Dovlecei de septembrie-octombrie 2009 *144*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

pe deasupra cica nu mai accepta nici pensionari anticipate...deci nici la bunicii care muncesc nu-i putem lasa
sa va mai zic ca noi numai ce ne-am imprumutat de niste bani sa ne schimbam masina, bazandu-ne pe banii de indemnizatie??


de ursulica Ebru Fatima (29.08.2009) PRIMA POZA!

POZE URSULICA 0-6 luni
POZE URSULICA 6 LUNI +
nunta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:


Hai ca deja de doua capitole tot vreau sa scriu si eu cate ceva si nu apuc...

Delia multumesc mult! Am vazut poze minunate ! Cu cititul la alte grupuri , ca ai zis ca te bucuri ca suntem care avem timp, la mine stau asa lucrurile: am de 3 ori pe zi ocazia sa mananc. Cand mananc am un obicei nesanatos: nu pot sta la masa, trebuie sa stau in fotoliu si sa ma uit la ceva. La tv nu-mi place fara sonor, asa ca aleg calculatorul. La calculator nu pot scrie, asa ca imi caut ceva de citit, da sa fie lung, asa ca nu-mi pot lua sutele de mailuri necitite de pe yahoo la purecat. Asa ca dau aici pe dc la subiecte active sa imi gasesc ceva interesant. Si deschid daca ma atrage titlul sau daca apare un user cunoscut ca a scris acolo. Asa am vazut de multe ori de colege de-ale noastre care si in sarcina intrau rar la noi spunand ca nu au timp, dar la alte subicte scriau zilnic. Stiu, sunt o barfitoare . Ei, si asa am vazut eu intr-o zi o plangere la moderator unde scrisese cineva cunoscut, am deschis, si mi-a trezit curiozitatea scandalul de la fulgusori .

Ralu, Relu face mici cati vrei tu, si cumparam si cola daca vii! . Ma bucur ca Natalix e mai bine, ca i-ati dat de capat, ca a trecut dermatita! Sa nu mai aveti probleme de acum incolo!

Diamar, iarta-ma ca n-am mai intrat sa-ti raspund. Daca n-ai gasit pe mail de atunci adresa la blogul nostru, e asta http://alexcreste.blogspot.com/. Alex e bine, creste , Elisa, prietena lui e foarte bine . Imi pare tare rau ca iar aveti probleme cu racelile, se tin lant necazurile de voi. Cum mai e sotul tau? Cum a mers masa de legume cumparate?

Lali, multumesc mult pentru aprecieri . Ai dreptate cu sotii, si eu am mare incredere in Relu, mai ales cum e Alex pretentios cu tehnica de somn , stiu ca Relu sigur se descurca la fel ca mine. Stiu de faza cu tanti a ta cu cornul, imi vine sa o injur .

Cristina, imi pare tare rau ca e bolnavioara scumpa Emma! Pup sa treaca repede!

Techila, welcome home!!!! [unu din ala cu bratele larg deschise care te strange tare] Ce dor mi-a fost de stilul tau de scris! Si mi-e dor si de puiuti, abia astept poze cu ei!

Lullaby, imi pare tare tare rau pentru buf, si pentru DA. Offff oare de la ce o fi reaparut?

Cristina, daaaa, Alex apreciaza mult acum marucul. Daca e cu pulpa ii mai ia din acreala .

Luci, ma bag si io la spirala ca am familion mare! Io cu Relu varsatori ca tine, Alexutu balanta ca multi dovlecei de aici, mai am apoi gemeni si pestioci, si o singura scorpioanca, soacra .

Nela, va dorim sa aveti niste zile minunate!

Hai ca am uitat sa urez la multe lunite de atatea zile, sper sa ma iertati, fetelor, dar m-am gandit la voi! Mihaela, ma auzi?

Meli, pup si dovlecelul tau bolnavior sa treaca repede!

Hepi, nu pot zice nimic, sunt mama legata de bebe in persoana. Daca imi da sotul liber si lipsesc de acasa cel mult o ora sunt terminata de dor. Nu e chestie de neincredere, ca am incredere si in sot si in mama cu Alex, dar mi-e dor de el de ma doare fizic, simt asa o apasare in piept de-mi vine sa plang .

Anomis, sunt tare curioasa ce ne zici de tricicletele alea, toate is faine. Asa mult imi place sa te citesc, ai un stil super!

Pup si domnisoarele atlete Karo si Ebru

Uka, bestiala Carinuta si super haioasa esti tu cu ideile astea! Mai dar mie de ce nu mi-ai spus de poanta asta cu platitul pentru indemnizatie? Toata sarcina ma plangeam pe aici ca dupa ani de zile de contributie mare de la salar mare la privat, mi-am pierdut jobul in decembrie 2008, m-am angajat la stat. Asa ca CIC-ul e mic, dupa salarul de bugetar. Eu as fi fost mai de parere sa se faca o medie dupa toti anii de cotizare . Ma,i si m-am interesat eu si mi s-a spus ca nu se mai poate face asa ceva, sa cotizezi tu in lunile de sarcina in plus, de pe vremea celuilalt 85%, cand s-au constatat abuzuri, ala dinaintea lui Adrian Nastase care a trecut toate femeile la 6 milioane. Ah, de-mi spuneai, mai scapam si eu de depresia ca trebuie sa ma descurc cu copil mic cu bani putini (depresie care venise in cascada dupa aia cu pierderea jobului, o cearta mare cu sot si cele obisnuite legate de boli si infertilitati la vremea aia...).

Hepi, cu spanacul nu stii ce nervi am in mine!!! De ce nu am congelat urzici sa ii dau piticului urzicute din gradina cand va fi destul de mare sa pape spanac? Aiaiai...

Lili, nu inteleg de ce nu e voie condimentul ala la bebe, sunt sigura ca e ok. Cu restructurarile am o frica in mine de imi tremura si stomacul cand ma gandesc. Eu dupa super trauma cu pierderea jobului amintita mai sus, m-am angajat rapid in perioada minunatelor sarbatori de iarna intr-o institutie de stat, ca na, privatii deja simteau criza si picau pe capete. Iti dai seama ca am apucat sa lucrez cateva luni, sunt ultima venita si cea mai putin “specializata” pe ceea ce se face acolo. Asa ca daca astia mai inventeaza si scaderea concediului de ingrijire a copilului, si trebuie sa ma intorc la job, si apoi trebuie dati afara 25% din oameni, pic sigur! Si eu aveam asa niste vise cand sa-l programez pe nr. 2, sa nu mai vorbesc ca deja am impresia ca trebuie sa strangem cureaua si mi-e asa mila de Alexutu ce vremuri prinde!

Le admir sincer pe cele care trec peste teama unui nou inceput si se muta in alte parti, pentru ca puiutii sa aiba o viata frumoasa si linistita! Jos palaria! Eu nu ma vad in stare inca!

Mada, te pup cu drag! Sper sa te simti bine acolo

Katteryna, mami, tu te stresezi ca ne-ai intristat? Offf scumpa esti! Dumnezeu sa va dea sanatate rapid la toti! Ma bucur ca ai mai gasit pe cineva cu care sa povestesti, care sa fie mai in tema!

Mai eu nu inteleg de ce nu se leaga intai guvernantii astia, sa ia de unde se poate, de la cei cu salarii imense de la stat, de la agentiile guvernamentale, unde au angajat chiar si anul asta oameni (am un verisor care s-a angajat anul asta la un minister cu un salar imens!), de la tot felul de directori cu salarii mari, de la pensiile speciale! Eu nu inteleg astea cu pensiile, de ce nu primeste toata lumea cat a cotizat! De ce de exemplu artistii primesc o jumatate de pensie? Ca sa dau doua exemple cunostinte de-ale mele, doua “cantarete” de muzica populara, care au facut o gramada de bani neimpozati la nunti si la petreceri si in spectacole, acum sunt la pensie, si pe langa pensie (una din ele mai mica, cealalta e dintr-un domeniu “special” si e imensa), mai primesc inca 50% din pensia lor pentru ca au fost artiste! Deci 50% si din pensia speciala! Hai ma, si din banii de “artist” n-a dat in veci ceva la stat! Pai cati or fi mama cu asa ceva? Daca si necunoscutele astea au asa ceva! Si mai am intre cunostinte care cica ar fi “scriitori”, au scos si ei 2-3 carti, si primesc asa ceva! Pai sa se faca ordine intai la pensionarii care primesc mai mult decat au cotizat, si apoi sa ia 15% de la amaratii ceilalti! Oricum, am inteles ca pe langa astea cu 25% dati afara de la stat, 25% scazut salariile de la stat, 15% scazut pensiile, oricum nu le ajunge si va fi musai si cresterea tva-ului si a cotei unice. Asa calculeaza astia... si cica au bagat intai asta, ca sa sara bugetarii, si sa aiba apoi motiv ca de asta cresc tva-ul, sa intarate paturile sociale una impotriva alteia, ca sa nu sara lumea pe ei. Mugur Isarescu spunea zilele trecute ca trebuie neaparat rezolvata problema pensiilor, pentru ca in aceasta tara e ceva lipsit de logica: pensia medie e mai mare decat salarul mediu!!! Si pensionari sunt mai multi decat salariati, de aici si reteta sigura pentru un colaps! Ce ne facem oare...


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui selen80

pe deasupra cica nu mai accepta nici pensionari anticipate...deci nici la bunicii care muncesc nu-i putem lasa
sa va mai zic ca noi numai ce ne-am imprumutat de niste bani sa ne schimbam masina, bazandu-ne pe banii de indemnizatie??


de ursulica Ebru Fatima (29.08.2009) PRIMA POZA!

POZE URSULICA 0-6 luni
POZE URSULICA 6 LUNI +
nunta





da mai si asta cu pensionarile anticipate n-o pricep, mai ales in lipsa acuta de locuri de munca, mai bine trimit pe somaj tineri...


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

Dana sa nu-ti para rau nici o secunda ca ati fost in concediu. cu amintirile ramai ca banii se duc oricum. macar ai facut ceva cu ei. vei sta la gura sobei peste zeci de ani si-ti vei aminti apusul din norvegia. cat despre plecat din tara nici razvan nu vroia si acuma el a fost cel cu initiativa, el a fost cel care a completat diverse formulare. asa ca... noi sa fim sanatosi si sa ne tina Dumnezeu mintea-ntreaga.



Ioana mama lui Carol Ioan


Pataniile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uve_got_mail spune:

Buna, fetele!
Eu sunt fara cuvinte de ieri de cand am auzit de modificarea indemnizatie de crestere a copilului; adica eu va trebui sa ma intorc la munca iar cea mica va trebui sa mearga la socri, la 150km ...sau sa se mute soacra la noi, in apartament de doua camere...
Nu stiu ce sa mai cred, mi-e teama sa deschid tv-ul si sa aflu ca e oficiala scaderea.
Carina e o scumpica, cum se trage ea de covor
Raluk, te admir ca iti faci timp din putinul pe care il ai sa scrii atatea pe aici; eu recunosc ca mai repede citesc!
Katteryna, o pup pe Raisa si sper sa fie bine!
De Iuliapapusa mai stiti ceva?
Suede, noi ne-am intors pe la 3 acasa, mai iesim pe la 6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Deeeci,eu sunt aproape recuperata,am facut si treaba intre timp.nitzica ordine prin casa.Paul doarme de pe la 11 asa ca sigur nu mai doarme mult,si profit sa scriu acum.
Legat de statul departe de copil,daca plec pentru cateva ore si e cu cineva de incredere cum e sora-mea cea mica(e de incredere chiar daca are 14 ani,m-a surprins cate stie sa faca),sau sora mijlocie,nu sun decat daca stiu ca e pe silent telefonul,sa nu trezesc puiul in caz de doarme,sa plec pentru mai multe zile si sa il las cu altcineva inca nu am incercat.
Anamaria,bine ai revenit,sper sa scrii mai des,Suede ,nu siu de ce ,dar am simtit nevoia sa te pup.
Selen,mi-a ajuns cu varf si indesat,te asigur.
DAAAAR,eu am invatat ceva din faza asta,si anume ca tre' sa scot capu' din nisip.cred ca asta e ultimul val depresiv, eu sunt optimista de fel,asa ca sunt sigura ca voi sti ce am de facut de acum inainte.Cu ocazia asta m-am convins ca trebuie sa fiu mai ferma ,daca am hotarat ceva,assa sa fie.In cazul de fata,nu voi mai da prostii copilului meu.Ii scrisesem Ralucai pe blog cum ca noi de fapt nu luptam cu noi,si cu mentalitatea romanului"da-i ca nu are nimic",pe care ,o parte,eu inca o am si incerc sa ma debarasez de ea.
Eu ma gandesc sa fac biscuiti de casa ,simpli,de care facea mama mea,cu faina neagra(faina de la tara,din grau integral,amestecata cu tarata cernuta,de la acelasi grau),pentru ca el dupa ce papa pe la 1.30-2 papica,in parc,pe la 3 vrea iar sa pap,smiorcaie si ii dau laptic,dar il cam refuza,acasa ii mai dau o data papa solid.O avea acelasi program de "snak time" de care spunea cineva mai devreme...

Lali,mami+ Paul-Iuliansi+ Vali,tatiin devenire = NOI,o familie care vrea sa fie fericita !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

hai ca am o sila in mine de zile mari. sunt scarbita rau. da' rau de tot. m-am apucat sa mai citesc ce mai fac gurvenantii astia...ca la tv nu m-am mai uitat de nu stiu cand... am intrat pe hotnews si m-a apucat asa o mare lehamite...
bai, nu-mi vine sa cred ce masuri iau astia. nu-mi vine sa cred ce categorii de oameni sunt vizati, mi-e o mare scarba. micsoreaza pensiile, reduc indemnizatiile..., base se ia de pampersi (in spatele usilor inchise.../ sunt socata de atitudinea asta) si ii e teama de 2012...doamne, doamne...totul e privit din perpectiva politica, clientelara si cu un interes. nimeni nu face ceva pentru ca asa trebuie facut, pentru ca asa e omeneste, pentru ca asa e civilizat, pentru ca asa e european....

si aici ce vad? mamici care nu stiu cum se vor descurca cu banii astia, mamici care se gandesc sa se intoarca la serviciu, mamici care nu au cum sa se intoarca la serviciu pt ca nu au cu cine lasa copilul, mamici care au emigrat si altele care se gandesc serios sa o faca, grija zilei de maine...

astea-s timpurile mocirloase pe care le traim in ro. si daca imi pare rau de ceva este ca mai devreme sau mai tarziu totul se repercuteaza asupra copilului. mi-e scarba si ma ingrijorez gandidu-ma ca nu-i voi putea oferi copilului meu un minimum de acces la o viata civilizata si egala cu a altora din tari normale si sanatoase la cap. aici toata lumea face mismasuri, aici toata lumea "se descurca". halal exemplu pentru educatia unui copil.

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-7255231-audio-spus-traian-basescu-pedelistilor-intalnirea-usile-inchise-parlament.htm?cfnl=

h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



buna fetele

deci sunt asa de ofticata pe faza cu indemnizatiile incat am facut tensiune .. e incredibil asa ceva. daca reduc, s-ar putea sa revin la job .. asta daca mai au loc si ptr mine ..

xggg am vazut topicul deschis .. Doamne ce mentalitate la unele .. mai precis .. sa moara si capra vecinului ... nu vreau sa comeentez acolo ca sigur ma iau la harta cu vreo fufa ..

fragutza ma bucur ca e mai bine natixul.

uka minunata treaba cu masinuta .. ii iau si eu lui fii-mea aia mica .. poate o conving sa-si miste si ea fundu' ala puturos ..

liliaco si eu pun ardei rosu in supica dar si ardei galben/verde .. ii da gust bun.



Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun
bio bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uve_got_mail spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ellenuta



buna fetele

deci sunt asa de ofticata pe faza cu indemnizatiile incat am facut tensiune .. e incredibil asa ceva. daca reduc, s-ar putea sa revin la job .. asta daca mai au loc si ptr mine ..

xggg am vazut topicul deschis .. Doamne ce mentalitate la unele .. mai precis .. sa moara si capra vecinului ... nu vreau sa comeentez acolo ca sigur ma iau la harta cu vreo fufa ..

fragutza ma bucur ca e mai bine natixul.

uka minunata treaba cu masinuta .. ii iau si eu lui fii-mea aia mica .. poate o conving sa-si miste si ea fundu' ala puturos ..

liliaco si eu pun ardei rosu in supica dar si ardei galben/verde .. ii da gust bun.



Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun
bio bebe




Si eu am uitat sa precizez ca in locul meu e cineva adus pe perioada determinata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Deci mesajul de mai devreme il scriu de la ora 2,da?
Mai ce rau imi pare de cele cu indemnizatia 85% din salariu [:q],nu e corect.Mai mult nu pot spune,am un nod in gat. Iar despre tzatzele( si nu e vorba despre sani) de la topicul deschis de Xggg nu am cuvinte,asa se intampla la orice topic,totul este bine pana incepe lumea sa se certe si sa jigneasca,de aceea eu intru aproape numai la dovlecei,mai intru si la leoaice,dar acolo e foarte slaba miscarea.La cel cu constantence nu mai zic,mai toata lumea intra doar la topicul unde sunt mamicile cu bebei de aceeasi varsta.
Raluca,eu nu mai stiu unde am scris din nou despre corn,am fost atat de aiurita zilele astea,am sters si ce am scris pe tentativa mea de blog,am scris din nou,exact cum voiam de la inceput,o sa mai scriu si cand o sa zic eu ca am terminat inceputul sau va avea,asa,un aspect comercial placut,il voi arata si la restul lumii.

Lali,mami+ Paul-Iuliansi+ Vali,tatiin devenire = NOI,o familie care vrea sa fie fericita !!

Mergi la inceput