Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(47)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheritra spune:

Citat:
citat din mesajul lui larisel

sheritra Sarcina ushoara pe ultima suta de metri! Multzumim pt aprecieri! Colacii sunt luatzi de pe ebay - s-a ocupat de achizitzie o colega de odisee si apoi mi i-a trimis prin poshta.


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6; L7
Filmuletze

AMR 4 (+11)



Pfui da faini mai sunt, si ale tale cum inoata ele in cadita! O sa caut si eu pe la noi, dar slabe sanse, nici nu stiam ca exista asa cea, si totusi ce simplu e! Merci de urari

Shery 36 & cu inimioara Alesia (30.10.2007)

AMR -8z

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Capitolul 48

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitza35

salutari,

Luminita,cam pe la cevarsta au trecut hunii de la 3 somnuri la 2?

cred ca tendinta lor e sa renunte la somnul asta de dupa legume nu la cel de dupa fructe .... la tine cum au renuntat?



Gabi, aveau in jur de 11 luni, 1 an. au renuntat la repriza de somn de seara, cand dormeau cam de la 18.30 la 19.30. mi-am dat seama ca ceva nu e ok caci incercam sa-i adorm in jur de 18, ca de obicei si adormeau fff greu. apoi nu-i mai lua somnul decat dupa 22.30. asa ca am incercat sa nu ii mai adorm eu, la 18.00, sa-i las sa vad ce se intampla, daca pica si cand. li se facea somn in jur de 21.00, adormeau imediat, usor leganati, si gata.
cam asa au facut si cand au renuntat la al doilea somn de peste zi, asta parca pe la 1 an si 4 luni. in principiu i-am lasat sa vad ce se intampla, au rezistat fara probleme, se vedea ca nu sunt obositi.



Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariadna33

Luminita, baietii mei au 7 luni si 3 sapt acum si sa stii ca au programe diferite de somn... Emi are nevoie de cel putin 3 reprize de somn destul de "consistente" ziua, in mod special dupa masa de pranz (orele 14), si doarme si noaptea bine de la 22 la 6-8 dimineata, ba chiar daca se trezeste la 6 atunci mai trage un pui de somn si pana in masa de fructe de la 10... in schimb Dragos doarme tot cam de 2-3 pe zi, dar trage cate un pui de somn scurt de juma de ora, maxim o ora, foarte rar mai mult... ieri noapte a culminat cu ora de culcare 12,30 -si eu si sotul eram terminati, Emi dormea de mult, de fapt el nu ne-a facut probleme la somnul de noapte decat vreo 2-3 seri cand era foarte cald... din ce am observat cel mai rau face Dragos cand doarme afara dupa masa de iaurt la 18, chiar si o jumatate de ora... din pacate nu-l putem impiedica sa doarma atunci pentru ca el cand da cu nasul de aerul de afara adoarme imediat... chiar nu mai stiu ce sa fac cu el... este un copil foarte dinamic, a inceput sa misune peste tot, nu sta locului o clipa, tot ce e in jur apuca, trage... eu ziua nu-l adorm cu forta, dar cand se plicteste de joaca incepe sa traga niste tipete, fara sa planga, doar ca niste chiote si-l trezeste pe celalalt care are nevoie de mai mult somn... nu mai stiu ce sa fac cu el, efectiv...

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi


imi pare rau ca va chinuiti asa si chiar nu stiu ce sfat sa-ti dau. ai meu adormeau cam in 90% din cazuri in acelasi timp, inca de cand erau mititei mititei. nici eu nu i-am fortat, dar cand dadeau semne ca le e somn, ii leganam usor pe amandoi si adormeau imediat. asta merge si acum, din pacate sau din fericire, la 1 an si 9 luni....
eu cred ca Dragos va renunta singur la somnul de la ora 18.00, insa mai dureaza ceva. e adevarat, daca a adormit, nu ai ce sa-i faci, iar daca ii e somn, adoarme oricum ai incerca sa-l tii... poate daca schimbati putin programul de iesit afara, pana se regleaza treaba? sa nu mai iesiti seara, o zi, doua, trei, sa vezi daca rezista si nu mai adoarme?

succes, sper sa depasiti repede si cu bine perioada asta!

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G.Nico.S spune:

Nu am mai scris de mult sper ca tata lumea e bine,eu tocmai am aflt ca o sa am 2 baietei.Sunt bine asteptam sa mergem la eco morfo fetala.Numai bine tuturor

G.Nico.S graviduta fericita de gemeni 17 saptamani

Mergi la inceput