Sezatoarea canadiana (181)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Zavalita, risu-plinsu parca ma vad pe mine la inceput; sper sa nu-ti ia atit cit mie (sase ani) sa ajungi la relativa pace cu locul tau aici; (eu nici n-am vrut sa desfac bagaje vreo saptamina cu gindul la intoarcere).

Daiopri , mai treci pe la noi, mai povesteste-ne de nazdravanii tai.

NU stiti pe cineva care vine din Romania pe 14 iunie Bucuresti-Amsterdam-Montreal? vine mama...ma ciupesc ca sa cred.

Fetelor care aveti mai mult copii, atunci cind sunt invitati cei mari la prieteni ii trimiteti si pe cei mici cu ei? am o situatie imposibila cu vecina si cu fiu-meu si nu stiu cum sa procedez, o sa-mi fac curaj sa v-o expun ca nu stiu cum sa mai reactionez, oricum tot prost o dau ori pentru fiu-meu ori cu ea



http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Ana, eu as trimite-o si pe mandra mica, dar nu o ia frati-sau.
Glumesc, la prietenii lui, merge singur si la prietenele Ancutei merge ea singura sau cu Victor.
Aici Victor are avantaj

Dar cand vin prietenii lui Victor se joaca si Anca cu ei, e tare haioasa, la v-ati ascunselea, nu stie sa numere pana la 30, dar numara si ea de 3 ori pana la 10.

Dupa o dup-amiaza cu Victor si prietenii lui, seara, nu mai poate nici sa vorbeasca de oboseala.

O seara buna,

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Ana, asa facea mama, ca sa aiba situatia sub control :)
Ma trimetea mereu cu frate/sora dupa mine, mai ales cand m-am facut mai mare. Si la petreceri, si in tabere trebuia sa fie unul mic pe langa mine :(

E si asta o strategie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ana, ce ma bucur ca vine mama ta! Va doresc sa petreceti un timp placut impreuna!

Nu, la noi fiecare se duce singura la prietenii ei, adica Agata, ca cei mici nu prea pleaca ei. Dar Tudora nu a fost niciodata cu Agata pina acum si nu ca nu ar vrea ea, ci pentru ca nu o las eu. I-as taia placerea Agatei pentru ca ar trebui sa aiba grija si de surioara ei, i-as incarca si pe parintii copilului respectiv si nici nu cred ca Tudora s-ar simti chiar bine printre copiii atit de mari. Dar daca vin la noi copii, normal ca se joaca toti, dar tot asa, incerc pe cit posibil sa ma ocup de cei mici, ca sa se poate cei mari juca... ca invers e mai simplu, ai cu cine sa te intelegi. Imi imaginez eu care e problema, 'copilul din vecini', nu? Nu stiu daca stii subiectul Vikingei...

Ica, , in sfirsit m-am intilnit cu persoana care si-a testat fata la centrul ala, stii tu care. Ai coordonatele in link si harta. Acum le-am salvat bine, nu le mai pierd, in toamna vreau si eu sa ajung cu Agata.



CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Casandra, mie mi se pare nedrept pentru copilul mai mare. Si noi eram lasate in grija surorii mai mari, ea avea 15 si avea grija de trei surori mai mici de 12 (care nu auzea), 9 si 7 ani... Atunci mi se parea in regula, nu stiu daca si ei, dar acum, cind am copii, nu mi se mai pare deloc in regula. Fiecare copil are dreptul la joaca si la prietenii lui, fara codite permanente!

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

DONI - ai dreptate. Daca iei ore, nu poate sa fie inutil. Doar ca nu am auzit pe nimeni pana acum sa fi luat ore, cu permis din Romania (adica pana aici pe DC zic, nu ca asta ar fi vreun lucru rau, ca a luat lumea ore!), desi unii au picat la proba practica din cauza intorsului capului. Ca nu l-au intors deloc. Nu ca l-au inors incorect. A doua tura au luat.
Problema e ca nu reusesc deloc sa ma apropii de chestionare

Ziua nu ma lasa copilul, ba am de facut mancare, ba nu stiu ce, dupa-amiaza am cursul asta, vin seara la 9, ce naiba sa mai fac seara la 9 ca ambalez copiii, le citesc daca nu adorm si basta...

MARU - lumea zice ca proba practica se da pe acolo unde dai si teoria, in cazul meu la Henri Bourassa. Daca m-or fi pacalit, nu am de unde sa stiu. Cica aria e destul de restransa, la bucata aia, si nu te duce la 10 km...Macar barbatu-miu da inaintea mea, deci o sa fie indreptatit sa imi faca tot capul calendar

ZAVALITA - mutare usoara si un nou inceput lin va doresc!

ANA - frate-miu niciodata nu vroia sa ma ia cu el, nicaieri, ba chiar inventa chestii ca sa nu ma ia (de exemplu, in taberele de la casa pionierilor spunea ca nu au voie decat membrii clubului )
In cazul fetelor mele, nu m-am intalnit cu situatia asta inca, dar in mod clar ar tine cont de parerea celui care isi poate expune parerea. Cum as drege-o cu ala mic si fraier, inca nu stiu, dar sper sa mearga placa aia cu independenta si dreptul de a alege....
Si poate o sa mearga impreuna din placere candva...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Ana, pe mine m-au bagat mereu pe gitul soramii , asta era conditia ca sa o lase pe ea sa ma ia si pe mine. Diferenta era de 2 ani intre noi, eu ma bucuram ca , cascam ochii la tot ce faceau ei , dar ea era tare necajita. Se ascundea meareu de mine...asta dupa ce am pirit-o ca fuma.
Acum eu nu-mi oblig copiii sa mearga impreuna, dar nici ei nu vor, sunt diferiti .

Dar zi-ne si noua situatia ta , macar sa ne dam cu parerea.

Anka
, dar la ce curs mergi tu?

Zavalita, ce ghinioane a-ti avut si voi, si cu masina, si cu gasirea apart. lasa ca in citiva ani sa vezi ce te amuzi numai la amintirea lor.


Deci intreb din nou, SATC-- intilnirea se mai tine sau nu???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

zavalita, imi pare rau de masina! Nici a noastra, prima, n-a mers bine la inceput, dar apoi s-a dat pe brazda si am avut doliu in familie cand ne-am despartit de ea. Poate va trebuie baterie noua?

Ana, la noi vine mereu prietena Roxanei cu sora dupa ea (cu 2 ani mai mica), la inceput nu mi-a prea convenit, dar acum ne-am obisnuit, e haioasa si aia mica si daca astea mari o ignora, ea ori se joaca cu Cristi, ori isi face singura de lucru, de strang vreo saptamana dupa ea. Are o manie de a pune tot felul de lucruri prin sacose, pungi, genti, si apoi le tot gasesc dosite prin casa Si se uita saraca cu niste ochi tristi cand o invitam doar pe sora-sa si pe ea nu... mi-a fost mila de ea.
Mai au fetele si un frate mai mic... cine stie daca intr-o zi n-o sa-l am si pe el la joaca? Nu m-ar deranja, daca ar fi sa-l dau si eu pe al meu la schimb. Oricum, la noi situtatia e probabil diferita, ca ne-am si imprietenit cu parintii fetitelor.

ankalaura, ce curs faci? Cel de franceza? Da, n-am uitat de chestionare, mie mi-a trebuit vreun an pana sa ma apuc de invatat.

Dana P, nebunaticilor, plecati ca porumbeii! Copiii cu cine stau?
Acum ca au venit finii tot visez sa merg si eu la un film cu al meu, sa vedem cand fugim de acasa ca porumbeii si noi...



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Problema mea e <gradinita> din vecini; ei sunt trei frati: cel mare 10 ani, dar la alta scoala (de fapt toata gasca e la alta scoala), unul de opt si o fetita de vreo trei anisori; la ei vine gasca mare in curte: prichindei de la 4 pe la opt ani, habar n-am de unde apar de la casele din carierul nou, plus mai marisori;
binenteles ca al meu de cind a dat caldura e calare pe gard, eu nu l-am lasat pina acum pentru ca in primul rind stiu ca el are un comportament diferit si prefer sa-l supraveghez; Tudor nu-i violent, nu-i agresiv dar in schimb e usor de ranit, mai are si simtul dreptatii intre copii si nu stie sa se plieze pe jocuri, adica daca gasca de exemplu vrea sa faca ceva in spatele adultului Tudor sigur va <turna> copiii;
ieri de ex mai erau doi smecherasi de astia mai mari tot acolo in curtea vecina (unul roman si unul quebs) si dadeau deja sa faca misto de Tudor care nu stiu ce le-a spus; chiar nu-s capabila sa-i vad mai ales in curtea mea rizind de el- dar nici sa-l vad ca sufera ca numai el e singur;
pe de alta parte eu sufar ca nu are prieteni, si m-am gindit si de fapt am si facut (ca o mama de copil singur ce sunt ) sa-i invit doar pe cei mari la noi la joaca; am vorbit cu copiii, erau toti ciorchine in curte ieri, vreo sapte, si binenteles ca cei mici s-au avintat sa vina care mai de care;
e drept ca mi-e greu sa deal singura cu atitia copii, anul trecut in putinele dati cind au <navalit> in citeva minute zburau rotile masinilor prin basement, jucarii desfacute, imprastiate- la 3-4-5-6 ani ce sa te asepti;
acum vecina s-a suparat (cel putin in seara asta baiatul mare i-a spus lui Tudor ca ei n-au voie la noi) dar in schimb vreo trei mai mici tot strigau de dupa gard <venim la voi, venim la voi> ( o inteleg, daca vin baietii mari copila mica plinge dupa ei si ea ramine descoperita, nici nu mai are cine-o supraveghea in curte cum fac fratii; pe de alta parte au venit vara trecuta toti trei si baietii au uschit-o repede sa scape de ea lasindu-mi mie fata si eu amd adacit-o toata ziua- era inca-n pampers;

copiii vecini par bine crescuti, si cu vecinii in general suntem cordiali, barbatii mai schimba povesti pe seama piscinei, etc peste gard- chiar mi-ar face placere sa-i am pe cei doi frati in casa la joaca...dar nu toata gradinita- nu-s obisnuita sa supraveghez copii mici si mai e si piscina, chiar n-as vrea Doamne-fereste sa pateasca ceva si adevarul e ca tin si la comoditatea mea ;
doar ca nu-i corect fata de Tudor sa-l oblig sa stea in curte singur...i-am luat si trampolina (din aia mai mica de doi trei copii sau un copil+adult) tre"sa sar eu cu el ca el e singur; pe de alta parte vine mama si ea sigur nu poate stapini gasca de 7-8-10 copii mari si mici ne-romani; chiar nu-i inteleg pe restul vecinilor, habar n-am unde locuiesc copiii astia dar umbla heberai pe strada nesupravegheati printre casele care n-au curti inchise inca;
acum eu ce sa fac?
eu v-am scris pentru ca m-a cam surprins reactia vecinei, pare vizibil deranjata si ma intrebam daca voi vedeti corect sa fie separati sau se autointelege cind inviti un frate vin toti si eu sunt dusa cu capul?
pe de alta parte nici nu-s dispusa sa ma apuc sa-i dau explicatii despre Tudor si de ce nu l-am lasat pina acum la ei nesupravegheat.


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Ana eu cred ca ai dreptate, dupa parerea mea copii sub 5 ani ar trebui supravegheati in mod special si nu poti cere chestia asta decat de la parinti sau ma rog, de la gradinita / scoala. Responsabilitatea e prea mare, mai ales cand ai si piscina. Deci mi se pare ca s-a suparat degeaba vecina ta, poti sa discuti cu ea si sa-i spui, ca nu te simti in stare efectiv sa-i supraveghezi si pe cei mici.

Zavalita imi pare rau, si noi cu prima masina am avut o gramada de probleme, am bagat atatia bani in reparatii ca mai bine ne luam una noua de la inceput. Cred ca ieseam mai ieftin. Desi cu masina niciodata nu poti fi sigur.
O sa fie si bine, ai sa vezi!! Eu una am venit fara asteptari si am incercat cat mai putin sa "fug" de ceva, ca inevitabil daca fugi de ceva si ai anume asteptari, esti dezamagit pe oriunde te-ai duce, locul perfect nu exista. Asa ca am incercat sa iau totul ca pe o aventura si sa iau totul asa cum vine. Normal, am tot facut comparatii, fara sa vreau, insa am incercat sa fac cat mai putine.

Dana-Podeanu eu vreau la SATC!!! Dar nu la club dupa. Si la Cote Vertu. Ne organizam cumva?

N-am reusit sa vad poze, sunt tare prinsa cu ai mei, maine pleaca deja.

Mami de pitic Patrick (29.04.2008)

Mergi la inceput