Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(47)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisana01 spune:

Buna fetelor

am lipsit putin din cauza timpului tot mai scurt, dar sper sa recuperez... Am facut curat in dulapul fetitelor mele si am foarte multe hainute, foarte multe noi, de donat: asa ca cine este interesat de ceva hainute de 0-3 luni pentru toamna-iarna (eu am nascut in ianuarie) de fetite sa ma contacteze.
Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TatianaG spune:


LA MULTI ANI BIANCA!

LA MULTI ANI, RARES!

Sa fiti sanatosi, veseli si plini de iubire! Va pupam cu drag !



Vreme buna, cu mult soare si distractie placuta la mare


Tatiana si
Clara Maria (31 ian 2004), Daniel Cornel si Eduard Mihai (09 dec 2005)


Album 1 Album 2 Album 3 www.flickr.com/photos/tatianagut" target="_blank">Album 4 ALBUM NOU Copilasi ian-feb2004 www.copilasi2006.3x.ro/" target="_blank">Mamici ian-febr 2006


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana-m spune:

Buna fetelor!

Viitoare mamici peste 35 de ani, pliul nucal evidentiaza posibilitatea existentei unui singur sindrom. Din pacate pot exista si alte sindroame, care numai prin amniocenteza se pot depista. Dupa nenorocirea care mi-sa intamplat sa fiu nevoita sa avortez la 5 luni am citit manuale intregi de genetica. Am sa va spun cum mi-a spus si mie unul dintre cei mai mari geneticieni specializat pe probleme genetice pt copii "nu va ganditi la copil el va va iubi ... ganditiva la adult si la ce va face el cand dumneavoastra nu ve-ti mai fi. Nu exista si nu va exista nici in 20 de ani institutii care sa se ocupe de oameni cu probleme...".

Eu ma chinui de 8 ani sa fac copii, cel de anul trecut era prin fiv.

Acum puiutii sunt prin fiv si sunt convinsa ca sunt sanatosi. Am sa fac multe eco si amniocenteza ca sa fiu linistita.

Medici s-ar putea sa va spuna sa nu faceti. Va spun asta pentru ca nu sunt informati. Amniocenteza am facuto cu Herghelegiu, guru in eco si sarcina, da omul a fost sincer si mi-a spus ca nu a mai intalnit asa ceva si ma trimis la cel mai bun genetician.

Sarcina usosra si bebei sanatosi la toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:



MadyEr, parerea mea e ca tb sa vorbesti mai serios cu educatoarea si daca e cazul, cu directoarea. asta ca si ele sa faca presiuni asupra parintilor, sa incerce sa-si dezvete copilul de un asa obicei. daca nu se poate, vezi daca le poti muta intr-o alta grupa. eu am parte de un copil muscator si relativ bataios, Edi. inca nu sunt probleme la cresa, insa afara ii cam imbranceste pe ceilalti copii, iar pe fratica-su il terorizeaza de-a binelea. ii explic mereu, ii vorbesc despre asta, ma supar pe el atat cat mi se pare necesar, nu vad inca rezultate. afara stau pe langa el, mai ales cand apar alti copii, il invat sa imparta jucariile si sa le faca 'mai-mai', sa nu ii loveasca (desi nu cred c-o face cu rea intentie, pur si simplu nu stie inca sa aprecieze si sa gestioneze puterea cu care loveste si pericolele ce pot rezulta de aici). sunt sigura ca de parinti depinde devierea de la un anumit tip de comportament la altul.

multumesc fetelor de aprecieri la adresa hunilor! MadyEr, larisel, carmelly

larisel, ai niste comori la usa casei!


Rares si Bianca!
Sa fiti sanatosi si fericiti si sa va iubiti mult!


Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisana01

Buna fetelor

am lipsit putin din cauza timpului tot mai scurt, dar sper sa recuperez... Am facut curat in dulapul fetitelor mele si am foarte multe hainute, foarte multe noi, de donat: asa ca cine este interesat de ceva hainute de 0-3 luni pentru toamna-iarna (eu am nascut in ianuarie) de fetite sa ma contacteze.
Pupici.


poti lasa un mesaj la Umanitare, la sectiunea 'Pentru Copii (hainute, lapte, cosmetice)'. cu siguranta se va gasi cineva, iar fetele care gestioneaza treaba sunt de incredere, garantez ptr asta, hainutele vor ajunge la cineva care chiar are nevoie.


Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neeko spune:

Buna tuturor!

Am ramas in urma rau cu informatiile despre noi, desi va citim in fiecare zi, la capitolul scris sunt corigenta.. Am senzatia ca intamplarile mele sunt mici prostioare fata de cele pe care le povestiti voi aici, zi de zi..

De data insa mi-am luat inima-n dinti si m-am hotarat sa va scriu, pentru ca simt nevoia sa ma plang cuiva care ma intelege cu siguranta si ma poate sfatui cum e mai bine.. In afara de clasica durere de spate suferita de toate probabil si de imposibilitatea de a-mi gasi o pozitie acceptabila de somn, ma confrunt cu o mancarime cumpliiita. Am fost la doctor, cel mai probabil am prurit de sarcina, insa mi-a dat sa fac niste analize inainte de a-mi da un tratament . Prin urmare imi vine sa-mi iau pielea de pe mine atat groaznice sunt mancarimile... Problema numarul 2 este..stranutul!!! Pur si simplu, de cand am ramas insarcinata, stranut de min. 30 de ori pe zi, in fiecare zi.. Aproape ca ma mir ca am ajuns aici, in sapt 29, la felul in care mi se zdruncina micutele la fiecare stanut!
Voi v-ati confruntat cu asa ceva? Ce sa fac sa scap de toate simptomele astea care ma chinuie groaznic?
Alta intrebare pe care o mai am: la morfologie, in S21, una din fetite era pusa transversal. La ultima echo, din S28, nu-si modificase pozitia. Care ar fi sansele sa se intoarca pana o sa nasc? Pentru ca in cazul in care se intoarce, dr. meu, adept al nasterilor naturale, vrea sa ma puna sa nasc normal... Iar eu as fi mai linistita psihic sa nasc prin cezariana, ca sa nu mai spun ca mi-e teama si de durerea unei nasteri naturale.
Uff, gata, ca v-am facut capul calendar..

Vrem sa multumim si elyannei pentru ca ne-a trecut in listuta, DPN este 2.09.2010 potrivit UM.

Multi pupici si bebei sanatosi la toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui neeko

Buna tuturor!

Am ramas in urma rau cu informatiile despre noi, desi va citim in fiecare zi, la capitolul scris sunt corigenta.. Am senzatia ca intamplarile mele sunt mici prostioare fata de cele pe care le povestiti voi aici, zi de zi..

De data insa mi-am luat inima-n dinti si m-am hotarat sa va scriu, pentru ca simt nevoia sa ma plang cuiva care ma intelege cu siguranta si ma poate sfatui cum e mai bine.. In afara de clasica durere de spate suferita de toate probabil si de imposibilitatea de a-mi gasi o pozitie acceptabila de somn, ma confrunt cu o mancarime cumpliiita. Am fost la doctor, cel mai probabil am prurit de sarcina, insa mi-a dat sa fac niste analize inainte de a-mi da un tratament . Prin urmare imi vine sa-mi iau pielea de pe mine atat groaznice sunt mancarimile... Problema numarul 2 este..stranutul!!! Pur si simplu, de cand am ramas insarcinata, stranut de min. 30 de ori pe zi, in fiecare zi.. Aproape ca ma mir ca am ajuns aici, in sapt 29, la felul in care mi se zdruncina micutele la fiecare stanut!
Voi v-ati confruntat cu asa ceva? Ce sa fac sa scap de toate simptomele astea care ma chinuie groaznic?
Alta intrebare pe care o mai am: la morfologie, in S21, una din fetite era pusa transversal. La ultima echo, din S28, nu-si modificase pozitia. Care ar fi sansele sa se intoarca pana o sa nasc? Pentru ca in cazul in care se intoarce, dr. meu, adept al nasterilor naturale, vrea sa ma puna sa nasc normal... Iar eu as fi mai linistita psihic sa nasc prin cezariana, ca sa nu mai spun ca mi-e teama si de durerea unei nasteri naturale.
Uff, gata, ca v-am facut capul calendar..

Vrem sa multumim si elyannei pentru ca ne-a trecut in listuta, DPN este 2.09.2010 potrivit UM.

Multi pupici si bebei sanatosi la toata lumea!


Eu am aceeasi problema cu pruritul de sarcina, nu exista tratament decat pentru ameliorarea simptomelor de trecut o sa treaca dupa ce nasti. Se intalneste mai des la sarcinile gemelare in special cele cu baieti.
In primul rand tre sa te asiguri ca este vorba de prurit de sarcina si nu de colestoza de sarcina care este foarte periculoasa, daca este diagnosticata in cel mult 2 saptamani se scot copii.
La mine se manisfesta astfel: mancarimi ingrozitoare de palme, picioare, mai nou burta, se declanseaza mai mult noapte, ziua ma simt mult mai bine. Am o saptamana de cand dorm cate 1-2 ore pe noapte, in special de la 4 la 6 dimineata, imi iau micul dejun, la 8 ma bag iara in pat si dorm pana la orele 13.
Asistenta mi-a dat de facut analizele la ficat ca sa elimine colestoza, din fericire pentru mine analizele au iesit negative deci este doar un prurit de sarcina mai violent.
Acum tratamnetul dat de doctor a fost urmatorul: o pastila de Benadryl (un fel de Claritin) luata seara la culcare, nu a functionat asa ca mi-a dat sa iau de 3 ori pe zi plus o crema cu cortizon 1%, nici asta nu functioneaza
Am citi mult pe net, in romana nu prea sunt informatii, sa citesti siteurile in engleza sunt mai complete, am gasit cateva leacuri care ma mai ajuta.
Clotrimazolul, uleiul de masline, crea de galbenel cu propolis, crema cu oxid de zinc aia cu care se da bebelu la fund cand face iritatii la scutec. Evitat dusurile/baile fierbinti, detergentii, sapunurile, tot ce irita pielea si o usuca. Noapte tin mainile si picioarele infasurate in prosoape imbibate cu apa rece, bea multa apa cu lamaie si mananca grefe, ajuta mult ficatul. Se pare ca pruritul apare in speciala la sfarsitul celui de al IIlea trimestru si in al IIIlea datorita cantitatii crescute de estrogen si a suprasolicitarii ficatului. Sunt mai predispuse femeile care au obtinut sarcina prin tratamente de fertilitate (cazul meu).
Miercure viitoare a programare la medic, sper sa-mi schimbe tratamentul, poate reusesc sa mai aeliorez situatia, ca nu stiu ce sa mai fac, plus tre sa refac analizele la ficat, in czul in care mancarimea persista si nu scade in intensitate analizele trebuiesc repetate la fiecare 2-3 saptamani.
Sarcina trebuie si ea monitorizata mai atent.
Sper sa te fi ajutat cat de cat cu experienta mea.

Cat despre stranutat, am si problema asta, dar sunt alergica asa ca iarasi nu prea am ce sa fac......ma abtin cat pot.
Multa sanatate la bebeline si tie.

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 30+ de Tudor Sébastian si Félix Alexandru

AMR 6 + saptamani de stat la caldurica, Doamne ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neeko spune:

Iti multumesc mult pentru raspuns, Dragaica.
Simptomele sunt identice..mancarimi mai ales la nivelul palmelor, talpilor si burticii, insa de curand vad ca au inceput sa se extinda si la nivelul bratelor si picioarelor! Cel mai interesant loc in care ma mananca e in..urechi! ..unde nu am nicio sansa sa ajung si sa ma scarpin..Intervalul orar, de asemenea..desi ma mananca toata ziua, seara parca simt ca iau foc.. De bine de rau am reusit sa dorm in fiecare noapte cam de pe la 3 la 8. Insa cand ma trezesc, incepe cosmarul numarul 2..stranutul! Bag 10-15 stranuturi in prima jumatate de ora, asociate cu sangerari nazale, apoi ma mai linistesc si stranut de 2-4 ori pe ora.. pana seara.
La medic voi ajunge abia pe 30 iunie, pana atunci e plecat din tara.. Si marea problema este ca dupa 30 iunie intra in concediu toata luna iulie, pana pe 1 august..asa ca in caz de ceva, nu va avea cine sa ma monitorizeze in perioada respectiva. Si mai mult decat atat, as face bine sa nu cumva sa nasc in luna iulie, pentru ca nu voi avea doctor.
Pana una-alta, o sa pun in aplicare sfaturile tale cu privire la ameliorarea simptomelor, sper sa functioneze ceva si la mine. Sanatate multa si tie si baieteilor tai scumpi! Sa mai stea la caldurica minimum 6 saptamani!

Multi pupici si numai bine la burtici, mamici si bebici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oliv2 spune:

Buna mamici, burtici si bebici,

Pt inceput vreau sa urez LA MULTI ANI tuturor sarbatoritilor, sa creasca mari, cuminti, si sa asculte de parinti!
Larisel, Luminita,Carmelly v-am admirat comorile, sunt foarte frumose, frumosi, ma tot uit la ei si imi imaginez cum vor fii si ai mei bebeii, ce repede au crescut, sa va traiasca si sa fi
e sanatosi !
Cat despre noi , am ajuns la numaratoare inversa, maine implinim 38 de saptamani, si inca asteptam. Conform spuselor dr mai stau o saptamana bebeii la caldurica, si la 39 de sapt o sa facem cezariana, deci peste o saptamana. Nu imi vine sa cred ca am ajuns pana aici, fara probleme - multumesc la Dumnezeu! Si acuma ma simt f bine, inca merg la cumparaturi, fac treaba prin casa, pot sa dorm toata noaptea.Azi trebuie sa finalizez bagajul pt spital, sa le pun pe toate in geamantan, pana acuma tot am amanat, dar nu mai risc.
As avea o intrebare pt mamicile care au nascut la stat, cam cat e *taxa* la dr , anestezist, ca sa stiu sa ma pregatesc!

Sper sa mai apuc sa mai scriu pana la venirea bebeilor, daca nu o sa scriem dupa marele eveniment!
Pupici tuturor, multa sanatate, si Domane Ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

neeko, pe mine ma manca burtica fff rau, nimic altceva, insa nu am gasit niciun remediu. nic ulei de masline, nici creme din comert, nici crema de galbenele, nimic nimic. a fost un cosmar, dar am rezistat.
de asemenea, si eu am stranutat f des, la mine a fost o alergie capatata in timpul si din cauza sarcinii, alergie pe care o am de atunci mereu in fiecare primavara. la polen/flori/praf, in general. si eu ma zdruncinam din toti rarunchii, insa a fost ok, pana in sapt 35.
sanse sunt sa se intoarca bebelul, insa eu zic ca-s mici. sa fie asa cum iti doresti!


Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput