NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 70

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

da, dar vor tine cont de impactul social . adica sunt convinsa ca nu vor reduce indemnizatia la 600, pentru ca sunt constienti ca nu poti creste un copil cu suma asta.


Pe bune? Tu chiar crezi asta?



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
am tot ce am visat

Delu Prichindelu'
Prichinduta

Speranta si incredere pentru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ade24 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariadna33

Citat:
citat din mesajul lui turturica

ariadna, tocmai, astea sint situatii la care oamenii nu au alternativa, nici handicapatii, nici pensionarii nu pot sa isi suplimenteze venitul.
Iar din cite stiu eu, pensionarii au cotizat la un fond de pensii, deci ei da, au dreptul la o pensie decenta, insa daca citesti subiectul referitor la pensionari o sa fii uimita de cita lume considera ca ei nu merita pensiile alea.
Insa eu personal nu stiu sa existe un fond de indemnizatii de maternitate, ca tot s-a pomenit de contributiile fiecareia din salariu.
Eu inteleg supararea fiecareia dintre voi, problema e ca nu se intelege ca de fapt nu sint bani, e criza, nu e numai in Romania asa, deci vrind nevrind toata lumea trebuie sa stringa cureaua si sa caute alternative, vorba Marinei, suflecat minecile si terminat cu vaitatul si cu batutul in piept, mie mi se cuvine si altuia (pensionar, profesor, doctor, colorat, etc.), nu.


Mami de Mara (19.08.2008)


corect, indemnizatia nu se primeste in baza unei contributii la stat, argumentatia este eronata... nu pentru ca ai cotizat la stat impozite si taxe grase primesti indemnizatia!

primesti acest drept in baza unei legi

orice modificare legislativa produce efecte de la data adoptarii modificarii, si nu retroactiv! mie statul roman mi-a eliberat o decizie de intrare in concediu de crestere a copilului pe suma de x pe o perioada de 2 ani, scrie negru pe alb, eu ma aflu in concediu acum si drepturile mele sunt "in plata"

pot fi afectate de modificare numai persoanele care vor beneficia din momentul modificarii legii de aceste drepturi

asa e legal si asta e dreptul meu constitutional

e ca si cum statul iti da in proprietate o casa printr-o lege speciala in anumite conditii si desi tu ai respectat conditiile si ti-ai onorat obligatiile, statul vine si ti-o ia inapoi, asta nu se poate intampla decat in dictatura sau in alte forme de guvernare, nu intr-un stat de drept

asta e argumentatia...



***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi


Eu zic ca totusi se contribuie la stat pentru aceasta indemnizatie. Argument:
- platim contributie pentru pensie
- contributie pentru somaj
- o gramada de alte impozite pe care nu le stiu exact
- contributie la asigurari sociale.
Din cate stiu eu indemnizatia este considerata un ajutor social. Deci?
Poate este cineva mai in tema (contabilitate) pe acest forum si ne poate lamuri.

Mami fericita de Ania-Olivia , 23.12.2008

Poze aniversare Olivia
Poze Olivia Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani3lla spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Statul acasa pe 85% din salariu, timp de 2 ani, nu este un drept, este un beneficiu oferit de stat. Este un beneficiu, pentru ca nici un dintre voi nu a platit statului suma pe care acum o reclamati (2 ani*85%).

Statul are probleme financiare si prin urmare taie beneficiile ...


Da asa e ...taie beneficiile si deschid sala de sport de 2,4 milioane ron in comuna fa-i cu mana ca poate tzatza maria si nea gheorghe au nevoie sa-si tonifieze muschii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui turturica

Problema e ca instigarea la revolte nu va face decit sa adinceasca criza economica actuala. Chiar credeti ca va fi mai bine daca se declanseaza greve dupa greve, demonstratii pe strada si luat cu asalt guvernul? Intr-adevar, guvernul actual e o mare dezamagire, dar nici propunerile anti-criza ale celorlalti (psd, pnl)n-au vreun fundament economic.
Evident ca e dreptul fiecaruia sa protesteze si sa fie nemultumit de situatie, dar ginditi-va cu mintea limpede, scoate treaba asta tara din criza?

Mami de Mara (19.08.2008)


stii care e problema? eu una nu imi doresc sa scot tara asta din criza!
ii las pe altii sa indeplineasaca misiunea asta, eu am alta treaba acum! tre' sa-mi cresc copiii, intelegi? asta e rolul meu, sunt mama, nu sunt ministru

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ogutu1 spune:

cei din parlament care dorm pe banii nostri si se uita la filme xxx nu au de unde reduce cheltuielile????
Aia au nevoie de salarii mari ca doar lucreaza sub stress maxim
ar trebuii sa taie de la fiecare minister si sa reduca cheltuielile cu toate aberatiile gen:"agrafe de birou de 25.000 EUr".
Noi facem sala de sport, punem bourduri peste borduri si dam bani la biserici.

SA LE FIE RUSINE! decat sa arunce mata de la unii la altii, daca ne alegeati pe noi facem ceva asa...

Sa vedem ce va fi.
Seara buna. Mamica de Natalia Sofia(28.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui maracine

nu poti sa te intorci in campul muncii, pentru ca nu ai cu cine sa lasi copilul. solutiile sunt foarte putine si nu mai sunt decat 2 saptamani.

Nu este adevarat ... solutiile vor aparea din disparare. Pensionarii care si ei sunt atinsi de criza, vor fi dispusi sa aiba grija de copii - sa nu imi spuneti acum ca toti pensionarii, educatoarele si toata lumea in afara de mama copilului, sunt psihopati ...
Unele mame se vor oferi ele sa mai ingrijeasca de 1-2 copii, gradinitele particulare sunt totusi disponibile - cu inca un salariu in casa poate isi vor permite acest lucru. Chiar daca acest salariu se va duce pe gradinita privata, tot este o micsorare de cost pentru stat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

din toata debandada asta mie mi se pare ca cei care nu ar tb atinsi sunt persoanele cu handicap si pensionarii. Ei nu au nici o solutie, in rest daca ai 2 saptamani pana la momentul fatidic ( daca e sa sa se intample ca discutam de 60 de pagini pe principii)ce faci te plangi pe forum sau iei taurul de coarne si gasesti o solutie? Atat timp cat esti sanatos slava Domnului , nu-mi ziceti ca muriti de foame in Romania

Marina


Uite hai sa spun ceva ce nu doream sa spun...despre una din fostele mele doamne la curatenie.
Luata prin agentie, intreb daca nu vrea carte de munca. Raspuns NU. De ce? Pentru ca e pensionata pe caz de boala. Aoleu daca e bolnava cum o pun eu la spalat geamuri de ex? Aaaa... pai stati nitel.. ca are hartii ca are ceva cu (ccc) capul dar ...nu are nimic de fapt. Cum asa? Pai simplu, s-a pensionat pentru ca a fost disponibilizata.

Peste cateva saptamani o intreb eu pe dna..."cum faceti dna cu pensia?" raspuns: "pai simplu, o data pe an ma duc la comisie, pun in plic talonul de pensie si ..o pensie si iau prelungire pe un an"

Asa simplu?
da, asa simplu, deja ma stiu!

Cifre: pensie 450 ron + 80 ron pe zi de curatenie, varsta 54. Ma jur ca-i adevarat!


I-as lua eu pe pensionarii astia pe caz de boala la puricat... si pe cei cu handicap...ati auzit de comuna cu 70% din oameni cu certificat de nevazator ...dar conduc masina bien merci?



Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariadna33

Citat:
citat din mesajul lui turturica

Problema e ca instigarea la revolte nu va face decit sa adinceasca criza economica actuala. Chiar credeti ca va fi mai bine daca se declanseaza greve dupa greve, demonstratii pe strada si luat cu asalt guvernul? Intr-adevar, guvernul actual e o mare dezamagire, dar nici propunerile anti-criza ale celorlalti (psd, pnl)n-au vreun fundament economic.
Evident ca e dreptul fiecaruia sa protesteze si sa fie nemultumit de situatie, dar ginditi-va cu mintea limpede, scoate treaba asta tara din criza?

Mami de Mara (19.08.2008)


stii care e problema? eu una nu imi doresc sa scot tara asta din criza!
ii las pe altii sa indeplineasaca misiunea asta, eu am alta treaba acum! tre' sa-mi cresc copiii, intelegi? asta e rolul meu, sunt mama, nu sunt ministru

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi


mda, exact ce ziceam, dupa mine potopul ...

Mami de Mara (19.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

grati.ela eu nu le invidiez pe cele care au plecat. au lasat in urma familii, parinti si au decis sa o ia de la capat intr-o alta lume. Numai ele stiu cat au strans din dinti sa reuseasca si bravo lor.
Poate par cinica dar ati fost vreodata in Africa? habar nu are lumea in RO ce inseamna sa mori de foame. Nu zic ca tb sa fim la nivelul Ciad-ului Doamne fereste dar dupa ce vii de acolo discutia asta mi se pare putin exagerata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui turturica

Citat:
citat din mesajul lui ariadna33

Citat:
citat din mesajul lui turturica

Problema e ca instigarea la revolte nu va face decit sa adinceasca criza economica actuala. Chiar credeti ca va fi mai bine daca se declanseaza greve dupa greve, demonstratii pe strada si luat cu asalt guvernul? Intr-adevar, guvernul actual e o mare dezamagire, dar nici propunerile anti-criza ale celorlalti (psd, pnl)n-au vreun fundament economic.
Evident ca e dreptul fiecaruia sa protesteze si sa fie nemultumit de situatie, dar ginditi-va cu mintea limpede, scoate treaba asta tara din criza?

Mami de Mara (19.08.2008)


stii care e problema? eu una nu imi doresc sa scot tara asta din criza!
ii las pe altii sa indeplineasaca misiunea asta, eu am alta treaba acum! tre' sa-mi cresc copiii, intelegi? asta e rolul meu, sunt mama, nu sunt ministru

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi


mda, exact ce ziceam, dupa mine potopul ...

Mami de Mara (19.08.2008)


stii e o vorba, cainele moare de drum lung si...

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput