MONTIGNAC(139) .... stil de viata nu dieta

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Brandusik,nu vreau sa fiu Gica contra dar....Desi am slabit incet,adica 10 kg intr-un an, daca nu as fi atenta si acum la ce mananc le-as pune la loc in maxim doua luni. Si asta fara sa mananc dulciuri, fast food sau alte porcarii,ci doar mancand paine alba, cartofi, si alte alea. Deci totul depinde la maxim de metabolism. Al meu din pacate tinde spre zero asa ca trebuie sa fiu foarte atenta ce si cat mananc.

Andanii, o pt un baiat frumos si destept. Mai merge la dansuri?

Nicoleta, foarte buna initiativa ta . Eu am 33 de ani, o casnicie foarte fericita si o minune de papusa .

Cristina, ai stevia pudra? Eu am folosit pana acum doar cea lichida si nici aia nu e originala si pura ci un amestec de glicerina cu extract de stevia. Cea adevarata e cam scumpa si cum e criza, deocamdata zic pas. Eu o folosesc sa indulcesc cafeaua. Stevia pudra au folosit fetele de pe culinar si au zis ca e ok. Doar sa nu pui prea multa pt ca devine amara.

Si eu am unele suspiciuni vizavi de fructoza dar nu am gasit inca cu ce sa o inlocuiesc . Am mai folosit sirop de agave dar cica si ala e obtinut industrial si nu e bun. Ultima gaselnita a fetelor de pe culi e xylitolul dar e foarte scump .

Cred ca va trebui sa ne orientam spre dulciuri indulcite cu fructe uscate.

Meniu azi:
MD: sunca, telemea, wassa si rosii
G: briose aperitiv cu kefir
P: mancare de mazare cu piftele( am mancat ca un porcusor)
C: niste fructe

la toate fetele

Ani de Stefana (23.01.2008)
ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymca spune:

andanii, felicitari dansatorului pentru nota 10. pentru asta, merita sa-i faci spanac de 5 ori la rand, 5 retete diferite, pana o nimeresti pe aia perfecta.stii deja ca eu nu ma pricep, dar atat in zona in care-am crescut, cat si aici, in Bucuresti, in familia in care am aterizat, nu am vazut niciodata spanac cu smantana/iaurt. la noi in casa, se face cu sos rosu, cred ca pe principiul unei mancari de mazare. si cu un ou ochi deasupra fiecarei portii. si multumiri pentru primire, vorbe bune si fapte si mai bune (urcarea mea in tabelul magic).

azi am servit:
- cafea dimineata
- ciorba de legume la pranz
- un pumn de migdale crude la gustare
- iar o ciorba de legume, pe la orele 17.00
- cand ajung acasa, trec prin piata si vreau sa-mi iau niste fructe bune. au aparut ciresele si zilele trecute m-am desfatat cu 1 kg la un pret astronomic. dar scade pretul in fiecare zi, asa ca azi ma astept sa fie 20-25 RON.


puisorul, am o serie de plecari/deplasari si momentan mi-am intrerupt sala. abonamentul costa foarte mult acolo unde merg si atunci cand il fac incerc sa profit la max si sa ma duc des; ori in perioada asta plecam in weekenduri, am niste deplasari pe la birou si dupa aceea mai vin si vacantele. sper sa compensez cu ceva abdomene pe covor si alergat prin parc, poate-mi scot si rolele din sertar, o sa mai inot putin si-mi doresc enorm sa revin la niste sesiuni de tenis (colegul de apartament mi le-a promis dar este extrem de ocupat si nu se stie cand ne apucam de treaba)

am vazut un reportaj cu o mama din USA care la 5.45 a.m. pleca la sala, la 8 se intorcea, copilul mare era deja in bucatarie gata sa plece la scoala, pe cel mic il pregatea rapid de gradi si apoi se ducea la munca. daca ma trezeste cineva la ora aia pe mine ar trebui sa fie suficient de solid incat sa suporte consecintele faptului de-a ma fi sculat din somn.

despre Monti, numai de bine, cu amendamentele aduse de monnvas




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:


puisorule ...pai cartoful si painea alba nu e o abatere mic E FIX PORCARIILE DE CARE VB CU FAST-FOOD...chiar si in faza2...ca si zaharul...IS INTERZISE...sau poti manca dar foarte rar(o data de doua ori pe an)

andani eu mananc spanac doar facut de mama si-ti spun si cum il face...fierbe ,putin de bors(sau suc de rosii)il , si il prajeste cu ceapa pana se caleste ceapa si pune ou e DELICIOS

cristina stevia ta e foarte diferita de cea din RO..asta de aci...are frunza acrisoara asa..mama o prepara ori ca spanacul ori in bors


Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Da, am Stevia pudra vreo 200 pliculete
Multumesc de info, n-o sa pun prea multa.

Si eu tot 33 ani si tot asa o casnicie frumoasa cu un strumf de 10 ani si o strumfita de 4.
Si eu tot asa fac spanacul cu sos de rosii si cu carne ca mancarea de mazare, intelegeti voi.


Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

vai vai vai...cum se apropie vichendu cum lumea e tacuta

io nu am cu ce copii ma lauda..si nici cu ce sot...am aproape 25...si cam atat

meniu azi:
MD: placinta de mere de-a lu mama
G: un mar
P: salata:2rosii, 2 castra cu 2 felii paine de tarate
C: juma de castron de bors+ 4 mici
G: ananas

(is happy ca m-am tinut de plan si nu am mancat prostii)



Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Buna seara, sa ma mandresc si eu . Daria a luat premiul I la concursul de pian de azi.

Andanii felicitari pentru 10 de la teza.

Eu in schimb merit toate bicele pe spate. Cand am ajuns acasa de la concurs, lesinata de foame, m-a pus mama saraciei sa ma cantaresc si am primit +800 g fata de ultima cantarire, adeca aia de luni.Ca urmare mi-am tratat depresia cu o prajitura Bucuresti.
Na dati ca-s cu perna pe gura sa nu se auda urletele asa de tare.

Pe langa abaterile monstruoase am ratat si toate orele de aerobic de saptamana asta.

Mon, Puisor aveti dreptate cu ce spuneti despre Monti. Nici eu n-am renuntat la morcov si nici la telina. Cat despre iaurt nu folosesc din ala degresat ca mi se pare ca are faina in el.Da. nici nu slabesc.

Ymca si eu eram ca gagica aia anul trecut. Ma trezeam la 4 sau 5 dimineata sa fac gimnastica si cand am renuntat la regimul asta spartan am

Revin ca vroiam sa mai spun o gramada dar mai trebuie sa invart prin oale.

Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

heyyy, dar eu am dat raportul luni!!! nu-i bai, il mai dau si azi, ca tot nu e cu mult diferit fata de luni. azi dimineata aveam 69.3 kg.
dupa ce am facut dieta hidrica (cum bine i-a zis puisorul, ) din cauza crizei de bila, mi-am revenit, dar m-a palit o foamete acum de nu mai stiu de mine. drept care, am comis-o azi. am papat ceva porcesc de nepermis: cartofi prajiti

care e treaba cu fructoza? de ce nu e buna??? eu o folosesc rar, insa, cand e vb de dulce, in ea imi pun baza,
pastilute de indulcit pe baza de stevie, am folosit si eu acu vreo 3-4 ani...erau ok la gust.

somleac, intrebai de alte simptome, in afara de ingrasare. da, au aparut, insa la ceva distanta de timp. adica eu dospeam si nu intelegeam de ce, ca nu schimbasem nimic in modul meu de hranire...apoi, a aparut lactatia , la mai mult de 1 an si jumatate de la intarcare si efectiv m-am enervat, caci am stat si in cap sa pot alapta copilul ala macar 1 zi in plus si nu am putut

oops, striga "Seful", revin mai la noapte

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

somleac SUPER COOL felicitari fetitei...eu imi doresc de cadn ma stiu sa fac pian..e super tare!

nici eu nu am renuntat la telina

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Ha ha ha, Brindusik, esti mai mica decat mine cred ca esti mezina noastra.

Io am 25 si un pic , is filolog si la semnatura vedeti puiul, eventual si cu mami. Casnicie fericita, mai putin in momentele cand imi vine sa

Anda, felicitari copilului pt teza, la ce a fost? Somleac, felicitari si fetei tale, wow, ce copii talentati ai! Toti 4 au cate un talent?

Monica mami de cu motoras CRISTIAN

(7.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Mie mi s-a parut suspecta fructoza de la Redis, nu prea am incredere in firma aia, si am preferat sa iau de la plafar mai scumpa. Dar care-i buba?

Monica mami de cu motoras CRISTIAN

(7.03.2009)

Mergi la inceput