Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(47)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 3in1 spune:

La Multi Ani Bianca & Rares!
La Multi Ani Anita & Miriam!

Eu va citesc din umbra si ma uit la poze cand imi permite timpul.

Singurele momente de relaxare astea sunt.

Nu v-am mai scris pt ca timpul nu-mi permite si trecem prin perioade f dificile.Dar, cu ajutorul lui Dumnezeu sper ca totul se rezolva.

Va doresc o vara frumoasa si tot ce e mai bun pe lumea aceasta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

La Multi Ani tuturor sarbatoritilor!

Elenada, mi-am bucurat ochii si sufletul uitandu-ma la pozele voastre, ce au crescut piticii tai! ce mai, deja au alura de domnisoara si cavaler deja!

Jocurban, cu zgomotele mergea cand erau mai mici, mai ales feonul functiona atunci cand facea Dragos colici... acum nu mai merge, trebuie liniste deplina ca sa adoarma, cel mult fereastra deschisa si ciripit de pasarele... Succes in depasirea perioadei dificile, sa scapati de colici si probleme!

Dalina, acum ca s-au marit, trebuie sa mai lasi copiii si cu alti membri ai familiei, eu profit si de soacra, si de mama si de sot sa-i scoata afara... in timpul asta am multe alte lucruri de facut, dar printre picaturi incerc sa ma mai ocup si de mine... Te asteptam cu pozici!

Sugubina, contractiile dureroase le simti in primul rand ca pe niste dureri menstruale si uterul se intareste, este minunat sa nu le simti decat la nastere. Cele nedureroase le percepi doar ca pe o intarire a burticii si sunt normale cel putin in ultimul trimestru de sarcina. Pentru ele poti lua doar no-spa si magneziu, mai ales atunci cand vei avea carcei.

Carmely, exact asa am patit eu cu Dragos al meu cand am inceput diversificarea... lapte nu a mai supt decat adormit... noi acum mai avem doar 2 mese de lapte la biberon, la 6 dimineata si la 23, si am grija sa i le dau in somn, bea 160-200 ml daca doarme. Eu in perioada de tranzitie, cand inca nu inlocuisem total mesele de lapte cu hrana solida il mai "pacaleam" cu lapte cu cereale dat cu lingurita sau asteptam sa adoarma ca sa-i administrez biberonul. Pediatra mi-a zis ca nu e nicio problema daca refuza biberonul atata timp cat mananca cu lingurita... dar e tare greu sa-i dai lapte, chiar si putin ingrosat cu cereale cu lingurita...

Oliv, bravo, rareori sarcina gemelara e dusa asa departe! nastere usoara, te asteptam cu drag cu vesti!

Larisel, ti-am admirat domnisoarele in poze, sunt niste dulci!

Mady, intr-adevar e o situatie neplacuta asta cu copiii violenti si e dificil de gestionat situatia... ma gandesc cu groaza in viitor cum va fi, ca Emi al meu e mai sensibil si la tipete si la gesturi brutale...

ii puteti vedea pe baietii mei aici http://picasaweb.google.com/iladycooper/DragosSiEmilLa7Luni#5485619161239197458





***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

neeko, nu stiu daca ai citit postarea mea legata de colestaza... acum sunt pe computerul unde am salvate linkurile despre colestaza de sarcina... ca sa intelegi cat de periculoasa este ea atat pentru mama, cat si pentru copii ar fi bine sa le citesti si sa te duci informata la medic, din pacate multi medici nu dau importanta aceste afectiuni destul de rar intalnita... din cauza ca sarurile biliare nu mai sunt sintetizate si eliminate corect, ele se varsa in sange si se depun sub piele, de aici aceasta mancarime ingrozitoare... eu am tinut un regim alimentar extrem de strict in acea perioada pana am nascut, adica fara niciun pic de sare, fara grasimi, fara mezeluri, numai carne de pui fiarta fara piele cu orez si legume... in plus medicul mi-a prescris acst medicament http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=819

regasesti aici multe informatii:
http://www.itchymoms.com/treatment.html
www.itchymoms.com/diagnosis_guide.html&prev=/search%3Fq%3DICP%2Bbilirubin%26hl%3Dro%26rlz%3D1R2GZEF_en-GBRO351%26sa%3DG&rurl=translate.google.ro&usg=ALkJrhgmz4mR4Dsvx6I11N8NoofWCtdl2A" target="_blank">tradus in lb romana
http://www.rcog.org.uk/womens-health/clinical-guidance/obstetric-cholestasis-itching-liver-disorder-information-you
http://www.parinti.Xcom/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=658511&sid=0b644638522675ad8e2ab9ecfff96aab (sterge X-ul din acest link)

sper sa-ti fie de folos experienta mea...


***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmelly spune:

Multumesc fetelor de sfaturi. Am facut analizale de sange Minei. Nu are temperatura, e perfect sanatoasa, Si totusi nu mananca. La noi nu e cazul diversificarii sau a dintisorilor. Ne-am chinuit zilele astea cu ea de eram super stresati. Ghiciti care e cauza!!!! Suzeta. E indragostita de ea si lasa totul sa suga la ea. Ii taie si pofta de mancare. Azi am scos-o din folosinta si fata meu cauta suzeta cu disperare. Ii schimb dau biberon sau san. Si surpriza, mananca. Sper ca maine sa mai uite de suzeta ca tare maraita este. Of, of.
Un weekend placut.

mami de  Mina Anita si  Ara Ioan

Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neeko spune:

Multumesc mult ariadna pentru sfaturi si sprijinul tau!
Desigur, citisem postarea ta legata de colestaza, insa asteptam rezultatele analizelor ca sa vad daca e vorba de un simplu prurit, asa cum spunea ca se confrunta dragaica sau daca este vorba despre ceva mai serios. Din pacate, medicul meu nu mi-a recomandat sa verific decat TGO si TGP, acestea avand valorii crescute, asa cum am spus-o deja. Bilirubina, pentru ca am inteles ca si ea era cel putin la fel de importanta in stabilirea diagnosticului, este inca necunoscuta.
In fine, voiam sa spun ca ieri, in disperare de cauza, am fost la medic homeopat, care, dupa o discutie de 2 ore in care m-a intrebat detalii legate de toata viata mea, mi-a prescris un tratament dupa o schema anume. Mi-a dat sa iau zilnic un drenor biliar si in niste zile anume nux vomica, ignatia si carcinozinum. Tratamentul l-am inceput de astazi, sper din toata inima sa dea rezultate, in sensul ca macar sa fie atenuate simptomele. A, mi-a recomandat totodata sa renunt la fier (care este oricum in exces la mine, dupa analizele facute)... Despre regim..nu mi-a spus nimic, decat chestii tipice homeopatiei.
As vrea sa te intreb: in cazul tau, dupa tratamentul cu Ursofalk, mancarimea s-a diminuat macar? Sau un rol important l-a avut regimul? O sa incerc oricum sa-ti urmez exemplul, desi alimentatia mea este una destul de ok..mananc in proportie de 70% legume si fructe proaspete, restul fiind lactate si dulciuri si foarte putina carne pe care nu prea am putut-o inghiti de cand am ramas insarcinata, desi eram o carnivora convinsa.. . Despre cafeaua fara cofeina stii ceva? Ar trebui si ea evitata?
Scuza-ma ca ti-am pus atatea intrebari.. si iti multumesc mult inca o data pentru informatiile pe care mi le-ai dat. In felul asta o sa ma pot adresa medicului in cunostinta de cauza.

oliv, nastere usoara si sa dea Dumnezeu sa fiti sanatosi cu totii! Va asteptam acasa repede si bine!

Pupici tuturor si sa auzim numai de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Am promis parca nishte poze.


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6; L7
Filmuletze

AMR 4 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheritra spune:

Citat:
citat din mesajul lui larisel

Am promis parca nishte poze.


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6; L7
Filmuletze

AMR 4 (+11)



Larisel, sa-ti traiasca fetitele, sunt super!
E belea ideea cu colacii la gatulet http://family.webshots.com/photo/2056560560105105016CauVQW
De unde i-ai luat? Vreau si eu, e super ideea, fac baita si nu te doare spatele sa stai cu ele in cada!

Shery 36 & cu inimioara Alesia (30.10.2007)

AMR -9z

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

sheritra Sarcina ushoara pe ultima suta de metri! Multzumim pt aprecieri! Colacii sunt luatzi de pe ebay - s-a ocupat de achizitzie o colega de odisee si apoi mi i-a trimis prin poshta.


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6; L7
Filmuletze

AMR 4 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neeko spune:

Larisel, doamne, sunt absolut delicioase pufuletele tale!!! Nu pot sa cred ce mult au crescut si cat de frumoase pot fi!!!

Sa-ti traisca si sa-ti faca viata un vis frumos!
Multi pupici!!!(cate unul pentru fiecare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Larisel, sunt scumpe foc! Cand le-am vazut mi-am adus aminte de fetele mele cand erau asa mici! Sunt ca niste ingerasi! Sa fie sanatoase si norocoase!

Mergi la inceput