Dovlecei de septembrie-octombrie 2009 *144*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



referitor la dependenta de copii .. nici eu nu-s asa dependenta de fete .. adica imi place sa-mi petrec timpul si altfel decat alergand dupa/distrand copilasii .. vreau timp si ptr mine, si ptr sot si ptr prieteni .. imi place sa ies in oras, in cluburi etc .. vreau o vacanta numai ptr mine si sotz .. sa ne reincarcam bateriile si sa ne odihnim si imi place s-o mai las pe eva la mama sa mai respir si eu .. ptr moment, e mai dificil cu alaptatul annei insa .. de cum o intarc, voi incepe sa-mi mai vad si de treburile mele ..

vik tin pumnii sa reusiti cu plecarea!

mada ce oameni si pe acolo .. sanatate multa lui iri!

kateryna cum mai e raisa? ma rog tare sa se faca bine ..

uve pe o colega de-a mea ca sa nu o dea afara, au trimis-o la chisinau ... puii mei .. bine ca are jobul in continuare, insa, e departe de toti prietenii si familia .. nu era maritata insa are aici frati, surori, nepoti, parinti ..

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun
bio bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki_cri spune:

Salutari!

Ce mai pot sa zic...am intrat fericita ca de obicei sa citesc forumul...mi s-a taiat tot elanul cand am vazut stirea de pe hot news...sunt si eu total deprimata si suparata pe tara asta...si cateodata imi pare rau pt puiutii mei ca i-am nascut aici...

Cred ca natalitatea va scadea f mult...si colac peste pupaza se vor inmultii tiganii de va fi vai-si-amar...

Noi avem si credit...cum cred ca au majoritatea...f trist ce se intampla...sunt f suparata...

Imi pare rau daca v-am indispus, dar simteam nevoia sa imi descarc sufetul amarat...



Poze Kiki&Twins

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia79 spune:

Salut fetele!

Sa stiti ca urmaresc si eu subiectul cu ce se intampla momentan in Ro, nu pot sa spun decat ca imi pare foarte rau, sunt trista alaturi de voi. Iulika si Luto au exprimat foarte bine ceea ce simt si eu vis-à-vis de emigrare. Asa e, nicaieri nu sunt caini cu colaci in coada, peste tot se munceste din greu, iar emigrarea este o stare de spirit, nu toata lumea se poate adapta la o noua societate si adaptarea nu tine de veniturile castigate. Din pacate nu sunt la curent cu stirile din ro, dar din ce spuneti voi mi se pare gretos comportamentul demnitarilor, care ar trebui sa lupte sa ajute populatia. Sunt indignata!!!

Daca va pot ajuta cu ceva info, va stau la dispozitie pe mess (s_vaideanu@yahoo.ca).

va imbratisez



Mamy de Sofia scumpa (20 septembrie 2009)
Pozici Sofia botez
www.monitorulsv.ro/Local/2009-11-23/Primul-bebelus-botezat-in-costum-popular-bucovinean" target="_blank">Sofia bucovineanca
Photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia79 spune:

Va multumesc din suflet pt comentariile de pe Picassa si de aici, sunteti extrem de dragute si generoase

Am vazut de dimineata o Carinuta adorabila, care se joaca cu o masinuta fainoaca. Voi incerca si eu, se pare ca o stimuleaza frumos pe fetita, merci de idee Uka



Mamy de Sofia scumpa (20 septembrie 2009)
Pozici Sofia botez
www.monitorulsv.ro/Local/2009-11-23/Primul-bebelus-botezat-in-costum-popular-bucovinean" target="_blank">Sofia bucovineanca
Photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

si la noi are succes ardeiul rosu in piure....azi am avut succes si cu piure de dovlecel cu cartof, ulei de masline si lapte formula...maine bag si carnita in aceeasi combinatie...

poate mesajul meu de mai sus a parut un pic asa, aiurea, adica altii au pb mai imp, nu masina, dar credeti-ma ca daca stiam ca revenim la 600 lei, nu ne mai imprumutam...asa o sa ne calcam cuvantul si dam banii inapoi in vreo 4-5-6 luni in loc de 2-3 cum am promis....asta e pb pe termen scurt...pe termen lung avem dilema: raman in cic si ne chinuim cu 600 lei, sau ma intorc la munca si ori duc copilu la 125 km distanta la ai mei ori....nu stiu cum am putea rezolva cu bunica de aici s-o scoatem la pensie....

Raluk nu te mai stresa, nu prea aveai tu cum sa cotizezi decat daca avea cineva vreo firma unde sa te bage salariat pe hartie in perioada dinaintea nasterii...Uka la asta s-a referit

am o stare de rahat, si nu turcesc....

de ursulica Ebru Fatima (29.08.2009) PRIMA POZA!

POZE URSULICA 0-6 luni
POZE URSULICA 6 LUNI +
nunta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

MAi fetelor, va jur ca am intrat in panica....doar ma stiti, panicoasa pamantului. Adica eu nu ma uit la stiri ca nu apuc si auzisem ceva de micsorarea salariilor si pensiilor, dar nici nu m-am gandit la indemnizatie, jur. Doamne, nu imi vine sa cred....adica stau sa ma gandesc serios ce ma fac eu....cu 600 lei nu ne descurcam clar la cata creditul avem pentru un amarat de apartament cu 2 camere, iar la servici nu ma pot intoarce pentru ca nu am cu cine sa o las pe pitica si nici nu mi-as permite sa platesc o bona super care cica este peste 2000 de lei...asadar, stau si imi plang in pumni, sunt tare, dar tare amarata.

Pe de alta parte ma rog la DD sa fie mandra sanatoasa si noi pe langa ea ca in rest le-om rezolva pe toaete...numai asta imi doresc.

Cat despre emigrare, al meu saracul zice demult, eu aveam sansa sa o fac inca din facultate, dar nu pot frate, nu pot...sunt atat de legata de mama si de tata si de familie in general, incat nu am putut...si acum imi pare atat de rau ca am nascut copila intr-o tara in care nu are nici un viitor roz.

Si ca sa fie tacamul complet, astazi ne-a vazut si doctorita si nu e totul chiar ok....adica a inceput sa se vada ca nu papa ok si nu are aportul de vitamine si alte alea....au inceput sa i se evazeze coastele, ceea ce e semn de rahitism....ne-a dat calciu, am marit doza de vigantol si trebuie sa ne luptam cu mancarea in continuare...si mai trebuie sa mergem si la spital sa taiem frenul lingual care se vede clar acum ca e prea scurt.

Spuneti si voi ce zi am avut, mi-e rau.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

De dimineata imi tot bat capul sa gasesc o solutie ok dc se va face trecerea la cei 600 ron. N-am facut un calcul precis, dar asa ochiometric imi da cu minus rau de tot.

Citiseam eu mai demult de posibilitatea de a face o minicresa cu maxim 4 copilasi parca, asta dupa ce se termina cic-ul. Incerc acum sa caut ceva date, poate cineva care a facut. Daca voi fi nevoita sa ma intorc la serviciu imi convine mai mult sa las puiul cu o mamica in care sa am incredere decat cu o bona.

Si ca plan B voi incerca sa vad de la ce varsta pot duce puiul la o cresa/gradi privata. Stie cineva?

Asta e, m-am jelit, acum tre sa ma gandesc la o solutie concreta.

Alex, mai, ce rau imi pare ca nu e chiar ok frumoasa Zeina. Oare nu e nicio solutie de stimulat pofta de mancare la bebei?
Nici Natalie nu mananca prea bine, dar ea e inca puternic pe laptic.
Hai, te pup si ai grija si de tine!



If your baby is "beautiful and perfect, never cries or fusses, sleeps on schedule and burps on demand, an angel all the time," you're the grandma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_07 spune:

Fetelor,imi pare enorm de rau ca aveti atat de mult de suferit de pe urma tampitului de marinar

Pe noi nu ne afecteaza...Calin e in concediu,ia cei 600 lei (doar atat pe motiv de salar minim pe economie in incadrarea lui) + salar de aprox 1000 lei...e greu si acum...
..daramite pe viitor(lunile astea),cand cica se inchide firma; nu-l va angaja nimeni,el fiind in concediu. Poate doar la negru... si daca e sa se inchida zilele/saptamanile astea,tre' ne descurcam cu 800 de lei

Doamne,mi se rupe sufletul cand vad cate schimbari se petrec in viata fiecareia dintre noi...si nu in bine..


Mely , implinita de Alexandru si Razvan

Primavara e modul in care natura ne spune : "Sa inceapa petrecerea !"

_

"Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_07 spune:

uuff,am citit pe bucati,sper sa-mi amintesc tot ce am de zis

Mada,greu cum a fost,dar bine ca ati ajuns cu bine distractie faina acolo si te asteptam cu multe poze

Am vazut poze cu Carinuta si masinuta,cu o soimita frumoasa foc

Katteryna,te cu drag,multa putere sa va dea DD sa depasiti perioada asta grea si trandafirasul vostru sa fie sanatos

Poate intrebarea mea e cam aiurea acum,cand aveti alte probleme si ganduri pe cap...cum sa-l conving pe Alex sa faca pipi din picioare?.Am iesit aseara in curte,fara pampers si l-a scapat pisu...repede il iau,si ma stresez toata cum sa tin cupilul sa nu se ude(era pt prima data pusa in situatia asta)...ca pe o fetita nu puteam,din picioare nu vroia el (era obisnuit din casa pe olita)...ne chinuim vreo 2 minute,timp in care el zice ca il scapa ,eu il pun in saispe' pozitii pana la urma il rog frumos sa se tina 1 minut,fug dupa olita in casa,o aduc si uite asa ne trec transpiratiile amandurora

Mely , implinita de Alexandru si Razvan

Primavara e modul in care natura ne spune : "Sa inceapa petrecerea !"

_

"Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Fragutza - eu mi-am propus sa ma uit pe net dupa gradinite. auzisem ca tb inscris copilu' la astea parti cu vreun an inainte. ma rog, nu stiu cat de real este. cert e ca gasisem si crese particulare care primeau copiii de la 4 luni parca. doar am aruncat o privire, nu mi-am notat / comparat nimic. in plus, eu inca nu am exclus gradinitele de stat. nepotul meu e la o gradinita super de stat in drumul taberei. problema este ca astia nu primesc decat de la 3 ani...
tb aprofundata problema.

Idee ta mi se pare interesanta.

Mai, dar m-am tot gandit la reducerea asta a indemnizatiei.

Sunt 2 posibilitati:

1. se micsoreaza procentul
2. se da o suma fixa tuturor.

Daca se aplica varianta 1, eu nu cred ca vom intra sub incidenta ei intrucat procentul se aplica ultimelor 12 luni lucrate. Si cred ca nu retroactiv pentru ca nu cred eu ca vor sta astia sa recalculeze toate indemnizatiile. Ei au nevoie de bani repede.

Daca se aplica varianta 2, atunci suma fixa va varia intre minimul si maximul de acum: adica 600 - 4000 ron. Probabil ca media de acum este undeva la vreo 2000 ron si ei vor vrea sa o scada...si o vor face vreo 1000...nu stiu...o suma, dar evident mai apropiata de 600 decat de 4000.

Nu cred ca se va reveni la indemnizatia de 600.

h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput