Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(47)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

oliv, multumesc ptr aprecieri la adresa hunilor!pflo]

te felicit ca ai ajuns in sapt38, e minunat, si se pare ca ai si o sarcina ceva mai usoara decat am avut-o multe dintre noi. bravo!
eu am nascut la Elias, nu am apucat sa nasc cu dr meu, era la un congres si nu prea ne asteptam sa nasc la 35s... insa am nascut cu mana lui dreapta, daca pot spune asa, o dr pe care o cunoasteam, mai fusesem la eco la ea de cateva ori, tot in lipsa dr meu. am cotizat doar la anestezist 200ron, anestezie generala, desi nu m-a intrebat nimeni nimic si pe mine inainte. daca stiam ca asa vor sta lucrurile, ii ziceam sotului sa cotizeze mai putin, chiar m-am suparat dupa, dar asta e. in rest, cele doua dr care m-au operat n-au vrut sa primeasca nimic nimic, oricat am insistat, la dr meu nu am avut de ce sa-i mai dau ceva, a venit doar sa ma vada, externarea si restul analizelor si controalelor au fost facute tot de mana lui dreapta. am mai cotizat la asistente si infirmiere, cate 5-10-20 lei. si am platit 85ron rezerva ptr 3 zile.
cred c-am fost o norocoasa, am platit super putin si am avut super conditii.
sanatate si bafta, ca nu mai e mult!

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neeko spune:

Multumesc Luminita! Si eu numar fiecare zi, strang din dinti si ma gandesc ca mai sunt max 8 sapt de chin..azi implinim 29 de sapt! Cat despre alergie..imi pare rau sa aud ca ai ramas cu ea si dupa sarcina. Eu mai aveam si inainte probleme cu stranutul la praf, uneori la polen.. Dar cazurile erau izolate, intr-o primavara aveam alergie..intr-alta nu.. Acum insa stranut din pat, in clipa in care deschid ochii dimineata.
Doamne-ajuta, sa ramana si bebelina asa cum e acum, transversal! Nu-mi imaginez ca e usor asa, dar ideea ca as putea sta in travaliu o mie de ore, apoi sa ma chinui sa nasc normal, sa iasa o fetita..a 2-a nu..sa fie nevoie de cezariana de urgenta sau..sa se urce vreo moasa pe mine sa ma apese cu coatele (cum am auzit ca inca se practica la Giulesti, unde urmeaza sa nasc) ma ingrozeste de-a binelea! Pana acum am stat relaxata in privinta nasterii, insa pe masura ce ma apropii de termen..parca incepe sa creasca si stresul in intensitate!

Oliv2, felicitari pentru sarcina! Esti o norocoasa ca ai ajuns pana aici cu bine si te invidiez pentru conditiile de care vorbesti (somnic toata noaptea, plimbare, cumparaturi..). Eu sunt abia in 29 si abia ma mai misc, desi nu m-am ingrasat deloc in afara de burtica, am luat pana acum 9 kg. Multi pupici, nastere usoara si sa vina bebeii sanatosi!

Pupam toate burticile si mamicile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Salutari la toata lumea,

Revin si eu, dupa o noua lunga absenta, tot pe fuga, tot pe fuga...
Citesc acum din urma si multumesc tuturor pentru sfaturile legate de lapte si de restul problemelor pentru care va cerusem ajutor, Crisana, Oana, Andutza, Sperantza, Manumanu, Carmelly, Ariadna33, MadyEr, Larisel, ...

Pe scurt, situatia mazarichilor este aceeasi: colici peste colici, plang incontinuu cat sunt treze, au gaze, crampe, se chinuie saracutele incontinuu... Dupa ce am incercat toate remediile anti-colici existente in farmacii, plus cele "babesti", fara niciun efect, am decis - in disperare de cauza - sa renunt la a mai baga in stomacelele fetelor atatea medicamente si am ramas doar cu laptele praf si momentan le mai dam cateva zile Protectis (picaturi probiotice). Fetele se simt la fel, nu s-a agravat situatia, plang la fel dar macar acum stau linistita si nu le mai indop cu solutii de tot felul... A fost asa cum intuise Clara, nici mai bine, nici mai rau.
Zilele acestea schimbam din nou laptele praf, renuntam la Aptamil si incercam Topfer, la recomandarea doctoritei pediatre... daca nici cu el nu va aparea nicio imbunatatire a situatiei, mai facem si alte incercari... Mergem la intamplare, pe bajbaite... Voi incerca sa schimb si biberoanele, sa vedem daca are vreun efect.

Cred insa ca problema de digestie si tranzit intestinal a fetelor este mai complexa de atat, pentru ca avem probleme serioase si cu scaunul lor... Sofia, de exemplu, a avut scaun fara supozitor doar de 2 ori, de cand le-am adus pe fete acasa... Pentru reglarea ei am incercat Debridat 10 zile, efectul fiind ca din acel moment nici Natalia n-a mai facut fara supozitor, iar Sofia n-a simtit nicio ameliorare... Nu mai stim ce sa facem. Odata la 3 zile le pun supozitor, in rest se chinuie incontinuu cu crampe, dureri de burta, gaze, neputinta de a face caca... si asa au ajuns sa planga incontinuu, cat sunt treze. Efectiv ne-au ienbunit, suntem neputinciosi, ne uitam la ele cum plang zi si noapte si nu mai stim ce sa le facem...

Clara, Andutza, multumesc din suflet pentru incurajari.. si eu simt la fel, ca va trece totul si ne va fi bine, ca e firesc sa fie mai greu cu doi copii deodata, ne tinem tari si ne iubim toti, ca sa trecem mai usor peste perioada aceasta atat de grea...

Manumanu, am notat si Similac-ul pe lista... daca nu ne vom regla cu Topfer probabil vom incerca si acesta, n-avem de ales decat sa tot incercam pana gasim "formula castigatoare"... Multumesc de idee.

Carmelly, eu am cautat luni de zile caruciorul "ideal"... in final m-am reintors la "dragostea dintai", si anume Bertoni twins, a fost cea mai buna varianta pret-calitate, a costat 510 lei si sunt foarte multumita de el momentan.

Lumy, felicitari! Sa fiti sanatoase si sa ai nopti usoare! Mara si Maia, bine-ati venit pe lume!!! Multa fericire si numai clipe frumoase!

Ana-m, Sugubine, multa sanatate si sa duceti sarcina, fara probleme, cat mai aproape de termen!

Adnana, felicitari surorii tale si muuuuuulta putere!

Mai am 5 pagini de citit, dar ma lasa bateria...revin mai tarziu...


[b][red]Carla/b], nascute pe 25 martie 2010!
E minunat sa fii mama!

Blogul mazarichilor: Sophie & Nathalie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cibera spune:

Ma bucur pentru voi fetelor dar va si invidiez ca reusiti sa duceti sarcina cat mai mult.
Azi am aflat ca sunt din nou insarcinata si.......... tot cu gemeni.Din pacate nu sunt tare incantate deoarece anul acesta am pierdut tot o sarcina gemelara la 21 sapt.In momentul in care au inceput sa miste au facut o presiune mare asupra colului. S-a deschis fara sa-mi dau seama, fara sa simt ceva si nu s-a mai putut salva nimic. Imi este tare frica sa nu mai patesc la fel.Spuneti-mi cum reusiti sa duceti o sarcina atat de mult? Dati-mi cateva sfaturi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

cibera, sarcina usoara! La mine a mers cu cerclaj preventiv la 13 saptamani, tratament de mentinere (eu aveam contractii si dureri de burta din primele saptamani), stat in pat vreo 6 luni. Bafta! Sfatuieste=te cu medicul in care ai incredere (schimba-l pe cel ce ti-a urmarit sarcina anterioara daca nu mai ai incredere in el)



Bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

cibera, iti doresc din suflet ca de data asta sa fie bine!
si eu zic ca in cazul tau un cerclaj se impune, avand in vedere antecedentele... si stat mult in pat. eu n-am avut cerclaj, dar am stat in pat la greu. cu toate astea, am nascut la 35s. dar, multumesc lui Dumnezeu, totul a fost ok, ceea ce iti doresc din suflet si tie!

Carla, nu stiu cum sa te mai imbarbatez...

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oliv2 spune:

Multumesc fetelor de aprecieri!

Ciberna sincer eu nu pot sa iti dau sfaturi, deoarece eu nu am avut nici un fel de probleme cu sarcina, multumesc lui Dumnezeu!
La mine toate au decurs normal, am fost la servici pana sapt trecuta, adica sapt 37(program de 4 ore), repaus la pat deloc, acuma mai lenevesc dar nnu prea am stare, eu ma consider o norocoasa din acest punct de vedere.Probabil ca ar trebui sa consulti si alt medic, sau chiar 2, si sa gasesti unul care sa se ocupe cu adevarat de tine tinand cont de antecedentele pe care le-ai avut! Iti doresc multa sanatate, si Doamne Doamne o sa te ajute sa treci cu bine!


Oliv2 38+ viitoare mami de si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_oana26 spune:

Cibera,
ma alatur si eu recomandarilor facute de fete.
In putine cuvinte povestea mea e asa, obtin cu greu (tratamente pe la buc) o sarcina in ian 2007, toate bune si frumoase, control saptamanal la dr, echo peste echo, analize peste analize, toate bune, dr zice ca nu se impune cerclaj, il cred ca doar era dr meu de 7 ani, ma vede intr-o zi de luni, cica sunt ok, pot sa merg la servici chiar, eu cer un medical ca nu ma simt in stare, sambata ajung la urgente cu contractii, col deschis, dilatatie 5 cm, nu se prea poate face nimic, luni dimineata, la fix 20 de sapt pierd bebelusii, o fetita si un baiat.
SCHIMB DR (care nici nu a binevoit sa apara ca era weekend)
Gasesc un dr super ok, raman gravi cu tratament facut la iasi nu "peste mari si tari", in martie 2008 am doua liniute si doua buburuze in burtica. Primesc medical de la primul test pozitiv, repaus total la pat, cerclaj la rece la 12 sapt, raman in spital pana la 32 sapt si 4 zile cand nasc doua printese minunate. Nu regret nici o secunda zilele acelea lungi in care "cloceam" in pat. Mergeam doar la baie si atat, am papat in pat, m-au epilat in pat si tot restul. Tratament la greu pt contractii, gravibinon si progesteron cat cuprinde, no-spa si tot tacamul. Daca vrei cu adevarat se poate.
Sarcina usoara si toate bune



Mamica fericita de doua buburuze


http://lb2f.lilypie.com/P2KQp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana-m spune:

Buna felelor,

Ieri am facut eco bebei sunt bine, unul de 8,6mm si 141 batai pe minut si unul 9,2mm si 128 batai pe minut.

Problema este cu placenta in formare care este deslipita pe 22,7mmm/7,6mm si trebuie sa stau 2 saptamani in pat.

Nu pot sa va descriu cat sunt de speriata.

Doctorita zice ca daca stau linistita se poate lipi la loc.
of

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Ana_m, te rog linisteste-te, intr-adevar asa este, daca stai in pat cat mai linistita, se rezolva aceasta problema. Si eu a trebuit sa stau 10 zile in repaus, in saptamanile 10-12 din cauza unei probleme asemanatoare. In saptamana 12 nu se mai vedea nimic, se rezolvase. Asa ca, mult curaj, nimic nu e prea greu pentru a duce bebeii pana la capat! Nu ti-a dat si un tratament medicamentos?

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008
http://family.webshots.com/album/570097332OcrkWq

Mergi la inceput