Pufuleti de ianuarie - februarie 2010 (60)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ratusca_mica spune:

Seara buna!

Evyme, foarte tare ceaiul ala! Ma duc sa iau si eu!
Danyelana, nu te poate ajuta soacra, o prietena, o bona de ocazie, ceva, cateva ore pe zi sa reusesti si tu sa te odihnesti un pic?

Cris d., Ruxita, ce inseamna o clasa Waldorf? Sunt total pe langa!!!

Cuscra, pe unde esti, ce faci?

Noi azi am fost la Taverna cu niste prieteni si non-stop s-au mirat de Andrei cat de cuminte este, ca ei au o fetita care a fost foarte dificila in perioada asta de inceput. Si stateam ca pe ghimpi, sa nu cumva sa mi-l deoache, ca nu stiu sa zic de deochi... Dragul a dormit non stop si a inceput sa urle in masina pe drumul de intoarcere (de foame, of course ).

Ratusca mami de Andrei Ioan (12.01.2010)

AMR 7 kile cucuiete si inca 7 pana la starea de Nirvana... a, pardon Gazela!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Vai Bea cat e de dulce!! Si ce ochi frumosi are!
Nora-ta e super incantata.

Pupici si sper sa iesi cat mai repede din butoi.



Mirela fericita de Mara Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micki_mica spune:

Citat:
citat din mesajul lui catalutza81

Buna seara fetele!!!

Danyelana daca ai stii cat de tare te inteleg...azi imi venea sa urlu la propriu, a plans o ora pana sa adoarma...

Sondaj ca nu mai am idei...

1. cum faceti seara, avei program fix sau faceti baie oricand?
2. s-a mai stricat cuiva programul de noapte? Irina dormea de la 8-8.30 la 3 si de cateva zile (o sapt) doarme doar 3 ore si apoi vrea tztz
3. cat sug copiii vostri in timpul zilei? Nu pot sa o conving pe Irina sa suga mai mult de maxim 7 min...si normal ca i se face foame destul de repede...ufff Am incercat sa o tin si nemancata mai mult...inutil, mai rau am facut ca a obosit de tipat si oboseala si a supt de catevca ori si a cazut rupta...

Catalutza mami de Irina




catalutza81

1. am vrea noi sa fie ora fixa dar nu prea putem. intre 9 si 10 ii facem. dar urla cand depasim 10 (gen 10 si 5) face baie, papa putin si cuca. fara baie...nu prea adoarme repede(si nii noi ca e marait)
2. piti a avut si el o perioada de somn toata noaptea. si uite ca nu mai e asa. de vreo luna papa si noaptea...chiar la 2-3 ore . pediatra ne-a recomandat lapte cu cereale seara (adica ma mulg si pun putine cereale si la bibe - asta e prima seara).
3. ziua nu suge mult. in schimb o tzoncane mult. sunt si suzi.





Mihaela, mami de Florin Cristian (16.12.2009) aici poze si povestea piticului


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasor spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Am observat ca s-au ieftinit pampersii. Am luat cu 48 ron baxul de 60 de pampers premium care la carrefour, iar inainte ii luam cu 58. Macar atat....

Mirela fericita de Mara Ioana


da, stiu ca marimea3 sunt 48, dar marimea 4 cum luam noi e 62 ron, o diferenta destul de mare

multumim frumos pentru colacel (sper ca au ajuns si banutzii), o sa-l probam luni cand vine mama mea, ca sotul e prea sperios cand e vorba de fata, si daca ceva nu merge bine nu ma mai lasa a doua oara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayanna_xem spune:

Buna seara fetele...
Ati mai dat gata un capitol.

Eu azi n-am avut timp de forumit...a stat mama cu printesa pe afara in prima jumatate a zilei cat a fost cald iar eu m-am bagat la shmotruit prin casa, ca nu se mai putea...m-am ocupat mai mult de gradina saptamana asta si cam neglijasem curatenia in casa...dar azi i-am facut concurenta lui Cris_mario.
Bineinteles ca mai am mult pana ajung la performanta ei in ceea ce priveste harnicia, dar pentru azi...sunt mandra de mine.

Pe la amiaza a trebuit sa-i fac baie lu fii-mea ca nu facuse kk de 2 zile si azi a facut boom...din doua scremeli a umplut pampersul din fata pana in spate si bineinteles ca a iesit pe la bata pe burta in sus si la spate la fel. Si dupa ce i-am scos pampersul s-a apucat de gandacit si sa faca bicicleta cu picioarele...nu va zic!!! Eu o "certam" ca s-a uns toata, iar ea se hilizea la mine cu gura pana la urechi... stirba...si-mi povestea ghiiii, ghuuu...imi venea s-o pap nu alta.
Oricum...ideea e ca trecem la pampers nr.4, ca nr.3 deja nu mai face fata...mai am totusi juma'de pachet de ala mare...sper sa ma mai descurc cu astia o perioada ca nu i-as arunca...inca nu mi-au intrat banii pe indemnizatie si tre' sa ne descurcam numai cu salariul sotului.

Legat de baita, ca am vazut ca era sondaj...eu am inceput mai nou sa-i fac baita dupa amiaza, cand e bine dispusa, ca sa o pot spala ca lumea in cada mica, iar seara mai facem cate-o balaceala cu colacelul in cada mare. Nu in fiecare seara, dar destul de des....ca ii place la nebunie.
La vara ii iau piscina din aia gonflabila si ne balacim in curte, la soare...

Iar legat de program...nush cum se face...dar la mine, inca de cand s-a nascut, noaptea a dormit bine...adica somn din ala adanc, chiar si atunci cand se trezea la tzitzi din 2 in 2 ore tot prin somn manca...acum insa doarme toata noaptea. E un somn deosebit fata de cel de peste zi...de obicei adoarme pe la 10-11 seara si o simt ca se lasa greu in brate...ziua doarme iepureste, la fiecare zgomot tresare, plus ca doarme oarecum incordata...tine manuta ridicata si palma deschisa de ma uimeste cum poa'sa pastreze pozitia aia in timp ce doarme. Noaptea in schimb e ca leguma, moaleeeee....pot s-o misc, s-o pun in orice pozitie...poa'sa fie galagie, n-are o treaba...doarme. Se foieste daca se simte deranjata, dar nu se trezeste. Si ii plac diminetile luuuungi....exact ca si mie...
Dupa masa de dimineata care e in jur de 6, 7 sau maxim 8, mai baga un somn pana pe la 10-11....si eu pe langa ea.
Tot timpul vine maica-mea si-mi da trezirea...si ma mustra ca ma prinde amiaza in pat cu patul intins, ca daca vine vreun musafir neanuntat...bla, bla.... Ete na, ca musafiru daca vine intra fix in dormitor peste mine, nu?


Danyelana sa stii ca te intelega, am experimentat si eu situatia ta...fii-mea e tztzo-dependenta...are nevoie de mine pentru hrana, dar la fel de mult si pe post de suzi...
De iesit nici io nu prea ies din casa...cel mult pe terasa in fata casei sau in gradina...vecini nu am cu care sa socializez...in timpul zilei mai toti sunt plecati pe la servici sau au treburi...nu vine nimeni sa stea la taclale cu mine, in oras nu pot sa ies ca e la 5 km distanta si-mi trebe masina...care nu e tot timpul disponibila...
...si uite asa staaaaaau toata ziua cu fii-mea si palavragim vrute si nevrute, am devenit experta in gangureasca, pot sa-mi dau doctoratul...sa vedeti ce vocabular bogat am :ghiii, ghuuu, brrrruuu, pffffiii...si tot asa...

Incearca sa nu te lasi coplesita...e greu intradevar...dar situatia asta n-o sa fie la nesfarsit...lucrurile o sa devina mai usoare odata cu cresterea lui bb...si ai sa vezi ca o sa-ti fie dor de perioada asta de bb-lushenie.
Ia o doza mare de RABDACOL...(Cris.dogarel mare inventie......ca la tine parca am auzit prima data de 'leacul'asta)...si incearca sa te bucuri de bb. Aminteste-ti cum era cand erai gravi si-ti spuneai si tu probabil ca esti in stare sa induri orice pentru copilasul tau, numai sa fie sanatos...
Si mai intra pe la noi sa-ti descarci off-ul...ca nu e bine sa aduni acolo in tine frustrari si sa le descarci in preajma lui bb...Iti doresc multa putere...si sa incerci sa fii mama happy...si poate si bb o sa fie mai calm si mai linistit...

Dastefa...cred ca da...bb-ii empatizeaza mult cu noi...de aceea si starea noastra ii influenteaza asa de mult. Ma bucur mult de tot ca Miruna ti-a zambit...poate daca simte ca asa te face fericita o sa zambeasca mai des.
Ai mai fost la medici? Sau saptamana urmatoare mergi? E bine ca ti-ai facut programare la neurolog...cred ca e cel mai in masura sa-ti confirme daca sunt sau nu probleme cu Miruna...te asteptam cu vesti bune!

Unboticutz...tu park ziceai sa incerc suzi...Eheeee, de cate ori am incercat...si cate modele...dar degeaba! A mai tocait-o cateodata cand era in stare de somnolenta, dar treaza...niciodata. Daca insistam, se uita cu niste ochi mari la mine, isi lasa barbita in jos tremurand si apoi plans tata...o linisteam bineinteles cuuuuu...tzitziiii! Nici biberonul nu-l accepta decat cu prosteala...sau tot la fel, daca e prea somnoroasa...

Hai ca trimit ca sa nu pierd...





mami de strumfita scumpa Daria-Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Beatrice1982

ba da lorex va iubesc, cum sa nu va iubesc?????????????

sunteti foarte aproape de sufletul meu, si in fiecare zi in care nu reusesc sa deschid calculatorul, ma gandesc oare ce au mai facut pufuletii, si mamicile lor, oare sunt bine, oare ce nazbatii sau ceva au mai facut???????

nu reusesc sa citesc tot, si nu pot tine pasul cu voi, asa ca mai bine nu nominalizez pe nimeni, sa nu se asupere nimeni...............

am citi pe fuga cate ceva, ca aveti colici si plateea la fel, eu sper sa va treaca.,,,,,,,,,,,



am comandat hainute, cu inca 3 mamici, si am luat astea:


alea roze sunt ale luii Silvia, fata lui cumnata-,mea.........
sunt multumita de elee, si ca material, si ca dimensiuni............





eu azi m-am tuns, si m-am vopsit cu sampon,.............pentru ca am firea albe...........
altfel, suntem bine, mancam mult...........si crestem mai........avem la 4 luni 6800..........si nush cati cm.............
aici este supermannnnnnnnnnn
http://img21.imageshack.us/img21/9085/4luni006small.jpg


aici un gacic..........miremiasa arati poza asta la nora mea sa vad cum reactioneaza la asa ochi dulci...........
http://img189.imageshack.us/img189/4189/4luni038small.jpg




si aici noi stim sa ne uitam la lume de pe burta..........
http://img97.imageshack.us/img97/6135/4luni085small.jpg








cam atat.................
fug repede ca am de calcat, si de spalat biberoane si is rupta ca atat am muncit azi ca un magar, si iar se face 1 pana ma culc..........
oooooooffffffffffffffff


p.s. si inca nu am iesit din butoi...................
am primit indemnizatia......habar nu am cat...............



va pup si noapte buna...........................


nu stiu daca e cineva care vrea cerazette sa imi scrie un pm eventual, ca ala il vad daca deschid, ca nu stiu daca o sa reusesc sa citesc din urma...............

Bea de Ivan, iubirea noastra!

Doamne ajuta-ne sa fim sanatosi!

Poze





Ivan e tare frumusel , dar hainutzele nu se vad

si mai lasa si tu butoiul ala, nu-l tine atata ocupat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui ratusca_mica


Cris d., Ruxita, ce inseamna o clasa Waldorf? Sunt total pe langa!!!


Ratusca mami de Andrei Ioan (12.01.2010)

AMR 7 kile cucuiete si inca 7 pana la starea de Nirvana... a, pardon Gazela!

cred ca te lamureste un google mai bine... eu am fost la o expozitie Waldorf cu rezultatele copiilor (din Suedia erau daca nu ma insel) si m-au lasat cu gura cascata... f.f.f. creativi copiii, lucru manual, pictura, absolut toti un instrument muzical... o lucrare de copil de cl 12 era o macheta de cartier rezidential...
o lectie Waldorf nu e neaparat de fizica, chimie sau geometrie, ci despre " apa" unde invata si proprietati chimice si fizice si geografie si istorie si tot ce e legat de apa... copii sunt lasati liberi sa se exprime... intr-o clasa waldorf nu prea exista banci...

raportez o "chestie interesanta" - l-am adormit si dus in patutul lui (alta camera), si peste o ora a inceput sa planga - m-am dus la el si a incetat sa planga imediat ce m-a vazut, dar inainte sa-l iau in brate... plansul a fost doar ca sa ma cheme, e adevarat ce se spune: bebelusii folosesc plansul ca mijloc de comunicare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayanna_xem spune:

Vad ca vorbiti de licee, viata, distractie...
Imi place atitudinea ta si a sotului tau Ruxita vis-a-vis de cum vreti sa-si traisca fata viata de liceu...numai sa aveti grija sa n-o scapati din mana, tentatiile sunt mari...iar cand libertatea vine asa deodata, de multe ori adolescentii incearca sa-i testeze limitele acestei libertati...

Eu cred ca o sa am un stres maaaare cand o sa fie fii-mea adolescenta...mai ales daca-mi seamana mie, ca io multi peri albi le-am mai scos la ai mei, saracii. In ultima vreme ce m-am mai desteptat...adica dupa ce-am intrat la facu'...ca in adolescenta, valeu...

Am fost rockerita de aia nebuna...ascultam numa' heavymetal, trash metal...nu va mai spun...atarnau scheletii de hainele mele, lanturi, bocanci, trei randuri de camasi, tricouri si baticuri cu capuri de mort, blugi flenduriti si alte minunatii de astea...cand veneam acasa saraca mama isi punea mainile in cap (eu am facut liceul in Bacau si am stat 4 ani in camin si veneam acasa o data la 2 saptamani)...
...la tara stiti cum e...barfa, radio santzul, babele de la poarta...saraca mama!!!
A...si-mi mai amintesc ca mergeam in discoteca din sat...eram o gasca maaaare...si cand puneau muzica pe care o solicitam noi, respectiv urletele alea...stiti voi cum e cu heavymetalul...faceam 'furie'(asa se chema 'dansul'nostru, adica ne asezam in genunchi si scuturam capul si pletele de ne suna apa in cap...nu-i de mirare ca-s ditamai ZUZA in ziua de azi....
Deh, ale tineretiii valuri...noroc ca mi-a venit mintea la cap si acum pot sa fac haz de perioada aia...

Cine stie ce o sa mai faca si copiii nostri...dar sper ca fii-mea sa fie mai inteleapta si mai desteapta ca mine...desi eu nu regret nimic din viata mea...toate au fost experiente din care am invatat la urma urmei...

Na, ca mi-am stricat imaginea de 'psihopupu'....si am ramas cu aia de zuzu...

...dar am fost sincera macar...



mami de strumfita scumpa Daria-Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayanna_xem spune:

Ruxita...cu siguranta plansul e un mijloc de comunicare, ba chiar unul dintre cele mai importante...Citisem la un momet dat o chestie...cum arata lumea vazuta prin ochii bebelusului si modul cum comunica ei cu MAMA si cu cei din jur...foarte, foarte misto prezentat...dar nu mai retin acum exact unde...parca intr-un curs de psihologia dezvoltarii sau psihologia copilului...vai ce mi-e ciuda ca nu-mi amintesc...acum mi-ar place taaaare mult sa recitesc chestia aia. Daca am timp, am sa-mi caut prin cursuri, poate reusesc sa dau de ea...



mami de strumfita scumpa Daria-Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasor spune:

Citat:
citat din mesajul lui catalutza81

Buna seara fetele!!!

Danyelana daca ai stii cat de tare te inteleg...azi imi venea sa urlu la propriu, a plans o ora pana sa adoarma...

Sondaj ca nu mai am idei...

1. cum faceti seara, avei program fix sau faceti baie oricand?
2. s-a mai stricat cuiva programul de noapte? Irina dormea de la 8-8.30 la 3 si de cateva zile (o sapt) doarme doar 3 ore si apoi vrea tztz
3. cat sug copiii vostri in timpul zilei? Nu pot sa o conving pe Irina sa suga mai mult de maxim 7 min...si normal ca i se face foame destul de repede...ufff Am incercat sa o tin si nemancata mai mult...inutil, mai rau am facut ca a obosit de tipat si oboseala si a supt de catevca ori si a cazut rupta...

Catalutza mami de Irina




1- in general ii fac baie dupa 21 ca in jur de 22 sa adoarma, cand nu-i fac baie o spal la chiuveta si ea stie ca vine papitza apoi si nani
2- in general dormim noaptea, rar se mai trezeste in toiul noptii si vrea sa suga, dar nu ma uit la ceas, o pun la tzatza si dormim in continuare
3-cand ii dau tzatza doar de foame nu cred ca trage mai mult de 7 min., cum zici tu, de fapt niciodata nu am cronometrat-o dar 7 minute mi se pare destul timp, dar daca vrea sa si doarma... nu mai lasa tzatza din gura, o tine si cate o ora fara sa traga din ea, doar asa pe post de suzi;
azi nu prea a fost in apele ei, cred ca de la vreme, sau e putin prinsa de raceala, ca toata ziua a stat agatzata de tt mele; sunt zile si zile, ma bucur insa ca nu plange... sau ar plange daca nu as pune-o la tt


Mergi la inceput