sa ne numaram binecuvantarile (cap.5)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Martie, mai ai hamsterul? Eu il mai am ,am si pisica de la aniversarea de anul acesta, la anu' probabil o sa luam un tigru in ritmul asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Daria, daca ai program cu el, de ce nu faci in felul urmator: vine weekendul lui, il suni: iei fata sau nu? Si atat, daca ia, e ok, daca nu, la revedere peste doua saptamani.
La noi deja e regula, o respectam toti 4, weekendul meu, weekendul lui, fiecare stie cum sa se planifice. Insa daca intervine ceva, il anunt din timp sa facem schimb, dar e numai in caz de forta majora

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciarli spune:

Salut gagici,

Ce de-a ati mai scrisa, eu am fost rupta, sunt foarte obosita, ieri chiar mi-a fost rau ca niciodata.

In sfarsit, scuze de absenta.

Daria, eu inteleg ca e dureros pentru tine lipsa de afectiune a tatalui Giuliei insa eu, in locul tau nu as mai insista si oricum tu ai o relatie, intelg cu un tip care va place pe amandoua. Da-l in puii mei de nesimtit pe ex-ul tau.

Martie, eu merg singura cu piticele mele peste tot (au 2 ani si 4 luni acum), mai putin in parc si la mare, pentru ca aici mise pare periculos daca nu suntem om la om.
Cat despreconcedii cu ex-ul eu m-am gandit la varianta asta (mai ales ca s-a oferit sa plateasca tot in cazul in care mergeam toti), dar nu mi se pare in regula sa mintim copiii ca vai ce familie fericita suntem noi 10 zile pe an. Consider ca ele trebuie sa inteleaga ca taica-su nu mai e in familia noastra, si, oricat de dureros, trebuie sa accepte. Asta faceparte din educatia bazatape sinceritate pe care eu o experimentez cu ele. Si ca sa fie totul OK am luat o cutie si am bagat in ea toate obiectele care au facut parte din mine si tatal lor, din relatia noastra, poze, scrisori de dragoste, verigheta, rochia de mireasa si ... sentinta de divort, tranzactia judiciara, astfel incat, la un moment dat, ele sa-si faca o imagine completa si proprie, departe de cele ce spun eu, taica-su, bunicii, etc.

Nu stiu daca gresesc. Niciodata nu le spun ca vine taica-su pentru ca in cazul in care nu vine nu vreau sa fie dezamagite. El imi da sms cand e pe drum si eu iispun unde ne gaseste.

Conchita, vreau si eu la San Diego la cactusi, cand vin in State iti facem o vizita sa ne plimbi si pe noi rpin desert.


Gabi, ca ma intrebai de sala, targetul meu e sa arat beton, nu ma deranjeaza greutatea, (sunt ok inaltime/greutate) ma deranjeaza ca sunt flescaita, nu mai "sunt pe piata" si viata m-a obligat sa intru, pai stii cu cine concurez???!!! Glumesc, evident, targetul meu de tip cu care sa am o relatie in viitor este atat de mic incat apropae ca-mi iau gandul.

In rest, sunt mandra de mine, uitand-ma peste palnningul de la inceputul anului, sunt super bine.

Mai am un hop, in toamna, un examen nasol, sper sa ma lase piticele sa invat.

Va pup pe toate cu drag si va doresc week-placut


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ann1907 spune:

Buna Fetele.. eu v-am citit in mod constant dar nu am scris niciodata aici... binecuvantarea mea este in primul rand fata mea, care este un copil sanatos si vesel.... in al doilea rand, faptul ca eu sunt sanatoasa si imi permit (material) sa o cresc singura..

In ceea ce priveste topicul proaspat discutat, si la noi sunt probleme mari pentru ca ex-ul nu vrea sa petreaca timp indeajuns cu ea... si de unde pana acum m-a durut cam undeva, in ultimul timp fetita mea a inceput sa doreasca sa stea din ce in ce mai mult cu el.. deci automat eu nu mai pot indiferenta pentru ca o vad pe ea ca sufera.. ea stie ca tati o ia in fiecare miercuri (4 ore) si vinerea odata la 2 saptamani.. din pacate, nu prea stie ea sa socoteasca cand sunt 2 saptamani, si cand ma intreaba ce zi e si ii spun ca e vineri, se bucura crezand ca taica-su o sa vina.. am discutat cu el si mi-a spus ca el nu isi permite (!!!) sa o ia atat de des (in conditiile in care are un venit bunicel - mediu, aici in canada) si sa mai dea si pensia alimentara in full.. sunt revoltata pe de o parte dar pe de alta parte el asa a fost toata viata.. foarte zgarcit cu altii (inclusiv familia) dar mai putin cu el.. insa de data asta sunt hotarata sa nu mai las lucrurile in voia soartei.. asa ca o sa ma interesez cum sa fac sa-l oblig sa plateasca mai mult daca nu vrea sa stea cu copilul.. s-ar putea sa nu reusesc dar macar o sa incerc.. trebuie sa recunosc ca l-am lasat pe el sa faca hartiile de divort, care nu s-a pronuntat inca dar a fost depus "de comun acord" again, ca sa nu-l coste pe el prea mult... mai mult de atat, noi avem un ap. si o casa in ro.. eu voiam sa renunt la casa care chipurile e facuta din banii parintilor lui (dar pe timpul casatoriei) dar acum ma gandesc sa vorbesc cu un avocat de acolo sa vad ce se poate face...

Chiar voiam sa va intreb daca stiti un avocat pe care as putea sa-l contactez initial prin email dar si prin telefon de aici din Canada.. macar sa ii pun o intrebare sa stiu cum sa ma pregatesc.. v-as fi recunoscatoare..

Va pup si sa aveti un weekend superb!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Ciarli, fetele tale au 2 ani si 4 luni, adica sunt gemene?OMG
Ale mele au 3 si 5 acum, anul trecut era ceva mai greu.

Ann1907, tu ma intelegi 100% inseamna.

Gabi, exact cum spui tu mi se pare solutia ideala, stii exact cand vine,daca nu poate, spune dinainte, asta e visul meu..

Adina, m-ai facut sa rad. Nu mai am hamsterul, ca asta mica ii tot dadea drumul din cusca, el s-a obisnuit liber, cand dadea Dumnezeu de-l prindeam si-l bagam in cusca iar, asa tare tragea de gratii cu manutele alea mici ale lui, mi-era o mila de el sa mor, nu alta. Eu vara tin usa de la terasa deschisa si o fi plecat pe-afara... si e o pisicarie pe-aici.
Oricum, era sperios rau de oameni, mi l-a dat un vecin gata mare, nu l-am luat pui. Mi-au ramas pisica si cainele, cam lipseste un soarece.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

fetele, fetele!!!!!!!!!!!!!

Ce mai aveti cu bietii prasilari? au fost buni de prasila, v-au mimat fericirea ca apoi sa fuga mancand pamantul, s-au manifestat in fel si chip ca merita divortul, au demonstrat ce greseala si ce esec au fost ca alegere in viata voastra..... si va tot cramponati de ei sa va dea ce e al copilului. Pai.... e un nonsens. Daca le pasa, o faceau ei din proprie initiativa. Veneau nechemati. De ce nu va incheiati socotelile cu ei odata pentru totdeauna? De ce mai aveti inca o lupta de purtat cu ei? De ce vreti sa-i obligati sa fie tati? Nu mai sunt. Sunt niste chestii care au dat cateva minute, secunde, ore....whatever din poponeata si v-au abandonatcu copil, cu obligatii. Toate sunt pe umerii vostri. Fiti, dar si mama si tata si vedeti-va de viata fara sa tineti cont de ei. Asa.... si daca suspina fata dupa tati vineri ca un caine al lui pavlov, ce? Pana la urma, daca aveti macar nitica mandrie in voi, il luati pe bou de guler si-l alungati din viata copilului cu dreptul lui cu tot, ca nu are nici un drept. V-au rupt copilul in doua si voi il mai vreti pe nemernic inca in viata copilului
Si copilul meu vrea palate de printese, si toate jucariile din magazinele pe langa care trecem. Nu inseamna ca ma si execut.
si eu faceam aceeasi greseala.... muream eu cu zile ca nu vine, ca sufera fica/mea, pana m/am trezit.

I/am spus fetei ca eu nu vreau sa mai aud de el la mine in casa ca ne/a facut destul rau si mie si ei prin faptul ca a dus lucrurile acolo unde o familie cu el nu a mai fost posibila si pentru asta eu nu mai vreau sa mai stiu de el sis a stea si ea sa observe cat de des vrea el sa vina sau sa sune ca eu nu/l mai sun, si nu am mai mintit pentru el ca nu vine ca e la servici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Ce de-a povesti pe aici, ma doare sufletul :(

Am probleme cu calculatorul, nu prea pot intra, si acumam avut ce citi....

Conchita,aminteles perfect ce vroiai sa-mi zici, nu am luat spusele tale ca pe un indemn, ci ca pe o impartasire de experiente prea asemanatoare, si iti multumesc pentru asta! Si credc ca intelegi si cum ma simt si cand zic ca nu pot inca si chiar sper sa se schimbe de la sine ceva, poate acum, avand o noua prietena el, cine stie...

martie, e greu cu doi copii la aceste varste singura, asta e clar. Tu stii cel mai bine limitele, insa eu personal nu as face never ever un concediu cu tala impreuna. Nu pot, nu ar fi bine, si cred ca ar debusola si copilul/copiii. O zi/dupa amiaza am mai petrecut impreuna, cand a avut ea curs de schi cu concurs, sau concurs la gimnastica etc. Dar nu mai mult :)
Copiii mei sunt la diferenta de 4,5 ani, al doilea fiind din casnicia actuala. Al meu sot ese foarte mult plecat, deci sunt implicit mult singura cu copiii, si facem si multe singuri, nu concedii. Insa mers la piscina, in parc, la cumparaturi, de fapt toate. Cateodata e foarte greu, alte ori uimitor de simplu. Poate incerci si tu, intai la o piscina, sa vezi cum te descurci, si apoi un miniconcediu si tot as.a
Insa cel mai fain ar fi desigur daca te-ai conecta cu o mamica sau familie prietena cu copil/copii si ati petrece impreuna concediul.

Anne, greu si la voi

Ciarli, imi place tare starea ta de spirit.

Daria te inteleg foarte bine. Mi se rupe si mie inima de suferinta Giuliei.

noideea, eu nu vad lucrurile in felul asta. De altfel, cum e bb, cum te simti tu, si cum reactioneaza fetita la fratiorul ei? A venit deja mama ta?

Fiica-mea e intr-un miniconcediu (sunt niste zile libere de la scoala cu am anexat si una a chiulit ) cu tatal ei si noua lu prietena. In Croatia. Si ma suna azi ex-ul ca fata e bolnava, febra, tuse, abia avea voce saraca. Mie clar mi se rupe inima, Jasmina bolnava si eu nu pot sa o ingrijesc . Oricum, nu stiu cum au reusit, ca ea de cand avea 2,5 ani nu a mai avut mai mult de curs nasul 2 zile. E extrem de rezistenta, dar ma rog :). Si el nu ave nimic cu el sa-i dea ei, l-am indrumat ce sa-i cumpere, si a trimis-o pe prietena lui sa se ocupe. Acum sper sa isi revina, e tare greu cand copilul e bolnav si nu esti langa el :(

Noi la divort am stabilit ca vom avea program de comun acord, deci nu stabilit prin tribunal. Insa e destul de fix, un weekend (vineri-duminica) o data la doua saptamani. Insa si noi, vorbim, planificam si ne adaptam nevoile celuilalt. Schimbam zile, adaugam zile, si daca are timp in timpul saptamanii s-o vada o dupa amiaza e ok, daca nu este alt plan deja facut. Deci program fix dar flexibil :D.

Insa ceva probleme de prioritai are si el. L-am sunat pana acum o singura data de urgenta sa ia fata, acum un an jumate cam, eram bolnavi cu o enterocolita toti: baiatul, atunci un an exact, eu si noul meu. Si Jasmina neavand nimic, m-am gandit ca i-ar fi bine sa fie in alta parte, oricum nu puteam sa ma ocup deloc de ea, abia ma ridicam din pat plus copilas bolnav.
L-am sunat, a venit insa cu comentarii. Ca sa-mi zica mai tarziu ca a fost o greseala, ca in ziua aia sarbatoreau el si (fosta) prietena 6 luni de amor si trebuia sa ramana la ea . Am realizat ca e inca un copil, in momentul ala...

Gata, ma duc si eu la nani, sper. Va doresc un week-end ffumos cu multe binecuvantari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Adina, sanatate multa lui Jasmina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui adinag
Insa ceva probleme de prioritai are si el. L-am sunat pana acum o singura data de urgenta sa ia fata, acum un an jumate cam, eram bolnavi cu o enterocolita toti: baiatul, atunci un an exact, eu si noul meu. Si Jasmina neavand nimic, m-am gandit ca i-ar fi bine sa fie in alta parte, oricum nu puteam sa ma ocup deloc de ea, abia ma ridicam din pat plus copilas bolnav.
L-am sunat, a venit insa cu comentarii. Ca sa-mi zica mai tarziu ca a fost o greseala, ca in ziua aia sarbatoreau el si (fosta) prietena 6 luni de amor si trebuia sa ramana la ea . Am realizat ca e inca un copil, in momentul ala...



ma scuzi ca rad dar nu ma pot abtine
Ce imatur, domnule, auzi, ce motiv penibil,si ce minte sa aiba el sa-ti spuna tie asta ca motiv, nu pot sa cred

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Adina, multumesc pentru Jasmina .
Si da, e chiar de ras. L-amintrebat atunci pe taticul ei daca isi da seama ce spune, adica eu la fiecare 3 luni de amor, zi de nastere a pisicii si party ca e luna plina azi trebue sa dau fata undeva, ca nu pot sarbatori sau cum? L-am intrebat de ce nu au petrecut ziua impreuna, ar fi normalsi ok. Cica e o chestie de prioritati, si ca nu era ok sa puna fata pe primul loc. Ok...
Am evitat de atunci sa mai discut pe tema asta, poate vede acum altfel lucrurile, nu stiu.


Mergi la inceput