NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 78

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

eu sunt o mama de Romania care am fost in situatia lui 600 RON....si sunt de parerea diasporei....poate studiati mai mult decat Realitatea si Antenele.....daca nu reusim sa tinem in frau cheltuielile bugetare se va aplica majorarea impozitelor si uraaaaaa a TVA-ului. Dar e imposibil sa gandim pe termen lung in tara asta....TVA-ul crescut se aplica si la pamperi si la lapte. Si la lumina si la orice altceva. Nimeni nu intelege ca in momente de criza e criza , ne suflecam manecile si facem ceva. Nope eu mi-am facut planuri si nenorocitul de basescu, fie-sa, udrea si videanu le-au stricat....ce simplu e nu?

Marina


Tie ti se par ca astea sunt masuri anticriza? Sunt actiunile disperate ale unui Guvern incapabil sa fi aplicat cand trebuia masuri de prevenire si combatere a crizei! Nu e vina numai a unor categorii sociale. Macar daca taia de la moguli sa dea la prostime! Nu taie de la saraci ca sa-si apere afacerile!

Voi chiar credeti faza cu vai aparam mediul privat si populatia? Firmele si afacerile lor ar pierde mai mult din cresterea TVA si a cotei unice decat salariul lor de bugetar pe care si-l permit sa-l doneze!
Tot mogulii de la Antene si realitatea sunt de vina, nu?
Prima si ultima interventie pe acest subiect!


33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Citat:
citat din mesajul lui buflea
aici in America nu ti se da nimic, stau bebei in daycare de la 6 saptamani si costa mai mult decat o chirie. Si sa nu credeti ca astea sunt nsite facilitati de vis - din contra - de la 3 ani copiii in toate gradinitile Americii (...) mananca pizza si hamburgeri ..etc, etc.


Minunat, un sistem de tot ...tul.
Si daca copiii acestia is vai de ei.. de ce sa nu fie si ai nostri?!



..timpul sterge totul, dar focul naste foc (Iris)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anioana spune:

Se stie doar ca in SUA protectia sociala, asigurarile de sanatate sunt la pamant si nu e un motiv de mandrie cand se spune "aici nu ne da nimeni nimic", e o problema grava - tocmai de-aia se incearca acum remedieri. Si nu fac comparatia cu Romania, ci cu Europa occidentala. Deci, peste tot sunt probleme, frustrari, paradisul pe pamant nu prea exista. Aerele de superioritate sunt doar penibile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Fetita mea a avut intoleranta la lactoza,ii cumparam lapte fara lactoza de 1 milion cutia.Cumparam 2 cutii pe saptamana!!!Deci 2 milioane.Intr-o luna se duceau 8 milioane numai pe lapte praf!!!Plus scutece,mancare hainite si ce mai trebuia.
Cum sa traiesti doar cu acesti bani???
Si mai taie si din alocatia copilului...

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Ingerasi mici,mami,tati si Bea nu va vor uita niciodata


MTHFR C677T heterozigot, 2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui ariadna33
auzi, dar nu mi-ai raspuns la intrebare? ce te faci daca diminueaza cu 15% indemnizatia si ramane 2 ani, iti dai seama ca sunt mame de gemeni care cu tot cu alocatie tot vor lua in jur de 1000 euro?
poti dormi noaptea in situatia asta?

Sigur, la fel de bine ca si pana acum. Nu stiu de ce aveti impresia ca o parere contrara cu a voastra vine din invidie ? Incerc sa emit o parere de ansamblu asupra situatiei si oricum as da-o, din pacate, acest ajutor social nu isi mai are rostul in conditiile in care se micsoreaza pensii si alte ajutoare pentru categorii sociale care nu au alte optiuni de a-si completa veniturile diminuate.


da, dar depui foarte mult efort si pierzi foarte multa vreme pentru asta, sunt flatata de interesul tau... dar alta treaba n-ai, pe bune?

stii , e o vorba, hai mai stai... si-aici ce faci?

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui andre_ea
Tocmai ca statul nu se pricepe sa le administreze deloc, ignora 2 ani de zile criza si vine acum dupa 2 ani sa spuna ca au redus cheltuielile cu telefoanele (!!!).
Uite de aia sustin eu legea asta. Mai bine imi da mie bani o perioada la inceput si am eu grija de copilul meu (in loc de cresa care si asa nu e), ii cumpar eu medicamente (decat sa le astept pe cele compensate si uneori nu total potrivite cu boala copilului) etc. Zau ca eu gestionez mai bine banii astia.
Probabil ca nu-s un drept, asa cum spuneti voi, dar e singura masura buna intr-o tara care se duce de rapa. Daca o privesti separata, da, 2 ani inseamna mult. Daca o privesti in contextul tarii, al puterii de cumparare extrem de reduse, al serviciilor si infrastructurii inexistente, atunci parca e altceva. Trebuie insa sa vrei.

Pai de ce sa iti dea tie statul bani, mai multi decat contribui, ca tu sa stai acasa si sa iti cresti copilul ? Daca a facut-o pana acum a fost ca pe un bonus, nicidecum ca pe o obligatie.


pentru ca unde-i lege nu-i tocmeala, vezi, de aia

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui Marina

pe bune glumiti? dati un search pe google sa vedeti cam cat de afectata a fost piata americana in urma crizei...cata lume si-a pierdut jobul in 2009 si nu imi amintesc vreo revolta populara.
Sau poate a omis Antena & Realitatea sa transmita

Pai iti spun eu ... a durat 278 de aplicatii si 277 de repsingeri pana mi-am schimbat serviciul. Dar nu am participat la nici un protest, am stat zi de zi si am cautat job.


acum daca l-ai gasit, cred ca nu te solicita prea mult, la cat timp pierzi pe forum dandu-ti cu parerea despre ceva cu care nu ai nici in clin, nici in maneca... vezi sa nu mai suferi inca o deceptie pe langa alea 277... apropo, ce calificare ai?

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui petra

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Ma duc si eu la culcare ...sa vezi maine macel pe aici


Da, da macel putin spus !

Oricum mie imi place subiectul asta!
A devenit un subiect foarte complex, s-a trecut de la nebunia scaderii CIC-ului la lupta impotriva celor din USA care doar au alt punct de vedere, s-a trecut de la jigniri la glume, cu pasiune au vrut multe forumiste sa o vada pe Conchita cu un cartonas rosu, s-au subliniat fel de fel de replici, s-au organizat fetele intr-un protest (si bravo lor daca vor reusi ceva sa schimbe cu asta), iar s-au luat iar de dispora ca deschide gura si nu au ce cauta pe subiect , cica ar fi nefericite pe unde sunt si de aia isi permit sa scrie aici , s-au inteles fetela pana la urma cum este cu 85% sau 600 roni, au stat si analizat cine a postat daca are sau nu copii, daca primeste sau nu indemnizatie- de aici ideea ca cele care nu primesc CIC sunt invidioase pe care primesc si si-au facut planuri cu banii aia .... si tot asa !
Foarte frumos! Intrebarea care vine este : Cine a avut grija de copiii vostri cat timp voi combateati si luptati aici pe forum?
Pasionant subiect !

Beren, viata grea ai aici pe acest subiect !

La toti numai bine!


ai mei dormeau cand combateam eu

multumita?

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

pe bune glumiti? dati un search pe google sa vedeti cam cat de afectata a fost piata americana in urma crizei...cata lume si-a pierdut jobul in 2009 si nu imi amintesc vreo revolta populara.
Sau poate a omis Antena & Realitatea sa transmita




Marina


serios ?

Alexa , multumesc de batista ca ma apuca iar plansul cand am citit de la Marina cat de greu este in Africa .

nu exista revolta populara in USA , OH YEEEE, YAP





"Eu iubesc pe cei ce ma iubesc si cei ce ma cauta ma gasesc."
http://www.dianabostan.evonet.ro/album%20mare/album%20mare%202007.swf

Mergi la inceput