Mama este f. suparata!

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S
Si, sa nu uitam: sa-ti fie rusine, Dinu Patriciu!

Zi-i, ca-i zici bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zgrebenel spune:

Ingrid nu te mai obosi cu bnica. Votantii lui Basescu sint "luati" pe viata. Depling clipa in care se va retrage din politica cu pensia lui mica. Sa speram de dragul votantilor PDL ca fetele lui care au reusit in businessul romanesc vor avea grija de batrinetile lui asa cum am eu grija de mama care are o pensie de 7 mil din care Base ii mai ia 15% acum.
Pentru mine a fost edificator un amic care la incercarile mele de a pleca din Romania m-a rugat sa-l iau si pe el daca reusesc. Cind i-am replicat ca el l-a votat si l-ar mai vota pe Basescu deci care-i problema a replicat " pai ce fac daca in 3 ani iese PSD-ul?" :P
Nu exista argumente si nu exista vina. Este Base TOT sau Base DELOC.
Eu inclin catre Base DELOC si daca ma ajuta norocul poate nu mai aud de el in curind. Pana atunci refuz sa ma raliez in ura generalizata de bugetari contra privati sau tineri vs batrani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vdrag spune:

Nu pensionarul de acum este vinovat de toata criza asta economica care inevitabil a lovit si Romania. Sunt sigura ca daca pe vremea lui Ceausescu, existau pensii private si cineva le explica acestor oameni care acum sunt pensionari, ca impozitul care le este oprit din salariu de stat nu le va putea asigura o pensie pentru un trai indestulat ci vor trebui sa cotizeze separat pentru o pensie privata, cu totii ar fi ales si pensia privata. Numai ca atunci nu exista aceasta varianta iar valoarea banului era alta, deci toti au muncit mai departe fara ca macar sa isi dea seama ce ai va astepta dupa toti anii de munca si cu speranta ca la batranete se vor bucura de un trai cat de cat indestulat. Capitalismul aparut dupa revolutie nu a fost cel veritabil, ci acela adoptat de fiecare partid politic castigator de alegeri care nu a urmarit decat interese care mai de care si asimilarea unor averi cat mai mari si in cat mai scurt timp. Sincer nu vad de ce as mai plati toate taxele si impozitele catre stat din momentul in care acesta nu-mi poate oferi nici un fel de protectie sociala.

mamica fericita a printesei Alissa(22.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

Andries ura ta fata de bunicii nostri mi se pare urata de tot. Bunicii generatiei mele au fost toti pensionati sub comunism. Adica aia care au apucat ca pe doi i-a redus al doilea razboi mondial la niste papusi de portelan fragile care s-au spart inainte de vreme.

Sincer toata ura asta concertata fata de pensionari, fata de bugetari nu reusesc sa inteleg cum prinde. Nu pot intelege cum oameni inteligenti se intrec in a tine socoteala salariului vecinului in loc sa o tina hotilor la drumul mare care conduc .ro . Povestea mama de nu-s ce primarie cu baie de 60K:)) Pai cu asta platesti in .ro banii de salarii al unui institut universitar.

De ce e facuta aceasta propaganda mi-e clar ... .ro incet dar sigur se duce catre un gen de tara in care serviciile oferite de stat sunt minimale si mizerabile: pensii, invatamant, sanatate, etc. si trebuie avuta suficienta ura sociala ca sa poti dezmembra un stat care le oferea si sa treci la modelul bananier.
Batranii va cheltuie banii de sanatate, va mananca bugetul etc. Ce urat!

Apoi cu ce credeti voi ca-i mai breaza pensia privata? Pensiile de stat pica pentru ca sunt pe sistem piramidal bazat pe cresterea populatiei. La un moment dat pensiile sunt platite nu din ce au contribuit acei pensionari ci din contributiile celor care muncesc in acel moment. Romanii nu fac destui copii care sa munceasca cu salariu declarat sau copiii emigreaza.

Sistemul de pensii private nu asigura cresterea banilor prin sistem piramidal ci prin investirea banilor pe pietele financiare. Cum riscul pe care legal si-l poate asuma un fond de pensii este mai mic decat al unei banci de exemplu (cel putin pe aici) fondurile de investitii se bazeaza pe investii care-s extrem de afectate de volatilitatea actuala. Dupa suita de zile negre de bursa in US nu vreau sa uit cum arata 401K majoritatii, sau portofoliile private. Nici investitiile imobiliare nu-s mai breze cand cumparatori nu prea exista. Criza nu-i un moment bun sa fii la pensie si asta ni se poate intampla si noua. Indiferent cat de destepti parem acum, nu stiu cat de nedepasiti vom fi la 60-70 de ani.

Criza asta in primul rand e mondiala si e legata de constructiile imobiliare. Guvernantii romani aici au fost la unison cu romanii. Drept cu capul inainte sa dam banul acolo de unde iese maxim. Nu tu politica de dezvoltare economica, nu tu protejarea unei industrii mai variate. Romania a produs enorm de multe materiale de constructii si altele care au cazut o data cu imobiliarul(ma refer la chesti gen prelucrarea lemnului etc). Deci acum nu vine mai nimic la buget.

Apoi ar trebui sa ne acuze batranii pe noi pentru criza. Asta nu doar in .ro ci asa in general. Criza asta e nascuta din modul de viata al generatiei tinere sau mai in floarea varstei care s-a intins mai mult decat ii e plapuma. Generatia tanara are n-spe credite de consum si imobiliare si de rulment pentru afaceri. Bineinteles ca bancile au indus in eroare cat au putut si profitat la maximum. Dar nu parintii si bunicii nostri le-au crezut. Nu ei au ajuns sa nu-si poata plati creditele. E criza noastra nu a lor. Ei mai fac inca un sacrificiu inainte de a muri pe capete in mizeria generala. Si mai suporta si injuriile unora pe care i-au sters la fund.

Si materia in care plutesc acum tarile este cu atat mai maronie cu cat in aceea tara e mai mare proportia celor care peste noapte au crezut ca-si pot permite ce parintii si bunicii n-au visat intr-o viata. Imi aduc aminte ce discutii pe forum erau cu niste ani in urma in care "prostii" care afara isi luau casa cu credit pentru zeci de ani erau considerati nerealizati. Bunica mea D-zeu s-o ierte avea o vorba: nu-i a buna maica, prea usor le capata toti pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Nu stiu de ce va oripileaza atata ce spune Patriciu...macar e pe fatza, plus ca precizeaza ca e mai libertarian asa. Nu vad ce mare diferenta e intre recompensarea celor care incalca regulile (cum propune el) si pedepsirea celor care le-au respectat (cum se discuta aici de vreo 14 pagini incoace). Sintagma-cliseu "schimbarea mentalitatilor in Romania" ar trebui interzisa, e golita pana si de ultima picatura de sens si speranta
Cum spune ABC, batranii or s-o suporte si pe asta ca asta e...dar sa-i convingem si ca si-o merita e deja mult prea mult.
Iar Basescu e bineinteles un nemernic care putinizeaza constitutia in toate pozitiile si-ar fi meritat sa plateasca la alegerile trecute, dar cine sa-l faca? mugurasii psd-ului si partidele istorice care abia fac sau nu fac pragul de intrare in parlament? LOL.
M-a suprins ce a zis Patriciu despre euro, cam asta se zice si pe aici, inca un bailout si euro e pa. Parca nu il cred.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui AB_AC
Criza asta in primul rand e mondiala si e legata de constructiile imobiliare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

AB AC,.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Llaura

Nu stiu de ce va oripileaza atata ce spune Patriciu...macar e pe fatza, plus ca precizeaza ca e mai libertarian asa.


Pe mine personal ma oripileaza cinismul "stimabilului" liberal Patriciu!

Pana la Boc cine a condus destinele economice ale tarii?Basescu?
Sau poate unul care s-a cam dat la fund acum,alt "stimabil":tariceanu, ca de cei dinaintea lui nu mai zic pt. ca am impresia ca vor disparea incet-incet din politica si din Istorie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Gabidaniela,cine face la noi in tara ca d-na Merckel,va avea toata stima si increderea MEA!
Cu aceasta ocazie vreau sa precizez ca nu promovez niciun partid si nu fac propaganda pt. nimeni!
Ingrid,Ileana,Sirimie,voi se pare ca luptati pt. cauza liberala ,sa va fie de bine,dar sper sa aveti intuitia prin care sa intelegeti ca Partidele din Romania NU SE DEOSEBESC PRIN IDEOLOGIE CI PRIN ABUREALA ELECTORATULUI POTRIVIT!
Inca nu m-am lamurit daca sunteti constiente de acest fapt!
Daca ma lamuresc,sa stiti ca nu va voi ierta pt. afirmatiile si acuzele voastre!


Mie nu mi-e clar pentru ce ar trebui sa ma ierti. Dar imi e clar un lucru, ai o perceptie aiuristica despre ce se intimpla. Cred ca pur si simplu nu iti dai seama.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui AB_AC
Criza asta in primul rand e mondiala si e legata de constructiile imobiliare.




Poti rade pana maine ... lumea financiara a exploatat pana la ilegalitate dorinta generatiei noastre de a trai in particular si in afaceri din veniturile viitoare care "sigur, sigur vor fi mai bune decat cele de azi ". Iar posesiunile imobiliare au fost exact in frunte.

Mergi la inceput