Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(47)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmelly spune:

Jucurban si eu tot mixt imi hranesc puisorii. Laptele praf dau numai Aptamil, am inceput cu Aptamil prematil, Preaptamil si acum sunt la Aptamil 1. Mina nu prea imi mananca lapte praf si ii dau mai mult san dar sta mult la san, Ioan mananca si el san, dar culmea, el fiind mai mic mananca si mai mult si mai repede si orice, si ii dau Aptamil 1 mai mult. Eu nu am timp sa mai impart sau sa ii pun prin rotatie, ca nu tin minte ce si care, nici pompa de san nu o mai folosesc de cateva saptamani. Ii pun direct la san, ca sunt maricei si nu mai obosesc. De gaze nu scapa nici ai mei, iar la baietei sunt mai multe gaze sau mai intensa durerea dupa cate am inteles. Dar ca sa se atenueze cat de cat eu ii culc pe burta, si nici nu mai imi vomita.
Ziceti si mie ce carucioare ati luat pt gemeni, la preturi convenabile. De Sunny baby ce ziceti?
Pupici la toata lumea.


mami de  Mina Anita si  Ara Ioan

Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

la multi ani copii mici si mari!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

In ceasul al doispelea ... uram si noi tuturor copiilor La Multi Ani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui IliesClara

imi aminteam de dorinta pe care am avut-o in sarcina si pe care inca mi-e teama sa o transform in promisiune, ca voi face tot posibilul sa le ajut sa devina oameni armoniosi si ca nu voi uita asta nici o secunda cat voi trai. Armonie referindu-se la toate aspectele: fizic, spiritual, mintal, social etc. Cred ca asta e dorinta oricarui parinte.
Ei ... cand simteam ca sunt agitata, infometata, stresata, depasita, coplesita, stoarsa am mers la patutul lor si mi-am cerut iertare pt faptul ca am permis lucrurilor sa ajunga in asa hal incat mama lor a ajuns necajita. Le-am asigurat ca suntem prieteni si tovarasi, fiecare in rolul dat de Dumnezeu, unii de mama, altii de copii, dar sufletele noastre sunt infratite si se iubesc unii pe altii, avem un drum frumos de parcurs. Altceva nu mai conteaza.
Si asa a si fost. Orice suparare imi trecea instant si o puteam lua de la capat, iar ele isi schimbau starea la fel.


................................................................................................................
Clara, mami binecuvantata de mamarute minunate - Antonia si Iulia (19 martie 2009)


PORTRETE DE FETE CUCUIETE

2010 CU SUCCESE



ai scris atat de frumos!
desi mesajul era pentru Carla, mi-am adus aminte si eu perioada cand bebeii mei aveau colici si am trecut prin toate cele povestite de ea... si cu tranzitul... si cu laptele si cu tot...
dar gandesc exact asa cum gandesti si tu...
Carla, fetele ti-au spus din experienta lor si asa este, perioada asta nu va tine la nesfarsit, vei vedea ca pe masura ce vor creste lucrurile vor intra in normal...

va pup pe toate si o sa revin si eu cu noutati despre noi

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Venim si noi cu vesti proaspete dupa 4 saptamani de stres din cauza acumularii de calciu in ventriculul stang la bebe2.
Spre marea noastra bucurie punctul ala s-a reabsorbit , bebeii au laut in greutate destul de binisor zice medicul numai ca eu , ca de obicei, am alt stres acum .
Bebe 1 are, la 28 de saptamani, 1334 kg iar bebe2 are 1115kg......deci a aparut o diferenta de 219g intre ei in timp ce acum 4 saptamani era de doar 40g. iar circumferinta capului bebe2 este de 25,1 cm. in timp ce bebe 1 are 27,49 cm.
Ce parere aveti, este diferenta mare de greutate sau sunt eu paranoica, am vorbit cu doctorul si mi-a zis sa nu ma stresez......cam greu
In rest totul este in grafic.

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 28+ de Tudor Sébastian si Félix Alexandru

AMR 8 + saptamani de stat la caldurica, Doamne ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheritra spune:

Buna mamici,

Vin si eu cu o intrebare, voi ati folosit perna de alaptat gemeni?
Imi puteti spune de unde ati achizitionat-o?
Multumesc mult,

Shery 32 & cu inimioara Alesia (30.10.2007)

AMR -4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

dragaica ma bucur pentru vestile bune
de greutate nu-ti face probleme, ale mele au avut aproape aceeasi greutate pana pe la 32-33 de saptamani, dupa care una a ramas mai mica - la nastere a fost cu 1/2 kg mai usoara. si acum se vede ca e mai slaba. probabil ca o sa te urmareasca mai des de acum in colo, cu ecografii la fiecare 2 saptamani si o sa-i masoare. atat timp cat iau in greutate, nu sunt probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sheritra

Buna mamici,

Vin si eu cu o intrebare, voi ati folosit perna de alaptat gemeni?
Imi puteti spune de unde ati achizitionat-o?
Multumesc mult,

Shery 32 & cu inimioara Alesia (30.10.2007)

AMR -4


eu nu am avut perna de alaptat, dar le puneam pe perne normale cumva pe picioarele mele si pe langa mine, eu stamd pe marginea patului, si le alaptam asa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Buna tuturor!

Se pare ca toate suntem nostalgice. Citind toate aceste mesaje parca m-am intors si eu in trecut cand ne chinuiau colicii. Dormeam cam 3 ore pe noapte iar ziua poate 1 ora. Ajunsesem in pragul epuizarii si din pacate acest lucru nu m-a ajutat sa ma bucur asa cum trebuie de acea perioada. Noi la momentul respectiv am folosit Sab Simplex, Debridat si de la Hymalaya (nu imi vine acum denumirea in privinta colicilor). De la Sab Simplex au inceput sa vomite la un moment dat si nu le-am mai dat. Sincer nu prea au avut efect nici medicamentele nici ceaiurile (Baby drink sau Babycalm). Si eu le-am hranit mixt : san + formula (Nan HA) la fiecare masa (mai intai san apoi formula). Apoi am citit ca aceasta combinatie este un motiv pentru colici. Poate ca ar trebui sa incerci sa le dai la o masa numai san si la alta numai formula. Sa nu le combini.
Este o perioada foarte grea si sunt convinsa ca Dumnezeu a avut incredere ca poti sa faci asta. La noi de pe la 2 1/2 luni au inceput sa se amelioreze lucrurile (a coincis cu perioada cand nu am mai avut lapte).
Pentru tranzit poti sa incerci ceaiul de musetel.

Despre noi pot sa spun ca suntem la gradinita de la 1 septembrie!
As vrea sa va cer sfatul si ajutorul intr-o problema : Moni s-a speriat de pipi (era iritata si a usturat-o cand a facut pentru ca bause si sucuri de citrice) si in concluzie acum nu mai vrea sa faca pipi. Asteapta pana in ultimul moment cand nu se mai poate tine. Se scapa pe ea si apoi se pune la olita. Apoi este fericita si topaie prin toata casa, dar daca ii zic sa faca pipi refuza categoric. Chiar daca nu a mai durut-o de atunci totusi cred ca are inca frica asta. Am vorbit cu ea, am incercat sa ii explic in fel si chip, m-am gandit sa fac un sistem de recompensare cu buline / floricele ceva insa nu stiu daca va avea efect.
Am facut programare si la un psiholog. Daca imi puteti face o recomandare v-as fi foarte recunoscatoare.
Cum zicea cineva este foarte greu ca parinte sa te uiti la copil cum sufera si sa nu poti face nimic.
Va multumesc,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Salut

Mamici, ati auzit voi ceva de genul ca gemenii renunta mai tarziu la masa (mesele) de noapte?

Mergi la inceput