NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 97

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui carina
Legat de cum te descurci sa iti cresti copilul va scriu mai jos exemplul meu:
Eu, la 600 de km de parinti, sotul mai aproape, dar fara mama si cu tata in campul muncii. Eu 23 de ani, cu 11.5 luni vechime cu carte de munca, am ales sa nu fac invartelile specifice ca sa primesc indemnizatia pentru ca am considerat ca NU MI SE CUVENEA.


Nici nu imi vine sa cred ca mesajula sta e scris de cineva din Romania. O fata de 25 de ani ... Kudos ... cu aceasta atitudine si mentalitate in mod sigur o sa ajungi departe si o sa reusesti. Felicitari

Normal ca nu-ti vine sa crezi, pentru ca n-ai citit cu atentie mesajul.
NU I SE CUVENEA pentru ca chiar nu i se cuvenea, nu indeplinea cerintele legale pentru a beneficia de indemnizatie!!!! Nu avea stagiul de contributie indeplinit.
Tu o feliciti acum pentru ca nu a incalcat legea, pricepi?


Mai, eu chiar incep sa-mi pun intrebari de ordin filosofic cu privire la scopul pentru care scrie lumea pe DC .
Cit de important o fi pentru imaginea despre sine a cite unui user sau altul, sa-si dea cu parerea obligatoriu la orice tema, chiar daca nu intelege despre ce e vorba si nici nu citeste cu atentie firul discutiei.
Probabil ca o fi totusi foarte important si nu pricep eu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui mara-i
Dar sa stai 2 ani in CIC de ce vi se pare asa gresit?
Haideti sa lasam rautatile la o parte si sa spunem lucrurilor pe nume:

Ok ... spun eu. Este gresit sa stai 2 ani acasa pe salariu platit de stat, pentru ca voi nu ati cotizat la stat 2 ani*85% ... este coresc sa stati acasa pe banii vostri, cei economisiti la banca.

Am mai pus aceasta problema si vad ca nimeni nu a raspuns. Pensionarii Romanei platesc impozit la stat - din acest impozit sunteti platite si voi sa stati acasa 2 ani. Vi se pare corect ca un om de 70 de ani care nu poate munci si traieste exclusiv din pensia aia sa va plateasca pe voi, fete tinere, educate, cu cariere, sa stati acasa pentru a va creste copiii ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Nu vreau sa intru in polemica, fac doar cateva precizari.

Luna, teoretic ceea ce platesti ca si contributie din salariu ar trebui sa functioneze ca o asigurare. Adica daca se intampla, esti eligibil sa primesti o compensatie, daca nu asta este. Similar, se plateste si o contributie pt ajutorul de somaj, dar daca nu sunt nici un moment somera nu voi beneficia in nici un fel de contributia mea la acest fond.

Adriana, chiar daca unii din banii publici ar fi trebuit sa fi fost directionati spre investii de genul celor mentionate de tine, acest lucru nu este deloc transparent pt cei care contribuie: infrasctructura este "varza", sistemul de sanatate si cel de invatamant in pragul colapsului.... Suntem de cele mai multe ori fortati sa apelam la sisteme private alternative, fara insa a putea renunta la cele de stat. Noi (eu, sotul si cel mic) avem asigurari private, insa sub nici o forma nu putem renunta la cele de stat (sunt obligatorii) in ciuda faptului ca nu am aproape nici un beneficiu de pe urma lor. De aici sentimentul ca sumele platite de noi la bugetul de stat se duc pe apa sambetei, iar acest lucru este dublat despre stirile referitoare la coruptie, abuzuri, etc.

In legatura cu sistemul de educatie, mamicile cu copii mici resimt cel mai tare lipsa unor institutii unde sa ii poata lasa, in conditiile in care legea le va "incuraja" sa se intoarca relativ repede la serviciu. Exista cateva alternative private pt copilasi mai mari de 15-18 de luni, dar pana la acea varsta cam esti legat de maini si picioare. Trebuie musai bona, iar in Romania este o adevarata aventura sa gasesti pe cineva de incredere. Nu se pune sub nici o forma problema unei calificari profesionale (pt ca nu exista), dar macar sa fie o persoana care sa ii abuzeze in vreun fel pe cei mici.

Din pacate, un plan integrat pt depasirea situatiei de criza in care se afla Romania nu poate fi asteptat de la noi. Evident, fiecare om trebuie sa gaseasca solutii sa isi gestioneze situatia prin care trece el, o atitudine resemnata nu este de folos nimanui. Pe de alta parte, este important ca cei care iau astfel de decizii ca cea despre care se discuta aici sa constientizeze implicatiile, acum nu cred ca o fac asa cum ar trebui.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Petra,eu sunt de-acord cu tine insa crezi ce altii erau mai buni?Sincer,nu am vazut nici de la ceilalti solutii concrete si viabile.
Sa fim seriosi,toti sunt o apa si un pamint si jaful organizat in Ro a inceput din vremea PSD-ului.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui mara-i
Dar sa stai 2 ani in CIC de ce vi se pare asa gresit?
Haideti sa lasam rautatile la o parte si sa spunem lucrurilor pe nume:

Ok ... spun eu. Este gresit sa stai 2 ani acasa pe salariu platit de stat, pentru ca voi nu ati cotizat la stat 2 ani*85% ... este coresc sa stati acasa pe banii vostri, cei economisiti la banca.

Am mai pus aceasta problema si vad ca nimeni nu a raspuns. Pensionarii Romanei platesc impozit la stat - din acest impozit sunteti platite si voi sa stati acasa 2 ani. Vi se pare corect ca un om de 70 de ani care nu poate munci si traieste exclusiv din pensia aia sa va plateasca pe voi, fete tinere, educate, cu cariere, sa stati acasa pentru a va creste copiii ?


Draga mea, incerc sa ma stapanesc cat pot si te intreb (printre dinti) doar atat: tu ai asigurare sociala, sau de viata, privata sau cum o fi ea?


http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Buflea du-te si fa
La asigurari am contribuit ani!!! nu 12 luni. Numai pun la socoata si pe-al meu sot cu ani!!! de contributie la ASIGURARI. Intelegi termenii de asigurare si asigurat??? Plus platim obligatoriu asigurare privata, ca asa s-a dat porunca de la stapanire, asigurare privata obligatorie care nu stim unde se duce, doar ca e pt o pensionare iluzorie, asa ca fata morgana
Nu ne-am luat nici macar concedii medicale in afara de postanatalul ac am nascut
Neconstitutional e sa ti se taie un drept deja acordat, nu mai punem art. in care statul isi ia angajamentul sa "ocroteasca" copiii si familia, and so on.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

LadyJ, in cazul asta vreau floricica asa ca o iau inapoi .

Hai sa mai risipim o inexactitate: legea cu 85% nu poate fi calificata ca fiind data in scop electoral, ea a fost initiata de un parlamentar PIN (Lavinia Sandru), a putut fi avansata cind s-a gasit intelegerea si implicarea necesare la un ministru al muncii (Mariana Campeanu), care apartinea de PNL, si a fost promulgata de guvernul Tariceanu (PNL).
Nici PIN si nici PNL nu au cistigat alegerile alea!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Citat:
citat din mesajul lui petraNu diaspora este vinovata,
pe bune?nu cumva votul lor i-a dat puterea in mana lui Basescu?
oameni buni, va certati degeabahaideti sa va spun ceva trist, daca nenorocitii si-au pus in cap sa ne ia banii gata, S-A TERMINAT, putem noi sa ne dam cu capul de toti peretii, ca tot degeabase vorbea pe-aici de lege, bla-bla, am ras de m-am prapaditce zicea domnu Base de curand? ca daca pensinonarii/sindicatele vor da statul in judecata , oricum nu vor castiga, dar in caz ca se intampla va avea el grija sa se aplice hotararile judecatoresti peste 20 de ani[/bsi ministrul invatamantului ce declara azi dimineata?ca in caz ca profesorii nu vor vrea sa munceasca FARA BANI si vor face prostia sa inghete anul, gaseste el parghiile legale ca sa-i faca sa regreteasta-i tara in care traim dragi doamne din diaspora, voi locuiti in alta lume, sunteti pe marte sau ceva de genul asta, n-aveti idee cu ce ne confruntam aici, cand vorbiti de lege, avocati si de-alde astea care in alte tari au efect puneti si mai rau sare pe rana
nu conteaza ca cic-ul asta e pomana sau nu, ideea e ca STATUL ROMAN PRIN REPREZENTANTII SAI NE INCALCA DREPTURILE CASTIGATE PRIN LEGE (NU DOAR ALE MAMELOR, CI SI ALE PENSIONARILOR, SALARIATILOR BUGETARI, ETC.), SI NOI NU PUTEM FACE NIMIC
faptul ca am scris cu majuscule nu inseamna ca strig, ci am vrut sa subliniez aceasta idee care pare sa scape multora.............................................[b] mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , Otilia (9 oct. 09 )
am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui dani3lla
Soselele dateaza din timpul comunismului si crede-ma ca sunt in stare mult mai proasta decat atunci,"transportul in comun"...te invit sa circuli cu tramvaiul 41 sau cu autobuzul 331 daca ai curaj,scoli...care?Alea in care parintii sunt obligati sa cumpere tot ce inseamna mobilier,perdele,etc?Administratie de stat unde nu poti rezolva nimic fara o mica spaga?Unde ai putea sa mergi sa muncesti in conditiile in care se vorbeste de disponibilizarea unui numar in jur de 250 000 de oameni?

Cand socotesti banii, nu coteaza calitatea acestor investitii - conteaza ca ele exista. Asa proaste cum sunt, exista TOT din banii pe care i-ati platit voi la stat. Desi ai strazi cu gropi, totusi circuli pe ele, desi e inghesuiala in tramvai, totusi ai cu ce te deplasa ... per ansamblu, banii de care va tot legati ca i-ati dat la buget s-au dus toti intr-o caciula si au fost impartiti pe diferite bugete si s-au returnat inapoi TOT la voi. Inca o data, nu conteaza ca ele sunt proaste, conteaza ca exista, pentru a le mentine asa cum sunt (proaste) este nevoie de bani ... nu poti spune ca ai platit taxe fix ca sa stai acasa 2 ani, pentru ca nimeni nu a platit intr-un fond separat acesti bani ... plus ca nu ati platit 2 ani*85% .
De altfel de aia este si deficit - pentru ca banii pe care statul ii foloseste pentru a returna populatiei diverse servicii si beneficii sunt mai multi decat suma pe care o plateste populatia.
Ca sa egalizeze sumele, statul trebuie sa taie din costuri - poate taia transportul in comun, sau repararea strazilor, sau salariile profesorilor si va poate da voua in continuare 85% din salariu ca sa stati acasa cu copiii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Dar e corect ca eu sa platesc pensia pe caz de boala a persoanelor care s-au plctisit de servici si vor sa stea acasa?

Mami fericita de strumfita

Mergi la inceput