MONTIGNAC(139) .... stil de viata nu dieta

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Monica, uite aici:
http://www.gandul.info/sanatate-food-drink/fructoza-indulcitorul-care-ne-ingrasa-cel-mai-mult-2837391

In orice caz, aici in Qc, au retras fructoza din magazine.

Dar vorbim numai de fructoza artificiala, nu de cea din fructe.

Eu o sa incerc sa fac pentru restul familiei prajituri cu zahar si cantitatea de zahar injumatatita (aproape) si o sa incerc sa nu ma ating.

Multumesc pentru raspunsuri, asta vroiam sa stiu cu ce pot sa o inlocuiesc de voie-nevoie.


Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Neata,

fara cofeina pentru toata lumea.

N-am mai reusit sa intru aseara ca am adormit cu capu pe oale.

Eu am 37 ani, o casnicie de 14 ani cand mai buna cand mai , in ultima vreme de cand ne-au trecut crizele tineretii mai mult buna si patru minuni pe care le puteti vedea la semnatura.

Cat despre fructoza eu stiu ca Monti zice ca nici un indulciotor nu e bun. Ca organismul uman ar trebui sa se dezobisnuiasca sa mai primeasca dulce. Pana reusim treaba asta (never) putem apela in caz de extrema urgenta la alti indulcitori printre care si fructoza.

Bey vad ca fetele cu biciul au adormit.

Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

fete...ce tot vb despre indulcitori?...monti cand spune ca nici unu nu e bun..se refera la alea xilitol, maltiol, sorbitol,dextroza, bla bla (adik astea care au baza chestii sintetice)...

fructoza...fiind facuta din fructe e normal sa aiba calorii si sa lase ceva urme in metabolism(spre deosebire de zaharina care e 0cal), si monti spune ca mancatul fructelor trebe sa fie moderat...sau daca esti fructo-addict(ca je )...sa mananci o masa in sine numai fructe...

fructoza care o folosim toate(cred) facuta din fructe nu e interzisa (monti da ca si retete numai prajituri cu fructoza)...plus de asta...la o prajitura folosesti maxim 5 linguri...dar prajitura nu o mananci toata o data ca sa spui ca dom-le mananc asta vai ce ma

personal consider ca fructele is unul dintre alimentele care nu trebuiesc sa lipseasca din alimentatie(aci nu-s de acord cu nea monti ca le restrictioneaza..si ca mango are IG 50 )

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melany72 spune:

Neata!

Trec rapid sa dau binete .

Stevia am eu lichida, cumparata pe bani grei de la Organika, dati cu google, dar nu merita.Se simte gustul si in cafea, deci nu va recomand.

Eu am 38 de ani...sunt o baba.


Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Stati domle, ca daca e de laudat sotii, ma bag si eu . Am si eu sot :). Un sot superOK.

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Nu te ingrijora pentru oamenii din trecutul tau. Exista un motiv pentru care ei nu se afla in prezentul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

hai hai nu va mai laudati sotii...ca unele nu au(am) ce lauda...parca era ideea sa ne laudam pe noi

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Gata ma, nu-l mai laud.

----------------------------------------------------
Ai reusit? Continua! N-ai reusit? Continua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Salut,

am fost la biorezonanta celulara si m-au gasit aia cu o gramada de hibe enumar numai pe cele mai grave hipotiroidism si iod insuficient, insuficienta hepatica, si nu mai stiu ce la pancres, insuficienta renala, doamne ma mir ca mai sunt in viataam lipsa de seleniu si crom si lista-i luuunga tare si plictisitoare. Am primit tratament pentru 2 luni pe baza de plante si regim alimentar adeca n-am voie : vinete, nimic afumat, salm carnat , mezeluri in general, n-am voie branzeturi si smantana,si ce-i mai dureros n-am voie nici un fel de aluna, fistic, migdale si alte uleioase de genul asta, nici un fel de dulce exclus in principal ciocolada neagra. Na oi vedea ce-o fi de aici.

Meniu de azi MD 2 felii de vita star prajita cu magiun de topoloveni
G un castronel de capsuni
P supa de legume
C mancare de mazare cu ochi de ou


Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melany72 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Somleac

Salut,

am fost la biorezonanta celulara si m-au gasit aia cu o gramada de hibe enumar numai pe cele mai grave hipotiroidism si iod insuficient, insuficienta hepatica, si nu mai stiu ce la pancres, insuficienta renala, doamne ma mir ca mai sunt in viataam lipsa de seleniu si crom si lista-i luuunga tare si plictisitoare. Am primit tratament pentru 2 luni pe baza de plante si regim alimentar adeca n-am voie : vinete, nimic afumat, salm carnat , mezeluri in general, n-am voie branzeturi si smantana,si ce-i mai dureros n-am voie nici un fel de aluna, fistic, migdale si alte uleioase de genul asta, nici un fel de dulce exclus in principal ciocolada neagra. Na oi vedea ce-o fi de aici.

Meniu de azi MD 2 felii de vita star prajita cu magiun de topoloveni
G un castronel de capsuni
P supa de legume
C mancare de mazare cu ochi de ou


Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008


Bine bine...dar ce tratament ti-a dat?...ca eu stiu de ex ca seleniul numai in nuci braziliene se gaseste ...in rest numai pastile!!
Asa ca exemplu...


Testarile la tiroida le-ai facut la endocrinolog?...

Biorezonanta asta...cel putin mie...mi se pare o frectie la picior de lemn.Daaar, am zis, poate doar mie.
E normal ca trupul tau sa fie in lipsuri dupa 4 sarcini, e normal sa iei vitamine, minerale...analize de sange ti-ai facut?

Te pup si-ti doresc sanatate.


Eu azi am mancat asa:
MD:shake de lapte de soia,capsuni, o bucatica banana si proteina de zer
G1:salata de vinete cu telemea de capra+cateva alune crude
G2:latte machiatto
P:salata verde cu ridichi+rulouri de piept pui
C: inca nu stiu, poate ceva crap la cuptor daca imi lasa termitele de acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Somleac, sanatate multa.
Si eu un pic valorile marite TSH tiroida de vreo 2 ani, si astept sa se regleze de la sine. Repet analizele din 6 in 6 luni.

Brandusik, adevarul e ca suntem haioase, ne laudam sotii la subiectul de slabit.

Si mancati foarte bine: decat o supa la pranz sau decat salata.
scriu meniul de ieri ca pe cel de azi nu il stiu:
mic dejun: 2 felii de paine prajita cu piure de avocado
cafea
gustare: iaurt
pranz: paste integrale cu sos de rosii
2 bucatele cioco neagra
gustare: 1 mango
cina: hamburger pe gratar decat carne
cu gogosari murati si dovlecei-zuchini pe gratar

N-am mai mancat deloc branza, si a inceput sa se miste cantarul in jos. Ihuuu

O zi buna si fara abateri,



Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput