FIV in Ungaria 105

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns atena_77 spune:

corina: multumesc de urare, luni repet ecografia sa vad daca endometrul creste (azi era cam subtire, 4.5 mm). Intre timp ma apuc de antibiotic pt infectia urinara (cred ca Zinnat) - am ok de la PK...Succes cu tratamentul tau
adi: intentionez sa fac ET, sa vedem daca se va si putea...tu de ce te pregatesti, plecati in concedii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

la noi nu s-a intamplat minunea, am u rezultat de 1,20 la bhcg, asa ca speram sa fie bine data viitoare. Stie cineva cat e HSG la ML? sau la Elias, la Dr. Tutunaru?

Weekend placut!

Cand voi fi mamica, JUR sa nu-mi ranesc pruncii nici cu vorba, nici cu mana, nici cu fapta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zapp spune:

Sufletel, la mine PCOS s-a manifestat prin menstruatii rare (4-5 pe an) si lipsa ovulatiei. Nu sint nici eu obeza, din contra as zice, nu am acnee, nici pilozitate excesiva. Oricum, vad ca tu stai mai bine decat mine.
Legat de hormonii androgeni, testosteronul poti sa il verifici, desi am vazut ca nu se pune accent pe val lui inainte de stimulare...Prin testul de rez la glucoza poti sa vezi nivelul insulinei si al glicemiei dupa ce bei 100g de glucoza..Valorile lor pot sa-ti dea info ref la medicatia cu metformin.
Metforminul nu mi=a influentat endometrul, eu l-am avut bun tot timpul.Iar in ce priveste calitatea ovocitelor, nu stiu ce sa zic....Din 14, au fost bune 12, deci 85%. La restul fiv-urilor am avut 2 ovocite recoltate, 2 bune (deci 100%), respectiv 4 ovocite recoltate si 3 bune (75%). La fel pot sa zic si de rata de fertilizare. Concluzia e ca cu cat sint mai multe ovo, cu atat mai bine.
Ca si tratement, am avut urmatoarea schema :112.5ui de Gonal F in primele 6 zile, 75ui in urmatoarele 2 zile. In ziua a 8-a am facut o injectie cu Luveris (cu LH) si 1 cetrotide. Apoi, in ziua a 9-a am mai facut un cetrotide si asta a fost tot. Cu 36 de ore inainte de punctie am facut 2 doze de decapethil (nu am facut ovitrelle sau pregnil)...Imediat dupa punctie am facut 1/3 de doza de ovitrelle.

m-am intins cu exlicatiile, dar poate va sint de folos celor cu PCOS.



zapp 30+ si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zapp spune:

aristica, imi pare rau...Nu te descuraja, o sa fie bine pana la urma. Secretul e sa nu renunti.

zapp 30+ si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BoboMom spune:

Artistica

Roxi, si mie mi s-a inrosit si umflat pielea in jurul injectiei cu Cetrotide si din cate tin minte ma si manca.

In alta ordine de idei, de ieri puiul meu spune 'mama'

Laura de Nicholas James 9 Noiembrie 2009
Poze
Poze botez si nu numai
www.youtube.com/watch?v=2rJh5IWto3M" target="_blank">Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atena_77 spune:

Fetelor, a luat vreuna dintre voi vitamina E pentru cresterea endometrului? ajuta? - multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sufletel_80 spune:

Aristica, fiecare esec este foarte trist, tu trebuie sa fii puternica, cum spunea si zapp, trebuie sa perseverezi ....Unele fete au noroc, reusesc foarte usor, altele trebuie sa faca mai multe incercari ... uite eu sincer sper ca nr. 5 sa fie cu succes in cazul meu .... si daca nu va fi, stiu sigur ca voi mai incerca atat timp cat sanatatea imi va permite ... dorinta noastra, a tuturor, de a deveni mamici e atat de puternica incat ne face sa devenim adevarate luptatoare ...

Zapp, si au consider ca daca cineva crede ca am monopolizat ultimele pagini, sa ne atraga atentia, insa informatiile scrise sunt deosebit de utile, mai ales pentru o "disperata" ca mine care incearca sa mai faca ceva in plus de la un FIV la altul.

deci tu aveai un indiciu de PCOS ... acum regret ca nu am facut laparoscopia, pt ca as fi eliminat multe semne de intrebare

Intr-adevar, pe tine te-a ajutat foarte mult tratamentul cu metformin cu producerea de ovocite ... eu ma tot gandesc daca m-ar ajuta la calitate, pt ca ovocite am avut detule de fiecare data, cu 15o Gonal (14,16,18 ovocite), dar de calitate slaba ...

In plus am mai citit ca persoanele cu PAI1 homozigot(si eu sunt o astfel de mutanta) sunt si rezistente la insulina ... Deci lucrurile incep sa se lege .... Ma gandesc sa fac acest test, numai ca deja am intrat sub tratament cu AC, sunt in linie dreapta pt FIV, si sigur rezultatul va fi influentat ...

mai scotocesc in continuare dupa informatii ....Multa sanatate tie si puiutilor si nastere cat mai usoara. Faci cezariana?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_anam spune:

Aristica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi25 spune:

laura, felicitari! cred ca e un sentiment minunat sa-l auzi prima oara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adria42 spune:

Aristica, imi pare rau!

Atena, pupici!

Roxi, asteptam vesti maine de la eco!

Luck, multa sanatate mamei tale!

Laura, Adipapazi, Sami, Alinamolnar, Bytzi, pupci si weekend placut!

Mergi la inceput