Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(47)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sheritra

Buna mamici,

Vin si eu cu o intrebare, voi ati folosit perna de alaptat gemeni?
Imi puteti spune de unde ati achizitionat-o?
Multumesc mult,

Shery 32 & cu inimioara Alesia (30.10.2007)

AMR -4




Bun venit!

Noi am avut o perna de alaptat, insa am folsit-o prea putin pt acest scop pt ca nu stateau la san copiii, ci mancau lapte muls.
Am vazut o perna la o prietena din Canada. Am luat masurile pe o schita si am reprodus-o din materialele pe care le aveam in casa.
Daca te intereseaza si imi lasi o adresa de email, ti-o trimit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Georox spune:

buna! am si eu o intrebare. am citit pe dc un articol ref la gemeni unde se punea in evidenta faptul ca o mama care alapteaza are sanse de 9 ori mai mari sa fie insarcinata cu gemeni decagt una care nu alapteaza. Stiti ceva despre asta ? Vi s-a intamplat ?

la burtici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Citat:
citat din mesajul lui IliesClara

Salut

Mamici, ati auzit voi ceva de genul ca gemenii renunta mai tarziu la masa (mesele) de noapte?

................................................................................................................
Clara, mami binecuvantata de mamarute minunate - Antonia si Iulia (19 martie 2009)


PORTRETE DE FETE CUCUIETE

2010 CU SUCCESE




Fetele mele de la vreo 3-4 luni, sper sa nu ma insel ca a trecut o eternitate, nu mai mananca noaptea.

de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

Citat:
citat din mesajul lui IliesClara

Salut

Mamici, ati auzit voi ceva de genul ca gemenii renunta mai tarziu la masa (mesele) de noapte?

................................................................................................................
Clara, mami binecuvantata de mamarute minunate - Antonia si Iulia (19 martie 2009)


PORTRETE DE FETE CUCUIETE

2010 CU SUCCESE



depinde de copii. ale mele au supt noaptea pana la 15 luni cand le-am intarcat. de fapt le-am intarcat cand nu au mai supt noaptea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Noi suntem la tzara... e super ... ca stau fetele aproape non-stop afara fatza de 1-2 ore cat le scoteam la orash. Alena deja s-a bronzat deshi le-am ferit cat am putut de soare. O sa mai trecem pe la celalalt acasa (de la orash) pt vaccinul de 6 luni si bilantzul de jumatate de an. Inre timp ne-am pus cercei (experientza groaznica atat pt noi parintzii cat si pt fetitze...pt ca am ales varianta spitalului in detrimentul bijuteriei ). O sa ne laudam si cu poze cat de curand...




din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6
Filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

jocurban Si eu aspiram zilnic mucozitatile din nasucuri pana am aflat ca din cauza asta nu mai scapam de mucishori. Rareshte aspiratul sau incearca alta metoda de extragere... noi acum folosim ser fiziologic + servetzele invartite si doar ocazional batista bebelushului.

Lapte praf noi am fost de la inceput pe Nan 1 si luna asta trecem pe Nan 2, Natalia normal iar Alena HA (hipoalergenic din cauza de DA). Si eu am fost tentata sa-l schimb (recomandari de la prieteni, rude), dar totzi medicii pe care i-am intrebat mi-au spus ca daca se simt bine cu nan nu am motive sa-l schimb...Si a fost ok...pana acum pt ca de la o vreme beau din ce in ce mai putzin, parca efectiv nu mai vor lapte. Tocmai de aia vreau sa incep diversificarea, dar ashtept intalnirea cu alerglogul (peste vreo 2-3 saptamani cred).

Alimentatzie mixta a fost si la noi...pana la 5 luni, cand nici fetele nu se mai omorau cu suptul nici eu nu am mai insistat iar cu mulsul nu prea mergea treaba (mult timp lapte putzin deshi aveam pompa electrica buna). Dar din toate variantele pe care le-am incercat (san+lp la fiecare masa, mese exclusive de san si lp, un san unei bblushe celalalt celeilalte etc.), mie mi se pare prima varianta cea mai ok. Adica san la fiecare masa, oricat de puztin. Daca nu se satura bagam supliment de lp in functzie de situatzie. Daca cereau amandoua odata alaptam pe una+supliment si lp celelilalte si tineam cont ca la urmatoarea masa cealalta sa pape san. Nu a mers chiar mereu pt ca in cazul nostru o fetitza sugea inconstant dupa chef (uneori doar noaptea). Oricum toti pediatrii mi-au recomnadat asha...putzin san inainte de lp, pt stimularea lactatziei. De muls eu mulgeam rar din lipsa de timp si in special pt a-i da si fetei care nu prea sugea.

Editez Fetitzele mele nu au avut colici - adica plans neconsolat. Poate mazarichile sunt agitate si plangaretze si din alte motive nu neaparat de colici. Daca totushi sunt colici eu shtiu ca nu se recomanda mese la mai putzin de 3 ore intre ele... ca sa aibe timp sa se digere laptele. Eu nu prea am putut sa respect, nici macar acum la 6 luni pt ca mananca in cantitatzi mici si li se face foame mai repede de 3 ore.


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6
Filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

oanaoana26 Am citit ce i-ai raspuns carlei. Sa fie oare si in cazul nostru sa nu le mai placa laptele nan si sa mearga altul? Oricum ashtept intalnirea cu alergologul si pana atunci tot pe nan 1 mergem.


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6
Filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui IliesClara

Cand eram la un pas sa imi smulg parul de stres, ma macina faptul nu am lapte mai mult cu nici un stimulent... eram chioara de somn, veneau "bucurii" si din alte registre ale vietii... imi aminteam de dorinta pe care am avut-o in sarcina si pe care inca mi-e teama sa o transform in promisiune, ca voi face tot posibilul sa le ajut sa devina oameni armoniosi si ca nu voi uita asta nici o secunda cat voi trai. Armonie referindu-se la toate aspectele: fizic, spiritual, mintal, social etc. Cred ca asta e dorinta oricarui parinte.
Ei ... cand simteam ca sunt agitata, infometata, stresata, depasita, coplesita, stoarsa am mers la patutul lor si mi-am cerut iertare pt faptul ca am permis lucrurilor sa ajunga in asa hal incat mama lor a ajuns necajita. Le-am asigurat ca suntem prieteni si tovarasi, fiecare in rolul dat de Dumnezeu, unii de mama, altii de copii, dar sufletele noastre sunt infratite si se iubesc unii pe altii, avem un drum frumos de parcurs. Altceva nu mai conteaza.
Si asa a si fost. Orice suparare imi trecea instant si o puteam lua de la capat, iar ele isi schimbau starea la fel.
Perseverez in aceasta practica.

Poate suna infantil ceea ce am scris, poate e atat de personal incat nici nu trebuia scris, dar am vrut sa iti spun ca imi doream sa fi putut face mai des treaba asta in acele zile deprimante de inceput, in care am lasat stresul si sarcinile cotidiene si hormonii sa ma copleseasca.






Doamne cat de frumos vorbesti si gandesti... o sa iau exemplul tau


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6
Filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmelly

Ziceti si mie ce carucioare ati luat pt gemeni, la preturi convenabile. De Sunny baby ce ziceti?





Eu am folosit pana la 4 luni caruciorul de la primii pasi (multe inconveniente: locuri stramte, nu vezi bb-lushii, nu maner reversibil, loc incomod pt bagaje, nu landouri etc) iar acum avem inglesina (l-am luat second la jumatate de pretz - 1250 lei - de pe okazii). Sunt foarte multzumita de el: este tip trenuletz, solid, are landouri spatzioase si detashabile, se asheaza cum vrei pe shasiu (cu fatza sau spatele la tine - super pt soare), rotzi mari solide, cele din fatza pivotante, loc spatzios pt bagaje, landourile se transforma in scaune sport, se manevreaza foarte ushor deshi este un carucior uriash. Are 2 inconveniente gasite de mine: este greu (eu am acceptat acest lucru pt ca stau la etajul 1 si tzin shasiul in boxa sau mashina si ies doar cu landourile) si abia incape in mashina (avem peugeot 407 - shasiul il bagam in portbagaj fara rotzi care se scot foarte ushor + un landou, iar al doilea landou pe scaunul din fatza). Se pot monta si scoici auto pe shasiu - noi nu le avem.

Editez Greutate shasiu 15 kg, greutate landouri 6 kg fiecare. Uite carucioarele aici si aici.


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6
Filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui IliesClara

Salut

Mamici, ati auzit voi ceva de genul ca gemenii renunta mai tarziu la masa (mesele) de noapte?

................................................................................................................
Clara, mami binecuvantata de mamarute minunate - Antonia si Iulia (19 martie 2009)


PORTRETE DE FETE CUCUIETE

2010 CU SUCCESE





Nu cred... Ale mele se tot schimba. La 3 luni dormeau toata noaptea (de la 21 la 7-8 dimineatza), de la 4 luni una dintre fete se scoala o data la pe 2-3 si amadoua la 6, iar de la 5 luni jumate se scoala amandoua pe la 2-3 si dimineatza la 6. Eu tot sper sa renuntze la masa de noapte pe masura diversificarii.


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6
Filmuletze

Mergi la inceput