sa ne numaram binecuvantarile (cap.5)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Conchita, depaaaarte de mine depresia, era depresia prietena mea...dar asta anul trecut, intre timp s-au intmplat multe si toate sunt in fagasul (aproape) normal. Cum zicea si Adina, eu nu am mai activat pe forum de ceva vreme, stateam si imi lingeam ranile, acum e alta situatie.
Si daca fac bagajul fetelor nu duc tot greul (desi nu e corect, stiu), pentru mine e mult mai usor acum, am aceeasi viata ca inainte mai putin abuzul psihic/fizic, mai putin scandalurile, privirile de gheata, minus spalat, calcat, facut mancare si cate si mai cate pentru el. (minus facut si bagajul lui cand plecam pe undeva, ca tot veni vorba). Divortul pot sa-l numar la binecuvantare, stiu ca suna dur, dar in cazul meu e asa de adevarat.
Apropos, am vazut un studiu facut de francezi, psihologi si pedagogi, pe copii care asista la scandalurile parintilor. Gradul de stress era incomparabil mai mare decat al copiilor recuperati in viata dupa tornade etc. deci... asa simt si eu. Iar copilul care-si vede mama pusa pe gresie de o palma a sotului... aia ce sa mai discutam. Deci... pentru mine e mult mai bine asa, de-aia zic, cred ca si pentru copii. Acum avem alte probleme, cine nu are... dar cred ca ne e mai bine.

Foarte mult ma framant cu chestia asta...si a nu stiu cata oara ajung la concluzia ca cel mai bine e sa stabilim "program de vizita" in instanta, cu ora, data, durata etc. Ca sa stie si copiii o regula, nu sa tot stam si sa tremuram de emotie, weeekendul asta vine tati/nu vine tati. Vii bine, nu.. asuma-ti consecintele. (Si daca vrea si extra timp, ok, nu-i interzice nimeni, desi o data la 2 saptamani cum zice instanta va fi insuportabil de des pentru el, asta stim deja cu totii).
Pana la urma cred ca ma va obosi si pe mine toata munca asta, toata poleiala asta pe care tot incerc sa o carpesc, sa simta copiii ca vai, chipurile, tati e mort dupa ele, doar ca... "muncind" atata de mult, nu are saracul timp sa le vada nici la 3 luni.

Sanziana, merci, chiar ca nervi de fier, asta da

Adina, exact, o loterie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

La noi este program, saptamana 1-3 de vineri orele 18,00 pana duminica orele 18,00
El vine sambata cand poate, la 2-3-4 saptamani si o duce la Mc.
Deci nu stem stresate de el deloc

Si asa e Conchita, nu pot face eu ce nu vrea el.
Oricat de mult as vrea.
Sper doar sa nu o afecteze prea mult pe Giuli si sa ia situatia asa cum e.

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Conchita, pai referitor la situatia Dariei nu cred ca sunt prea multe de facut, nu poti obliga un om sa aiba sentimente si nici macar sa gandeasca diferit.

Nici bunicii paterni nu erau prea tare interesati de Giulia, am vazut ca asa functioneaza in multe cazuri, modul de reactie este similar cu cel al bunicilor. Este o situatie foarte trista.


Martie, la noi functioneaza ok programul liber la vizita. Cand am o nelamurire,il sun. Cand am nevoie de ajutorul lui in anumite zile, ii spun (din timp daca pot). Si el la fel, imi cam spune cand e in Bucuresti si cand nu. Ne ajustam programul si in functie de celalalt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Asa e Adina, fix asa e si acum. Nici bunici, nici nasii, nu au mai vazut-o pe Giulia de 3 ani Ei fac o echipa buna cu totii

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:




Martie, la noi functioneaza ok programul liber la vizita. Cand am o nelamurire,il sun. Cand am nevoie de ajutorul lui in anumite zile, ii spun (din timp daca pot). Si el la fel, imi cam spune cand e in Bucuresti si cand nu. Ne ajustam programul si in functie de celalalt.

[/quote]

Da, poate ca functioneaza in cazul vostru, adica e bun simt si dintr-o parte si din cealalta. Dar cand unul nu respecta niciodata nici o regula, nici scrisa, nici nescrisa, nici de bun simt sau mila pentru copii, nici ce-a stabilit la telefon cu 2 ore inainte, atunci cred ca trebuie gasita alta varianta, nu lasat totul "la liber".

Si ziceam ca "tremuram de emotie" asteptand sa vina...pentru ca nu 1 sg. data mi s-a intamplat sa vb cu el, sa le spun fetelor, da, ajunge tati, iar el sa nu mai vina deloc. Stateam cu ochii pe ceas sa vina tati, imbracate ca de sarbatoare, pieptanate si cu cozile facute. Si lui tati i se rupea.

Si ideea e alta de fapt, am vazut ff multe cazuri ca al meu, fara program de vizitare stabilit, deci totul la liber, iar peste cativa ani, Domnul se trezeste ca iata, copiii sunt mari deja si se duce si le explica cu lacrimi in ochi cum el nu a fost lasat sa vada copiii. Sincer, de asta mi-e frica, sa nu-mi faca asa peste cativa ani. Asa, daca ai sentinta, macar ai negru pe alb, uite, aveai obligatia (chiar) sa-i vezi, nu ai venit, treaba ta, la revedere. Ai avut treaba, ai fost plecat din tara, whatever.. asta nu mai conteaza.
Eu cu el sunt patita. Si nu dau 2 bani pe vorbe. Pe promisiuni si pe "bune intentii". Doar fapte si ce am in scris.

Vaai, rau am ajuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2200 spune:

Citat:

Si ideea e alta de fapt, am vazut ff multe cazuri ca al meu, fara program de vizitare stabilit, deci totul la liber, iar peste cativa ani, Domnul se trezeste ca iata, copiii sunt mari deja si se duce si le explica cu lacrimi in ochi cum el nu a fost lasat sa vada copiii. Sincer, de asta mi-e frica, sa nu-mi faca asa peste cativa ani. Asa, daca ai sentinta, macar ai negru pe alb, uite, aveai obligatia (chiar) sa-i vezi, nu ai venit, treaba ta, la revedere. Ai avut treaba, ai fost plecat din tara, whatever.. asta nu mai conteaza.
Eu cu el sunt patita. Si nu dau 2 bani pe vorbe. Pe promisiuni si pe "bune intentii". Doar fapte si ce am in scris.

Vaai, rau am ajuns



Si crezi ca daca aveai sentinta era obligat sa vina? Sentinta aia ii da dreptul la vizita, nu-l obliga cu nimic. Mie mi-au recomandat fetele sa tin o agenda in care sa notez cand a venit, cat a stat, ce am facut - baiatul era inca foarte mic si nu se punea problema sa plece singur cu el. Ei, de cand am zis ca fac agenda.... n-a mai venit deloc. Ideea e sa ai cat mai putine asteptari de la el, pentru a nu fi dezamagita foarte tare. Citisem undeva o chestie care mi-a palcut foarte tare - Orice dezamagire are la baza o amagire anterioara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu de asta am cerut sa fie trecut programul, e a refuzat vehement, el nu vroia de fapt ...
La fel s a crizat si la motivele divortului, eu am cerut sa fie trecute.

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Ane2200, stiu ca poti sa ai 1000 de sentinte, asa cum spuneam mai devreme ca am avut si certificat roz de casatorie si la biserica am fost si asta nu l-a obligat nici sa ma iubeasca, nici sa ma respecte. Ce bine ar fi daca s-ar rezolva toate cu o sentinta, toti am fi fericiti forever.

Ideea era ca daca nu ai program, poate peste cativa ani sa spuna, ah, eu am vrut sa vizitez fetele, dar nu am fost lasat. Va spun, am vazut milioane de cazuri. Deci...acuma ma conving singura sa solicit si program.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2200 spune:

Acelasi lucru il poate face si cu decizie. Depinde de persoana, nu de o hartie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Asa e Martie, fix de asta e bine o hartiuta acolo, sa fie

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput