NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 82

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Despre ce era vorba pana la urma?cred ca ici voi mamici de romania,care ati facut 1 sau mai multi copii, NU PENTRU CA...ati muncit si aveti dreptul la indemnizatie ci pentru ca v-ati dorit unele chiar enorm de mult un copil,cred ca nici voi nu mai stiti pentru ce postati aici.

Pentru cine nu cunoaste legislatia in vigoare ,treaba sta cam asa:
- mamele care nu au 12 luni nicheiate in campul muncii ,nu beneficiaza de indemnizatie de crestere copic , ci doar de alocatia copilului
-mamele care au cotizat, au DREPTUL, la 85% din salariu,iar pentru cele care au muncit pe 460de ron amarati, li se cuvin 600 ron
Nimeni nu cere nimic de pomana.Sincer este pacat ca exista tari in care mamele nu au privilegiul de a sta cu puii mai mult timp acasa.
Dar sa stai 2 ani in CIC de ce vi se pare asa gresit?

Haideti sa lasam rautatile la o parte si sa spunem lucrurilor pe nume:


mamica fericita de Robert Andrei(18.05.2009)http://picasaweb.google.com/iulia126/Bubu#09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Alina, pai daca tu esti multumita ca iti sta copilul pe saltele, bravo tie! Fiecare cu viziunea lui.
Iar despre mancare, si in Ro, la anumite gradinite ai alternativa intre a-i da pachetelul de acasa sau de a manca de la gradi.


11+
mutatia MTHFR C677T heterozigota + mutatia protrombinica (G20210A) heterozigota + mutatia PAI 4G/4G homozigota
insuficienta venoasa cronica bilaterala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

imi pare rau ca am trimis mesajul din greseala si mi-am pierdut sirul.
Asa ca voi vorbi in numele meu-nu vreau si nu imi convine sa-mi duc baietelul la cresa pe bani multi(daca ma intorc la servici voi avea un salariu mai mic decat acei 85% de care beneficiez acum, pentru ca intre timp s-au micsorat salariile),cu o bona angajata la negru iar nu vreau sa-l las ,pentru ca acea bona in cel mai bun caz nu mi-l va bate la nervi,cat de educatie nu e vorba.
Indemnizatiile sunt o forma de protectie sociala ,la fel ca si pensiile,iar pentru ca am cotizat gramada de bani la stat am sie eu drepturi, pentru ca OBLIGATII am avut si le-am respectat,imi cer dreptul, fara ca nimeni sa nu isi bata joc.


mamica fericita de Robert Andrei(18.05.2009)http://picasaweb.google.com/iulia126/Bubu#09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Nici nu banuim noi cat e de catastrofala toata treaba. Nici nu s-a rezolvat problema depolitizarii institutiilor de stat, a coruptiei de care suntem satui(macar cativa mai citavi la cap) si spre care arata tot vestul cu dejtul. Sa vedeti de-acu' coruptie, Fanarul va fi pistol cu apa fata de ce urmeaza.
Imi vine sa le zic de dulce si sindicalistilor care pana acum au fost de plastelina din cauza unor lideri(buni de nimic) care sunt manjiti pana in maduva oaselor. Pana acum se bateau pe burta cu politicienii si s-au trezit acuma, cand deja jocurile sunt facute. Palma e batuta cu FMI, chiar nimeni nu intelege?
Degringolada totala...si-asa saracia si-a spus cuvantul in infractionalitate- se fac jafuri si talharii pe banda rulanta, cine naiba ne mai apara dc le taie 25 % politeilor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Gati.ela: mersi de complimente. Da, eu le fac, seara si cand prind un pic de timp ca si mod de relaxare.

Alina: la gradinita unde mergea fetita mea, era permanent motiv de scandal ca unii dormeau in patuturi si altii pe saltele (erau prea putine paturi comparativ cu numarul de copii). N-am inteles niciodata de ce, dar Carina era f happy pe saltea ca se putea foii si nu scartaia sa o auda educatoarea ca nu doarme.

Si apropos de solidaritatea cu guvernantii: in nici o tara din lume, civilizatia sau sistemele coerente de functionare nu au aparut pentru ca erau locuitorii mai frumosi/ mai inalti/ mai blonzi. Au aparut pentru ca si-au dat seama ca e de datoria fiecaruia in parte sa faca ceva pentru ca micro si macro grupul din care fac parte sa functioneze cum trebuie. In sistemele statale functionale, oamenii cauta solutii si pentru problemele care nu ii vizeaza direct. Daca am fi fost constienti, fiecare in parte de rolul si contributia pe care o avem in societate, nu s-ar fi ajuns aici. Daca ne-am fi sesizat constructiv (nu doar vociferand si facand greve) multe (nu toate) nereguli ar fi putut fi prevenite.





People are always blaming their circumstances for what they are. I don't believe in circumstances. The people who get on in this world are the people who get up and look for the circumstances they want, and, if they can't find them, make them. ~G.B. Shaw

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda si Carina (deja domnisoara)
http://andaoana.wordpress.com/
http://flickr.com/photos/32304863@N04/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Nu prea inteleg comparatiile facute cu Diaspora.

Sa vedem exemplul meu, si rog pe cele din Diaspora sa-mi spuna ce ar face :
Muncesc din anul 3 de facultate cu salariu bunicel si absolut totul trecut pe cartea de munca. Am deja 10 ani de cotizare si sume imense conform legislatiei de pana in prezent.
Ce mi-a dat statul roman pana in prezent ? Hai sa vedem:
- nici o reteta compensata;
- nici o analiza gratuita;
- nici o internare in spital (nici macar cand am nascut).
De 4 ani mi se opreste din salariu, abonament la o clinica privata avand astfel asigurare medicala pentru toata familia.
Asigurarile de sanatate platite statului roman sunt de 8 ori mai mari decat ce mi se opreste pentru asigurarea privata.
In concluzie platesc sume imense la bugetul de stat dar nu primesc absolut nimic inapoi.
Care e principiul asigurarii ? Sa primesti inapoi in functie de cat ai cotizat in perioada in care ai nevoie si te aflii in incapacitate de munca, corect ? Hei, nici la primul copil nici acum nu primesc nimic. Nu imi permit sa stau cu 150 EUR/luna. De ce nu imi permit, cum si ce nu are importanta.

Lasand la o parte faptul ca legea cu plafonarea la 6 mil pentru toate mamele indiferent de perioada/valoarea cotizata a fost atacata in instanta: "Anterior datei de 01.01.2009, dispozitiile OUG nr.148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, prevedeau c#259; p#259;rintii care beneficiaz#259; de concediu de crestere a copilului pana la doi ani, respectiv pana la trei ani, sunt supusi aceluiasi tratament cu privire la beneficiul indemnizatiei de crestere a copilului, in cuantum de 600 lei, indiferent de contributia acestora la bugetul asigur#259;rilor sociale in perioada in care acestia si-au desf#259;surat activitatea la locul de munc#259;.

Prin hot#259;rarea nr.241/16.08.2007 a Consiliului National pentru Combaterea Discrimin#259;rii s-a constatat c#259; prevederile cuprinse in OUG nr.148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului aprobat#259; prin Legea nr.7/2007, sub aspectul modalit#259;tii de tratament sunt discriminatorii, nefiind justificate de un scop obiectiv si legitim potrivit art.14 din Conventia Europeana a Drepturilor Omului, art.16 alin.1 din Constitutia Romaniei, art.6 din Carta European#259; privind statutul judec#259;torilor, art.1 alin.2 lit.i, art.2 alin.3, art.6 alin.1 lit.c din OG nr.137/2000."

Eu as mai ataca o latura, aceea de a nu mai plati nimic la asigurarile de sanatate. Nu am nevoie de internari la stat, ajung mai ieftin la particular. Apropo, tocmai l-am externat pe tatal si socru meu. Amandoi mergeau la farmacie sa-si cumpere perfuzii si medicamente. Asta se intampla la Fundeni, Marele Institut.

Deci dragele mele din SUA, ce propuneti sa fac eu ? Sa contui sa platesc o asigurare de care nu voi beneficia? Veniti cu solutii! Va rog!

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si 35+

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani3lla spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui dani3lla
Despre crese...da....toate cresele de stat sunt mizerabile,in plus sunt pline si mai au si liste de asteptare.despre supraveghetoare nu a zis nimeni ca sunt psihopate...am spus doar ca sunt cu psihicul la pamant si le inteleg deplin
Despre a-ti face o afacere(legala) acum in Romania nu cred ca se poate vorbi.Cel putin nu pot vorbi eu care stau nu am puterea financiara pentru asa ceva si chiar daca as avea...cine oara va aduce copii la mine in ingrijire atata timp cat suntem majoritatea in aceeasi situatie?Si sa stii ca nu-mi pica nimic gratis de la stat...si statului i-a picat de la mine si si-a batut joc de mine.Poate la voi in America astea nu se numesc drepturi insa la noi asa le cheama

Statul nu si-a batut joc deloc de tine - din banii pe care i-ai platit pana acum ti-a oferit sosele (bune, proaste - pana una alta ai avut pe ce sa circuli), ti-a oferit transport in comun, ti-a oferit scoli, administratie de stat ...etc.

Inteleg ca nici o solutie de iesire din criza prin munca nu este viabilia in Romania - numai statul acasa si primitul banilor, de la Stat ...asta este singura solutie de a trai in Romania.


Soselele dateaza din timpul comunismului si crede-ma ca sunt in stare mult mai proasta decat atunci,"transportul in comun"...te invit sa circuli cu tramvaiul 41 sau cu autobuzul 331 daca ai curaj,scoli...care?Alea in care parintii sunt obligati sa cumpere tot ce inseamna mobilier,perdele,etc?Administratie de stat unde nu poti rezolva nimic fara o mica spaga?Unde ai putea sa mergi sa muncesti in conditiile in care se vorbeste de disponibilizarea unui numar in jur de 250 000 de oameni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani3lla spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui dani3lla

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Statul acasa pe 85% din salariu, timp de 2 ani, nu este un drept, este un beneficiu oferit de stat. Este un beneficiu, pentru ca nici un dintre voi nu a platit statului suma pe care acum o reclamati (2 ani*85%).
Statul are probleme financiare si prin urmare taie beneficiile ...

Da asa e ...taie beneficiile si deschid sala de sport de 2,4 milioane ron in comuna fa-i cu mana ca poate tzatza maria si nea gheorghe au nevoie sa-si tonifieze muschii

Banuiesc ca Statul a deschis aceasta Sala de Sport pe vremea cand avea mai multi bani si iti platea si tie indemnizatia. Acum nu mai are bani - nici de Sala de Sport si nici de indemnizatie.


Banuiesti gresit...zilele astea s-au gandit sa investeasca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani3lla spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui ariadna33
auzi, dar nu mi-ai raspuns la intrebare? ce te faci daca diminueaza cu 15% indemnizatia si ramane 2 ani, iti dai seama ca sunt mame de gemeni care cu tot cu alocatie tot vor lua in jur de 1000 euro?
poti dormi noaptea in situatia asta?

Sigur, la fel de bine ca si pana acum. Nu stiu de ce aveti impresia ca o parere contrara cu a voastra vine din invidie ? Incerc sa emit o parere de ansamblu asupra situatiei si oricum as da-o, din pacate, acest ajutor social nu isi mai are rostul in conditiile in care se micsoreaza pensii si alte ajutoare pentru categorii sociale care nu au alte optiuni de a-si completa veniturile diminuate.


Nu cred ca a afirmat cineva la acest subiect ca e fericit ca le taie pensionarilor din venituri sau persoanelor cu handicap...pe bune dar ce te faci cand exista o comuna intreaga de persoane de etnie rroma care au ditamai palatele si aur la gat de merg cocosati si ce crezi...toti iau ajutor social de la stat?De ce?Sa-si mai cumpere vreo vaza de aur in living?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani3lla spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui andre_ea
Tocmai ca statul nu se pricepe sa le administreze deloc, ignora 2 ani de zile criza si vine acum dupa 2 ani sa spuna ca au redus cheltuielile cu telefoanele (!!!).
Uite de aia sustin eu legea asta. Mai bine imi da mie bani o perioada la inceput si am eu grija de copilul meu (in loc de cresa care si asa nu e), ii cumpar eu medicamente (decat sa le astept pe cele compensate si uneori nu total potrivite cu boala copilului) etc. Zau ca eu gestionez mai bine banii astia.
Probabil ca nu-s un drept, asa cum spuneti voi, dar e singura masura buna intr-o tara care se duce de rapa. Daca o privesti separata, da, 2 ani inseamna mult. Daca o privesti in contextul tarii, al puterii de cumparare extrem de reduse, al serviciilor si infrastructurii inexistente, atunci parca e altceva. Trebuie insa sa vrei.

Pai de ce sa iti dea tie statul bani, mai multi decat contribui, ca tu sa stai acasa si sa iti cresti copilul ? Daca a facut-o pana acum a fost ca pe un bonus, nicidecum ca pe o obligatie.


Da ca pe un bonus sa-ti ia ochii si sa nu vezi adevaratele magarii pe care le fac ei in spate

Mergi la inceput