Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(47)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

hello, am lipsit putin, n-am avut net, sunt si f agitata ca plecam din bucuresti vineri pentru 10 zile si tot fac liste si cumparaturi si bagaje si parca nu se mai termina.

clara, ma flatezi!

cum a fost la noi diversificarea: am inceput la 5 luni, din precautie. si noi nascuti prematur la 35s, 2600gr si respectiv 2660gr la nastere, cu vreo 400gr mai putin cand am iesit din spital, o luna alimentati mixt, apoi numai formula.
noi am inceput cu cereale de bebici si am tinut-o asa o luna., repet, mama paranoia, va spun cum am facut eu, nu exista reguli (nici) in cazul diversificarii.
am ales cerealele pentru inceput intrucat am considerat ca-s cele mai adaptate pentru varsta lor si ca le pot suporta cel mai bine dintre toate 'noutatile' culinare ce aveau sa vina. plus ca la gust erau f apropiate de laptele praf.
a mers. am incercat apoi cu zeama de supa, fara carne la inceput, la sfatul pediatrului. era jale si a durat cateva zile pana sa ma prind ca nu gustul era problema, ci consistenta. era prea lichid ptr lingurita, din biberon nu vroiau sa bea, ala era si este si acum numai pentru lapte.
asa ca am trecut la piure de morcov. excelent l-au tolerat si l-au acceptat, papau ca haplea fara probleme. apoi am pus si putin pastarnac. bun si asa. apoi dovlecel. excelent. si tot asa, la diferenta de 4-5 zile, un nou aliment. e important ca ele sa fie introduse pe rand, pentru a putea preveni si combate alergiile alimentare.
cu fructele am procedat la fel, doar ca le-am introdus pe la 6 luni si jumatate, parca. din motive de aciditate (presupusa, evident) si iara, precautie. mai intai coapte, apoi in stare cruda. acum le papa numai in stare cruda.
mandarine/portocale le-am dat pe la 8 luni parca, dupa ce am introdus si am vazut ca e bine tolerat iaurtul, la 7 luni. simplu, intai facut in casa, apoi Campina.
am evitat in primul an fructe ca: kiwi, capsuni, ananas, din motive de alergii si, personal, de Dermatita Atopica.
branza calcica pe la 7 luni. inca nu le dau alta branza decat cea facuta de mine.
carne tot pe la 7 luni, dupa ce am introdus cam toate legumele permise pentru varsta respectiva.
peste pe la 8 luni, file de salau. pe masura ce au crescut, le-am dat si pastrav, si crap, si somon.
si ai mei sughitau des cand erau mici, e absolut firesc. le mai trecea cu o gurita de apa/lapte, si da, le-ar fi trecut si cu lamaie, dar am considerat ca sunt prea mici pentru asta.

acum papa de toate, mai putin porc, varza, fasole, ficat.

le dadeam sa pape in scoici la inceput, mai apoi in scaunele de masa, care ne sunt si acum de un real folos.

revin maine, mi-au sosit musafirii, daca sunt intrebari/nelamuriri, raspund cu placere!

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_oana26 spune:

Luminita, de ce nu le dai ficat?

Mamica fericita de doua buburuze


http://lb2f.lilypie.com/P2KQp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oana_oana26

Luminita, de ce nu le dai ficat?

Mamica fericita de doua buburuze


http://lb2f.lilypie.com/P2KQp2.png


o sa le dau incepand cu varsta de 2 ani. ficatul e bun, are fier, dar are si f multe toxine. se poate da incepand cu varsta de 8 luni-1 an, insa eu am preferat sa mai astept.

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

subscriu la ce a spus Clara, si eu am pus copiii pe jos de cand au inceput sa misune. pe parchet+covor+plapuma si ulterior parchet+covor+izopren, exact cum a procedat Clara.
ai mei au stat bine in fund pe la 7 luni, pana atunci stateau la orizontala, invatau rostogolirile sau stateau in scoici. pe jos i-am lasat cand au inceput sa misune, sa mearga de-a busilea, pe la 8 luni Edi. Robi a mers de-a busilea muult mai tarziu, pe la 11 luni, insa l-am pus si pe el pe jos, el mergea ca rama, pe burta...
oricum, cel mai sigur este pe jos.

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_oana26 spune:

Citat:
citat din mesajul lui luminita2008

Citat:
citat din mesajul lui oana_oana26

Luminita, de ce nu le dai ficat?

Mamica fericita de doua buburuze


http://lb2f.lilypie.com/P2KQp2.png


o sa le dau incepand cu varsta de 2 ani. ficatul e bun, are fier, dar are si f multe toxine. se poate da incepand cu varsta de 8 luni-1 an, insa eu am preferat sa mai astept.

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"



multumesc pentru raspuns


Mamica fericita de doua buburuze


http://lb2f.lilypie.com/P2KQp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Buna mamici,

Am revenit dupa o lunga absenta... de zile intregi, deja saptamani chiar, tot incerc sa incropesc un mesaj si nu reusesc nicicum sa-l duc pana la capat, nu reusesc sa fac nimic in afara de a ingriji mazarichile...

Am o multime de lucruri de povestit, insa nu stiu cum sa le rezum intr-un mod cat mai eficient... Suntem acasa de 4 saptamani si ne e foarte greu cu fetele, nu stiu ce nu facem bine dar lucrurile nu sunt deloc asa cum ne-am dori.

Pe scurt, fetele mananca rau, dorm putin si plang foarte mult.

Formula asta m-a adus in pragul epuizarii totale, desi pana weekedul asta e inca mama aici, cu mine. N-am reusit sa dorm mai mult de 4-5 ore/zi maxim, noaptea fetele au colici, ziua au colici, plang foarte mult si orice le-am da sau orice am incerca ca sa le linistim nu are efect decat pe moment si peste o ora o luam de la capat cu plansul si agitatia... Incerc sa-mi pastrez calmul si buna-dispozitie pentru ele, insa mi-e foarte greu.
Le alaptez cu sticluta, laptele e mixt - si praf, si muls de la mine, insa de cateva zile al meu e tot mai putin, probabil il pierd din cauza oboselii si a refuzului fetelor de a suge de la san (se joaca cu sanul pana adorm, insa nu mananca mai ult de 10 ml in jumatate de ora sii eu nu mai am putere sa "pierd timp" incercand asta).
Sofia nu are scaun decat cu supozitor aplicat la 2-3 zile, nu stiu daca e constipata sau pur si simplu are probleme de tranzit pentru ca dupa supozitor face moale...
Natalia, pe de alta parte, doarme foarte putin... sunt cel putin 2-3 intervale intre mese, zilnic, in care nu doarme deloc, ci scanceste incontinuu...asta o oboseste foarte tare, apoi plange de oboseala, e prea agitata ca sa mai adoarma... si tot asa.
Ambele fete au hernie ombilicala, pentru care o pediatra ne-a aplicat niste plasturi conpresivi (leocoplast aplicat peste buric cu o anumita tehnica de presare a buricului in interior). Natalia s-a iritat de la plasture si acum are o rana urata pe burtica, e carne vie...
Nici nu mai stiu ce sa spun, am ajuns zilele trecute pe la medici cu fetele, la controale de rutina... si ne-am procopsit cu o gramada de leacuri pentru probleme medicale de care habar n-aveam... Zilele viitoare trebuie sa le facem ambelor fete o mica operatie de taiat frenul lingual, care se pare ca e prea scurt si le impiedica sa manance corect... De unde si parte din probleme de alimentatie (inghit greu, se ineaca frecvent, trebuie ridicare sa dea aerul afara de 2-3 ori minim, in timpul unei mese).

Ne-am luat carucior Bertoni, ma intrebase cineva de el - imi cer iertare dar nu mai stiu exact cine si nu mai caut in urma... a fost alegerea cea mai buna, raportandu-ne la pret (510 lei) si la caracteristici. Am iesit deja cu el la plimbare de mai multe ori si sunt foarte multumita, cu mentiunea ca eu n-am forta sa-l ridic mai mult de cativa metri si, daca as locui la bloc, mi-ar fi foarte greu sa-l urc pe scari... dar asta e problema universala a carucioarelor de gemeni. Pe de alta parte i-am gasit un singur cusur momentan, si anume ca bara de impingere a caruciorului e putin prea scurta... daca nu tin mainile intinse tare cand il manevrez, ma tot lovesc cu varfurile pantofilor de partea de jos...

Ma opresc brusc aici ca plang fetele... revin cat pot de curand cu o continuare.

Pana atunci va salut pe toate, pupam copiii si va urez numai bine...



Carla,
Mami atat de fericita a Sofiei Maria si a Nataliei Emilia
, nascute pe 25 martie 2010!
E minunat sa fii mama!

Blogul mazarichilor: Sophie & Nathalie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisana01 spune:

jocurban imi pare nespus de rau sa aud prin ce treci... e greu la inceput, dar ai incredere ca o sa va reveniti cu siguranta, stiu ca acum nu prea pare asa, dar am intrecut si noi prin acele chinuri de la inceput cu papa, scos aerul si colicii. Am folosit infacol pentru colici, s-a dovedit a fi foarte bun de aceea si in ziua de azi le mai pun din cand in cand cate o picatura la masa de seara si se calmeaza daca sunt nervoase si eructeaza de n-am treaba. Tot pentru colici am folosit ceai baby calm, ajuta si la tranzitul intestinal mult, la noi asa a fost de cate ori le dadeam ceiut faceau kk si se linisteau si la burtica si dadeau si gazele klumea afara. Incearca poate reusesti sa nu le obisnuiesti cu supoziturul deja... oricum ce inseamna constipatie la voi? Iarasi pusul pe burtica cat mai des ne-a ajutat pentru ca nu le-au mai deranjat gazele, la o luna dormeau de nu aveam treaba pe burta dupa ce ne chinuiam ore in sir sa le adormim ''normal'' pe spate. Oricum erau supravegheate si nu exista niciun pericol. Spuneai ca fetele se ineaca cand papa poate nu stau bine, incearca cu o perna sa le tina ridicat tot corpusorul la vreo 30 grade, poate ai tetina neadecvata (noi am fost multumiti de cele de la avent).
Incearca sa te odihnesti si sa il lasi pe sotul tau sau mama ta sa se ocupe o tura de ele ca altfel vei fi obosita si agitata si sa stii ca se transmite si lor. Va doresc sanatate si sa cresteti mari, pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisana01 spune:

da...acum ti-am citit blogul, ti-am vazut pozele si am vazut ca deja folosesti infacol, statul pe burtica, etc. O singura chestie am vazut noi le faceam baita dupa masa si se linisteau si se relaxau de la apa calda, de cate ori am incercat inainte plangeau rau de foame si nu stateau. Asa ca am avut niste nopti in care la 3 dimineata eu faceam baie la bebite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Crisana01, noi am primit Fe, 3 picaturi/zi, chiar de cand au implinit 2 luni... ni l-a dat direct doctorita de familie, de la cabinet. Il luam de 2 zile, prima zi l-am pus in lapte dar cum fetele nu-si mananca portia intreaga de fiecare data, a doua zi am preferat sa il picur direct in gurite... si l-au inghitit, cumva-cumva.

Apropos de cantitatile de lapte baute de copii, eu am primit de la o pediatra din spital formula "ideala" de calcul a cantitatii ce trebuie data la o masa... E simpla si cel putin in cazul fetelor mele, se aplica la fix. Sper sa va fie de folos:
Pentru 0-3 luni: Cant. lapte = 180 x greutate copil (in kg) / nr. de mese zilnice.
De la 3 luni in sus: Cant. lapte = 150 x greutate copil (in kg) / nr. de mese zilnice.

In cazul nostru, pentru Sofi de exemplu: Cant. lapte = 180 x 3,65 / 6 = aprox. 110 ml, adica exact cat e maximul ce-l mananca ea la o masa.

Legat de colici... da, folosim Infacol la fiecare masa, deja de mai bine de 3 saptamani. Nu stiu cat de mult ajuta, spuneam ca ele se chinuie foarte mult si asa, mi-e si groaza sa ma gandesc cum ar fi fara... Am incercat 2-3 zile si Sab-Simplex, insa n-a avut niciun efect - fetele au plans incontinuu, au avut crampe ingrozitoare. Ne-am reintors la Infacol si s-au mai linistit oarecum. Le dau si ceai natural de chimen, in cantitati mici, mai ales cand sughit, insa n-are efect pentru gaze. Mai am si niste capsule homeopate, aduse din Canada (un produs foarte apreciat la ei, se pare... se numeste Cocyntal), le folosesc doar in criza pentru ca au efect de calmare in 10-15 minute si intradevar isi fac treaba, dar nu le utilizez decat ocazional, pentru ca efectul e pe termen scurt si nu mai am decat o cutie... Baby-drink n-am incercat, n-am vrut sa le amestec atat de tare.... Mai am, in schimb, ceva Water-gripe sau cum se numeste, pe care il tin pe noptiera si ma tot gandesc daca sa-l mai incerc sau nu...

Referitor la constipatie... tocmai asta spuneam, ca nici nu stiu daca Sofia e sau nu constipata de fapt, pentru ca dupa ce nu face nimic 3 zile ii pun supozitor si apoi imi face "gem de caise", adica moale si galben, in cantitati impresionante... si nu-mi dau seama daca e asa moale din cauza supozitorului, sau asa e scaunul ei... mai mult de 4 zile (3 nopti) n-am avut curajul s-o las fara scaun ca sa vad ce se intampla, avea dureri de burtica urate si clar n-am putut s-o las sa se chinuie... Incercam zilnic si metoda termometrului introdus in fundulet, dar n-are efect. Clar ca nu vreau s-o obisnuiesc cu supozitoare! La ultima vizita la medicul de familie, acum 3 zile, mi s-a prescris Debridat pentru amandoua, pe motiv ca regleaza tranzitul intestinal. Am inceput sa le dau, dar momentan nu vad nicio schimbare. Cu Natalia, Doamne-ajuta, n-am probleme cu scaunul, deci curios - doar amandoua mananca identic... Incercam si tehnicile de masaj al burticii, stat pe burtica pe pieptul meu, avem si doi saculeti cu samburi de cirese pe care-i incalzim la microunde si ii punem pe burtici si ajuta destul de mult... dar tot nu e in regula cu ele, saracutele.
O alta problema de care nu scapam este cea a nasucurilor infundate si cu mucozitati... le aspir mereu, le pun ser fiziologic si nicio imbunatatire, de mai bine de 1 luna. Am ajuns la ORL si mi s-au prescris niste picaturi: Betabioptal- mi s-a spus ca sunt oftalmice, dar se folosesc cu succes pentru nasucurile nou-nascutilor... Sunt amare si plang fetele cu spasme de la ele.

Una peste alta, sutn ingrijorata ca bag prea multe medicamente in stomacelele fetelor. As renunta la ele, dar nu stiu in ce masura le fac un bine sau un rau... Avem Vigantolul si Fierul - obligatorii. Avem Infacolul si Cocyntalul - de care nu m-as lipsi. Iar acum avem Debridatul si picaturile de nas... toate astea le alternez la fiecare masa, poate sunt asa agitate si de la atatea substante chimice...

Clara, Lumi, desi nu-mi erau mie adresate, am bagat la cap recomandarile in privinta inceperii diversificarii... Cand va fi sa ajungem acolo, asa ma gandesc si eu sa incep, cu cereale, apoi cu legume si ulterior cu fructe.

p.s. Voiam sa rapsund si eu la intrebarea cu sexul in timpul sarcinii. Eu n-am avut contraindicatii de la medic si am facut frecvent, pana la finele sarcinii, fiind doar precauta sa nu ma apas pe burta. De fapt, decizia de a face sex tine exclusiv de 2 factori: sa ai chef si sa ai voie...



Carla,
Mami atat de fericita a Sofiei Maria si a Nataliei Emilia
, nascute pe 25 martie 2010!
E minunat sa fii mama!

Blogul mazarichilor: Sophie & Nathalie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Si inca 2 intrebari legate de alimentatia mixta:

1. Voi ce lapte praf folositi?

Fetele mele au primit in maternitate si in centrul de prematuri Pre-Nan, in completare la laptele meu, cata vreme eu n-am avut suficient. Ulterior, dupa ce am ajuns cu ele acasa, am decis ca pe parcursul noptii sa le dau formula, ca sa le tina mai bine de foame, desi eu aveam lapte muls suficient. Le-am dat Nan. Astfel ma scuteam si pe mine de 1 muls in plus... apoi prietenele mele cu copii mi-au recomandat, aproape in unanimitate, sa renunt la Nan si sa trec la Aptamil, din varii motive pe care nu le mai detaliez acum. Am discutat cu doctorita de familie, care e si pediatra vorba-vine si, curios, n-a vut nicio opinie, nu mi-a facut nicio recomandare. Parea ca habar n-are care ar fi diferentele dintre ele, mi-a explicat doar cum sa fac trecerea de la unul la altul si mi-a lasat "libertatea" sa aleg ce marca vreau. De o saptamana, astfel, suntem pe Aptamil... iar fetele par sa fie mult mai chinuite de colici decat inainte. Sa nu le fi priit schimbarea? Sa fie o perioada mai dificila de tranzit, pe componentele noii formule? Sa nu tolereze atat de bine marca noua? Sau sa fie doar o coincidenta?

si 2. Voi cum ati procedat cu alimentatia mixta? Ati alternat mesele de lapte matern cu cele de formula? Sau ati combinat in sticluta ambele tipuri de lapte?

Eu folosisem formula doar 2 mese pe noapte, dar de 1 saptamana incoace mi-a scazut mult laptele si sunt nevoita sa suplimentez cu formula si in timpul zilei. Am incercat ambele variante, dar as vrea sa stiu cum e mai bine, mai sanatos...



Carla,
Mami atat de fericita a Sofiei Maria si a Nataliei Emilia
, nascute pe 25 martie 2010!
E minunat sa fii mama!

Blogul mazarichilor: Sophie & Nathalie

Mergi la inceput