NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 71

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Banii pe care ii dati ca impozit se duc la stat, care ii administreaza asa cum stie el mai bine


Tocmai ca statul nu se pricepe sa le administreze deloc, ignora 2 ani de zile criza si vine acum dupa 2 ani sa spuna ca au redus cheltuielile cu telefoanele (!!!).
Uite de aia sustin eu legea asta. Mai bine imi da mie bani o perioada la inceput si am eu grija de copilul meu (in loc de cresa care si asa nu e), ii cumpar eu medicamente (decat sa le astept pe cele compensate si uneori nu total potrivite cu boala copilului) etc. Zau ca eu gestionez mai bine banii astia.
Probabil ca nu-s un drept, asa cum spuneti voi, dar e singura masura buna intr-o tara care se duce de rapa. Daca o privesti separata, da, 2 ani inseamna mult. Daca o privesti in contextul tarii, al puterii de cumparare extrem de reduse, al serviciilor si infrastructurii inexistente, atunci parca e altceva. Trebuie insa sa vrei.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
am tot ce am visat

Delu Prichindelu'
Prichinduta

Speranta si incredere pentru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maracine spune:

eu n-am auzit de crese private. gradinitile nu accepta copii decat peste 2,5 ani. iar la stat nu sunt locuri, bunicii lucreaza, iar strabunicii (avem) sunt prea batrani, au 80 de ani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

grati.ela eu nu le invidiez pe cele care au plecat. au lasat in urma familii, parinti si au decis sa o ia de la capat intr-o alta lume. Numai ele stiu cat au strans din dinti sa reuseasca si bravo lor.
Poate par cinica dar ati fost vreodata in Africa? habar nu are lumea in RO ce inseamna sa mori de foame. Nu zic ca tb sa fim la nivelul Ciad-ului Doamne fereste dar dupa ce vii de acolo discutia asta mi se pare putin exagerata.

Marina



eu am fost in Africa, in Africa de sud. acolo sa vezi mame cu copii atarnati de gat cum muncesc la camp sau spala rufe.... si cred ca au si ele drepturi, cel putin pe alea fundamentale, ale oricarui om. dar din pacate in foarte multe locuri sunt tratate ca niste sclave. si asta in mileniul 3.



Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA


M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andries
Plus ca acum la privat ... eu va spun ca stiu situatia: li se spune clar sa nu vina inapoi ca le disponibilizeaza, sa astepte sa mai treaca (ccc) criza.


Din pacate nu prea te primesc inapoi la serviciu acum, ca nu au nevoie de personal si ei nu-s obligati. Locuri noi de munca nu-s. Iar 600 ron sunt chiar sub pragul de supravietuire.




Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
am tot ce am visat

Delu Prichindelu'
Prichinduta

Speranta si incredere pentru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui maracine

nu poti sa te intorci in campul muncii, pentru ca nu ai cu cine sa lasi copilul. solutiile sunt foarte putine si nu mai sunt decat 2 saptamani.

Nu este adevarat ... solutiile vor aparea din disparare. Pensionarii care si ei sunt atinsi de criza, vor fi dispusi sa aiba grija de copii - sa nu imi spuneti acum ca toti pensionarii, educatoarele si toata lumea in afara de mama copilului, sunt psihopati ...

Astea sunt niste povesti sincer..O mare parte din pensionari traieste la tara.De ce copii sa aiba grija?Dar cei care sunt bolnavi?Deja ca au 3mil vechi pensia le mai ia si din aia si trebuie sa gaseasca solutii din disperare.
Economii trebuie sa se faca in alta parte nu aici.

Cait
http://biomonde.ecosapiens.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Andries,

he he ..am eu in jur inca 5 exemple ca ale tale...cand zic pensionari zic PENSIONARI, 65 + ani, stagiu complet si toate alea. Pw astia pensionati pe boala la 40 de ani i-as verifica la sange, clar ca acolo e ceva putred

Apropo daca ma intrebati de jobul meu preferat...e manager de spital...nu am nici o tangenta cu domeniul asta dar sunt educata in spiritul P&L -ului ...uhuu cred sincer ca as face treba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani3lla spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea


Sigur ca nu e bine ...doar ca asta nu e un argument. Proasta administrare a fondurilor de stat nu ofera mamelor DREPTUL de a sta acasa 2 ani pe 85%. Daca vecinul fura, asta nu imi da si mie dreptul sa fur ...

In loc sa ne inverzim de furie ca aia isi schimba masinile la 1 ani, in loc sa stau la mila statului sa imi dea si mie un banut cum ii da si aluia masina noua, mai bine ma apuc si muncesc ca sa imi castig singura bani astia.


Asta este ultimul raspuns pe care ti-l mai dau pentru ca vad ca deja ai o idee fixa cum ca noi stam si ne milogim de cineva sa ne tina acasa.Faza pe care voi nu o intelegeti este ca nu poti sta sa fii bataia de joc a unor dobitoci care iti ia si pielea de pe tine sa iesim din criza si ei nu contribuie cu nimic ba mai mult ne sfideaza facand publice niste investitii de care s-ar putea lipsi pana ce tara ajunge pe un fagas normal.Asta e ideea pe care voi nu vreti sa o intelegeti....sau poate ar trebui sa ne exprimam in engleza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maracine spune:

exact sunt in aceeasi situatie. firma mea are probleme, nu-si permit sa ma plateasca daca revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui turturica

Citat:
citat din mesajul lui unducthable

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta




P.s. oare toti pensionarii din romania, care sunt mai multi decat populatia activa , nu au nepoti?






alina


da, da o parte mare din pensionarii din romania va au pe voi de copii , sunt parintii vostri , si azi pensionarii au avut o zi f grea si josnica




bun, si daca ar fi de ales intre reducerea indemnizatiilor mamelor si reducerea pensiilor, ce anume ati alege voi?

Mami de Mara (19.08.2008)


Nu poti privi lucrurile asa simplist. Nu asa ar trebui aduci bani la buget, ci taiand cheltuielile inutile si muuuuuuulte pe care le tot fac.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
am tot ce am visat

Delu Prichindelu'
Prichinduta

Speranta si incredere pentru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Citat:
citat din mesajul lui dani3lla

Citat:
citat din mesajul lui buflea


Sigur ca nu e bine ...doar ca asta nu e un argument. Proasta administrare a fondurilor de stat nu ofera mamelor DREPTUL de a sta acasa 2 ani pe 85%. Daca vecinul fura, asta nu imi da si mie dreptul sa fur ...

In loc sa ne inverzim de furie ca aia isi schimba masinile la 1 ani, in loc sa stau la mila statului sa imi dea si mie un banut cum ii da si aluia masina noua, mai bine ma apuc si muncesc ca sa imi castig singura bani astia.


Asta este ultimul raspuns pe care ti-l mai dau pentru ca vad ca deja ai o idee fixa cum ca noi stam si ne milogim de cineva sa ne tina acasa.Faza pe care voi nu o intelegeti este ca nu poti sta sa fii bataia de joc a unor dobitoci care iti ia si pielea de pe tine sa iesim din criza si ei nu contribuie cu nimic ba mai mult ne sfideaza facand publice niste investitii de care s-ar putea lipsi pana ce tara ajunge pe un fagas normal.Asta e ideea pe care voi nu vreti sa o intelegeti....sau poate ar trebui sa ne exprimam in engleza?

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
DANA fericita de botos Denis Andrei - 09.06.09 a se citi de la coada la cap



Chiar netraind in RO sunt de acord cu tine cand vad cum se gestioneaza banii.

Cait
http://biomonde.ecosapiens.ro/

Mergi la inceput