Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(47)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Sa raspund si eu cate ceva despre diversificare: noi (la recomandarea pediatrei) am incceput la 4 luni cu cereale dizolvate in lapte (eu nu am avut lapte decat 1 luna si ceva, dupa aceea au papat formula). Pe la 5 luni si ceva le-am dat suc de morcov, apoi dupa o saptamana am introdus sucul de mar si piureul de mere din borcanel. De pe la 6 luni le-am dat mar copt cu para sau cu banana (f. putina si cruda), de asemenea piureul de legume, iar la 6,5 luni primele bucatele de carne, o data pe saptamana. Dupa 6 luni le-am mai dat galbenus de ou fiert o data pe sapt, ficatel... iar de pe la 7 luni iaurt, suc de cirese si visine etc etc. O masa pe zi era de cereale (noi le dadeam la masa de la miezul noptii), seara la culcare le dadeam lapte, la fel dimineata la trezire, apoi fructe si apoi supa/ou/legume. La noi a functionat foarte bine inceperea diversificarii cu cereale, le-au placut in mod deosebit cele de la Humana si nu le-au placut cele de la Nestle. De la Milupa le-am dat doar dupa un an, din cele cu "bucatele".

manu
mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008
http://family.webshots.com/album/570097332OcrkWq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisana01 spune:

mda... am fost azi dimineata cu fetele pentru vaccinul de 4 luni... frig, agitatie, mizerie... in fine... mi s-a spus sa incep administrarea solidelor cu lingurita: sucuri de morvov cu portocala, lamaie, mere inclusiv cu pulpa din fruct. Mi s-a spus sa le dau si supa groasa din cartofi, morcovi, ceapa, patrunjel, etc din cate stiam cartoful inca nu se pune la supica pentru 4 luni. Am intrebat de cereale mi s-a spus nu ca sunt grasute si nu vrem sa le facem obeze(!), mentionez fetele au cate 6,8 kg...
Voi ce parere aveti? Am primit un sfat foarte pretios de aici care mi-a dat de gandit cum ca nu ar trebui sa le dau intai fructe ca dupa nu mai accepta legumele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:



Sunt cam in urma cu cititul...am avut o perioada super-mega-giga-aglomerata ... Ni se mansardeaza blocul si se lucreaza si prin apartamente ...spart peretzi, inlocuit tzevi etc... De vreo 2 saptamani tot fac curatzenie dupa... In fine... Maine plecam in sfarshit la tzara...


Fetele mele au doar 5 luni jumate si deja se bat pe aceeashi jucarie . Ia privitzi aici.




din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6
Filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisana01

Cateodata regurgiteaza mai mult cateodata mai putin... se pare ca marul nu le prieste. Le-am dat suc de morcovi, apoi am introdus si mar si mai nou am combinat morcovii cu mandarina. Au 4 luni, alimentate exclusiv cu lapte praf, nascute prematur. Multumesc de raspuns, cred ca nu opresc procesul deoarece fetele nu se mai satura cu laptic si beau in jur de 240 ml la o masa...




240 ml lapte la o masa? Fetele mele au 5 luni jumate si mananca 130 ml, de multe ori si aia cu greu. Foarte dar foarte rar mananca 150. Si pe mine ma streseaza subiectul diversificare... noi inca nu am inceput deshi de la 5 luni fix sunt exclusiv pe lapte praf (pana atunci mixt). Diversificarea intarziata se datoreaza dermatitei atopice a Alenei... medicul alergolog ne-a recomandat sa incepem dupa 7-8 luni, dar nu shtiu daca mai am rabdare pana atunci pt ca parca pur si simplu nu le mai place laptele...

Deci trebuie sa fac nishte cumparaturi...scaune de masa (ce caracteristici trebuie sa urmaresc cand caut?), castronashe, linguritze, blender...si mai ce?


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6
Filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisana01

mda... am fost azi dimineata cu fetele pentru vaccinul de 4 luni... frig, agitatie, mizerie... in fine... mi s-a spus sa incep administrarea solidelor cu lingurita: sucuri de morvov cu portocala, lamaie, mere inclusiv cu pulpa din fruct. Mi s-a spus sa le dau si supa groasa din cartofi, morcovi, ceapa, patrunjel, etc din cate stiam cartoful inca nu se pune la supica pentru 4 luni. Am intrebat de cereale mi s-a spus nu ca sunt grasute si nu vrem sa le facem obeze(!), mentionez fetele au cate 6,8 kg...
Voi ce parere aveti? Am primit un sfat foarte pretios de aici care mi-a dat de gandit cum ca nu ar trebui sa le dau intai fructe ca dupa nu mai accepta legumele.



Noi mancam mai putzin dar suntem si mai micutze...de fapt mai ushurele... Alena are 6 kile si Natalia 5.7 kg (s-au nascut cu 2.1 kg fiecare).

Eu trebuie sa-i dau Alenei un medicament pulbere (singulair) pe care il incorporez intr-un mucilagiu de orez (de la Nestle)... doar o linguritza... si asta de 1 luna jumate... asta nu e diversificare nu? Daca la inceput se mozolea toata si gusta "cu scarba", acum mananca cu tot cu linguritza..asha de tare ii place. Si eu sunt pro-cereale ca prim aliment ... mi se pare cel mai ushor de acceptat de catre bb-i pe langa celelalte avantaje (se amesteca cu lapte, e bun la gust, ushor de preparat). Peste vreo luna mergem la control la alergolog si vedem ce schema ne recomanda...


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6
Filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Noi avem scaune de masa de la Bertoni, suntem multumiti. La ce ar trebui sa te uiti cand le cumperi: sa aiba mai multe pozitii ale spatarului (pana pe la 7-8 luni au stat mai pe spate); sa aiba ceva intre picioare (nu o simpla curelusa, ale noastre au un opritor de plastic), astfel incat bebelusul mai mic sa nu alunece in jos; sa aiba husa usor lavabila (ale noastre au husa de PVC, scaunul este foarte moale si se curata usor); evident, sa aiba centura de siguranta (noi am folosit-o f. putin, pt ca dupa ce au mai crescut, mai ales de la 1 an, plangeau daca o puneam... n-am mai pus centura si i-am luat din scaun cand nu mai voiau sa stea); sa aiba mai multe pozitii pe inaltime; sa aiba tavita (ale noastre au 1 tavita fixa si una detasabila, e f. usor de spalat cea detasabila; pe ea le punem bucatele de mancare ca-ntr-o farfurie, ca sa-si ia singuri). Nu le trebuie neaparat jucarii, muzica sau cine stie ce alte minuni care mai sunt atasate de unele scaune de masa.


mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008
http://family.webshots.com/album/570097332OcrkWq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Larisel, acum am vazut filmuletul! Sunt tare dulci pufuletzele, mi-am amintit de acum un an, cand stateau si ai mei in centrul de activitati si se intindeau dupa jucarii!

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008
http://family.webshots.com/album/570097332OcrkWq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Va mai amintiti de noi? Din pacate cum timpul stam tare rau. De fapt timpul meu e o problema.
Bun venit gravidute de gemenasi!!!!
larisel, intrebai de jucarii identice. Cred ca aici vb cineva de masinute la fel. Ei bine, daca amandoi le au verzi, e normal sa le trebuiasca masinuta celuilalt pt ca crede ca este a lui. Cel mai bine le iei 2 masinute la fel dar culori diferite. Masinutele sunt doar un ex. Iar daca le cumperi 1 masina si 1 tractor e normal sa se bata pe respectiva jucarie.
Scaune de masa noi avem chipolino bueno. Sunt cele mai simple, dar ff. practice. Pana cand au invatat sa stea in fundulet mai bine, le dadeam de mancare in scoicile auto.
karina,nu forta deloc cu mancatul. Ea se va opune si mai mult daca fortezi. Opreste-te atunci cand vezi ca nu mai vrea. Arata-i bolul si intreab-o daca sa-i mai dai. Daca vezi ca refuza, arata-i-l si spune-i ca il iei si nu-i mai dai. Respecta orele de masa. Si eu am trecut prin asta cu Laura si acum mananca mai bine decat Irina. Nu e usor, dar e o etapa trecatoare. De fapt totul e trecator. Si oricum nu pateste absolut nimic.
crisana probabil e vb de surplus. Dar la 4 luni ai introdus deja diversificarea?! Nu e prea repede? Ai grija cu citricele ca ar putea sa aiba urina si scaunul mai acid si sa le iriteze. Eu inca nu le-am introdus. Cred totusi ca pediatru nu e la punct cu noutatile. Mai nou se recomanda inceperea diversificarii de la 6 luni chiar si pt cei alaptati cu formula. Eu am inceput de la 5 luni la insistentele persoanelor din jur si aveam mustrari de constiinta ca o fac. 4 luni mi se pare mult prea devreme. Unii incep diversificarea cu cereale. Dar vad ca fetitele tale nu sunt slabute deci nu cred ca e cazul. Daca incepi cu fructe se zice ca se pot obisnui cu gustul dulce si sa refuze legumele. Deci cel mai indicat, dupa logica mea, e sa se inceapa cu legume. Se incepe cu radacinoase (morcovi, pastarnac, patrunjel). Dovleceii au mare succes la bebelusi si sunt bine tolerati.
gabitza, eu le-am luat in living cu mine. Le-am pus o plapuma pe jos si acolo erau in lumea lor. Bineinteles ca au mai si cazut, dar doara sa pot invata. Cat stau in fundulet, ca oricum nu pot sta f. mult, poti sau sa pui o perna in spate sa aenuezi cazatura, sau sa stai chiar tu. Trece si faza asta.

de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankcta spune:

Doamne larisel au trecut deja 5 luni! Ce mari s-au facut! Sa va traiask . Sunt niste scumpe.
Se pare ca te descurci, asa era si normal. Noi tot la stadiul de asteptat nerabdatori cele 2 liniute....poate luna asta.

ank

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisana01 spune:

larisel da stiu ca mananca mult termina o cutie de lapte praf intr-o zi jumate amandoua, dar de la bun inceput au papat mai mult decat era normal... mi s-a spus si in maternitate sa le dau cat vor cand vor...oricum toata masa dureaza cam o ora jumate cu jucat, pupat si regurgitat.
Ele s-au nascut cu 2.5 si 2.8 kg si mi-au slabit in maternitate cate 400 grame de am crezut ca nu-i adevarat si nu mai vroiau sa ne dea drumul ca nu recuperau greutatea... pai dar cum ca lapte nema,copii nu sugea deloc si tot plangeau, cezariana super dureroasa si stare de rau generala de eram tot cu perfuzii. Cred ca au vrut sarmanele sa recupereze foamea de atunci ca au stat o saptamana aproape nemancate si urlau de-mi blestemam zilele si ma gandeam Doamne ce copii rai am... cum am ajuns acasa le-am luat laptic praf ca innebunisem deja de la cat imi plangeau si au inceput usor-usor sa se linisteasca de ma mir acum ce fete cuminti si zambarete am. Singura problema e atunci cand vrem sa plecam in oras si vine soacra-mea sau mama sa stea cu ele.. nu mai mananca bine, vomita si le gasesc mereu super agitate, in privinta asta nu stiu cum sa fac...le-am dat instructiuni clare, le-am aratat cum facem noi cu ele si tot fara rezultat... asta e, in rest sunt multumita
va pup

Mergi la inceput