Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(47)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana-m spune:

Multumesc pentru incurajari fetelor.

Sugubina in ce saptamana esti?

Eu sunt in saptamana 8 si ma inteapa cand pe o parte cand pe alta, nu pot sa-mi dau seama daca ma inteapa de la dezlipirea placentei sau de la cresterea uterului.

Maine ma duc la control sper sa fie mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oliv2 spune:

Buna tuturor,
am revenit dupa cum am promis cu detalii: luni in data de 28 iunie am programat operatia de cezariana, si o sa vina pe lume minunile noastre, daca nu se razgandesc ei pana atunci sa vina!
Cu ajutorul lui Dumnezeu o sa trecem cu bine peste si o sa ne intoarcem acasa in formatie completa!

Multa sanatate tuturor si ajutor de la Doamne Doamne!

oliv 2+ 39 de sapt fara 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

carmelly, ti-a dat Carla niste sfaturi f bune. ai rabdare, e f posibil sa nu pape din cauza caldurii. eu nu as sari inca cu vitamine, as astepta macar o zi sa vad ce se intampla. si mai vorbeste cu un dr, daca pediatrul nu te-a lamurit. e bine cat a luat in greutate in ultimile 2 sapt, dar acum nu papa si asta trebuie rezolvat...

oliv, wow, bafta, bafta, bafta!!!

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Citat:
citat din mesajul lui luminita2008

carmelly, ti-a dat Carla niste sfaturi f bune. ai rabdare, e f posibil sa nu pape din cauza caldurii. eu nu as sari inca cu vitamine, as astepta macar o zi sa vad ce se intampla. si mai vorbeste cu un dr, daca pediatrul nu te-a lamurit. e bine cat a luat in greutate in ultimile 2 sapt, dar acum nu papa si asta trebuie rezolvat...

oliv, wow, bafta, bafta, bafta!!!

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"


Carmelly, si eu as insista neaparat sa aflu si opinia altui doctor... daca copilul nu mananca mai multe mese consecutiv si asta se repeta mai multe zile, clar e o problema si nu trebuie lasata la o parte doar pentru ca a pus bine in greutate pana acum.

In privinta sanului nu stiu ce sa-ti spun, eu din pacate nu am reusit sa mai pun mazarichile la san tocmai pentru ca s-au obisnuit cu biberonul in cele 5 saptamani cat am fost internate, iar ulterior le-am tot pus la san si - exact cum spuneai tu - dupa 5-10 minute ori adormeau si nicicum nu le mai trezeam, ori se plictiseau si pur si simplu nu mai voiau sa inghita, molfaiau sanul si se jucau cu el... asa ca le-am alimentat tot cu biberonul (acum mananca intre 120-150 ml la o masa), iar sanul a ramas in program doar pentru partea afectiva... Nu am avut nervi sa le infometez ca sa le fortez sa accepte sanul, si-asa am avut si avem mari probleme cu colicii, cu plansul in exces, cu nedormitul... am considerat ca a mai incerca sa le chinui si prin infometare e prea mult. Mi-as fi dorit enorm sa le alaptez, dar daca n-a fost sa fie am decis sa nu fac din asta un capt de lume si sa ma centrez pe partea pozitiva: macar cu biberonul au mancat fara probleme, iar cat am avut lapte le-am dat laptele meu, muls la fiecare masa.



Carla,
Mami atat de fericita a Sofiei Maria si a Nataliei Emilia
, nascute pe 25 martie 2010!
E minunat sa fii mama!

Blogul mazarichilor: Sophie & Nathalie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Noi suntem tot la tzara. Aici ploua si e frig de ieri...stam mai mult in casa . Am tras o raita pe la Cta saptamana trecuta pt controlul de 6 luni. Fetele sunt ok, au depashit pragul psihologic de 6 kile, ba mai mult, la 6 luni jumate si-au triplat greutatea. Am trecut si la diversificare de 3 zile... si s-au oparit la fundicuri . Ashteptam cu nerabdare sa se faca iarashi cald ca sa ne balacim in piscinutza. In mare...suntem ok. Se pare ca vor sa iasa dintzishorii ca au inceput sa se scartzaie mai mult...

Pupici pt fiecare...




din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6; L7
Filmuletze

AMR 4 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Multzumim celor ce ne-ati vizualizat.


neeko La mine fetele nu s-au mai intors dupa varsta de 7 luni (Natalia a ramas in pozitzie pelviana, iar Alena craniana). Oricum e mare inghesuiala acolo ca sa-si faca bb-ii de cap si tumbe.

oliv2 Nashtere ushoara! Te ashteptam cu veshti bune si poze!

jocurban Anti-constipatzie poti incerca si Milchzucker de la Humana. Nu l-am testat (nu am avut chiar nevoie) dar mi-a fost recomandat. Oare ti-am mai spus? Se pare ca neuronul memoriei nu si-a mai revenit din timpul sarcinii ...

cibera Si eu am pierdut o sarcina inainte de aceasta gemelara dar am gasit resurse sa ma conving ca de data asta va fi bine si asha a fost. Am luat tratament injectabil din saptamana 17 zilnic pt trombofilie (nedepistata la prima sarcina si probabil motivul pierderii ei), dar de la inceput am urmat tratament de sustzinere cu magne b6, aspenter, acid folic si no-spa. Tebuie sa fii optimista. Gandeste pozitiv mereu! Cerclajul cred si eu ca se impune in cazul tau.

carmelly La noi a functzionat o temperatura mai ridicata a laptelui cand faceau "fitze" de genul asta. La san papau 7-10 minute si foarte rar 15 minute.

jocurban Ce bine papa mazarichile... Fetele mele abia acum la 6 luni abia daca manaca 150-180 ml dar oricum nu la fiecare masa, de regula 120-130 ml (6 mese uneori chiar 7 si acum )...

ana-m Si eu simtzeam intzepaturi de la intinderea ligamentelor.


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6; L7
Filmuletze

AMR 4 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Buna tuturor!

Carmelly, trebuie discutat cu pediatrul. Ai verificat limba sa nu o aiba incarcata sau ceva afte? Dupa cum spui pare ca ar durea-o ceva cand incearca sa manance. Incearca cu glicerina.

Cibera, multa bafta. Avand aceste antecedente cred ca trebuie sa-ti cauti un medic foarte bun. Mult repaos la pat. Multa sanatate si o sarcina cat mai aproape de termen.

Sugubina, genul acesta de contractii nedureroase am avut si eu din saptamana 28 cred. Doctorul meu mi-a recomandat de la inceput multa odihna, fara servici. Eu nu am luat decat No-spa. Multa bafta, sarcina usoara si bebei sanatosi!

Dalina, imi pare rau pentru cele petrecute, dar ma bucur ca fetitele sunt bine. Distractie placuta in concediu, La Multi Ani si multa sanatate, fericire si o viata numai cu impliniri!

Noi am reinceput cresa supa un episod de entero-viroza la Moni. Din fericire a fost o forma mai usoara si am scapat numai cu regim alimentar. Fetele vorbesc din ce in ce mai bine. Am ceva probleme cu anumiti copii mai batausi de la cresa de care s-au cam speriat, dar sper sa le rezolvam. Asteptam si noi vacanta de vara si speram sa ajungem cu ele pentru prima data la mare.
Va pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

salutari,

Luminita,cam pe la cevarsta au trecut hunii de la 3 somnuri la 2?
ai mei si-au cam modificat ora de trezire, acum e undeva pe la 7.30-8,urmeaza fructele pe la 11-12 iar cu legumele ajung la 15-16... altceva inca nu am introdus, in rest lapte praf, maxim 170 ml,f rar se trece de pragul asta
pana acum,cand se trezeau la 6, aveau un somn de aprox 3 ore dupa legume... acum dorm cam 1.5--2 intre mesele de solide (fie afara in carut,fie acasa in patut ) si cam tot atat sau mai putin dupa legume, cam scurt dar adorm destul de tarziu dupa masacu toate ca nejucam si ii obosesc .... afara iesim dupa 19, cum se trezesc ii imbrac si fuga...luam masa in parc, daca as astepta sa pape in casa...cam adio plimbari

cred ca tendinta lor e sa renunte la somnul asta de dupa legume nu la cel de dupa fructe .... la tine cum au renuntat?



Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii


botez si altele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neeko spune:

Fetelor, mi-am facut analizele sa vad care e treaba cu mancarimea mea si am valori mari si la TGO - 44.8 si la TGP - 115.60..
Nu stiu exact ce semnifica, stie cineva? In ca nu am fost cu ele la dr pt k v-am zis ca am programare marti, 29 iun.(pana atunci nu e in tara).
Imi dau seama ca nu sunt tocmai ok, dar este cazul de colestaza dintr-aceea? Care sunt riscurile in cazul ei..? Am tot cautat pe internet, dar nu m-am lamurit prea bine. In fine, pana nu ma vad cu dr nu pot lua nicio masura, doar sa incerc metode de ameliorare a mancarimii, insa pana acum nu am avut succes cu nimic (un unguent antihistaminic, alcool mentolat, dusuri mai reci..crema de galbenele)
.
Stiti cumva, Sedatif de la Boiron, pot lua? E homeopat..dar nu stiu daca e safe sau m-ar ajuta cumva. Este groaznic insa ca mancarimea incepe sa-mi dea somnul peste cap (ala chinuit, cum era..era bun). In ultimele nopti nu reusesc sa adorm decat de la 4 dim..pana la max 8.

Larisel, ar fi super sa ramana si la mine fetele ass.. Sa stiu exact la ce sa ma astept. Mi se pare mult mai ok cezariana la gemeni, plus ca ma simt o leguma, nu am facut prea multa miscare in timpul sarcinii si nu cred ca as fi in stare sa rezist in cazul unei nasteri naturale, mai ales una cu surprize.

Va pup pe toate si pe toti!!! Mamici, burtici si..bebici dulci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Luminita, baietii mei au 7 luni si 3 sapt acum si sa stii ca au programe diferite de somn... Emi are nevoie de cel putin 3 reprize de somn destul de "consistente" ziua, in mod special dupa masa de pranz (orele 14), si doarme si noaptea bine de la 22 la 6-8 dimineata, ba chiar daca se trezeste la 6 atunci mai trage un pui de somn si pana in masa de fructe de la 10... in schimb Dragos doarme tot cam de 2-3 pe zi, dar trage cate un pui de somn scurt de juma de ora, maxim o ora, foarte rar mai mult... ieri noapte a culminat cu ora de culcare 12,30 -si eu si sotul eram terminati, Emi dormea de mult, de fapt el nu ne-a facut probleme la somnul de noapte decat vreo 2-3 seri cand era foarte cald... din ce am observat cel mai rau face Dragos cand doarme afara dupa masa de iaurt la 18, chiar si o jumatate de ora... din pacate nu-l putem impiedica sa doarma atunci pentru ca el cand da cu nasul de aerul de afara adoarme imediat... chiar nu mai stiu ce sa fac cu el... este un copil foarte dinamic, a inceput sa misune peste tot, nu sta locului o clipa, tot ce e in jur apuca, trage... eu ziua nu-l adorm cu forta, dar cand se plicteste de joaca incepe sa traga niste tipete, fara sa planga, doar ca niste chiote si-l trezeste pe celalalt care are nevoie de mai mult somn... nu mai stiu ce sa fac cu el, efectiv...

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput