NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 98

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu
Plus platim obligatoriu asigurare privata, ca asa s-a dat porunca de la stapanire, asigurare privata obligatorie care nu stim unde se duce,



La care asigurare te referi?Cumva la fondul de pensii privat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadnabr spune:


Oare de ce traieste Romania cu imaginea ca in diaspora umbla cainii cu covrigi in coada??? 2 ani stat acasa cu 85% nu-si permite nici o tara din lume. Isi permitea insa Romania...de ce oare nu deschideti ochii sa vedeti cat e de absurda situatia???

Pe de alta parte nimeni din fetele din diaspora nu va pun la perete. Parerea mea. Vor doar sa explice (cu cuvinte mai mult sau mai putin potrivite) ca situatia Romaniei din punctul asta de vedere era exceptonala.

E perfect normal sa va ingrijoreze ziua de maine. E normal sa doriti sa aparati acest "drept". Era o situatie calduta! Nimeni nu vrea frig cand poate sa ii fie cald! Din pacate insa, totul se reduce la banii pe care statul poate sa ii ofere ACUM. Se poate si mai rau.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Intelegi termenii de asigurare si asigurat???

Bineinteles ca nu intelege, altfel nu v-ar face pomanagioaice.

Pe vremuri, indemnizatia ptr CIC era prevazuta la capitolul "incapacitate temporara de munca", acelasi capitol la care figurau, de exemplu, prevederile cu privire la concediul de boala.
Plateai asigurarile o anumita perioada, erai asigurat. Si beneficiai de asigurare cind si daca te aflai in situatia respectiva. Nu le plateai, nu erai asigurat.
Simplu ca buna-ziua.

Dupa aia le-au mai zapacit, dar, in esenta, asta e ideea. ASIGURARE / ASIGURAT.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui dani3lla
Bine ti-am inteles ideea...esti foarte tare frate ce sa zic...da stii care e faza?Copilul meu vreau sa creasca cu mine nu prin vecini sau "la sot la serviciu",copilul meu vreau sa beneficieze de toata atentia din partea mea nu sa -l vad doar seara cand doarme,copilul meu vreau sa vreasca si sa le spuna parintilor "mama" si "tata" nu "nenea" si "tanti"

Nimic rau in asta - poti sta acasa cat doresti si trai fix din salariul sotului. De ce trebuie statul sa te plateasca pentru asta ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Buftea tu de ce ai plecat din Romania dak viata aici e asa de roz???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui dani3lla
Soselele dateaza din timpul comunismului si crede-ma ca sunt in stare mult mai proasta decat atunci,"transportul in comun"...te invit sa circuli cu tramvaiul 41 sau cu autobuzul 331 daca ai curaj,scoli...care?Alea in care parintii sunt obligati sa cumpere tot ce inseamna mobilier,perdele,etc?Administratie de stat unde nu poti rezolva nimic fara o mica spaga?Unde ai putea sa mergi sa muncesti in conditiile in care se vorbeste de disponibilizarea unui numar in jur de 250 000 de oameni?

Cand socotesti banii, nu coteaza calitatea acestor investitii - conteaza ca ele exista. Asa proaste cum sunt, exista TOT din banii pe care i-ati platit voi la stat. Desi ai strazi cu gropi, totusi circuli pe ele, desi e inghesuiala in tramvai, totusi ai cu ce te deplasa ... per ansamblu, banii de care va tot legati ca i-ati dat la buget s-au dus toti intr-o caciula si au fost impartiti pe diferite bugete si s-au returnat inapoi TOT la voi. Inca o data, nu conteaza ca ele sunt proaste, conteaza ca exista, pentru a le mentine asa cum sunt (proaste) este nevoie de bani ... nu poti spune ca ai platit taxe fix ca sa stai acasa 2 ani, pentru ca nimeni nu a platit intr-un fond separat acesti bani ... plus ca nu ati platit 2 ani*85% .
De altfel de aia este si deficit - pentru ca banii pe care statul ii foloseste pentru a returna populatiei diverse servicii si beneficii sunt mai multi decat suma pe care o plateste populatia.
Ca sa egalizeze sumele, statul trebuie sa taie din costuri - poate taia transportul in comun, sau repararea strazilor, sau salariile profesorilor si va poate da voua in continuare 85% din salariu ca sa stati acasa cu copiii.
e deficit fiindca banditii fura ca-n codru, nu ca noi dam putin si ei ne dau „mult” inapoiasta e durerea noastra, n-avem nici un beneficiu, doar taxe imense si impozite peste impozite............................................. mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , Otilia (9 oct. 09 )am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui irina.c.

ce zicea domnu Base de curand? ca daca pensinonarii/sindicatele vor da statul in judecata , oricum nu vor castiga, dar in caz ca se intampla va avea el grija sa se aplice hotararile judecatoresti peste 20 de ani

Dap, asta o remarcasem si eu .
Basescu stie ca masurile initiate de el sint neconstitutionale, stie ca in alte parti de lume s-a lasat cu procese pierdute de stat, insa, avind majoritatea parlamentara la dispozitie si, probabil, si pirghiile necesare pentru a forta Curtea Constitutionala, nu-si prea face griji.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Da, LadyJ la alea ma refer.
Buflea vrem de la stat ca suntem ASIGURATE prin plata ASIGURARILOR. care sunt ft mari si vor mai creste, iar noi platim ca turcu se pare.
Ileana asta zic si eu de ceva pagini, simt miros de dictatura si incercam sa ne caram...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

dictatoru a iesit la rampa, e in direct la tvauziti, da basescu nu e bugetar?eu zic sa se reduca postul lui in primul rand sa-l dea in somaj ............................................. mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , Otilia (9 oct. 09 )am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Da, LadyJ la alea ma refer.




Ok, atunci sa stii ca tu nu platesti NIMIC IN PLUS pentru asigurarea asta. Un anume procent din ceea ce platesti deja la stat,se duce intr-un fond de pensii privat pe care TU ti l-ai ales.

Deci e gresit sa spunem ca ´´platim asigurare privata in plus, ca asa vrea statu´´.

Mergi la inceput