dat un PM...am vazut ca suntem din acelasi oras...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Si eusunt interesata la cat timp dupa Diphereline a ramas Aditza insarcinata..si daca a mai urmat tratament dupa diphereline...

Asteptam...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina06st

Mada, felicitari si da Doamne sa fie bine!
Eu, fetelor, nici nu stiu ce sa mai zic. Abia ma invatasem cu ideea ca trebuie sa fac FIV. Mie la lapao, acum 9 luni, mi-au zis ca am o trompa nepermeabila si una greu permeabila. Cand am fost la Sibiu, dr de acolo mi-a zis ca probabil cu endometrioza, deja la 8 luni de la operatie, probabil si cealalta trompa este nepermeabila. Si asa ne-am hotarat sa facem FIV.

Ginecologul la care merg la mine in oras mi-a zis sa fecem un HSG (de asta nu facusem niciodata) ca sa ma asigur ca nu am vreun hidrosalpinx ceva, sau ceva pe uter, care ar fi cauza de esec in FIV.

Si am facut azi HSG si reiese ca ambele trompe sunt permeabile.
Adica acu 9 luni la laparo nu au fost permeabile si acu sunt???

In fine, cred ca merg inainte cu FIV-ul. O sa mai incerc natural si luna asta, ca tot se apropie perioada propice si inca n-am terminat cu analizele pt fiv.


Alinush

Din ce am citit eu pe tema asta HSG-ul este mai exact ca si vizualizare a starii trompelor, in timp ce la laparo se determina concret starea lor ca si anatomie si functionalitate. Dar ca permeabilitate eu stiu ca HSG-ul este cel mai concret.
Si nu putine au fost cazurile cand la laparo au iesit trompe nepermeabile, si la HSG a reiesit ca de fapt erau slab permeabile...dar erau.
Si mie la laparo mi-a iesit trompa dreapta nepermeabila, iar la HSG mi-a iesit slab permeabila.
Nu stiu, parerile sunt impartite.

Eu iti doresc bafta multa si sa dea Dumnezeu sa nu mai ajungi la FIV!


Babyboom...vino la mami...acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Citat:
citat din mesajul lui iubitika

buna fetelor..sunt noua printre voi si un pic speriata
mi-am facut AMH-ul si mi-a iesit 3.11, interval de referinta la femei in perioada fertila fiind intre 1-8...
acum nu cred ca este prea grozav dar nici rau nu poate fi nu?
voi ce zici? ca poate va pricepeti mai mult
mentionez ca si FSH-ul din ziua 3 este ok in limite pt faza foliculara
va pup! merci!


Scumpo, dupa parerea mea e bine, stai linistita.
In plus, la 26 de ani...de ce iti faci atatea griji despre rezerva ovariana? Esti tanara scumpo....iubeste si fii iubita!

Babyboom...vino la mami...acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

iubitzico, intervalul 1-3 inseamna okeeeeeiiiii! Nu te ingrijora degeaba! valori proaste inseamna 0,45 - cazul meu. Si uite ca tot ovulam normal si a venit si bebeul. Asa ca relax...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

mai completez - ca sa nu dau info partiale si gresite - ca la un AMH asa de slab am produs extrem de putini foliculi la FIV.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

La multi ani pt toate Elenele ...
Sa fiti sanatoase si sa va aduca DD un bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubitika spune:

fetelor multumesc pt raspuns
imi fac griji pt ca si voi sufar de endometrioza, de fapt chisturi endometriozice..si la una dintre operatii (am facut 2 pana acum) ovarul stang a ramas mic si se pare ca nu mai ovuleaza
doctorul meu mi-a zis sa fac AMH-ul pentru a vedea rezerva ovatiana pt ca daca ar mai fi cazul sa fac si o a treia operatie este posibil sa nu mai raman cu mult tesut ovarian..asta a fost explicatia
va tin pumnii fetelor! sa dea Dumnezeu sa fie bine pt noi toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

La Multi Ani, sarbatoritelor! Sa vi se implineasca cea mai mare dorinta!

Elyshor, multumesc. Si mie mi-a zis mie dr ca hsg e bun in ceea ce priveste vizualizarea tromelor. In rest inferior laparoscopiei, dar pentru verificarea permeabilitatii e bun.
Dupa operatie, cand am intrebat de trompe, dr care m-a operat mi-a spus ca e posibil sa fie nepermeabile pt ca sunt inflamate din cauza endometriozei. Poate ca cu toate naturistele si ce tratamente am mai facut dupa operatie or fi revenit la normal...

Ciudata rau si boala asta. Eu fetelor in ultimul timp fac si jogging. De vreo luna. Aproape in fiecare dimineata, am inceput cu 10 minute, apoi 15 si acum am ajuns cam la 20. Ma trezesc mai devreme, dar am convingerea ca imi face bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Bravo Alina...din ce am citit si eu este foarte bine sa faci sport in endo..
Curaj..trebuie sa apara soarele si pe strada noastra..
Daca tot suntem din Pitesti..poate ma motivez si eu..sa fac un pic de miscare...dar ma gandesc ca dupa-amiaza..eu dimineata nu sunt in stare sa ma mobilizez..

Pup

Mergi la inceput