Sezatoarea canadiana (181)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

DONIA merci! Ne intoarcem in FR. si spre norocul nostru am fost mutati in acelasi loc de unde am plecat...deci ma intorc in casuta mea!

ZAVA nu se poate sa o dati inapoi? Masina. Nu exista ceva clauza cu "vices caché"? In FR exista ceva de genul.

ANKA, cred ca fetele au dreptate cu 2-3 ore de condus acolo. Sunt 100$ investiti cu folos zic eu! Si lasa-l pe nenea cu fetele in parc si trage o tura singura cu masina, ca ai o treaba urgenta!

Placut poze!

ANA revin mai pe seara si developez si eu parerea mea cu copii din vecini! Ma bucur pt. tine ca vine mama ta!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ana, si eu cred ca ai dreptate. Sigur, vecinei ii convine sa mai respire, sa-si faca treaba, dar nu e in regula. Poate ca o data din cinci, sa vina si fetita, asa, o ora maxim, altfel nu mi se pare corect, nici pentru tine, dar nici pentru Tudor... El e mare si are nevoie de copii de virsta lui sa se joace. Dar, eu l-as lasa sa se duca si el la vecini, nu departe si nu mult timp, asa, cite un pic... nu ai posibilitatea sa-l lasi si sa-l observi totusi discret, adica nu-l vezi din curtea ta in curtea vecina? Sa-ti faci de treaba prin curte, mai pui o floare, mai dai cu o matura sau sa stai pur si simplu pe terasa, cu ochii spre el... dar sa-l lasi sa se descurce singur cu copiii, sa intervii numai daca vezi ca apar conflicte.

Stii, ma gindesc ca ceea ce se intimpla cu Tudor cu copiii pentru el nu capata conotatia care capata pentru tine. Ieri, trei dintre baietii prieteni ai Agatei, i-au ascuns geanta de prinz si i-au spus ca au vazut un copil plecind cu ea, i-au spus si pe unde... Agata s-a dus in directia aratata, apoi in alta, unde ii spuneau baietii... s-a prins ca o tachineaza, dar un pic mai tirziu. Cind a ajuns Octav, ea cauta geanta, a gasit-o, ta-su s-a suparat pe baieti (deh, tata de fata!), ca nu se face asa ceva... Dar Agatei i s-a parut amuzant, desi era clar o bataie de joc si nedrept, ca erau trei contra unu.

Vreau sa spun ca tu stii ca nu e corect cind poate se aduna copii si il mai tachineaza sau cine stie ce chestii copilaresti, dar Tudor s-ar putea sa nu le observe si pentru el sa conteze mai mult tovarasia copiilor decit altceva... In plus, lasat singur, poate ca, treptat, va invata si sa ia pozitie, la inceput il mai ajuti subtil, apoi va gasi solutiile lui, ale felului sau de a fi...

Dar sa stii ca, desi iubesc copiii astia din tot sufletul, rai sint... incepind cu ai mei si terminind cu toti. Ma uit la ai mei si nu ma opresc din intrebat: de unde le vin dom'le asemenea ginduri, unele criminale de-a dreptul?! Mai stau in curte cind o iau pe Agata si ii observ discret in joaca lor... baietii mai mari rid de cei mai mici sau isi aleg cite o 'victima' si isi fac de lucru, apoi se impaca si se joaca toti, de parca niciodata nu a fost ceva intre ei... fetele ii iau pe baieti peste picior si se aduna ciorchine si rid de ei... ce mai, cred ca asa am fost si noi cind eram mici, dar am uitat... ca mie imi vine sa spun ca nu, nu am fost asa, eu eram bunaaaa...

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

ana ai dreptate subscriu la ce a scris nelia cu lasatul lui Tudor 'over' si tu sa il supraveghezi discret.
tudor al meu are un coleg la care s-a dus de vreo doua ori la sleep over, iar cand a fost sa vina el la noi eu am zis sa nu vina si cu fratele lui (mai mic cu cativa ani) si totul a fost ok. vorbeste cu vecina

delphin cand te apuci de impachetat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Delphin, tot mai tin sa-ti spun de cind am citit... ma bucur mult de tot ca va intoarceti acasa. Imi imaginez cam ce simti dupa atita timp plecata. Spor la impachetat!

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Fetelor , am sa incerc s-o dreg cumva; partea mai nasoala a povestii e cu celalalt copil roman din gasca ; acum doi ani in vara eram pe acasa, iesisem din spital dupa extrauterina si ma tiram prin casa, cind a aparut o vecina-romancaaaa, cu baietelul ei de mina, s-a prezentat, le-am facut cunostinta copiilor, etc- ea venise cu propunerea sa-i imprietenim pe copii (au aceeasi virsta dar al ei e la cealalta scoala, cu vecinii); imi amintesc ca i-am explicat atunci frumos ca si mie mi-ar place, am invitat-o in casa, etc, dar am asteptat sa treaca o vreme sa ma pun pe picioare inainte sa-l invit pe copil; i-am explicat atunci ca-s operata, iesita din spital, dar ea n-a spus niciodata nici atunci nici ulterior ca-l invita ea pe Tudor la ei intre timp; surpriza a fost ca in toamna, cind a mers Luci si-a sunat la ei nu i-au deschis usa, l-au evitat, nu ne raspundeau la telefon, apoi am intilnit-o eu si am intrebat-o daca nu il lasa pe baiat la noi si a bilbiit ceva ca-i ocupat;
azi a aparut copilul la poarta cu inca unul, sa vina la vecini, aia n=au deschis usa, Tudor i-a strigat la noi si ea a inceput sa tzipe din strada sa mearga copilul acasa sa nu vina la noi ; sincer, am ramas tablou efectiv si mi-au dat lacrimile;
poate ar fi trebuit sa deschid subiect separat sa nu va mai inebunesc pe voi, dar acum ma intreb, chiar asa ciudata sunt eu (nu spun ca nu sunt, ca tocmai descopar din pacate :((, e Tudor ciudat in societate sau cel mai greu pina la urma e cu conationali???

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Doamnele, cum nu se inghesuie nimeni la intilnire, schimb data:

INTILNIRE
Vineri, 4 iunie
Boccacino, Cote Vertu.

Gone, ca vintul, ca Addie il "pinceaza" ce frac'su si ala striga ca din gura de sarpe :)

Pupici,
S.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Ana, nu ai nici o vina si nici ciudata nu esti (zisei me)
Ai dat tu peste o ciudata care nici bine crescuta nu e. Cum naibva sa te superi cand cineva abia operat nu sare de 2 metri in sus de bucurie cand i se sugereaza paydates?
Decat cu asa prieteni, Tudor este mai bine fara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Simo, gand la gand, numa' bine ca 11 iunie nu mai puteam... 4 suna mai bine!

Mamaana azi am fost si mi-am luat rasaduri pentru gradina de legume si pe acolo am vazut si levanda de vanzare, in cazul in care mai cauti, probabil ca si pe la voi trebuie sa fie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

4 iunie ma coafeaza perfect si pe mine.

Deci in afara de mine si Doloress nu mai vrea nimeni la SATC??
Doloress, ce club after, fetele nu vin nici macar la film

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ione81 spune:

SALUTARE!

Am avut o saptamana si ceva invitat din Franta, si in weekendul acesta ne vin prieteni de la Calgary = busyyyy, dar abia astept!

am ratat teatrul! am ramas cu biletul "in buzunar", la propriu ! ma bucur ca v-a placut, feteler care ati fost! v-am spus eu ca e superba sala si am auzit ca spectacolul a fost exceptional!


Podeanu, cum sa nu mergem la film??? Am ratat teatrul, filmul nu se poate!

SATC 2
Locatie propusa de Doloress: Cote Vertu

Din ce am citit din urma, rezulta:

Vineri 28 mai: Doloress , Podeanu, Zavalita,

ramane aceeasi data? mai e cineva?


Doloress,
Eu nu stiu unde este cinema la Cote Vertu, se poate ajunge acolo in autobuz?
Da-ne adresa daca sunt de acord fetele cu locatia.

Zavalita, putem sa ne intoarcem impreuna daca vrei.

Simonna,
Si eu as vrea la intalnire, dar mai la sfarsitul lui iunie, sunt prea multe ingramadite acuma pt mine.

LA MULTI ANI sarbatoritilor!

Intrebare - ca tot e vb de asigurari, voi cat platiti pe cea medicala? Mie imi trag vreo 300$ lunar pt mine si sot si mi se pare - ENORM de mult! E drep ca are incluse multe, dar... la Calgary plateam un sfert! - acuma Ana o sa ma intrebe de ce mi-o trebuit Montreal :P

sper ca esti mai bine Ana!

Mergi la inceput