NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 91

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Intr-adevar, subiectul a devenit demult offtopic, datorita bruiajului diasporei.

Chiar nu e niciun moderator care sa inchida topicul? Au fost doar atatea cerinte....sau va place mascareala asta?

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Poti ajuta si tu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui crengu75

Acest guvern nu este in stare decat sa asmuta categoriile sociale intre ele: medici, profesori, pensionari, salariati.

Ai pus punctul pe i!

Se potriveste si aici ce-a zis AB_AC la alt topic:
Citat:
citat din mesajul lui AB_AC

Sincer toata ura asta concertata fata de pensionari, fata de bugetari nu reusesc sa inteleg cum prinde. Nu pot intelege cum oameni inteligenti se intrec in a tine socoteala salariului vecinului in loc sa o tina hotilor la drumul mare care conduc .ro . (...).

De ce e facuta aceasta propaganda mi-e clar ... .ro incet dar sigur se duce catre un gen de tara in care serviciile oferite de stat sunt minimale si mizerabile: pensii, invatamant, sanatate, etc. si trebuie avuta suficienta ura sociala ca sa poti dezmembra un stat care le oferea si sa treci la modelul bananier.

(am ales un citat din ce-a spus ea in loc de ce spusesem eu mai inainte la acelasi subiect, pentru ca, desi ziceam cam acelasi lucru, ea a primit floricele iar eu - vesnicele suspiciuni :), asa ca am concluzionat ca exprimarea ei e mai limpede :))

Genul asta de manipulare, -instigarea la ura intre categorii sociale ca tensiunea sa se disipeze controlat si sa nu rabufneasca o ura comuna a acestor categorii impotriva conducatorilor-, nu e nou, se tot reia in varii forme, vezi mineriadele, vezi tensiunile anilor '90, etc. Acelasi mecanism rudimentar, insa cu mare efect :(.


In plus, ce s-a intimplat acum a urmat scenariul clasic, care s-a mai repetat anul asta de citeva ori, cu alte "bombe": s-a lansat "pe surse" vestea cu indemnizatia fixa de 600ron, s-a asteptat sa se vada reactia natiei, dupa care, daca ea, reactia, e prea puternic negativa, vor alege probabil doar o reducere procentuala a indemnizatiei...


Ca instigarea la ura prinde atit de bine, asta deja e o alta discutie, una foarte trista.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Intr-o tara in care mamicile castigau mai mult pe luna decat salariul minim pe economie(600 RON) pt 1 copil nu vad cat poate sa continue sistemul asta.Chiar si cu 600 RON e mult pt ca se primeste salariul minim pe economie fara sa contribui cu nimic in schimb ca banuiesc ca nu e impozabil.

Oare credeati ca puteti sa primiti la nesfarsit in conditiile in care sunt mai multi copii si pensionari decat muncitori? De unde sa vina banii aia?? cand citesc ce absurditati sa scriu pe aici cu drepturi taiate si alte blah-blah-uri nu pot decat sa ma mir. Tara importa mai mult decat exporta, nu exista cine sa sustina salariile mamicilor ce stau acasa in concediu maternal, pensiile si totusi toata lumea vrea bani. De unde?


Adriana 23+ Isabelle Marie si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier



te informez ca si salariul minim pe economie in Romania nu este 600 ron si este impozabil, este asa de impozabil incat angajatorul plateste impreuna cu angajatul peste 50% raportat la salariul ala amarat!

si rog moderatorii sa observe toate mesajele off topic, nu numai pe unele... cum ar fi acest mesaj!

o invit pe doamna de mai sus sa citeasca titlul subiectului si dupa aia sa-si dea cu parerea si sa-si verse frustarea

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui ade24

Fetele din diaspora: LASATI-NE!
Nu mai comparati Romania cu nicio tara din Europa sau de peste ocean. Nu exista termen de comparatie. Nu cred ca vreuna dintre voi isi face probleme ca de maine nu mai poate sa ii asigure copilului sau o masa decenta...nu mai vorbesc de haine si alte necesitati.
Si repet ca sa intelegeti (desi vad ca e greu) aceasta indemnizatie nu este un privilegiu/bonus/cadou cum il numiti voi. Ni se trage din salariu contributia la asigurari sociale iar aceasta indemnizatie este ajutor social (cel putin asa este numita in stanga si dreapta) si se acorda celor care au realizat venituri impozabile in anul anterior nasterii copilului. Iar daca calculez cat am platit impozit la stat in 15 ani de munca pana sa am un bebe as putea sa stau 4 ani acasa, nu 2.
Va rog nu va mai descarcati frustrarile si nereusitele voastre aici, pentru ca nu avem nervi de asa ceva. Nu cred ca vreuna din noi a incercat sa va dea voua sfaturi si sa va invete ce si cum sa faceti acolo la voi. Iar daca considerati ca la noi este asa de bine de ce ati plecat fetelor de aici? Veniti inapoi si scoateti tara din criza daca tot aveti solutii.



fetele din diaspora muncesc. si cauta solutii atunci cand sunt in situatii de criza.
cautati solutii pentru voi si nu ve-ti mai vedea problema acolo unde nu este. incercati sa faceti ceva constructiv, sa aveti ce pune pe masa copiilor. pusul poalelor in cap nu rezolva nici o situatie.

de 90 si ceva de pagini numai rautati. cred ca e normal sa fiti furioase, dar reversi odata si gata. te duci sa vezi ce poti face, ce solutii sunt.

moderatorilor, alte topicuri cu mult mai balnde ca asta si pentru mult mai putin au fost mutate la ZZ.



Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA


M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

lasaaaaaaaaaaa-ne... lasa-neeeeeeeeeeeeee!

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ade24 spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

Citat:
citat din mesajul lui ade24

Fetele din diaspora: LASATI-NE!
Nu mai comparati Romania cu nicio tara din Europa sau de peste ocean. Nu exista termen de comparatie. Nu cred ca vreuna dintre voi isi face probleme ca de maine nu mai poate sa ii asigure copilului sau o masa decenta...nu mai vorbesc de haine si alte necesitati.
Si repet ca sa intelegeti (desi vad ca e greu) aceasta indemnizatie nu este un privilegiu/bonus/cadou cum il numiti voi. Ni se trage din salariu contributia la asigurari sociale iar aceasta indemnizatie este ajutor social (cel putin asa este numita in stanga si dreapta) si se acorda celor care au realizat venituri impozabile in anul anterior nasterii copilului. Iar daca calculez cat am platit impozit la stat in 15 ani de munca pana sa am un bebe as putea sa stau 4 ani acasa, nu 2.
Va rog nu va mai descarcati frustrarile si nereusitele voastre aici, pentru ca nu avem nervi de asa ceva. Nu cred ca vreuna din noi a incercat sa va dea voua sfaturi si sa va invete ce si cum sa faceti acolo la voi. Iar daca considerati ca la noi este asa de bine de ce ati plecat fetelor de aici? Veniti inapoi si scoateti tara din criza daca tot aveti solutii.



fetele din diaspora muncesc. si cauta solutii atunci cand sunt in situatii de criza.
cautati solutii pentru voi si nu ve-ti mai vedea problema acolo unde nu este. incercati sa faceti ceva constructiv, sa aveti ce pune pe masa copiilor. pusul poalelor in cap nu rezolva nici o situatie.

de 90 si ceva de pagini numai rautati. cred ca e normal sa fiti furioase, dar reversi odata si gata. te duci sa vezi ce poti face, ce solutii sunt.

moderatorilor, alte topicuri cu mult mai balnde ca asta si pentru mult mai putin au fost mutate la ZZ.



Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA


M-am nascut pentru succes!










Si tu minune din fiji de unde stii cat am muncit eu sau cat am muncit?!?! Si de unde stii ca mi-am pus eu sau fetele astea poalele in cap?!?! Probabil ca asa ati procedat voi si acum va revarsati frustrarea pe forumuri ca altceva nu sunteti in stare sa faceti. Va tot bateti cu caramida in ...piept ca voi ati gasit solutii si sunteti mirifice si minunate iar noi cersim. Ei asta e...asa vrem noi sa fim ca sa crape europa, america si fiji de ciuda.

Mami fericita de Ania-Olivia , 23.12.2008

Poze aniversare Olivia
Poze Olivia Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Citat:
citat din mesajul lui unducthable

Citat:
citat din mesajul lui iarina

Citat:
citat din mesajul lui unducthable

Iarina , care stii si tu cate putin despre America

pai vezi ?

unii stiu mai putin , asa ca tine

altii stiu un pic mai mult , asa ca mine

altii stiu si mai mult

si altii stiu totul

iarina, tu ai mancat prajitura cu mine si ai baut un suc , dar am invatat ce inseamna ca cineva sa zica mda ..., cred ca ai si tu dreptate , dar de fapt sa nu fi de acord cu ideile mele, nu imi plac ascunzisurile, cand mancam prajitura aia impreuna era mai bine sa fi sincera , dar acu a trecut si gata ; SI REPET , parerea mea este ca ai impresia ca stii adevarul suprem ... asa .. in general ..

PA


VA ROG INCHIDETI subiectul pentru ca intr-adevar nu am intalnit pana acuma mame care sa urasca efectiv sau nu gasesc cuvantul, sa aiba ceva cu copiii altor mame si cum traiesc ei si ce li se cuvine ; credeam ca daca esti mama , poti fi mama pentru orice copil , daca adoptati copii cum era ?

va rog inchideti subiectul



"Eu iubesc pe cei ce ma iubesc si cei ce ma cauta ma gasesc."
http://www.dianabostan.evonet.ro/album%20mare/album%20mare%202007.swf



Unducthable ti-oi fi schimbat nick-ul intre timp, caci eu cu cineva cu acest nick nu am mancat prajitura si nu-s atat de senila sa nu-mi amintesc!! Si am mai multe cunostinte si prietene cu numele Diana, asa ca....

De unde stii cat de putin stiu eu despre America, ca nu-mi amintesc sa fi descris putinul asta...si cine ti-a spus tie ca stii mai mult? Doar pt.ca ai googalit?
Si da, ai dreptate, subiectul ar trebui sa se inchida. N-as vrea sa ma incaier cu nimeni pe aici, n-are nici o noima, asa ca nu mai scriu nimica.





m-am semnat de fiecare data jos DIANA , unu la mana, si tot timpul am un link cu album cu poze

dar chiar si asa , tocmai ca nu ma cunosteai , ai mai avut atitudinea asta sa decizi tu inchiderea unor subiecte , deoarece asa ai considerat dumneata , si e chestia asta , daca tu consideri ca trebuie inchis un subiect , nu asta , au fost altele, apai trebe inchis pentru ca asa a DECIS IARINA , fata cu caracterul perfect care nu greseste niciodata

de data asta iote ca sunt

unducthable


PA

inchideti fratilor subiectul

"Eu iubesc pe cei ce ma iubesc si cei ce ma cauta ma gasesc."
http://www.dianabostan.evonet.ro/album%20mare/album%20mare%202007.swf



Sunt o suta de Diane pe forum, eu intru mai rar si destul de targetat pe anumite subiecte, in general la poze si link-uri nu ma uit, decat foarte rar. Abia acum m-am uitat la pozele tale.
Vad ca mi-ai urmarit activitatea pe forum, daca iti amintesti ca am mai cerut inchiderea subiectelor. Dar n-am fost singura. Cel putin alte 6 fete au cerut inchiderea acestuia. Toti avem dreptul la o opinie, chiar si una in care sa cerem inchiderea unei balacareli. Nici nu-i musai sa se faca voia mea

In sfarsit m-am lamurit, nu mai e cazul sa umplem subiectul de ooftopic-uri, sunt si asa destule.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Am stat si am citit dar am renuntat pe la pagina 80...
Am vazut atita dispret, atita aroganta, atita batjocura dar foarte putina ACTIUNE.

Ma gindesc da totusi lumea a fost ok cu sala de sport de 2,4 milioane atita vreme cit indemnizatia intra in cont. Nu au fost organizate proteste atunci, nu? Nu se striga in gura mare, nu se injura diaspora pe forum.

De ce totusi intr-o tara unde se fura incredibil de mult dar exista oameni (prezenti aici, clar) care sar de fund in sus la cea mai mica atingere nu exista organizatii tip "watchdog" care sa monitorizeze cheltuiele de la buget, care sa ia atitudine publica? Nu exista avocati in Ramania? Nu exista opinie publica?

Ahhh..am uitat...de fapt nu exista ideea de a lucra pentru binele comunitatii din proprie initiativa! Ne oripilam doar cind e vorba de bucatica noastra, in rest, sa dea naiba!

A durat vreo treij de pagina pina a intrebat cineva daca se stie de vre-un avocat pe site...LINISTE ca-n biserica!!!
Dar la vorba lunga si insulte nu ne intrece nimeni!




Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns d_melli spune:

Ru am scris un mesaj pt doamna din Fiji dar a disparut...nici nu ma mira...asa ca am raportat mesajul ei la moderatori...acolo unde psune ca stam cu poalele in cap noi astea care avem copii...acums a vedem ce zic moderatorii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mteleleu spune:

Citat:
citat din mesajul lui summertime

Fetele din diaspora? De ce ati emigrat? Cand va intoarceti inapoi? Ia veniti voi acasica si apoi dat-va cu parerea


vezi de treaba ca sunt niste LA#350;E !!
Daca ar fi fost in locul nostru sincer nu cred ca le-ar fi convenit situatia.


Mergi la inceput