HAIDETI SA PROTESTAM SI NOI!

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Citat:
citat din mesajul lui bibi_bebe2

Vesti proaste fetelor

M-a sunat acum 10 min verisoara mea care este asistenta Elenei Udrea si mi-a spus ca s-a votat indeminizatia 600Ron,alocatia 200ron,banii de trusou nu se mai dau.

Eu una plang incontinuu,nu stiu ce o sa ma fac,mama singura cu un copil de 4 ani si unul care tre sa vina peste cateva luni......numai noi ne mai putem ajuta,trbuie sa iesim in strada.
Pe aceasta cale vin cu propunerea sa venim si noi din provincie la Bucuresti,sa inchiriem autocare si sa venim acolo,eu sunt din Constanta as putea sa organizez ceva aici,voi posta un anunt in acest sens.
Daaca sunt Constantence pe aici le rog sa-mi scrie si sa ne unim!!!!



sunt socata! Nu-mi vine sa cred ca s-a votat asa ceva, dupa ce azi a iesit in strada atata lume!!!

Cami, de Flavius Cristian in
-------------------------------------------------------------

ingerasul Darius-Andrei

Poveste si POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lenyi79 spune:

Eu nu cred acest zvon. E prea direct "asistenta". C'mon! Maine ramane fara job. Mie imi suna mai mult a instigare. Cineva vrea sa se asigure ca vom fi si mai inversunate. Insa aici e vorba de noi, nu de ei politicienii care vor sa isi faca jocurile pe suferinta noastra si a copiilor nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandgeo spune:

Salutare. Un tatic aici...

N-am stat sa citesc toate cele 29 e pagini, decat pe sarite. Zic si eu cateva chestii si incerc sa va las sa dezbateti. Mamicile sunt mai talentate la chestii d-astea.

1. Daca mamicile de pe DC nu se inteleg cu cele de pe miresici sau alte forumuri, n-am facut nimic. Mai bine nu ne deranjam.
2. Pampersii...daca aveti de gand sa ii transformati in pampersi molotov, atunci sa fie cat mai murdari. Daca nu aveti de gand sa ii folositi pe post de ghiulele, mai bine curati, ca doar tot noi ii tinem in mana :D. Eu as opta pentru prima varianta. :D
3. Va rog sa nu veniti cu sloganuri de genul "noi am platit mai mult decat tiganii". Deja mi-e scarba de aia care tot scot chestia asta in fata pe realitatea.net. Asta nu inseamna ca de cele mai multe ori nu au dreptate.
4. Mi se pare ca formalitatile pentru obtinerea autorizatiei de protest dureaza mult prea mult. Tipic romanesc. Trebuie batut fierul cat e cald.

Va recomand un gen inedit de protest, FLASH MOB-ul.
Informatii gasiti aici.... http://en.wikipedia.org/wiki/Flash_mob
Exemple...
http://www.youtube.com/watch?v=OFAFhV5h0Vo
http://www.youtube.com/watch?v=fZq-1AKRrbk&feature=fvw

Cum ar fi ca la ora x, in ziua y, cateva sute de mamici ar iesi pe gurile de metrou de la Piata Victoriei si ar incepe sa se plimbe cu carucioarele prin fata guvernului, sa stea frumos la trecerile de pietoni, sa se intorca iar in fata guvernului si sa dispara la metrou?! :D

Erau doar cateva idei. Si cu ocazia asta cred ca o sa primesc si eu pe mail alerte cu ce se mai discuta pe aici.

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Citat:
citat din mesajul lui baby-boom

Am reusit sa semnez!

Ba sa fie folositi pampersii. Tot doamne ramaneti!

Florina si Elise (9 iulie 2004)

http://www.youtube.com/watch?v=90xfWYnz9KM


si eu zic sa fie folositi! Mai stii?? iar zice Base' ca ne-a dat prea multi pampersi...o sa zica "uite dovada!!!"

Cami, de Flavius Cristian in
-------------------------------------------------------------

ingerasul Darius-Andrei

Poveste si POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Citat:
citat din mesajul lui Luna9

Dragelor, eu ma duc sa-mi odihnesc copilul din burtica pentru ca saracutul a suportat astazi suficiente neplaceri...Si mai avem si colul deschis...

Astept in continuare PM sa stiu daca pot ajuta cu ceva.

va pe toate

Sunteti niste femei puternice si ma bucur enorm ca exista astfel de femei in Romania noastra minunata
nici nu am stiut ca ai bebita in burtica
sunt daramata!!! ii vad pe nenorociti atat de nepasatori!!!!!

Cami, de Flavius Cristian in
-------------------------------------------------------------

ingerasul Darius-Andrei

Poveste si POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss703 spune:

Fetelor sunteti minunate Felicitari pentru initiativa !
Am semnat petitia si am trimis-o tuturor cunoscutilor inclusiv peste hotare , poate prin strangerea cat mai multor semnaturi reusim ceva .
La fel am procedat si cand era vorba de petitia cu indemnizatia de 85% din venituri si atunci a avut succes .
Sunt convinsa ca meetingul de luni v-a fi mediatizat puternic trebuie doar sa fim unite si sa nu renuntam .

Criss mami de Paula Sofia DN 18.11.2008
PozePaulaSofia
Botez si nu numai
PovesteaNasterii
www.mytickerz.com/tickers/g598apoijnmwai72.png" target="_blank">Sofi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christy76 spune:

pe blogul sau, deputatul alina gorghiu, isi ofera sprijinul pentru mamici:
“Pampersi pentru copii si toate nazbatiile…”
Da, stimati parinti, “pampersii” pe care ii consuma copiii d-voastra au pagubit bugetul tarii. Alaturi de alte “nazbatii” asemeni acestora.
Presedintelui nostru, al tuturor, i se pare ca mamele primesc prea mult, ca indemnizatia aia e o chestie care face din noi o tara de asistati. Ca statul da scutece copiilor…
Ori numai familiile care au copii in ingrijire stiu cat costa tot ce consuma un bebelus si cat da statul. Mi se pare o exagerare si o aberatie sa consideram ca Romania plateste prea mult pentru bebelusi.

Mai spune acelasi prim om in stat ca “nicaieri in lume nu se cumpara atatia pampersi ca in Romania”. Cum a masurat presedintele asta? SUA, Franta, Germania sunt devansate de Romania la capitolul pampersi? Oare n-ar trebui sa ne intoarcem la spalatul rufelor cu mana, WC -uri in curte si ziare taiate pe post de hartie igienica?!?… In evul mediu, ca tot suntem tratati ca “prostime.
Nu imbratisez subit politica PSD, dar chiar pana acolo am ajuns incat sa ni se para ca suntem darnici in alocatii si indemnizatii pentru copii? Mi-e sila, sincer!
Ne spune dl presedinte, cu demnitate, ca daca faci un copil trebuie sa-ti permiti scutece. Perfect adevarat. Dar de la acest principiu de viata sanatos si pana la a ne spune ca platim mai mult decat altii… e mult. Pai stim si noi ce indemnizatii generoase dau alte tari, cunoastem cazuri de romani care au facut in asa fel incat sa li se nasca bebelusii peste hotare, ca sa aiba drepturi egale cu ale celor de acolo… asa ca habar n-am la ce se refera presedintele cand printre cheltuielile nejustificat de mari de la buget aminteste “pampersii” bebelusilor.
Stiu, insa, ca voi sustine demersul mamicilor care sunt revoltate pe buna dreptate. Ma implic suta la suta in cauza lor si vreau sa fac publice comentariile si mailurile si mesajele de orice fel pe care mi le vor trimite. Sau pe care mi le trimit taticii revoltati, in aceeasi masura.
Mai mult decat atat, voi depune eforturi sa nu devina realitate intoarcerea aceea la cei 600 lei, suma fixa.
Scrieti, asadar, in numele copiilor vostri si participati la ceea ce tot voi ati declansat: protestul scutecelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fulguta28 spune:

De mediatizare ma ocup eu, ziare, reviste, agentii de presa , radio televiziuni. Trebuie sa ne punem de acord asupra unui text si sa asteptam aprobarile pentru protest.

Somn usor si sa aveti grija de voi!

uta28 este 18+

http://zaleboutique.wordpress.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

oare e adevarat ce a spus fata aceea cu verisoara care este asistenta lui Udrea??????
Daca da....nu mai am la ce trai....

Cami, de Flavius Cristian in
-------------------------------------------------------------

ingerasul Darius-Andrei

Poveste si POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katalyna spune:

camy, incearca sa te linistesti, cum sa n-ai pentru ce trai? Doamne fereste! este o situatie grea pentru toate mamele si viitoarele mame, dar indiferent de verdict noi trebuie sa ne crestem puiutii, trebuie sa fie o cale de iesire pentru toti, cu siguranta nu ne vom intoarce la 600 lei, li se urca lumea in cap, nu-ti dai seama? sunt atatea mame care au cel putin un copil si rate la case si cate si mai cate, nu ne pot taia indemnizatia de pe o zi pe alta.


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Scrisori pt Mos Craciun&page=1" target="_blank">k1.jpg

Mergi la inceput