NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 96

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Alina si LadyJ, multumesc pentru floricele, insa sint nevoita sa vi le restitui, pentru ca nu in sensul in care ati inteles voi mesajul meu il scrisesem.
-----------

Referitor strict la topicul asta:
Eu nu sint de parere ca mamele si gravidutele care s-au revoltat acum gresesc si au mentalitate comunista, ci, dimpotriva, cred ca ele au reactionat firesc, ca cetateni intr-un stat condus (inca) de niste legi, carora li se incalca drepturile prin niste masuri pompieristice si lipsite de orice viziune.

Si mai cred ca maniera sustinuta in care "s-a bagat batul prin gard" de catre useri care n-aveau nici o treaba cu situatia de facto care se discuta aici, a fost si incorecta si lipsita de empatie. Reactia unora dintre ele e deasemenea regretabila.

Nu imi vine sa cred ca numai pentru a mai scrie inca un mesaj pe DC si a avea astfel o distractie la cafea, merita ca niste femei, relaxate si situate departe de tensiunea traita de fetele astea, sa irite, cu o insistenta demna de o cauza mai buna, in halul asta pe alte femei, mame de copii foarte mici sau gravidute. Pe un forum despre copii. Puteau fi lasate sa-si discute problemele linistite.

Si, peste toate, cred ca topicul trebuia de multa vreme inchis, pentru ca scoate la iveala tot ce e mai rau in oameni, si asta nu foloseste nimanui.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maracine spune:

"P.S. Nu cred ca este un drept aceasta indemnizatie, nu uitati ca acelasi taxe sunt platite si de femei care nu doresc sa aiba copii si de barbati care nu intra in CIC, ei cum isi recupereaza taxele de la stat?"
Isi recupereaza in timp pentru ca acesti copii vor fi platitori de taxe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Intrucat se pare ca nici un moderator nu vrea sa inchida acest subiect care a devenit penibil, propun fetelor direct afectate de indemnizatia pt mame si celor care simpatizeaza cu noi, sa raspunda cat mai putin cu putinta (spre deloc, daca se poate) acestui subiect si astfel "se va stinge", va ajunge pe paginile mai indepartate.
Oricum, discutand cu persoanele care nu au contact cu realitatea pe care o traim noi, aici, zilele astea, nu rezolvam absolut nimic...


11+
mutatia MTHFR C677T heterozigota + mutatia protrombinica (G20210A) heterozigota + mutatia PAI 4G/4G homozigota
insuficienta venoasa cronica bilaterala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariadnabr


Oricum se intoarce problema Romania era singura tara din LUME care acorda 85% din salariu si 2 ani pt cresterea copilului. Reduceri de genul asta s-au facut de la 1 ian in restul Europei. Eu primesc 12% din salariul minim pe economie de copil. Imi acopera pampersii si laptele. Atat. Si nicicum nu-mi permit sa platesc nici o rata din banii copiilor!! Cele care muncesc primesc cei 12% si un salariu minim pe economie timp de 6 luni de la nasterea copilului. Isi mai pot prelungi cu inca 6 luni la o rata mai mica. Dar dupa cea de a doua transa e ori inapoi la munca ori fara job. Scurt si simplu.

Aici nu au redus salariile au introdus insa o taxa suplimentara, taxa peste taxa de cam inca 10%. Au redus pana si ajutoarele sociale. TOT. Aia e. E criza nu-s bani. Si s-a adaptat lumea.

Oricum ati intoarce-o asta e adevarul. Romania oferea mult mai mult decat orice alta tara. Ca se pot gasi poate solutii sa ofere oamenilor timp de adaptare la noua situatie...asta e alta mancare de peste...

Madalina , mami de 2 spiriduse

-----------------------------------------------------------------------------------------------
Children are like sponges, they soak up all the love you give but with just one squeeze you get it all back :-)


Exact! Multumesc de explicatie, deci mai stiu si altii ca Romania e singura tara unde se castiga o gramada de bani pt stat acasa.

Indiferent cat platesc la un fond nu exista sa pui in fond cat scoti cand stai acasa cei 2 ani.

Adriana 23+ Isabelle Marie si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

Citat:
citat din mesajul lui iarina

Citat:
citat din mesajul lui unducthable

Citat:
citat din mesajul lui iarina

Citat:
citat din mesajul lui unducthable

Iarina , care stii si tu cate putin despre America

pai vezi ?

unii stiu mai putin , asa ca tine

altii stiu un pic mai mult , asa ca mine

altii stiu si mai mult

si altii stiu totul

iarina, tu ai mancat prajitura cu mine si ai baut un suc , dar am invatat ce inseamna ca cineva sa zica mda ..., cred ca ai si tu dreptate , dar de fapt sa nu fi de acord cu ideile mele, nu imi plac ascunzisurile, cand mancam prajitura aia impreuna era mai bine sa fi sincera , dar acu a trecut si gata ; SI REPET , parerea mea este ca ai impresia ca stii adevarul suprem ... asa .. in general ..

PA


VA ROG INCHIDETI subiectul pentru ca intr-adevar nu am intalnit pana acuma mame care sa urasca efectiv sau nu gasesc cuvantul, sa aiba ceva cu copiii altor mame si cum traiesc ei si ce li se cuvine ; credeam ca daca esti mama , poti fi mama pentru orice copil , daca adoptati copii cum era ?

va rog inchideti subiectul



"Eu iubesc pe cei ce ma iubesc si cei ce ma cauta ma gasesc."
http://www.dianabostan.evonet.ro/album%20mare/album%20mare%202007.swf



Unducthable ti-oi fi schimbat nick-ul intre timp, caci eu cu cineva cu acest nick nu am mancat prajitura si nu-s atat de senila sa nu-mi amintesc!! Si am mai multe cunostinte si prietene cu numele Diana, asa ca....

De unde stii cat de putin stiu eu despre America, ca nu-mi amintesc sa fi descris putinul asta...si cine ti-a spus tie ca stii mai mult? Doar pt.ca ai googalit?
Si da, ai dreptate, subiectul ar trebui sa se inchida. N-as vrea sa ma incaier cu nimeni pe aici, n-are nici o noima, asa ca nu mai scriu nimica.


"Experienta este numele pe care il dam greselilor noastre" Oscar Wilde


m-am semnat de fiecare data jos DIANA , unu la mana, si tot timpul am un link cu album cu poze

dar chiar si asa , tocmai ca nu ma cunosteai , ai mai avut atitudinea asta sa decizi tu inchiderea unor subiecte , deoarece asa ai considerat dumneata , si e chestia asta , daca tu consideri ca trebuie inchis un subiect , nu asta , au fost altele, apai trebe inchis pentru ca asa a DECIS IARINA , fata cu caracterul perfect care nu greseste niciodata

de data asta iote ca sunt

unducthable


PA

inchideti fratilor subiectul

"Eu iubesc pe cei ce ma iubesc si cei ce ma cauta ma gasesc."
http://www.dianabostan.evonet.ro/album%20mare/album%20mare%202007.swf



Sunt o suta de Diane pe forum, eu intru mai rar si destul de targetat pe anumite subiecte, in general la poze si link-uri nu ma uit, decat foarte rar. Abia acum m-am uitat la pozele tale.
Vad ca mi-ai urmarit activitatea pe forum, daca iti amintesti ca am mai cerut inchiderea subiectelor. Dar n-am fost singura. Cel putin alte 6 fete au cerut inchiderea acestuia. Toti avem dreptul la o opinie, chiar si una in care sa cerem inchiderea unei balacareli. Nici nu-i musai sa se faca voia mea

In sfarsit m-am lamurit, nu mai e cazul sa umplem subiectul de ooftopic-uri, sunt si asa destule.

"Experienta este numele pe care il dam greselilor noastre" Oscar Wilde



draga mea Doamna , dumneata esti persoana care dupa cateva zeci de pagini la un subiect , si nu ma refer la acesta , intri spontan , uite asa hopa si spui , deja au aparut caractere josnice pe aici si nu e frumos , nu e moral -> asta cu alte cuvinte -> si spui , nu mai e bun subiectul asta , dar tu nu scrii nimic vreme de zeci de pagini , unele fete scriu , informeazsa, mai si jignesc , mai si gresesc , dar incearca sa explice o idee , apari tu la pagina 100 si spui , nu imi mai place subiectul asta , INCHIDETI-L

DE CE NU PARTICIPI LA SUBIECT DELOC ????????????????
NU AI SCRIS nimic , si normal ca am tiNut minte atitudinea ta din moment ce te-am cunoscut fata in fata ; deci nu e vora numai de subiectul asta , e vorba de alte subiecte

la subiectul DEPRESIE , am ajutat niste fete vai de ele , si spre final aPari si tu cu un mesah moralist si salvator catre o fata , asa hodoronc tronc , datr la subiect nu ai PARTICIPAT

TU ESTI MEMBRA CARE DECIDE INCHIDEREA SUBIECTELOR

ce lup moralist , cata coloana vertebrala ...

si inca ceva , cande am iesit cu tine in oras aveam acelasi comportament direct , si aceleasi impresii despre diaspora , atunci vad ca nu te deranja ... , acuM apare IARINA, dOAMNA CARE NU PARTICIPAA LA SUBIECTE , DAR CARE DECIDE SA LE INCHIDA

SCRIE SI TU CEVA LEGAT DE SUBIECT , SAU PAREREA TA E PREA PRETIOASA ?

whatever

Gouden Avond , DIANA

"Eu iubesc pe cei ce ma iubesc si cei ce ma cauta ma gasesc."
http://www.dianabostan.evonet.ro/album%20mare/album%20mare%202007.swf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ade24 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Luna1

Citat:
citat din mesajul lui ade24

Pentru cele interesate, aveti mai jos un calculator de salarii pentru Romania. Acolo veteti ce si cat ni se trage din salariu. Si apar asigurarile sociale de care unii n-au auzit.

http://www.calcule.ro/Calcul-Salarii/Brut-la-net-program-normal.aspx

Mami fericita de Ania-Olivia , 23.12.2008

Poze aniversare Olivia
Poze Olivia Mos Craciun


Asigurarile sociale sunt platite preferential doar de mamicile care isi doresc copii?

Din cate stiu sunt platite de toata lumea, are dreptul toata lumea sa intre in CIC din cand in cand sa-si recupereze taxele?

Imi pare rau ca sunt ironica dar uite eu nu mai doresc alti copii si continui sa contribui la asigurari sociale aici. La fel si sotul meu.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)


De data asta jur ca este ultimul mesaj. Voi chiar nu aveti ce face, pe bune.
Acum uitandu-ma si eu pe acel calculator de salarii mi-am dat seama ca si procentul de pensii este cuprins acolo.La mine pe fluturas sunt separate una de alta, aici vad ca le-au cumulat. De ce le platesti tu si sotul tau desi nu vrei copii? Habar nu am. Intreaba-i pe cei care au facut legea salariilor. Probabil ca aceste asigurari mai cuprind si altceva in afara maternitatii dar cum azi acest subiect este fierbinte, doar despre asta s-a vorbit.

Mami fericita de Ania-Olivia , 23.12.2008

Poze aniversare Olivia
Poze Olivia Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui carina
Legat de cum te descurci sa iti cresti copilul va scriu mai jos exemplul meu:
Eu, la 600 de km de parinti, sotul mai aproape, dar fara mama si cu tata in campul muncii. Eu 23 de ani, cu 11.5 luni vechime cu carte de munca, am ales sa nu fac invartelile specifice ca sa primesc indemnizatia pentru ca am considerat ca NU MI SE CUVENEA. Asa ca am nascut, si am hotarat sa stau acasa cu copilul, dar am cautat de munca de acasa si am gasit. Faceam consultanta si recrutare. Nu a fost usor, pentru ca aveam de facut si interviuri, dar am gasit solutii punctuale: lasat copilul la sot la serviciu, lasat la vreo prietena, etc. Apoi la 2 ani, am inscris-o (cu insistente, si fara spaga) la gradinita si m-am intors la serviciu. De acolo a inceput jonglatul, pentru ca programul nostru era pa la 6 in cel mai bun caz iar al copilului pana la 5.30, si am ajuns la scoala. Din septembrie am cerut firmei sa imi accepte modificarea programului de lucru (de la 8 la 5 si nu de la 9 la 6), sunt disponibila de acasa sa ofer suport clientilor care au nevoie (diferenta de fus orar) si din nou lucrurile se aseaza.

Exact ... deci exista solutii, sigur mai putin comode decat statul acasa pe bani primiti cadou.
Nici nu imi vine sa cred ca mesajula sta e scris de cineva din Romania. O fata de 25 de ani ... Kudos ... cu aceasta atitudine si mentalitate in mod sigur o sa ajungi departe si o sa reusesti. Felicitari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ade24 spune:

Si desi am spus ca nu mai scriu nu puteam sa va lasa in ceata. Iata ce inseamna asigurari sociale:

Asigur#259;rile sociale cuprind un sistem de ocrotire, de protec#355;ie #351;i de ajutorare a cet#259;#355;enilor activi, a pensionarilor #351;i a membrilor lor de familie, care const#259; īn acordarea de c#259;tre stat sau anumite organiza#355;ii de indemniza#355;ii, ajutoare, pensii, trimiteri la odihn#259;, la tratament balnear #351;i alte gratuit#259;#355;i, īn perioada īn care se g#259;sesc, temporar sau definitiv, īn incapacitate de munc#259;, sau īn alte cazuri cānd ajutorarea este necesar#259;.
Īn concordan#355;#259; cu cerin#355;ele acestui principiu, persoanele fizice care desf#259;#351;oar#259; activit#259;#355;i aduc#259;toare de venituri #351;i īndeplinesc condi#355;iile prev#259;zute de lege sunt cuprinse, prin efectul legii, īn sistemul public na#355;ional de asigur#259;ri, beneficiind de drepturi #351;i avānd obliga#355;ii reglementate.
Asigur#259;rile sociale cuprind: personalul din companiile na#355;ionale, regiile autonome, societ#259;#355;ile comerciale, īntreprinderile privare, cooperatorii, asocia#355;ii, agricultorii, avoca#355;ii, slujitorii cultelor, to#355;i pensionarii #351;i membrii lor de familie.
Practic, ast#259;zi to#355;i cet#259;#355;enii activi ai #355;#259;rii, pensionarii #351;i membrii lor de familie sunt ocroti#355;i prin asigur#259;rile sociale, ceea ce īnseamn#259; c#259; la baza asigur#259;rilor sociale se afl#259; principiul generalit#259;#355;ii #351;i c#259; statul garanteaz#259; aceste drepturi prin Constitu#355;ie #351;i prin alte acte normative.
Garantarea de c#259;tre stat a drepturilor de asigur#259;ri sociale. Statul este garantul acestui
drept exercitat prin sistemul public na#355;ional al asigur#259;rilor sociale. Statul sprijin#259; acest sistem al asigur#259;rilor sociale, īn situa#355;ii temeinic motivate, prin acoperirea deficitelor financiare potrivit prevederilor legii bugetului de stat.
d) Cet#259;#355;enii sunt ocroti#355;i īn toate cazurile #351;i pentru toat#259; perioada de pierdere a capacit#259;#355;ii lor de munc#259;, iar mamele se bucur#259; #351;i de ocrotire social#259; deosebit#259; īn caz de sarcin#259;, lehuzie, pentru cre#351;terea #351;i īngrijirea copiilor, cānd au copii mici bolnavi etc..

Mami fericita de Ania-Olivia , 23.12.2008

Poze aniversare Olivia
Poze Olivia Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

S-au declansat aici discutii pasionale de genul "vai ce ne facem " au fost hulite fetele din dispora pentru ca au altfel de gandire , s-a ajuns sa se inteleaga ca aceasta indemnizatie este aproape un drept constituional si ca nu este drept sa se umble la el, dar toata lumea a pierdut din vedere ca : marirea indemnizatiei CIC, marirea punctului de pensie, procentul dat la somaj si multe alte drepturi au fost acordate cu scop electoral, pentru ca si la vremea acordarii Romania nu avea crestere economica ca sa poata sustine toate aceste cheltueili de la buget. Daca nu se luau aceste masuri nu mai iesea BAse presedinte nici in 100 de ani. Dar toata lumea a fost bucuroasa cu banutii de la stat in buzunar si nimeni nu a protestat atunci ca pentru CIC a cotizat atat si de ce primeste acum mai mult.

Nu diaspora este vinovata, nu cei care vad altfel lucurile sunt vinovatii nr. 1 ci cei care v-au mintit efectiv, v-au dat cu o mana si de fapt v-au luat cu doua. Daca ne gandim de cand Boc-Poc tot iese si zice ca mareste impozitele, a inventat si impozitul pe statul intr-un picior, astea toate au fost semnale si a batatorit calea marinelului pentru decizia finala.
S-a ajuns atat de departe incat si o bunica de la tara , mama lui Boc, a ajuns sa sa dea declaratii ca cei numultumiti sa se duca sa doarma ! Cum isi permite sa dea lectii la o tara intreaga? Doar pentru ca fiu-su este un incompetent ? Se pare ca da !

http://www.antena1.ro/news/social/video-mama-lui-boc-ii-sfatuieste-pe-romanii-nemultumiti-daca-nu-vor-sa-lucre-sa-steie-sa-doarma-106975.html

Cele care va laudati cu masterele si studiile, cu anii de cariera pentru care a-ti muncit va pica bine un asemenea indemn?? Dar poate ca da atata timp cat este venit din Romanica si nu din USA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Iieana, floricia mea era pentru rezumatul tau cu privire la ura sociala.Cum am mai spus, am observat si eu acelasi lucru, vezi exemplul cu pensionarii, care m-a socat, efectiv.
Daca nu vrei floricica, nu-i bai.


Ce am postat mai jos era parerea mea cu privire la acest circ national
numit indemnizatie, parere cu care am inteles mai demult ca nu esti de acord.

Mergi la inceput