NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 81

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui carina

Am tot stat si am citit si nu imi vine sa cred. Din cauza noastra e Romania unde este si va fi multa vreme. EU pana acum nu puteam crede ca asta e atitudinea majoritara in Romania. Dar acum imi vine sa plang.
Pana cand romanii nu vor intelege ce inseamna munca, asumarea deciziilor si a riscurilor propriilor decizii, lasat vaicareala si pusul mainilor in sold, situatia nu se va schimba in bine.

De ce s-a furat atat de nestingherit in tara asta? Pentru ca oamenii care vedeau asta, dar aveau aceeasi atitudine de rahat nu au facut nimic pe principiul ca si mie imi iese ceva. EX: un lucrator in primarie stie cu certitudine ca seful x ia spaga, dar nu zice nimic si nu face nimic pentru ca situtia ii e convenabila - si lui ii mai iese ceva. Asa a mers: am inchis mereu ochii atat cat nu eram direct afectati. Cand suntem direct afectati, tipam, protestam dar nu facem nimic concret.
Foarte trist....
Si apropos de intrebarea: de ce au plecat fetele in strainatate? Eu as pleca din cauza locuitorilor si nu a guvernantilor.

Legat de cum te descurci sa iti cresti copilul va scriu mai jos exemplul meu:
Eu, la 600 de km de parinti, sotul mai aproape, dar fara mama si cu tata in campul muncii. Eu 23 de ani, cu 11.5 luni vechime cu carte de munca, am ales sa nu fac invartelile specifice ca sa primesc indemnizatia pentru ca am considerat ca NU MI SE CUVENEA. Asa ca am nascut, si am hotarat sa stau acasa cu copilul, dar am cautat de munca de acasa si am gasit. Faceam consultanta si recrutare. Nu a fost usor, pentru ca aveam de facut si interviuri, dar am gasit solutii punctuale: lasat copilul la sot la serviciu, lasat la vreo prietena, etc. Apoi la 2 ani, am inscris-o (cu insistente, si fara spaga) la gradinita si m-am intors la serviciu. De acolo a inceput jonglatul, pentru ca programul nostru era pa la 6 in cel mai bun caz iar al copilului pana la 5.30, si am ajuns la scoala. Din septembrie am cerut firmei sa imi accepte modificarea programului de lucru (de la 8 la 5 si nu de la 9 la 6), sunt disponibila de acasa sa ofer suport clientilor care au nevoie (diferenta de fus orar) si din nou lucrurile se aseaza.

Romanii trebuie sa invete o data sa caute solutii si nu vinovati, sa gandeasca constructiv si nu fatalist, sa mai lase caprele vecinilor in pace.

People are always blaming their circumstances for what they are. I don't believe in circumstances. The people who get on in this world are the people who get up and look for the circumstances they want, and, if they can't find them, make them. ~G.B. Shaw

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda si Carina (deja domnisoara)
http://andaoana.wordpress.com/
http://flickr.com/photos/32304863@N04/


draguta, in situatia ta, chiar te inteleg...


***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

carina, asa este, cu 11.5 luni lucrate, nu ti se cuvenea indemnizatia. Tu ai fost mai curajoasa ca l-ai facut pe bebe la 23 de ani, cand probabil erati la inceput de drum si v-o fi fost foarte greu. In schimb, uite, esti o mamica tanara (ceea ce la mine nu se va aplica).
Noi avem insa ani buni lucrati, asa ca ni se cuvine indemnizatia. Fara nici o invarteala .

Cand o sa ii vad pe guvernanti solidari si bine intentionati de-adevaratelea cu oamenii de rand, cand o sa ii vad ca vin cu reforme sanatoase, da, o sa devin si eu solidara cu ei. Pana atunci insa, imi vad de familia si de viata mea.



11+
mutatia MTHFR C677T heterozigota + mutatia protrombinica (G20210A) heterozigota + mutatia PAI 4G/4G homozigota
insuficienta venoasa cronica bilaterala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

mie nu-mi vine sa cred ce citesc aici!!!

nu suntem toate mame? e chiar atat de rau ca vrem ceva mai bun pentru copilul nostru? primim exemplul american? pai viata in america poate intra numai la ASA NU! si nu numai din punctul de vedere al cresterii copiilor... din toate punctele de vedere! sa ma sacrific ca sa nu ne afundam in criza? ma sacrific! da' ei se sacrifica??? ei, cei care ne conduc! ei care fac achizitii de milioane de euro, cheltuieli publice aberante. pentru ei nu este criza? mamele si pensionarii sunt piatra de povara a acestei tari???? sa le fie rusine!!!!

n-am facut un copil pentru acesti bani! am facut un copil pentru ca mi l-am dorit si acum s-a intamplat sa fie. pentru ca am luptat sa-mi fac o cariera. pentru ca am terminat o facultate si doua masterate. pentru ca...

nu-i problema... repercursiunile pe termen lung ale unei astfel de masuri vor fi catastrofale. va scadea rata natalitatii, asta inseamna mai putin angajati, asta inseamna mai putine impozite... v-ati prins care e ideea



Ioana mama lui Carol Ioan


Pataniile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Anda ! Ai o mandra frunusica tare iar mami, daca tu faci prajiturile acelea asa de apetisante....de 10 ori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

seful sotului meu i-a spus sa munceasca nu sa creasca copiul la birou.sunt curioasa ce firma de apartament iti ermite sda stai la servici cu copilul in brate,of vrei sa fii primministru?
Afla ca eu sunt expert contabil.da?fiind functionar public sunt inactiva dar tin contabiitati si semneaza sotul meuy.ok?lui i se platesc angarale eu ar trebui sa primesc banii...care bani?desi le vad extrasele de cont ei cheltuie aiurea,zic ca nu au bani si de fapt nu au chef sa plateasca.....deci mai lasa-ma cu afaceri pe net...nu au chef de plata cei care depind de tine dar altii...
cand tu faceai copil eu lucram intr-o arhiva cjp lingeam dosare mucegaite..ca sa pot manca asa ca draga mea carina nu-mi tine mie teoria chibritului da?daca ai facut copil inseamna ca aveai unde sta...eu nu si aveam facultate si servici si eram virgina deci...lasa tu concluziile de mamica semicasnica.

Madalina de minunica Eva-Maria 14.08.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:











"Eu iubesc pe cei ce ma iubesc si cei ce ma cauta ma gasesc."
http://www.dianabostan.evonet.ro/album%20mare/album%20mare%202007.swf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

ariadna, m-as simti cumplit, jalnic daca al meu copil ar trebui sa doarma pe saltele si sa manance hamburgeri; aia nu e viata pt bietul copil, e calvar. Doamne fereste, nici nu ma pot gandi la asa ceva.


11+
mutatia MTHFR C677T heterozigota + mutatia protrombinica (G20210A) heterozigota + mutatia PAI 4G/4G homozigota
insuficienta venoasa cronica bilaterala

Balanta si Ariadna33,care e problema ca la prinz copilasii de gradi se odihnesc pe saltelute?!Si aici e la fel!E,in primul rind,o masura de securitate iar in al doilea rind,e placut,se pot muta linga cine vor,atmosfera e destinsa,se asculta muzica de relaxare sau doamna le citeste povesti.
Asta cu hamburgherii e o generalizare cum am observat ca va place sa folositi la subiect,hrana de proasta de calitate pot primi peste tot,egal ca e Ro,USA sau Germania.
Depinde de noi ce maninca ei,nu cred ca as fi fericita sa primeasca la micul dejun in gradinita,pateu,parizer,brinza topita si alte din astea cum am citit ca primesc cei mici in Ro.Aici,cel putin,nu primesc micul dejun ci pachetelul il au de-acasa si sunt reguli cu ce trebuie sau nu sa contina.

Marina si carina .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

carina no offence dar tie nu ti se cuvenea indemnizatia si de aia ai facut sacrificiile pe care le=ai facut ca sa poti supravietui cat ai stat cu copilul acasa!!!

ei,diferenta este ca noua ni se cuvine acest drept prin lege!!!nu facem nicio jonglerie sau inginerie sa fentam statul pt ca ni se cuvin banii!!!dupa cum vezi multe din noi suntem in "campul muncii" de mai bine de 10 ani deci nu cersim nimic!!!ce vrei sa dam cu piciorul indemnizatiei si sa ne apucam de cautat joburi acasa doar pt ca statull a intrat in rahat din vina prostiei guvernantilor??pai ce vina au copiii nostri sa doarma pe la tati pe la serviciu ca noi sa le putem asigura in timpul asta banii de hrana???

deci...situatiile nu sufera comparatie asa ca mai bine nu ziceai nimic

de David si 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Ade noi suntem in plina eruptie dentara. Insa dc se organizeaza ceva, venim si noi. Cum spuneam, eu vreau sa vad totusi care va fi calea "legala" prin care dau cu foarfeca alesii neamului. Pt ca am de gand ca macar personal sa nu las lucrurile asa.
Si pt evribadi: in scrisoarea adresata FMI-lui de catre guvernanti, Ba! si Isarescu li se promite FMI-lui ca vor recomanda curtii constitutionale sa de-a decizii repede si favorabile masurilor"anticriza" alea de taiat si impozitat pensii, salarii, indemnizatii mame, handicapati...alea "legale"
Simt miros de ...dictatura?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani3lla spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Deci fiti antene aci, solutii, dc. vi s-o reduce indemnizatia aia la mai putin de 1500 Euro:

1. Deschideti crese private
2. Restu' va apucati de alte joburi sau afaceri pe cont propriu. Copiii sunt dusi la cresele de la punctul 1.

Solutie la intrebarea "si unde imi las eu copilul":
1.vezi mai sus, organizati-va
2.il lasati acolo unde il veti lasa si la 2 ani. Sau de la 2 ani deja se duce la scoala generala?



Fii tu "antena" aici : plafonul maxim de acordare a indemnizatiei este muuuuult su 1500 euro asa ca documenteaza-te mai bine inainte sa vii cu teorii pentru unii imposibil de pus in practica.Da tu un exemplu de "alte joburi sau afaceri pe cont propriu" pe care le-ai putea exercita la ora actuala in Romania....mmmm cam greu nu?Noroc cu teoria asta ca altfel...

Mergi la inceput