NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 69

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maracine spune:

si studentii protesteaza si lor vor sa le taie bursele. ultima data cand am iesit in strada era in 95 cand eram si eu studenta si voi iesi si luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Marina, eu sunt atat de deznadajduita cand vad cat de urati am devenit...unii mai mult iar altii mai putin... am adoptat politica struzului atatia ani si acum ne-am lovit de prag...doare! Ne trebuie un dus rece, trebuie sa scotocim prin lada de zestre dupa lumina... ca e 85% sau 600ron nu are relevanta daca dupa CIC nu ai unde te intoarce...firmele dispar... nu pierzi casa acum o pierzi atunci. Se spunea de pensionari - ei intr-adevar nu au alternativa... Cat despre DIASPORA - fetelor, au plecat pentru ca au avut curaj, pentru ca s-a simtit neputinciosi in fata nepasarii noastre...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina
Eu am crescut un copil cu 85% din salariu sau cat mama naibii se dadea in 2002 si unul cu 600 in 2004. Asa ca stiu ambele tabere. Ca sa fiu 100% corecta 600 RON nu am apucat mult ca m-am intors la serviciu dupa postnatal si putin.
As fi stat si eu acasa 2 ani, aveam 2 copii mici , nu mi-a dat prin minte sa ies in strada ca eu am cotizat ( apropo nu m-a pus nimeni sa-mi platesc nasterea in spital...cezariana, anestezie generala etc....ca cotizasem pt asta), m-am la rece daca imi permit sau nu...nu mi-am permis.

Sincer cred ca indemnizatia ca si % din salariu este absolut corecta..numai ca relatia dintre ce cotizez si indemnizatia de crestere a copilului nu e direct proportionala asa cum incercati sa sugerati



Marina


Din pacate 600 ron erau cu totul si cu totul alti bani in 2004 decat sunt acum. Atunci salariul minim pe economie era vreo 300 ron, acum e 600 ron, la fel ca indemnizatia. Asta-i necazul.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
am tot ce am visat

Delu Prichindelu'
Prichinduta

Speranta si incredere pentru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

din toata debandada asta mie mi se pare ca cei care nu ar tb atinsi sunt persoanele cu handicap si pensionarii. Ei nu au nici o solutie, in rest daca ai 2 saptamani pana la momentul fatidic ( daca e sa sa se intample ca discutam de 60 de pagini pe principii)ce faci te plangi pe forum sau iei taurul de coarne si gasesti o solutie? Atat timp cat esti sanatos slava Domnului , nu-mi ziceti ca muriti de foame in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

dar pana la urma cand iau o decizie? se stie un termen?

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani3lla spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui dani3lla
Daca te-ar intreba cineva ce ai face si ai raspunde asa, urmatoarea intrebare va fi "si cine ar avea grija de copii nostrii?"Ce ai sa raspunzi?Ce solutii ne dai?Sa-i ducem la cresa?Unde?Acolo unde o supraveghetoare are salariu de 300 de ron(dupa ce i-au fost taiati 25%)? Ce incredere ai avea sa-ti lasi copilul de 1 an in grija unei femei care ,probabil,nu mai sta foarte bine cu psihicul din cauza ca participa fara sa vrea la salvarea tarii pe care altii au dus-o in rapa.Vedeti voi ,cele din diaspora ,care sunt nemultumirile noastre?Ca statul nu ne da solutii asa cum ar fi normal intr-o tara civilizata. Asta ar trebui sa intelegeti voi ca nu sta nimeni cu mana intinsa sa-i pice ceva de pomana. Nemultumirile noastre sunt nenumarate reducerea indemnizatiei este doar picatura care a umplut paharul.Tot spuneti ca ar trebui sa luam exemplu de la tarile civilizate...cine noi?Sau cei care ne conduc?Va spun sigur ca traind in Romania si simtind pe pielea voastra cum vi se baga mana in buzunar nu ati mai gandi la fel.

De ce pleci de la premisa ca TOATE cresele sunt mizearbile si TOATE educatoarele sunt niste psihopate ?

Piata o sa se regleze singura - mamele o sa caute sa isi suplimenteze cei 85% primiti acum de la stat si una din solutii ar fi sa-si deschida crese ... Nu trebuie sa fie una de 100 de bebei, 2-3 bebelusi ... Family care se numesc aici. De ce nu ? sa nu imi spuneti acum cat de complicat este sa deschizi o cresa, sigur ca nu e usor ... orice este mult mai complicat decat sa stai acasa si sa-ti pice 85% din salariu de la stat.

Este o situatie de criza mondiala - in vremuri din astea lumea trebuie sa munceasca mai mult pe bani mai putini. Asta facem si noi in America, nu ne convine, strangem din dinti si ne pare rau ca traim vremuri din astea ... dar nu iesim in strada sa cerem drepturi pe care nu le avem.


Despre crese...da....toate cresele de stat sunt mizerabile,in plus sunt pline si mai au si liste de asteptare.despre supraveghetoare nu a zis nimeni ca sunt psihopate...am spus doar ca sunt cu psihicul la pamant si le inteleg deplin
Despre a-ti face o afacere(legala) acum in Romania nu cred ca se poate vorbi.Cel putin nu pot vorbi eu care stau nu am puterea financiara pentru asa ceva si chiar daca as avea...cine oara va aduce copii la mine in ingrijire atata timp cat suntem majoritatea in aceeasi situatie?Si sa stii ca nu-mi pica nimic gratis de la stat...si statului i-a picat de la mine si si-a batut joc de mine.Poate la voi in America astea nu se numesc drepturi insa la noi asa le cheama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui dani3lla

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta
... iar taxele platite nu sunt platite in scopul de a fii platita asa cum vrei tu cat stai acasa. fac doar parte dintr-o baza de calcul.

Chiar am vrut sa intreb ? De ce spuneti toate ca voi ati platit "taxa de mama" si acum o vreti inapoi ? Exista o taxa separata din salariul vostru care se duce fix la "indemnizatia de stat acasa" ? Ma tem ca NU. Pe ce calcul va bazati cand spuneti ca aveti dreptul sa stati acasa 2 ani pentru ca ati platit ? Puteti dovedi, pe hartie, ca ati contribuit la stat 2 ani*85% ca sa cereti acesti bani inapoi ca pe un drept ?

Banii pe care ii dati ca impozit se duc la stat, care ii administreaza asa cum stie el mai bine si vine inapoi la populatie cu niste servicii, mai bune sau mai proaste (aparare, administratie publica, invatamant, gradinite de stat, indemnizatie pentru copii, 85% pt mame). De aceste servicii beneficiaza toata lumea, inclusiv voi. Acum banii sunt mai putini deci alocarea banilor pentru aceste servicii va fi mai mica si poate unele se vor desfiinta in intregime. Exista un numar de servicii pe care statul si le permite sa le intoarca populatiei din banii pe care ii primeste de la ea ... exista servicii vitale, cum ar fi pensiile ... a sta acasa cu copilul 2 ani, este de dorit, dar nu este vital ...


Si atunci cand platesti niste taxe pentru un scop anume si banii se duc pe vile,palate,masini de lux si cu totul alte scopuri decat cele pentru care tu ai cotizat si tu nu beneficiezi de nimic nu-ti vine sa dai cu ei de pamant?Spui ca acum banii sunt mai putini...iti dau un exemplu...acum cand pensionarii protesteaza pe strazi,cand bugetarii isi fac probleme ca vor fi dati afara de la munca,mamele dispera ca nu mai pot asigura un trai decent copiilor parlamentarii stii ce fac?Vor sa-si schimbe masinile ca cele pe care le au sunt vechi de....1 an...o fi bine asa?

Sigur ca nu e bine ...doar ca asta nu e un argument. Proasta administrare a fondurilor de stat nu ofera mamelor DREPTUL de a sta acasa 2 ani pe 85%. Daca vecinul fura, asta nu imi da si mie dreptul sa fur ...

In loc sa ne inverzim de furie ca aia isi schimba masinile la 1 ani, in loc sa stau la mila statului sa imi dea si mie un banut cum ii da si aluia masina noua, mai bine ma apuc si muncesc ca sa imi castig singura bani astia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

Problema e ca instigarea la revolte nu va face decit sa adinceasca criza economica actuala. Chiar credeti ca va fi mai bine daca se declanseaza greve dupa greve, demonstratii pe strada si luat cu asalt guvernul? Intr-adevar, guvernul actual e o mare dezamagire, dar nici propunerile anti-criza ale celorlalti (psd, pnl)n-au vreun fundament economic.
Evident ca e dreptul fiecaruia sa protesteze si sa fie nemultumit de situatie, dar ginditi-va cu mintea limpede, scoate treaba asta tara din criza?

Mami de Mara (19.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

din toata debandada asta mie mi se pare ca cei care nu ar tb atinsi sunt persoanele cu handicap si pensionarii. Ei nu au nici o solutie, in rest daca ai 2 saptamani pana la momentul fatidic ( daca e sa sa se intample ca discutam de 60 de pagini pe principii)ce faci te plangi pe forum sau iei taurul de coarne si gasesti o solutie? Atat timp cat esti sanatos slava Domnului , nu-mi ziceti ca muriti de foame in Romania

Exact Macrina ... respectele mele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maracine spune:

si bebelusul cui il las? cine il creste?

Mergi la inceput