Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(47)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Cibera, sper si eu ca sarcina ta sa evolueze cat mai bine si sa te vedem cu bebeii in brate! Intr-adevar, poate ar fi bine sa faci un cerclaj si evident sa stai cat mai mult in pat (eu am stat aproape 5 luni in repaus aproape exclusiv, pana am nascut, la 37 sapt.) Multa sanatate!

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008
http://family.webshots.com/album/570097332OcrkWq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Citat:
citat din mesajul lui sugubina

Imi pare rau sa aud de pierderea de sarcina. Lasa ca va fi bine acuma! Si eu am pierdut anul trecut cam la 6s o sarcina, era cu ou clar. Acum cand am aflat ca sunt gemeni primul gand a fost ca Dumezeu mi l-a dat si pe cel de atunci.

sugubina +14


Sugubina, ai fost toamna trecuta laodiseea de mai-iunie, nu-i asa? Am fost "colege" si acolo, m-a intristat ca ne-ai parasit atat de repede, dar uite cum Doamne-Doamne le aranjeaza pe toate...



Carla,
Mami atat de fericita a Sofiei Maria si a Nataliei Emilia
, nascute pe 25 martie 2010!
E minunat sa fii mama!

Blogul mazarichilor: Sophie & Nathalie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui neeko


Oliv2, felicitari pentru sarcina! Esti o norocoasa ca ai ajuns pana aici cu bine si te invidiez pentru conditiile de care vorbesti (somnic toata noaptea, plimbare, cumparaturi..). Eu sunt abia in 29 si abia ma mai misc, desi nu m-am ingrasat deloc in afara de burtica, am luat pana acum 9 kg. Multi pupici, nastere usoara si sa vina bebeii sanatosi!

Pupam toate burticile si mamicile!


Doar 9kg , eu am luat 20kg
Apropo de mancarimi aseara am adormit la 12 si m-am trezit la 10, e prima noapte fara mancarimi
Maine facem 31 de saptamani, inca mai iesim la plimbari usoare, maxim 1h cat sa mai cumparam una alta. Bagajul de maternitate e aproape gata

Curaj, sa trecem cu bine de 32 SA apoi respiram amandoua usurate.

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 30+ de Tudor Sébastian si Félix Alexandru

AMR 6 + saptamani de stat la caldurica, Doamne ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Citat:
citat din mesajul lui larisel

Avem si noi poze recente: aici si aici.



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6; L7
Filmuletze

AMR 5 (+11)



Doamne, ce mari si frumoase sunt! Parca mai ieri ma tot uitam la primele fotografii cu ele acasa... Cum zboara timpul, incredibil!

Si hunii sunt dragalasi foc, ar trebui sa ne petim pe aici din tmp!

Ma tot uit, cand am vrreme, la pozele tuturor copiilor, sunt minunati toti! Doamne-ajuta pentru comorile ce le avem, e o binecuvantare!



Carla,
Mami atat de fericita a Sofiei Maria si a Nataliei Emilia
, nascute pe 25 martie 2010!
E minunat sa fii mama!

Blogul mazarichilor: Sophie & Nathalie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neeko spune:

Eu chiar ma uitam incurcata initial la AMR-ul tau, nu-mi ieseau socotelile, nu intelegeam de ce nu "tintesti" mai departe... Eu la inceput luasem in serios termenul de 40 de sapt. Apoi, pe masura ce am citit si m-am mai informat, am tot scazut "stacheta". Macar 38S, apoi..macar 37..dar nici 36 nu ar fi asa rau..sa fie ele sanatoase.. As mai scadea, insa sub 36 de sapt nu am medic care sa ma asiste (e in CO), asa ca trebuie sa stau cuminte! Insa, de multe ori ma bucur ca am ajuns si aici.. Doamne ajuta, sa trecem cu bine de sapt 32, asa cum ai spus si tu!
Cat despre mancarimea mea..nu am vesti prea grozave. Nu doar ca s-a extins zdravan pe picioare, brate si peste tot, de fapt.. cel mai grav este faptul ca ma mananca puternic in.. GAT si pe LIMBA.... Iar in momentul cand mananc e exact ca si cum m-as scarpina..imi vine sa innebunesc, nu as fi crezut ca mi se poate intampla asa ceva.. Cum nu ma pot scarpina in gat, folosesc betisoare de urechi si ma "scarpin" in urechi, pentru ca oarecum e o comunicare intre cele 2.. Eu nu am luat inca nimic, medicul meu e la un congers in afara tarii, asa ca deocamdata ma "tratez" singura cu spirt si apa termala, fara prea mare succes.
Nu ma tine in viata decat burtica asta tuguiata/rotunda/patrata/neregulata, care se misca in toate directiile si pe care o ador!
Te felicit, in schimb, pe tine pentru cele 31 de saptamani! Sa ajungi cu bine cat mai departe!!! Felicitari si pentru marea realizare legata de somnic! Iti doresc cat mai multe nopti linistite, odihnitoare si fara mancarimi!!!
Multi pupici tuturor si doamne ajuta, sa ne ducem "misiunea" la bun sfarsit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Neeko, asa cum ti-a spus si Dragaica, trebuie sa te asiguri ca e doar prurit de sarcina si nu colestaza de sarcina, care este foarte periculoasa atat pentru mama cat si pentru copii. Eu am avut colestaza de sarcina, mi s-a declansat in ultima luna de sarcina si in afara de mancarimea ingrozitoare de piele am avut analizele modificate , pe masura ce trecea timpul analizele de ficat o luau razna in sensul ca depasisera de mult valorile normale, TGP(GPT), TGO(GOT), gama-glutamiltransferaza, BILIRUBINA DIRECTA, fosfataza alcalina- acestea sunt analizele ce trebuie facute in caz de suspiciune de colestaza de sarcina. In plus la mine se modificase culoarea urinei, era rosie iar kk era aproape alb, mai aveam putin si dadeam in icter. Dupa ce am nascut imediat toate au revenit la normal, doar ca fierea si-a mai facut damblaua cateva saptamani.
De ce spun ca este periculoasa si pentru copii, pentru ca avand aceasta afectiune destul de rar intalnita , am studiat mult pe net si am constatat ca desi nu este clar dovedita treaba, au fost multe cazuri de moarte intrauterina a bebelusului cand se depaseau 37 saptamani de sarcina. Exista chiar un site cu forum in Anglia, imi pare rau ca nu am pe acest computer linkul sa ti-l dau sa citesti experientele nefericite ale unor femei care ar fi putut fi mamici daca le-ar fi scos copilul mai devreme de termen... Recunosc ca m-am speriat si am insistat sa-mi faca cezariana la 37 saptamani fix de frica sa nu pateasca ceva baietii mei. Faceam la 2 zile test non-stress si repetam analizele. Am obtinut atat de greu sarcina, dupa 7 ani, incat nu eram dispusa sa risc nimic.

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Cibera, eu am solicitat medicului meu cerclaj la 12 saptamani desi aveam colul lung, perfect inchis. Dar eu m-am gandit asa: este prima mea sarcina (am mai avut niste sarcini care s-au oprit in evolutie la 6, 8 saptamani) si nu stiu cum se va comporta colul meu la o asemenea presiune, mai ales ca eu sunt o fire agitata si foarte activa, mai sunt si miniona... Medicul a facut ce i-am cerut, ca nu se intelegea cu nebuna... eu consider ca nu a fost o masura luata degeaba, si sa-ti spun de ce: pe la 18 saptamani asa cand mi se marise burta destul de mult am avut niste contractii dureroase pe care le cronometram, ajunsesera la 15 minute si m-au tinut cam 2-3 zile... am stat in pat zilele acelea, era weekend si am luat no spa injectabil si gynipral si pana luni cand m-am dus la serviciu m-au lasat... ala cred ca a fost un hop pentru sarcina mea... nu stiu ce s-ar fi intamplat daca nu aveam cerclajul, sincer... si apoi am avut copii mari, unul de 3 kg si unul de 2,6 kg, in ultima luna de sarcina am dormit in sezut, nu ma mai puteam intinde pe spate...

asa ca, stii cum se spune: oala acoperita...

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

va cer si eu sfatul, pentru ca sunt disperata... nu stiu ce se intampla cu baietii mei ca noaptea adorm foarte greu, astazi am batut recordul, unul a adormit pe la 11 si celalalt la 11,30... si eu si sotul suntem capiati efectiv, nu mai stim ce metode sa aplicam, sunt foarte agitati amandoi, chiar si cel "cuminte" cum ii zicem noi, Emi care adoarme in mod normal imediat ce l-am pus in patutul lui... nici dupa baie, nici leganati, nici in carucior, nici cand e mai racoare... i-am controlat, dintisorii nu au aparut, e posibil sa le dea dintii si de aia sa fie asa? raciti nu sunt, temperatura e ok, cu burtica sunt bine amandoi, au scaun de 2-3 ori pe zi, se joaca fericiti si cand incep sa se frece la ochi semn ca vor nani, incepe "dansul"... suntem disperati, luam fiecare un copil si ne chinuim sa-i adormim, in fiecare seara aceeasi poveste...

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Jocurban, am avut si noi probleme de tranzit la Dragos, nu facea kk cate 2-3 zile desi cand facea nu era tare, pediatra i-a dat sanzyme si de atunci s-a rezolvat problema, acum am trecut pe ceva natural, lass baby si e foarte bine. Acum nu stiu de la ce varsta e recomandat lass baby, dar merita sa dai un search sa vezi.

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

a, si tot pt Jocurban: la noi Emi nu prea a avut colici, dar Dragos saracul facea crize care-l tineau o jumatatae de ora-o ora de plans non-stop... am incercat multe chestii cu el, dar singura care a dat roade a fost combinatia infacol+debridat, dupa ce am gasit leacul am aflat ca mai erau cateva mamici disperate care au gasit aceeasi combinatie. De atunci adio colici.

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput