Pufuleti de ianuarie - februarie 2010 (59)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui al3csa

Citat:
citat din mesajul lui dastefa

care-i superstitia cu tunsul inainte de motz?
ca noi tocmai am tuns-o pe Miruna

Mihaela Miruna Elena-18.01.2010 si Daria-Stafania-16.11.2006

asa creste Daria





Pai voi nu aveti motz baietii au .. LA fete e turta

de Yannis Andrei (23.01.2010)
DOAMNE DA-NE PUTERE SI SANATATE !!!
Poze
Povestea nasterii

O definitie data mamei pe care am auzit-o candva, este "Cineva care spera pentru tine"
-Din "Cartea prieteniei, a lui Francis Gay"

"Stii? Eu m-am nascut ca am vrut sa fiu cu mama mea." -- Yannis

motzul nostru ni l-a taiat popa la botez! si nu am inteles de ce (sotul a facut o speculatie ca taiatul motzului ar fi o traditie pagana si preotul a vrut s-o contracareze...) si pentru ca statea cu o juma de cap (de par) taiat, l-am tuns si restul! acum suntem tunsulici si pot sa-l tund macar si saptamanal (fire rebele, la ceafa, urechi)...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris.dogarel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

Citat:
citat din mesajul lui cristies

Ruxita, m-ai dat pe spate! Poate vom mai fi pe aici peste vreo 14 ani sa ma temperezi si pe mine cand o da fi-miu la liceu. Esti asa degajata ca eu ma simt comunista...

_
Cristina, de gargaritz Alexis.

Povestea zilei de 6.01.2010

Cresc


www.cordcenter.ro/gallery/image/432.html" target="_blank"> VRETI SA VOTATI O ?


... stateam ieri pe la 1 noapte cu ochii in tavan si imi tot tracasam sotul cu grijile mele legate de liceu - de ce se invata pe rupte, care e miza, de ce copii iau meditatii? inteleg pe vremea lui Ceasca daca nu aveai o medie mare nu intrai la faculta, ramaneai pe dinafara... acum poti merge la orice facultate cu taxa care nu e atat de mare, incat sa nu ti-o permiti, acum poti lucra si invata in acelasi timp, poti invata la distanta, poti invata in strainatate (cu media 8 si o limba straina), poti ajunge in GB pe banii tai si nu ca premiu ca ai fost studios si ca stii pe de rost jdemii de capitole... eu cred cu tarie, si aici puteti da cu oo, rosii, ce aveti la indemana, ca - copii trebuie directionati spre invatamantul vocational in principal, licee profesionale de nivel mediu grosul si doar 5% catre licee de elita care sa aprofundeze stiinte (elita academica care va face apoi cercetare) ... si daca nu faci cercetare, de ce ai nevoie de o educatie elitista???
Vreau ca fiimiu sa aiba sansa unei educatii alternative (Waldorf) si fiica-mea sa se bucure la maxim de cei 4 ani de liceu (i-am promis ca ii vom acorda mai multa libertate si foarte multe alte lucruri interesante, gen excursii, tabere, un sport, chitara si tot soiul de alte prostioare de adolescenta...)


me too
din pacate ma lupt cu propriile prejudecati si cele ale sotului, familiei. btw, daca ar fi dupa mine si parerea mea despre scoala si scoala romaneasca in special, copiii mei ar face ...home schooling. waldorf are si liceu, parca, in bucuresti. cauta liceul waldorf bucuresti si vezi daca mai e clasa aia la creanga, parca. din pacate nici sistemul waldorf nu a fost implementat la noi k lumea, k shmekerii evaluatori din min. educatiei il considera frektzie

Cris, mami de Ema (13/01/2010), si Ana(4/4/2003)

poze

povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris.dogarel spune:

DANYELANA f bine k ai intrat si ai zis. si eu si alte fete am facut la fel cand am ajuns la limita. tot ce pot spune e ca sunt/vin si zile mai bune. nu e ok sa ne comparam cu cartile si ceilalti bbi de pe aici care dorm mult, papa rar sau alte chestii care ne fac sa avem "pretentii" aiurea de la ai nostri. exista bebei/copii mai needy, care sug des, vor atentie multa, altfel plang/urla. eu am un copil "mamos", e greu, dar daca las alte "treburi", cer ajutoare, ma odihnesc cu ea ziua, fara sa dorm, dar ii dau o masa-doua in pat, altfel toleram amandoua . eu asta am gasit ca rezolvare pana se face mai mare: mai intai ema, apoi restul. si noi am incercat bibe cu LM, dar nici nu l-a lins...in plus, mai e ff putin, cateva luni pana...nu mai au nevoie mereu de noi. ceea ce nu e neaparat de asteptat cu nerabdare, nu?

Cris, mami de Ema (13/01/2010), si Ana(4/4/2003)

poze

povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns evyme spune:

Buna... ziua!
Noi tot in urma, tot pe fuga; nu stiu cum reusiti voi sa le impacati pe toate si treaba prin casa, si papa, si bebe si forum

Eu am intrat ca sa va spun ca am pus la semnatura doua filmulete de la botez, cand o sa am timp o sa mai incarc si ceva poze... Acum trebuie sa fac copii dupa dvd-uri ca sa le impart la invitati (noroc ca n-au fost multi) Sper sa termin repede si sa mai recuperez si eu din citit, dar asta pana sa iesim afara, ca altfel iar raman rau de tot in urma

din 10.02.2010 fericita de Sebastian Mihai


cum a venit pe lume pustiu`
poze bebe Sebastian
www.youtube.com/watch?v=qBT23OL7Co0" target="_blank">filmul botezului
www.youtube.com/watch?v=EdPETTNtz6I" target="_blank">intrarea tortului


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns al3csa spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris.dogarel

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

Citat:
citat din mesajul lui cristies

Ruxita, m-ai dat pe spate! Poate vom mai fi pe aici peste vreo 14 ani sa ma temperezi si pe mine cand o da fi-miu la liceu. Esti asa degajata ca eu ma simt comunista...

_
Cristina, de gargaritz Alexis.

Povestea zilei de 6.01.2010

Cresc


www.cordcenter.ro/gallery/image/432.html" target="_blank"> VRETI SA VOTATI O ?


... stateam ieri pe la 1 noapte cu ochii in tavan si imi tot tracasam sotul cu grijile mele legate de liceu - de ce se invata pe rupte, care e miza, de ce copii iau meditatii? inteleg pe vremea lui Ceasca daca nu aveai o medie mare nu intrai la faculta, ramaneai pe dinafara... acum poti merge la orice facultate cu taxa care nu e atat de mare, incat sa nu ti-o permiti, acum poti lucra si invata in acelasi timp, poti invata la distanta, poti invata in strainatate (cu media 8 si o limba straina), poti ajunge in GB pe banii tai si nu ca premiu ca ai fost studios si ca stii pe de rost jdemii de capitole... eu cred cu tarie, si aici puteti da cu oo, rosii, ce aveti la indemana, ca - copii trebuie directionati spre invatamantul vocational in principal, licee profesionale de nivel mediu grosul si doar 5% catre licee de elita care sa aprofundeze stiinte (elita academica care va face apoi cercetare) ... si daca nu faci cercetare, de ce ai nevoie de o educatie elitista???
Vreau ca fiimiu sa aiba sansa unei educatii alternative (Waldorf) si fiica-mea sa se bucure la maxim de cei 4 ani de liceu (i-am promis ca ii vom acorda mai multa libertate si foarte multe alte lucruri interesante, gen excursii, tabere, un sport, chitara si tot soiul de alte prostioare de adolescenta...)


me too
din pacate ma lupt cu propriile prejudecati si cele ale sotului, familiei. btw, daca ar fi dupa mine si parerea mea despre scoala si scoala romaneasca in special, copiii mei ar face ...home schooling. waldorf are si liceu, parca, in bucuresti. cauta liceul waldorf bucuresti si vezi daca mai e clasa aia la creanga, parca. din pacate nici sistemul waldorf nu a fost implementat la noi k lumea, k shmekerii evaluatori din min. educatiei il considera frektzie

Cris, mami de Ema (13/01/2010), si Ana(4/4/2003)

poze

povestea noastra




Stiu ca acolo unde am facut eu scoala generala era o clasa waldorf si noi ne uitam la ei cu jind .. erau mult mai liberi ca noi si puteau face ce vor ei ..erau imbracati altfel decat noi .. si erau mereu bine dispusi

de Yannis Andrei (23.01.2010)
DOAMNE DA-NE PUTERE SI SANATATE !!!
Poze
Povestea nasterii

O definitie data mamei pe care am auzit-o candva, este "Cineva care spera pentru tine"
-Din "Cartea prieteniei, a lui Francis Gay"

"Stii? Eu m-am nascut ca am vrut sa fiu cu mama mea." -- Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

Citat:
citat din mesajul lui al3csa

Citat:
citat din mesajul lui dastefa

care-i superstitia cu tunsul inainte de motz?
ca noi tocmai am tuns-o pe Miruna

Mihaela Miruna Elena-18.01.2010 si Daria-Stafania-16.11.2006

asa creste Daria





Pai voi nu aveti motz baietii au .. LA fete e turta

de Yannis Andrei (23.01.2010)
DOAMNE DA-NE PUTERE SI SANATATE !!!
Poze
Povestea nasterii

O definitie data mamei pe care am auzit-o candva, este "Cineva care spera pentru tine"
-Din "Cartea prieteniei, a lui Francis Gay"

"Stii? Eu m-am nascut ca am vrut sa fiu cu mama mea." -- Yannis

motzul nostru ni l-a taiat popa la botez! si nu am inteles de ce (sotul a facut o speculatie ca taiatul motzului ar fi o traditie pagana si preotul a vrut s-o contracareze...) si pentru ca statea cu o juma de cap (de par) taiat, l-am tuns si restul! acum suntem tunsulici si pot sa-l tund macar si saptamanal (fire rebele, la ceafa, urechi)...

Asa se face la botez, preotul tunde copilul, ia din 4 locuri (ca o cruce simbolica) nu are legatura cu motul. Motzul se ia intre 1si 3 ani si e intr-adevar o traditie pagana dar nu e blamata de biserica.

Mamica de Sara(22.11.2006) si Sebi (27.01.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dastefa spune:

vreau sa va mai intreb ceva tot legat de stresul meu cu Miruna-copii vostri sunt empatici?isi schimba expresia fetii dupa cum va vede pe voi?
eu nu imi mai aduc aminte de la Daria
dar azi fiind in fundul butoiului am inceput sa plang si plangeam in hohote
iar Miruna care era in brate a zambit-unul din putine zambete pe care le scoate
parca m-a trecut un fior pe sira spinarii

Mihaela Miruna Elena-18.01.2010 si Daria-Stafania-16.11.2006

asa creste Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:

Citat:
citat din mesajul lui dastefa

vreau sa va mai intreb ceva tot legat de stresul meu cu Miruna-copii vostri sunt empatici?isi schimba expresia fetii dupa cum va vede pe voi?
eu nu imi mai aduc aminte de la Daria
dar azi fiind in fundul butoiului am inceput sa plang si plangeam in hohote
iar Miruna care era in brate a zambit-unul din putine zambete pe care le scoate
parca m-a trecut un fior pe sira spinarii

Mihaela Miruna Elena-18.01.2010 si Daria-Stafania-16.11.2006

asa creste Daria



Sebi tot la fel face, zambeste cand ma vede suparata. Eu zic ca ma incurajeaza. Si Sara facea la fel cand era mica.

Mamica de Sara(22.11.2006) si Sebi (27.01.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasor spune:

Si la voi ca si la noi? urata vreme...brrrr

Alicredo iti doresc sa-ti iasa toate bine , atatea evenimente cred ca inlocuiesc cu succes orice dieta
Mariucasara LML , Sara e minunata
Plateea , tii asa de mult la soacra ta de o bagi in seama? sorry pt laptic... poate totusi revine
Mamidepuiuti esti o scumpa, a dat roade regimul cu inghetata?
Cris.M vreau poze cu hainutzele frumoase pt botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

Citat:
citat din mesajul lui cristies

Ruxita, m-ai dat pe spate! Poate vom mai fi pe aici peste vreo 14 ani sa ma temperezi si pe mine cand o da fi-miu la liceu. Esti asa degajata ca eu ma simt comunista...

_
Cristina, de gargaritz Alexis.

Povestea zilei de 6.01.2010

Cresc


www.cordcenter.ro/gallery/image/432.html" target="_blank"> VRETI SA VOTATI O ?


... stateam ieri pe la 1 noapte cu ochii in tavan si imi tot tracasam sotul cu grijile mele legate de liceu - de ce se invata pe rupte, care e miza, de ce copii iau meditatii? inteleg pe vremea lui Ceasca daca nu aveai o medie mare nu intrai la faculta, ramaneai pe dinafara... acum poti merge la orice facultate cu taxa care nu e atat de mare, incat sa nu ti-o permiti, acum poti lucra si invata in acelasi timp, poti invata la distanta, poti invata in strainatate (cu media 8 si o limba straina), poti ajunge in GB pe banii tai si nu ca premiu ca ai fost studios si ca stii pe de rost jdemii de capitole... eu cred cu tarie, si aici puteti da cu oo, rosii, ce aveti la indemana, ca - copii trebuie directionati spre invatamantul vocational in principal, licee profesionale de nivel mediu grosul si doar 5% catre licee de elita care sa aprofundeze stiinte (elita academica care va face apoi cercetare) ... si daca nu faci cercetare, de ce ai nevoie de o educatie elitista???
Vreau ca fiimiu sa aiba sansa unei educatii alternative (Waldorf) si fiica-mea sa se bucure la maxim de cei 4 ani de liceu (i-am promis ca ii vom acorda mai multa libertate si foarte multe alte lucruri interesante, gen excursii, tabere, un sport, chitara si tot soiul de alte prostioare de adolescenta...)
doamne-ajuta sa iasa toate cum iti doresti!

cornelia,mami de Radu (30.07.2000) si Alexander (05.01.2010)
www.flickr.com/photos/43575800@N02/" target="_blank">poze


asa creste Alex

Mergi la inceput