Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(47)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana_oana26 spune:

Dragaa Carla,

sper sa te pot ajuta macar in cateva din problemele pe care le enumeri, asa ca o sa-ti spun cam cum a fost la noi:
- am folosit pana pe la 6 luni lapte praf Topfer, au si formula speciala pt prematuri si formule de continuare, l-au tolerat f bine si au luat si bine in greutate, apoi am renuntat pt ca nu le-a mai placut si am trecut pe nan.
- laptele stors de la san nu il amestecam niciodata cu laptele praf, incercam sa fac masa dintr-un singur tip de lapte;
- nici ale mele nu au supt, asa ca am stors pana la 7 luni, cand n-am mai avut ce
- cu cat storci mai des cu atat sunt sanse sa tina mai mult lactatia;
- pt colici la noi a mers o vreme f bine carbonatul de calciu, cate un vf ce cutit in fiecare biberon, apoi ne-a ajutat Debridatul;
- pt constipatie am folosit cu succes lactoza de la Humana, se gaseste in farmacii, se adauga in lapte, pe noi ne-au sfatuit sa nu le lasam mai mult de 24 de ore fara sa aiba scaun;
- hernie ombilicala am avut si noi, am incercat de toate, inclusiv banut imbracat in ceara si pus peste buricut, fara rezultat, chiar cu riscul de a iesi pe langa, pana cand un chirurg ne-a zis sa o lasam in pace ca se retrage singura si asa a fost;
- nici un medicament nu se pune in lapte, chiar daca in prospect scrie ca ar fi posibil, mai ales Fe care nu se prea absoarbe in prezenta Calciului;
- poate n-ar fi rau sa le faceti o hemograma si un Fe, pt ca la prematuri exista risc f f f mare de anemie severa. La noi, la 3 luni de la nastere, Hemoglobina ajunsese la 7 si ceva respectiv 8 si ceva si toti pediatrii s-au panicat si ne trimiteau la transfuzie, cei de la centrul de prematuri fiind singurii care ne-au sfatuit sa nu facem asta si sa avem mare grija la cat si cum administram Fe si lucrurile s-au rezolvat. In per cu Hg scazuta, erau f f f agitate, nu papapu bine, nu dormeau si tot asa. Noi am gasit in Iasi un laborator de analize medicale care pt bebei recoltau din degetul 2-3 picaturi de sange si veneau si la domiciliu.
- schimbarea tipului de lapte se face treptat, cate o masura, nu brusc;
- pe noi ne-au sfatuit dr sa nu le dam lapte de la milupa (pt ca ar fi mai dulce) atata vreme cat mai am san pt ca exista riscul sa nu mai primeasca laptele de mama;
Nu prea mai pot scrie ca s-au trezit piticii, spor la toate si fruntea sus, perioada asta e cea mai grea, dar o sa treaca, si noi am fost singuri singurei , fara ajutoare dar am supravietuit




Mamica fericita de doua buburuze


http://lb2f.lilypie.com/P2KQp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutza_02 spune:

Buna fetelor, intru si eu dupa o lunga absenta cauzata de lipsa timpului, eruptia maselelor si cred ca si a caninilor.
Vreau sa le felicit pe proaspetele mamici cat si pe gravidute.
Vroiam sa iti impartasesc si eu opinia mea Carla.
Referitor la laptele formula si noi am incepu cu prenan care a fost ok cam vreo luna dupa ce am ajuns acasa si pe care, ca si tine, il dadeam ca si completare la lapticul meu.Insa datorita stresului, noptilor nedormite si epuizarii am avut lapte doar vreo luna si jumatate.Problemele au aparut cand am trecut de la prenan la nan, cand fetele au incept sa aiba dureri mari de burtica, se chinuiau sa faca caca si dupa ce mancau vomitau in jeturi asa ca am trecut pe humana.A fost un proces greu cu trecerea de la un lapte la celalalt, care se face treptat, dar am facut alegerea corecta pentru ca lucrurile s-au schimbat in bine.
Referitor la starea psihica stiu ce spui, crede-ma, si mie mi-a fost foarte greu, sotul m-a ajutat enorm dar nu prea are rabdare, asa in unele nopti mai zbuciumate cand pur si simplu simteam ca nu mai pot, ma gandeam ca sigur Dumnezeu m-a ales pe mine, pe noi, pentru ca stie ca o sa reusesc, ca locul fetitelor e langa mine, ca niciunde nu le va fi mai bine dect in bratele mele, si imi dadea putere sa merg mai departe, sa nu clachez.Dar pot sa te asigur ca in timp lucrurile se vor ameliora, tu vei sti/simti tot ce trebuie sa faci, oboseala si frustrarea ca nu poti sa le ajuti sa le fie bine vor disparea poate nu in totalitate dar in cea mai mare parte.Dar iti spun ca eu simt ca-mi fuge pamantul de sub picioare cand ma aflu cu ele intr-o situatie noua in care ele au de suferit, de ex o raceala care se manifesta altfel decat celelalte, febra mare care sa nu stii de la ce e, sentimentul de neputinta al tau ca parinte e groaznic dar capeti experienta si lucrurile devin frumoase,minunate.
Te pup si iti doresc multa liniste, putere pshihica, rabdare,pentru ca totul o sa fie bine chiar daca tu crezi ca nu mai iesi la liman.
M-am intins ca placinta, dar vroiam sa stii ca cineva se gandeste la voi si ca toate gandurile mele bune se indreapta catre tine si fetitele tale mamico.

http://www.photoshop.com/user/gemenelemele/?wf=share&galleryid=3420fd094f3a4ca0b5a3916e85682548&trackingid=BTAGC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta76 spune:

Carla, o sa incerc sa-ti raspund si eu din experienta noastra.
Eu le-am pus la fiecare masa la san si dupa aceea lapte praf in completare, astfel am ajuns la 7 luni si inca alaptez. Una dintre fetite a mancat tot timpul mixt iar una numai san, abia acum accepta seara la culcare cate putin lapte praf in completare.
Noi am inceput cu Nan iar apoi am trecut pe Milumil pe motiv de constipatie.
Colici am avut si noi, am crezut ca nu mai scapam de ei, am incercat tot ce se putea incerca,Debridatul se pare ca ne-a ajutat cel mai mult in combinatie cu Infacol. Efecte miraculoase nu cred ca are nici un produs, doar mai amelioreaza pe moment.Catre 4 luni am scapat definitiv de colici si fetitele au devenit forte cuminti.
Iti doresc putere sa treci peste perioada asta, stiu ca e foarte greu, dar vin si vremuri mai bune cand va puteti bucura cu adevarat de minunile voastre!

Alexandra Carmen & Georgiana Maria 30.10.2009 si Sergiu 28.04.2002

comorile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Draga Carla,
Stiu ca este foarte greu si ca faptul ca "toate am trecut prn asta" nu ajuta prea mult... In privinta colicilor, am intercat si noi tot ce se putea incerca... in final am ramas pe Infacol si ceai de ceapa (seara). Ceaiul de ceapa - reteta mi-a dat-o pediatra noastra - a fost cel mai eficient (200 ml apa se fierbe cu 1 lingurita de zahar - zaharul trebuie sa fiarba obligatoriu 5 minute in apa - apoi se adauga 3-4 foi de ceapa - nu cele exterioare, ci "foile" propriu-zise - 1 lingura de chimen si eu mai adaugam cateva boabe de fenicul). Le dadeam 20-30 ml si era OK, in plus e si hranitor, ajuta si la imunitate si cred ca si la tranzitul intestinal. Pentru constipatie iti recomand si eu lactoza-praf de la Humana,e ste foarte-foarte buna! Incearca sa nu mai pui supozitor pentru ca ii poate afecta sfincterele ... Pe noi ne-a mai ajutat la kk laptele-formula preparat, in loc de apa, cu ceai de musetel.

Este foarte buna ideea Oanei cu analiza de sange (pe noi ne-au chemat la spital la 2 luni sa-i consulte si sa le faca aceste analize, cand le-au gasit o usoara anemie si le-a prescris dr. atunci Ferum Haussmann picaturi, le-am dat cam 2 luni). Fierul l-am administrat direct in gurita, nu s epune fier in lapte, de asemenea fierul se absoarbe cel mai bine atunci cand este administrat cu Vit. C (se gaseste sub forma de picaturi).

Sper sa treaca repede aceasta perioada. Mult curaj si multa putere, o sa vezi ca o sa fie mai bine dupa ce le trec colicile!

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008
http://family.webshots.com/album/570097332OcrkWq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui Jocurban
La ultima vizita la medicul de familie, acum 3 zile, mi s-a prescris Debridat pentru amandoua, pe motiv ca regleaza tranzitul intestinal. Am inceput sa le dau, dar momentan nu vad nicio schimbare.

......

O alta problema de care nu scapam este cea a nasucurilor infundate si cu mucozitati... le aspir mereu, le pun ser fiziologic si nicio imbunatatire, de mai bine de 1 luna. Am ajuns la ORL si mi s-au prescris niste picaturi: Betabioptal- mi s-a spus ca sunt oftalmice, dar se folosesc cu succes pentru nasucurile nou-nascutilor... Sunt amare si plang fetele cu spasme de la ele.

Una peste alta, sutn ingrijorata ca bag prea multe medicamente in stomacelele fetelor. As renunta la ele, dar nu stiu in ce masura le fac un bine sau un rau... Avem Vigantolul si Fierul - obligatorii. Avem Infacolul si Cocyntalul - de care nu m-as lipsi. Iar acum avem Debridatul si picaturile de nas... toate astea le alternez la fiecare masa, poate sunt asa agitate si de la atatea substante chimice...



Salut

"... Amintirile ma chinuiesc, amintirile ma rascoleeeesc... " 3SE


Debridat foloseste finuta mea de 4 luni, de la 2 luni. Pt scaun dificil, adica se scremea f mult pt un kki... incepand si cu cateva ore inainte. Uneori ii mai sarea randul la kk cate o zi-doua si nu facea nici macar cu ajutor (genunchi la piept, termometru, prosop cald...). Apoi a treia zi... facea saracuta ca soldatii
Atunci i-au dat respectivul Debridat si in 3-4 zile s-a reglat scaunul si si efortul de a-l produce. Acum face cate un kk -calitativ corespunzator - pe zi, dimineata pe la 9.
Fetele noastre nu au folosit, dar am auzit ca ar fi eficient, dar probabil ii trebuie organismului timp sa reactioneze.
........
Cand insirai ce anume le dai fetelor am avut si eu impresia ca sunt cam multe parca. Nu e posibil sa se creeze in burta lor un haos incat sa contribuie la starile acelea de agitatie?
Vigantolul si fierul... na, trebuie. Dar Infacolul si celalalt produs le dai zilnic? Acelea nu numai la nevoie dai? Pana l aurma nici nu se stie daca isi fac sau nu efectul cum trebuie, daca ele tot agitate sunt. Or daca sunt agitate si cu crampe si cu si fara... poate ar merita sa vezi doua zile fara acestea, sau macar rarit.
........
Betabioptal? Secretiile lor nazale, mai iute infundarea nasului pt ca secretii nu prea vin presupun, banuiesc ca sunt cele care apar fiziologic la orice nou nascut si pot dura pana pe la 3-4 luni chiar. Cu atat mai mult poate fi diferit la bebelusii prematuri.
O sa dispara cu timpul, trebuie doar igienizate caile nazale regulat cu ser fiziologic sau apa de mare.
Betabioptalul si Maxitrolul sunt picaturi oftalmice care se recomanda in nas la copiii la care secretiile nazale sunt deja galbene, adica dau semn ca a aparut o infectie bacteriana. Cel mai adesea apar in urma virozelor sau racelilor. Si nu se recomanda decat maxim 5 zile pt ca au ANTIBIOTIC. Oricum pt curatarea nasului se pune ser ca sa se inmoaie ceea ce au ei acolo, apoi se aspira si abia apoi se aplica picaturile acestea. Nu sunt pt curatarea curenta a nasului.
Pana si la acestia mai maricei medicii spun ca se pune numai ser fiziologic la aspirat atata timp cat mucozitatile sunt transparente, apoase. Abia daca o zi sau doua devin galbui si nu trec imeiat.
Eu as avea rezerve maaari legat de acest detaliu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui Jocurban

Si inca 2 intrebari legate de alimentatia mixta:

1. Voi ce lapte praf folositi?

Fetele mele au primit in maternitate si in centrul de prematuri Pre-Nan, in completare la laptele meu, cata vreme eu n-am avut suficient. Ulterior, dupa ce am ajuns cu ele acasa, am decis ca pe parcursul noptii sa le dau formula, ca sa le tina mai bine de foame, desi eu aveam lapte muls suficient. Le-am dat Nan. Astfel ma scuteam si pe mine de 1 muls in plus... apoi prietenele mele cu copii mi-au recomandat, aproape in unanimitate, sa renunt la Nan si sa trec la Aptamil, din varii motive pe care nu le mai detaliez acum. Am discutat cu doctorita de familie, care e si pediatra vorba-vine si, curios, n-a vut nicio opinie, nu mi-a facut nicio recomandare. Parea ca habar n-are care ar fi diferentele dintre ele, mi-a explicat doar cum sa fac trecerea de la unul la altul si mi-a lasat "libertatea" sa aleg ce marca vreau. De o saptamana, astfel, suntem pe Aptamil... iar fetele par sa fie mult mai chinuite de colici decat inainte. Sa nu le fi priit schimbarea? Sa fie o perioada mai dificila de tranzit, pe componentele noii formule? Sa nu tolereze atat de bine marca noua? Sau sa fie doar o coincidenta?


Perioada dificila de tranzit cu siguranta este. Orice este nou poate deranja butrtica. Aptamilul nu am auzit sa foloseasca cineva in jurul nostru, in parcul nostru .
Milumil am auzit cum ca ar fi produs nemultumiri la vro doua familii, dupa care au trecut si ei pe NAN sau NAN HA.
Am auzit f multe referinte bune despre laptele praf, BIO cica, Topfer. Numai ca e cam scump.

Parerea mea e ca nu ar trebui sa dai altceva decat formula cu care fetele s-au "formatat" de mici si l-au tolerat. Macar problema asta sa nu o mai ai cu indoiala in privinta laptelui. Cu atat mai mult cu cat problemele de burtica s-au agravat. Oricum au destuli stimuli care sa ii zapaceasca pe astia mici, macar ceea ce e obisnuit ofera confortul sigurantei.
Noi nu am avut niciodata probleme cu NAN.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui Jocurban
2. Voi cum ati procedat cu alimentatia mixta? Ati alternat mesele de lapte matern cu cele de formula? Sau ati combinat in sticluta ambele tipuri de lapte?

Eu folosisem formula doar 2 mese pe noapte, dar de 1 saptamana incoace mi-a scazut mult laptele si sunt nevoita sa suplimentez cu formula si in timpul zilei. Am incercat ambele variante, dar as vrea sa stiu cum e mai bine, mai sanatos...



Niciodata nu am avut mai mult de 120 ml pe zi lapte de mama, cel mai frecvent 80-90ml. L-am impartit la doi si l-am oferit la o masa de zi, dar nu foarte tarziu dupamasa, pt a nu produce colici si crampe, chiar si in conditiile in care nu mancam nimic interzis.
Dupa ce mancau acesta, am dat in alta sticluta laptele formula - restul de cantitate pana la doza normala a unei mese. De obicei mancau 90, 40-50 de mama si 50-40 de NAN.
Le-am amestecat de cateva ori, ca sa nu am de sterilizat atatea sticlute la fiecare masa (fierbeam la sticle toata ziua), insa se intampla sa nu manance tot si mi-era mila de orice picatura de lapte de mama.

Pana la trei luni si ceva am avut lapte. Apoi brusc deloc. De pe o zi pe alta. Era clar ca din cauza stresului. Ma intorsesem de la ai mei, confort si bine, si mi-am luat ritmul de Cluj. M-a traumatizat atunci intoarcerea. Pa lapte!

Citeam de mamici care dadeau la o masa lapte de mama unui copil si celuilalt lapte formula, apoi la masa urmatoare invers.
Tu ti-ai permite pt ca ai lapte cat de cat.
Eu nu stiam niciodata dat o sa mai scot data viitoare si nu era corect sa nu primeasca ambele la fel. In plus compozitia laptelui de mama diferea de la o zi la alta in functie de ce mancam, am vrut sa primeasca la fel de consistent ambele fetite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Carla,

Anduta a punctat foarte bine partea spirituala a acestei perioade, care... in mod ciudat... are o incarcatura pozitiva. Incearca sa te bucuri de ea. Macar din cand in cand sa iti evoci in suflet ca, pana una alta, ai doua fapturi minunate pt care merita sa te pastrezi calma, pozitiva, blanda.
Sunt convinsa ca si experienta de acum are locul ei in viata noastra. O sa ne fie de folos, si chiar a inceput sa fie, in datile in care nervii va trebui sa fie deja gata forjati pt a tolera alte situatii si mai epuizante. De exepmlu perioadele de viroze, raceli si diverse boli.
Este doar o perioada. Perioada in care te-ar ajuta enorm sa prelucrezi informatiile cat mai controlat, adica cu accent pe mintal si nu afectiv. Poate ca suna sinistru, dar incercam sa spun sa incerci pe cat posibil sa te detasezi de anumite lucruri, sa le gandesti cu mintea si nu cu inima pt a ramane cat mai sanatoasa. Taticii se pricep la asta f bine Afectivul e ok sa ramana cat mai intact pt a se preocupa de dragostea care trebuie oferita.

Copiii mici au colici si crampe, si ai tai au ... si ai mei au. E normal, e statistic-normal. Tulburarile de tranzit sunt firesti. Copiii au perioade cu agitatii. Mamele lauze sunt obosite si coplesite de responsabilitati. Sunt zile in care nici nu se spala sau merg pe fuga la WC sau mananca ce gasesc prin frigider. Se enerveaza, plang care pot. Urla la ceilalti, daca sunt genul si asa se descarca. Acesta este tabloul real, normal al lucrurilor.

E drept ca exista parinti care nu au nici o problema din toate acestea. Multi dintre ei poate nici nu ar putea duce daca ar avea.
"Nici nu am stiut ca am copil in casa!" iti suna cunoscut, nu?
Si... ? aspiri tu la asta cumva?! Ti-ai dorit copii ca sa ii simti in casa.

Cand eram la un pas sa imi smulg parul de stres, ma macina faptul nu am lapte mai mult cu nici un stimulent... eram chioara de somn, veneau "bucurii" si din alte registre ale vietii... imi aminteam de dorinta pe care am avut-o in sarcina si pe care inca mi-e teama sa o transform in promisiune, ca voi face tot posibilul sa le ajut sa devina oameni armoniosi si ca nu voi uita asta nici o secunda cat voi trai. Armonie referindu-se la toate aspectele: fizic, spiritual, mintal, social etc. Cred ca asta e dorinta oricarui parinte.
Ei ... cand simteam ca sunt agitata, infometata, stresata, depasita, coplesita, stoarsa am mers la patutul lor si mi-am cerut iertare pt faptul ca am permis lucrurilor sa ajunga in asa hal incat mama lor a ajuns necajita. Le-am asigurat ca suntem prieteni si tovarasi, fiecare in rolul dat de Dumnezeu, unii de mama, altii de copii, dar sufletele noastre sunt infratite si se iubesc unii pe altii, avem un drum frumos de parcurs. Altceva nu mai conteaza.
Si asa a si fost. Orice suparare imi trecea instant si o puteam lua de la capat, iar ele isi schimbau starea la fel.
Perseverez in aceasta practica.

Poate suna infantil ceea ce am scris, poate e atat de personal incat nici nu trebuia scris, dar am vrut sa iti spun ca imi doream sa fi putut face mai des treaba asta in acele zile deprimante de inceput, in care am lasat stresul si sarcinile cotidiene si hormonii sa ma copleseasca.
Poate vei reusi tu

Va pup pe toate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutza_02 spune:

Clara .
Eh credeam ca doar pe mine ma napadesc amintirile.

http://www.photoshop.com/user/gemenelemele/?wf=share&galleryid=3420fd094f3a4ca0b5a3916e85682548&trackingid=BTAGC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Clara, ce frumos ai scris despre acea perioada... acum, privind in urma, asa mi-o amintesc si eu, dar atunci imi era atat de greu sa-mi pastrez calmul si buna dispozitie... Si numai gandul ca ei depind de mine si ca nu voi mai fi niciodata singura, fara ei, ma tinea in picioare si "functionand", chiar daca, uneori, "pe pilot automat"...

Am mai citit din urma cateva intrebari ale Carlei la care nu am raspuns:
1. legat de picaturile in nas: si noi am avut aceeasi problema cu infundarea, dar nu am folosit altceva decat ser fiziologic. Mucisorii erau de la laptic, de la regurgitare etc... nu cred ca e bine sa le dai picaturile alea, are drepatte si Clara pe acest subiect!
2. legat de formula de lapte: la Raducu am mers constant pe Humana (Humana Pre pana la 2 luni, cand dr a zis ca am lungit-o prea mult si sa trecem pe Humana 1, apoi Humana 2 respectiv 3 si acum suntem pe Humana Junior); la Anastasia, pentru ca am avut probleme de alimentatie (nu manca sau manca f greu, mai si varsa, am schimbat formula de vreo 2 ori (am incercat si cu Aptamil si nimic), treptat, cu rezultate zero, pana i-am dat Similac cu fier, pe care l-a tolerat excelent si pe care am tinut-o pana la 1 an, dupa care am trecut pe Humana Junior si la ea). Similacul este un lapte foarte bun,inclusiv la gust, care se foloseste mult si in SUA. Am ales varianta cu fier la recomandarea dr.

Multa sanatate!

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008
http://family.webshots.com/album/570097332OcrkWq

Mergi la inceput