FIV in Ungaria 105

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

Va multumesc foarte mult fetelor si va pe toate, pe toate, pe toate !

Beta de azi e de control, ca cine stie ce minune ne-o fi rezervat Dumnezeu Dar nu voi fi trista daca este un rezultat negativ. Am primit ieri rezultatul spermogramei sotului care este incredibil de bun, asa ca am mari sperante ca vom fi parinti in viitoarul apropiat!

Cand voi fi mamica, JUR sa nu-mi ranesc pruncii nici cu vorba, nici cu mana, nici cu fapta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi25 spune:

adipapazi, nu am baut vin inca, pk a zis ca endometrul e ok pe moment

maine merg la o noua eco, sper sa fie bine

azi fac prima injectie de cetrotide; este dureroasa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

roxi, absolut deloc. numai sa amesteci bine praful cu serul.e la fel ca celelalte. hai bafta!

Adi +10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza27 spune:


VA multumesc mult pt sfaturi o sa tin cont de ele
Imi puteti spune mai mult despre FIV la Dr.Kovacs? - ma refer la ce analize sunt necesare, daca sunt valabile cele facute in Romania, daca trebuie mers intai la o consultatie? cum imi pot face programare telefonic sau mail?

mersi si scuze ca va "bombardez" cu atatea intrebari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zapp spune:

Multumesc pentru urari, fetelor! Dar sa nu vorbim de nastere momentan, mai trebuie sa stam vreo cateva sapt la caldurica...Obligatoriu!
Sufletel 80, da am luat metformin din prima zi de stimulare, primele 5 zile cate 1 pastila/zi, apoi am continuat cu 2 pastile/zi. am mers asa pana in sapt 8 de sarcina cand am redus la 1/zi si in sapt 9 am oprit.
Am facut inainte testul de rezistenta la glucoza...A iesit bine, de aceea mi-a dat metformin doar cand am inceput stimularea.
Am vazut ca ati vorbit de estrofem. Si eu am luat dupa Et pana prin sapt 5-6 de sarcina, nu mai stiu exact.

La multi ani Elenelor si COnstantinilor!

zapp 30+ si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sufletel_80 spune:

Zapp, iti multumesc pentru raspuns, dar te mai stresez putin .... PK ti-a dat metformin preventiv (sunt doctori care dau Metformin in cazul ovarelor micropolichistice) sau pentru ca ai PCOS? Hormonii androgeni cum erau? La celelate FIV-uri ai luat de asemenea Metformin?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zapp spune:

sufletel 80, diagnosticul meu a fost initial "ovare micropolichistice", dar ulterior medicii din Ungaria l-au schimbat in PCOS. Nu mi s-a cerut testarea testosteronului in Ungaria, dar l-am testat in Romania in perioada de inseminari. Initial a fost usor peste limita, dar l-am adus la limita cu AC (desi nu era cea mai buna solutie, avand in vedere ca am mutatia fact 5 leiden pozitiv heterozigot si mutatiile genei MTHFR pozitiv heterozigot). Nu stiu daca a fost chiar preventiv metforminul pe care mi l-a dat Kovacs, cert e ca raspunsul la stimulare a fost excelent cu doze de hormoni destul de mici. Este destul de greu sa se faca diferenta intre ovare micropolichistice si PCOS...
La celelalte fiv-uri nu am luat metformin....La cel "castigator" nu am facut hiperstimulare (desi la PCOS asta e cel mai mare risc), n-am avut nici cea mai vaga durere de burta cu o recolta de 14 ovocite.
Daca vrei sa ma mai intrebi ceva, eu sint aici...Nu plec din pat toata ziua :)





zapp 30+ si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi25 spune:

fetelor, dupa injectia de cetrotide, vi s-a inrosit si umflat pielea in jur?

acum vad ca nu mai e asa de rosie, dar ma doare cand apas pe unflatura; sper sa treaca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_anam spune:

Roxi si eu pateam la fel, dar trece destul de repede
E o reactie de iritare locala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sufletel_80 spune:

zapp, iti multumesc inca o data ... sper sa nu te obosesc cu intrebarile mele, dar mi s-au aprins niste beculete si pana nu ma lamuresc nu ma las ...

Pana acum am neglijat total ovarele mele micropolichistice, nu le-am considerat un dezavantaj, ci din contra, Dr Dracea spunea ca e foarte bine, asta denota ca ovarele lucreaza intens ... Si am luat-o ca atare, pana am fost la eco la Albu, dupa 4 FIV-uri esuate, care m-a intrebat de acei hormoni androgeni si rezistenta la insulina, pe care nu mi le-a recomandat nimeni sa le fac ...

Ciclu am lunar, obeza nu sunt, doar o usoara acnee in anumite perioade ale lunii, ovulatie demonstrata prin monitorizare ecografica si prin teste banda... si probabil ca din aceste motive nu s-au alarmat ceilalti doctori ca ovarele mele ar fi o problema.

Dar, endometrul este afectat, la o histeroscopie + biopsie rezultatul a evidentiat dereglari hormonale, si in plus calitatea ovocitelor a fost foarte slaba, la FIV 1 si 4 am facut hiperstimulare .... Am tot citit pe forum ca Metformin poate ajuta la calitatea ovovitelor, la rata de fertilizare ... Am luat legatura si cu dr cu care urmeaza sa fac FIV sa vad ce parere are in legatura cu acest aspect ...

In cazul tau e clar ca tratamentul cu Metformin a avut efect pozitiv.
La ultimul FIV s-a vazut si vreo diferenta de calitate a ovocitelor? Ce doza de stimulare ai avut?
Au fost si diferente de endometru de la un FIV la altul? Dar cu privire la fertilizarea ovocitelor?

Mersi mult inca o data, dar te-am avertizat ...

Mergi la inceput