Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(47)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Carla, hunii sunt deja 'dati', la soacra Lili din Sebes, Camelia si Clara sunt minunile noastre!
multumim mult de aprecieri!

ariadna, ce varsta au baietii tai? si cate reprize de somn au pe zi? te intreb pentru ca am trecut si noi prin asta, cand au trecut de la 3 reprize de somn pe zi la 2, si respectiv cand au trecut de la 2 reprize de somn la una singura. pana sa realizez ca timpul dintre reprize de somn e prea scurt si ca ei nu sunt pur si simplu obositi (desi erau agitati si se frecau la ochi), tot asa se culcau, uneori chiar si pe la 00.00 si era un chin sa-i adorm, leganam la ei cu orele si lor pur si simplu nu le era somn. chiar si acum, daca suntem de exemplu la drum cu masina (unde adorm inevitabil) si fura ceva somn dupa ora 16.00, am incurcat-o, stim clar ca ne vom culca cu totii dupa ora 00.00. macar acum am invatat lectia, nu-i mai stresez cu adormitul si am grija sa nu adoarma dupa ora 16.00, pe cat posibil.
daca asta e motivul, incearca sa le ajustezi programul, eliminand o partida de somn. sigur, asta in conditiile in care e posibil asta si ei coopereaza... vezi daca rezista, daca maresti intervalul dintre reprizele de somn.
si o alta cauza, cum ai spus si tu, poate fi eruptia dentara. durerile apar pana sa fie gingia inflamata, alba, tare si dintii vizibili.

neeko, eu zic sa mai mergi la un dr, macar ptr inca o parere ref la mancarimea asta. si chiar daca dr tau nu e in tara, mergi si refa analizele, sigur medicul de familie iti poate da o trimitere undeva, ariadna ti-a spus deja cam ce analize trebuie facute.
sanatate multa!

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Bianca si Rares, sa fiti fericiti si sanatosi!

Oliv2, in primul rand mult succes, sa treci repede si cu bine peste nastere si bebeii sa fie grasuni si sanatosi! Sa ajungeti repede acasa!

In legatura cu "spaga", eu am nascut la Gine 1 si iti pot spune urmatoarele: la ATI, daca faci cezariana, nu va fi nevoie sa dai nimic pentru anestezie, personalul de acolo e tanar si de "ne-spaguit", sotul meu a insistat in toate modurile sa dea si nu a reusit decat sa fie el dat afara din sectie... Noi am mai dat neonatologului 300 lei, crezand ca e important sa se ocupe cat mai bine de fetitelele mele premature, dar a fost o prostie, pentru ca dupa cezariana n-am mai vazut-o pe doctorita aceea niciodata, deci nu si-a avut rostul. Suma am ales-o noi, am inteles ca in mod normal se da 50-100 lei/copil, sau mai degraba nimic dar, repet, noi fiind foarte ingrijorati pentru mazarichi am vrut sa facem tot posibilul sa le ajutam sa fie bine tratate. Iar doctorului tau ii dai dupa reputatie si mai ales dupa posibilitati. Am auzit povesti in spital de la mamici ce au dat 500 lei si altele ce au dat 500 euro aceluiasi doctor. Eu eram pregatita, pentru mine, sa dau undeva la 1000 lei - 300 euro dar, printr-o conjunctura stupida, n-am mai dat nimic pana la urma.

Cibera, multa sanatate si putere sa duci sarcina la termen! Doamne-ajuta!

Ana-m, si tie multa sanatate si rabdare sa stai in pat!

Luminita, multumesc de imbarbatari!

Ariadna, multumesc de sfat, o sa googulesc dupa informatii... In privinta somnului, si noi avem seara probleme cu adormit mazarichile, dar ele sunt mai mici ca ai tai si problemele lor existentiale sunt legate strict de suzete, de colici... Intr-o noapte, dupa ce niciunul din trucurile uzuale n-a functionat, am reusit sa le adormim cu zgomotul foehn-ului de par... As fi bagat aspiratorul in priza, dar era 12 noaptea si am vecini dificili... Ai incercat cu zgomote puternice?
Infacol + Debridat le-am dat si noi, dar n-a functionat.



Carla,
Mami atat de fericita a Sofiei Maria si a Nataliei Emilia
, nascute pe 25 martie 2010!
E minunat sa fii mama!

Blogul mazarichilor: Sophie & Nathalie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Buna fetelor nu am mai intrat de mult pe aici.
Am aterizat si noi acasa din concediu. A fost foarte frumos la mare iar piticii s-au comportat exemplar.

Vineri am implini si noi 11 lunite. Nu imi vine sa cred ca urmatoarea aniversare e de 1 an. Doamne ce repede mai trece timpul. La 11 lunite piticii merg foarte bine tinuti de o manuta si mai fac si doi trei pasi singurei. Ana are 10870 gr iar Matei 9450 gr. Ana are doi dinti jos si unul sus iar Matei are un singur dinte jos.
Azi noapte matei mi-a facut temperatura 38,8 dar cu toate astea avea chef de hilizeala. I-am pus un paracetamol iar dimineata avea 37,7. Pe la pranz iar a facut temperatura 38,6 si i-am dat nurofen. a scazut la 37,8. Sper sa nu mai faca. Nu stiu de la ce o fi facut dar ma rog sa nu fie iar de la vreo infectie urinara. Miercuri cred ca o sa merg cu ei la pediatru ca nu am mai fost de mult timp.


Daca vreti sa vedeti poze de la mare o puteti face aici iar filmulete cu piticii de la mare www.youtube.com/my_videos" target="_blank"> aici

va pupam




elena fericita de pitici pretiosi Ana Maria & Matei Stefan - 18 iulie 2009

Piticii mei iubiti


Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Salutare, salutare!
In sfarsit am prins si eu curaj sa intru si sa mai trag cu ochiul pe la povestioarele voastre...

In primul rand, vreau sa spun LA MULTI ANI, BIANCA SI RARES!!! dar si celorlalti sarbatoriti ai lunilor precedente, care si-au aniversat zilele de nastere cat n-am mai "fost" eu pe-aici.
De fapt, asta-i si motivul pentru care am intrat, pentru ca stiu ca veti fi dragute si ne veti ura de ziua noastra, dar noi atunci vom fi la mare (plecam pe 28), asa ca va rog sa nu va suparati daca nu intru imediat sa raspund..

Ce sa va zic? Cu timpul am stat extrem de prost, am lucrat foarte mult si acasa, cat dormeau fetitele, iar in restul zilei treburile casei si ele mi-au mancat tot timpul si toata energia! Am avut si evenimente mai stresante decat viata de zi cu zi, ca sa zic asa... In aprilie a murit una din bunicile mele, cea care ne "prelua" in vacante, cea care m-a invatat sa cred in Dumnezeu, care m-a invatat sa gatesc... si care mi-a fost practic o a doua mama. Am avut si doua inspectii la scoala, la diferenta de-o luna una dupa alta (pentru gradul II), iar prima a venit si neanuntata, la 3 zile dupa ce venisem de la inmormantarea bunicii mele.
In fine, au trecut toate, acum sunt in vacanta, dar va spun sincer ca am avut zile cand am crezut ca n-o sa-mi mai revin niciodata cu atata stres si oboseala!...
Fetitele sunt bine, cresc, ma inteleg din ce in ce mai bine cu ele si nu pot sa cred ca intr-o saptamana vor avea patru anisori!! (voi stiti cum sunt eu, vis-a-vis de trecerea timpului.. )
Au mers si la gradi, cu toate ca in timpul iernii (din noiembrie pana in aprilie, dupa Paste) le-am tinut acasa, ca mi-a fost mila de ele sa le mai trezesc de dimineata si am mai avut si incidentele alea neplacute la gradi.. asa ca le-am mutat, iar din aprilie le-am dus la alta gradi, unde s-au simtit foarte bine, iar educatoarea era painea lui Dumnezeu! Si tinerica, si blanda, si draguta.. ce mai! am fost foarte multumiti cu totii!
Promit sa mai pun si niste poze noi, cand am timp sa le descarc.. Credeti-ma, nu ma scuz, dar fetitele astea imi mananca , efectiv, timpul! Ma solicita foarte mult si, recunosc ca si eu sunt de vina, ca ma implic in tot ce fac ele... Asta in afara de timpul cand gatesc sau am alta treaba in casa. Nici afara nu pot sa le trimit numai cu taica-su, mi se pare ca le-as neglija, nu pot sa stau, asa ca ma dau peste cap si, cat as fi de obosita, le pun pe ele pe primul plan intotdeauna...
De-asta m-am si "uzat" asa... (sa nu faceti ca mine!! )

Pupicei si.. promit sa revin cu poze.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Da , Carla, si eu te tineam minte! Pe atunci erai la inceput de tot si nu aflasei de gemeni! Mai intru si te citesc si pe blog si pe forum din cand in cand... Sa capat curaj! Ca probabil nici nu imi imaginez ce ma asteapta..Si io o sa am fetite.


Fetele cum se simt contractiile alea nedureroase? Eu sunt mai grasana asa, am inceput sa am un pic de burta (mai ales cand sunt intinsa ). Uneori cand fac efort, de la soare simt asa o presiune la burta/tensiune. Nu durere sau cutite, pur si simplu simt ca exista burta. Astea sa fie?
Cand iau Nospa si ma odihnesc stand intinsa trece..

sugubina +15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oliv2 spune:

Buna tuturor,

va scriu inca din formula de "3 in 1", inca bebeii sunt la caldurica, se pare ca le place f mult, maine merg la monitorizare si o sa programam cu d-na dr data venirii pe lume a prichindeilor.
Clara multumesc mult pt sfaturi, si iti doresc multa putere si sanatate atat tie cat si mazarichilor, pana la urma o sa creasca si o sa se potoleasca colici!
Sugubina, eu nu am avut contractii deloc pana acuma, la inceputul sarcini am avut si eu ceva dureri de burtica pana pe la vreo 9 sapt, dupa nu am mai avut nici un fel de prob. Cel mai bine ar fi totusi sa intrebi medicul, parerea mea.
Cu tot curajul ce mi-l fac citind mesajele voastre totusi mie frica de ce ma asteapta, ma gandesc cum o sa ma descurc, sper macar sa fie maricei bebeii si sanatosi sa nu stam mult la spital.

Pana data viitoare va doresc tuturor multa sanatate si Doamne Doamne o sa ne ajute pe toate!

Oliv2 38+ viitoare mami de si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

dalina, ohoho, lume noua!!! te pup de o mie de ori si pe tine si pe fetite, imi era asa dor de voi!
imi pare rau de perioada dificila, tot ce conteaza insa acum e ca sunteti bine. si aveti o vara inainte sa va reveniti. concediu placut, eu astept poze cand poti.

olive, bafta multa, sa ne anunti data cea mare, daca o sa poti.

sugubina, mie asa mi se intampla la contractiile nedureroase. am avut de-astea din luna a 7-a. no-spa te ajuta si stat in pat. si neaparat vorbeste cu dr, sa vezi ce spune si el, poate ca cazul de mmedicamente suplimentare. se poate insa sa fie si gaze, sa te fi balonat poate de la ceva... sanatate!

elenada, fff frumoase pozele! ce pitici mari ai, chiar ca a zburat timpul!

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmelly spune:

Multi ani traiasca pentru Bianca si Dragos.
Dalina, la multi ani fetitelor tale. Sa creasca mari si sanatoase!
Elenada ti-am admirat pozele. Mari prichindei ai. Sa va traiasca.
Oliv2, nastere usoara. Wow. 38 saptamani.
Suburbina, eu am tot avut contractii dureroase, nedureroase dar din saptamana 28. La inceput nu mi-am dat seama ca aveam contractii doar o presiune pe colul uterin. Apoi mi-am dat seama de contractii cand mi se intarea burta ca o minge si era tare la atingere iar mai apoi dureroase cand intarirea burtii era chiar dureroasa. Nu mi-au dat pace contractiile pana nu nascut, la 32s 4z. Contractiile incepusera de la o hidronefroza.
Copilasii mei maine fac 3 luni!!!

Fetelor nu stiu ce sa ma fac cu Mina. Nu mananca. De biberon nu se atinge, i-am schimbat laptele praf, tetinele, de silicon, de latex mai tare, latex foarte alunecos. Nimic. Pana acum manca san acum nici san nu mai mananca. Trage de doua ori si plange. Ii dau suzeta si se calmeaza si adoarme. Ce ma fac?

mami de  Mina Anita si  Ara Ioan

Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmelly

Copilasii mei maine fac 3 luni!!!

Fetelor nu stiu ce sa ma fac cu Mina. Nu mananca. De biberon nu se atinge, i-am schimbat laptele praf, tetinele, de silicon, de latex mai tare, latex foarte alunecos. Nimic. Pana acum manca san acum nici san nu mai mananca. Trage de doua ori si plange. Ii dau suzeta si se calmeaza si adoarme. Ce ma fac?

mami de  Mina Anita si  Ara Ioan

Multumesc Doamne!



Carmelly, multe luni si multi ani inainte copilasilor tai!!! Sunt cu 2 zile mai mari ca mazarichile mele!

In privinta Minei, ar trebui sa incerci sa depistezi cauza pentru care refuza sa manance. Ar putea fi din cauza caldurii (ai putea sa-i dai ceai, sa vezi daca-l accepta, e important sa nu se dezhidrateze), ar putea sa nu-i placa noul lapte praf sau sa se obisnuiasca mai greu cu el (ai schimbat progresiv formula?) - iar sanul sa nu-i mai placa tocmai pentru ca i-ai dat si lapte formula, cu un alt gust... sau sa-i lipseasca pofta de mancare pentru cateva zile... sau, Doamne-fereste, ar putea fi o cauza medicala... Scaunul cum este, normal?

Pentru stimularea poftei de mancare poti incerca Polyvital - sunt vitamine care se folosesc tocmai in acest scop, fetele mele au primit zilnic, cat am fost in centrul de prematuri, iar pediatra mi-a recomandat sa le mai dau ori de cate ori observ o scadere a apetitului.

Daca ea manca san pana acum, ai putea sa-i dai exclusiv san, o zi macar, la cerere, chiar daca mananca foarte putin sau nimic... cand i se va face suficient de foame, poate se va reintoarce la "dragostea dintai", sanul...

Totusi, daca problema persista mai mult de 2-3 zile, cel mai bine e sa mergi la pediatru...



Carla,
Mami atat de fericita a Sofiei Maria si a Nataliei Emilia
, nascute pe 25 martie 2010!
E minunat sa fii mama!

Blogul mazarichilor: Sophie & Nathalie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmelly spune:

Jocurban sa iti traiasca mazarichile. Mina a mea era mai mancacioasa inca din unitatea de prematuri. Manca biberon, il sorbea. De san nu se atingea. Acasa am tot insistat sa manance san si nu a mai vrut biberonul. Ioan era cel care manca mai putin. Acum e invers, Ioan mananca si 120 ml la biberon, la san se plictiseste, pe cand Mina suge cateva minute. Cam cat e normal sa suga la o masa, ma refer la minute? De vitamine nu stiam, eu ii dau Multitabs, D vit si Fe. Si fierul ii constipa dar nu las sa treaca o zi fara sa faca kk. Dr. pediadru i-am spus ca nu mananca biberon si la san sta cateva minute. El nu a comentat a zis ca a luat normal in greutate, in 2 saptamani 550 g. Sincer nu stiu ce sa fac.

mami de  Mina Anita si  Ara Ioan

Multumesc Doamne!

Mergi la inceput