NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 83

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dani3lla spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Si pana la urma mult circ pentru nimic, deci vi se reduce doar cu 15%, ati scapat usor.

Sa mai spuneti ca discutia asta nu a dus la ceva bun ... dupa ce au inceput suparate si cu lama pe vene ca li se taie indemnizatia si nu le mai creste statul copiii, au ajuns in final sa se bucure ca inca o mai au si ca ne fac noua in ciuda.


Va imprumutam lama noastra sa stati voi cu ea pe vene ca tot va stam ca un ghimpe in coasta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ade24 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dani3lla

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Si pana la urma mult circ pentru nimic, deci vi se reduce doar cu 15%, ati scapat usor.

Sa mai spuneti ca discutia asta nu a dus la ceva bun ... dupa ce au inceput suparate si cu lama pe vene ca li se taie indemnizatia si nu le mai creste statul copiii, au ajuns in final sa se bucure ca inca o mai au si ca ne fac noua in ciuda.


Va imprumutam lama noastra sa stati voi cu ea pe vene ca tot va stam ca un ghimpe in coasta

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
DANA fericita de botos Denis Andrei - 09.06.09 a se citi de la coada la cap




Eu le dau un satir mai mare ca sa termine mai repede. Nu mai am rabdare cu ele!

Mami fericita de Ania-Olivia , 23.12.2008

Poze aniversare Olivia
Poze Olivia Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani3lla spune:

Mesajul user-ului TATA ar trebui sa fie citit cu mare atentie de cele care cred ca mamicile din Romania nu stiu altceva decat sa se milogeasca de stat pt a le creste copii si poate atunci,daca aveti capacitate de gandire o sa intelegeti si voi care sunt de fapt nemultumirile mamicilor,pensionarilor,profesorilor,medicilor si tuturor categoriilor de oameni care protesteaza din cauza acestor masuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

atentionez foarte serios asupra acestei dispute: va rog sa incetati cu aruncatul de lame, topoare si cutite unele care celelalte, peste ocean sau nu. topicul nu duce la nimic bun si la cate reclamatii s-au strans cred ca ar fi putut fi inchis de multa vreme.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani3lla spune:

Citat:
citat din mesajul lui carina

Am tot stat si am citit si nu imi vine sa cred. Din cauza noastra e Romania unde este si va fi multa vreme. EU pana acum nu puteam crede ca asta e atitudinea majoritara in Romania. Dar acum imi vine sa plang.
Pana cand romanii nu vor intelege ce inseamna munca, asumarea deciziilor si a riscurilor propriilor decizii, lasat vaicareala si pusul mainilor in sold, situatia nu se va schimba in bine.

De ce s-a furat atat de nestingherit in tara asta? Pentru ca oamenii care vedeau asta, dar aveau aceeasi atitudine de rahat nu au facut nimic pe principiul ca si mie imi iese ceva. EX: un lucrator in primarie stie cu certitudine ca seful x ia spaga, dar nu zice nimic si nu face nimic pentru ca situtia ii e convenabila - si lui ii mai iese ceva. Asa a mers: am inchis mereu ochii atat cat nu eram direct afectati. Cand suntem direct afectati, tipam, protestam dar nu facem nimic concret.
Foarte trist....
Si apropos de intrebarea: de ce au plecat fetele in strainatate? Eu as pleca din cauza locuitorilor si nu a guvernantilor.

Legat de cum te descurci sa iti cresti copilul va scriu mai jos exemplul meu:
Eu, la 600 de km de parinti, sotul mai aproape, dar fara mama si cu tata in campul muncii. Eu 23 de ani, cu 11.5 luni vechime cu carte de munca, am ales sa nu fac invartelile specifice ca sa primesc indemnizatia pentru ca am considerat ca NU MI SE CUVENEA. Asa ca am nascut, si am hotarat sa stau acasa cu copilul, dar am cautat de munca de acasa si am gasit. Faceam consultanta si recrutare. Nu a fost usor, pentru ca aveam de facut si interviuri, dar am gasit solutii punctuale: lasat copilul la sot la serviciu, lasat la vreo prietena, etc. Apoi la 2 ani, am inscris-o (cu insistente, si fara spaga) la gradinita si m-am intors la serviciu. De acolo a inceput jonglatul, pentru ca programul nostru era pa la 6 in cel mai bun caz iar al copilului pana la 5.30, si am ajuns la scoala. Din septembrie am cerut firmei sa imi accepte modificarea programului de lucru (de la 8 la 5 si nu de la 9 la 6), sunt disponibila de acasa sa ofer suport clientilor care au nevoie (diferenta de fus orar) si din nou lucrurile se aseaza.

Romanii trebuie sa invete o data sa caute solutii si nu vinovati, sa gandeasca constructiv si nu fatalist, sa mai lase caprele vecinilor in pace.

People are always blaming their circumstances for what they are. I don't believe in circumstances. The people who get on in this world are the people who get up and look for the circumstances they want, and, if they can't find them, make them. ~G.B. Shaw

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda si Carina (deja domnisoara)
http://andaoana.wordpress.com/
http://flickr.com/photos/32304863@N04/


Bine ti-am inteles ideea...esti foarte tare frate ce sa zic...da stii care e faza?Copilul meu vreau sa creasca cu mine nu prin vecini sau "la sot la serviciu",copilul meu vreau sa beneficieze de toata atentia din partea mea nu sa -l vad doar seara cand doarme,copilul meu vreau sa vreasca si sa le spuna parintilor "mama" si "tata" nu "nenea" si "tanti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Citat:
citat din mesajul lui nushulica

carina no offence dar tie nu ti se cuvenea indemnizatia si de aia ai facut sacrificiile pe care le=ai facut ca sa poti supravietui cat ai stat cu copilul acasa!!!

ei,diferenta este ca noua ni se cuvine acest drept prin lege!!!nu facem nicio jonglerie sau inginerie sa fentam statul pt ca ni se cuvin banii!!!dupa cum vezi multe din noi suntem in "campul muncii" de mai bine de 10 ani deci nu cersim nimic!!!ce vrei sa dam cu piciorul indemnizatiei si sa ne apucam de cautat joburi acasa doar pt ca statull a intrat in rahat din vina prostiei guvernantilor??pai ce vina au copiii nostri sa doarma pe la tati pe la serviciu ca noi sa le putem asigura in timpul asta banii de hrana???

deci...situatiile nu sufera comparatie asa ca mai bine nu ziceai nimic

de David si 19+



Nu cred ca esti in masura sa imi spui cand e cazul si cand nu e cazul sa zic ceva. Exemplul personal era legat de ce faci cu copilul, unde-l lasi. N-are fetita mea nici o frustrare ca a dormit la tati la birou.
Daca as face acum un copil, ca acum "as merita indemnizatia", as cere sa ma intorc la lucru: in primul rand pentru ca sunt constienta ca nu clientii mei au ales ca eu sa fac un copil si sa iau pauza 2 ani. Probabil ca as incerca sa negociez solutii decente pentru toata lumea: lucru de acasa si mers la birou doar in situatii care cer prezenta mea fizica acolo de exemplu.

Spitalele, scolile nu merg bine pentru ca eu nu am vazut pe nimeni din interior sa se revolte pentru modul in care se fac lucrurile si pentru modul in care functioneaza sistemul. Fac greve doar pentru salarii mai mari. Aia e diferenta. Cand fiecare diun patratelul nostru o sa luam masuri concrete ca intreg cubul sa mearga bine si nu doar patratelul propriu sa nu sufere vor incepe lucrurile sa se schimbe. Cand doar o sa stau si o sa vad cum X ii fura patratelul lui Y si incearca sa fac piramida din cub, si nu o sa zic nimic ca inca nu a ajuns la patratelul meu, nu se va schimba nimic.

People are always blaming their circumstances for what they are. I don't believe in circumstances. The people who get on in this world are the people who get up and look for the circumstances they want, and, if they can't find them, make them. ~G.B. Shaw

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda si Carina (deja domnisoara)
http://andaoana.wordpress.com/
http://flickr.com/photos/32304863@N04/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Citat:
citat din mesajul lui dani3lla

Bine ti-am inteles ideea...esti foarte tare frate ce sa zic...da stii care e faza?Copilul meu vreau sa creasca cu mine nu prin vecini sau "la sot la serviciu",copilul meu vreau sa beneficieze de toata atentia din partea mea nu sa -l vad doar seara cand doarme,copilul meu vreau sa vreasca si sa le spuna parintilor "mama" si "tata" nu "nenea" si "tanti"

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
DANA fericita de botos Denis Andrei - 09.06.09 a se citi de la coada la cap



Pentru curiozitatea ta: copila mea nu zice nimanui nenea si tanti . Nu am lasat-o prin vecini ci la prieteni, prieteni care la randul lor isi lasa si acum copiii la noi daca au ceva de rezolvat.

Relatia pe care o am cu fetita mea nu cred ca e treaba ta si nici subiectul topicului de fata.
Dar imi confirmi parerea ca e foarte usor sa demolezi orice solutie, fara a aduce nimic constructiv in discutie.
Si apropos, timpul petrecut cu cineva (in cazul asta copiii nostri) se poate masura din 2 perspective: cantitativ si calitativ. O prefer de departe pe a doua.

People are always blaming their circumstances for what they are. I don't believe in circumstances. The people who get on in this world are the people who get up and look for the circumstances they want, and, if they can't find them, make them. ~G.B. Shaw

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda si Carina (deja domnisoara)
http://andaoana.wordpress.com/
http://flickr.com/photos/32304863@N04/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani3lla spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alina

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

ariadna, m-as simti cumplit, jalnic daca al meu copil ar trebui sa doarma pe saltele si sa manance hamburgeri; aia nu e viata pt bietul copil, e calvar. Doamne fereste, nici nu ma pot gandi la asa ceva.


11+
mutatia MTHFR C677T heterozigota + mutatia protrombinica (G20210A) heterozigota + mutatia PAI 4G/4G homozigota
insuficienta venoasa cronica bilaterala

Balanta si Ariadna33,care e problema ca la prinz copilasii de gradi se odihnesc pe saltelute?!Si aici e la fel!E,in primul rind,o masura de securitate iar in al doilea rind,e placut,se pot muta linga cine vor,atmosfera e destinsa,se asculta muzica de relaxare sau doamna le citeste povesti.
Asta cu hamburgherii e o generalizare cum am observat ca va place sa folositi la subiect,hrana de proasta de calitate pot primi peste tot,egal ca e Ro,USA sau Germania.
Depinde de noi ce maninca ei,nu cred ca as fi fericita sa primeasca la micul dejun in gradinita,pateu,parizer,brinza topita si alte din astea cum am citit ca primesc cei mici in Ro.Aici,cel putin,nu primesc micul dejun ci pachetelul il au de-acasa si sunt reguli cu ce trebuie sau nu sa contina.

Marina si carina .

Alina,mami de 2 copii minunati



Pai nu e nici o problema la voi atata timp cat educatoarele sunt platite corespunzator si chestia asta o fac din placere dar la ce salariu au educatoarele in Romania stai tu linistita ca eventual le da copiilor cu cartea de povesti in cap decat sa le citeasca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani3lla spune:

Citat:
citat din mesajul lui mara-i

imi pare rau ca am trimis mesajul din greseala si mi-am pierdut sirul.
Asa ca voi vorbi in numele meu-nu vreau si nu imi convine sa-mi duc baietelul la cresa pe bani multi(daca ma intorc la servici voi avea un salariu mai mic decat acei 85% de care beneficiez acum, pentru ca intre timp s-au micsorat salariile),cu o bona angajata la negru iar nu vreau sa-l las ,pentru ca acea bona in cel mai bun caz nu mi-l va bate la nervi,cat de educatie nu e vorba.
Indemnizatiile sunt o forma de protectie sociala ,la fel ca si pensiile,iar pentru ca am cotizat gramada de bani la stat am sie eu drepturi, pentru ca OBLIGATII am avut si le-am respectat,imi cer dreptul, fara ca nimeni sa nu isi bata joc.


mamica fericita de Robert Andrei(18.05.2009)http://picasaweb.google.com/iulia126/Bubu#09)


Asa vreau si eu numai ca exista si parerea UNORA din diaspora care cred ca privesc situatia din Romania fara subtitrare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

este chiar atat de greu sa avem un doscurs civilizat? este chiar atat de greu sa respectam parerea celorlalti? am inteles! sunt fete care nu sunt de acord cu protestul nostru. cu faptul ca vrem sa primim ceea ce noi consideram ca meritam. pot sa inteleg asta. fiecare individ are dreptul la o opinie. dr de aici si pana la a incerca sa ne convinga ca gresim, pana la atacuri la persoana si aruncare de invective este cale lunga. asta nu pot sa inteleg!

in definitiv si la urma urmei noi vrem sa ne strigam un drept luni in fata ministerului muncii. legea ne da voie sa fecm lucrul asta. e chiar atat de greu sa respectati deciziile care nu sunt in concordanta cu ale voastre?????

se pare ca da...



Ioana mama lui Carol Ioan


Pataniile noastre

Mergi la inceput