NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 64

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ruxij, da' vad ca raspunzi absolut tuturor mesajelor, fie ca sunt adresate tie sau nu . Pt linistea ta, cand am spus "benevol", substratul a fost altul.
Bineinteles ca masura cu indemnizatia va fi obligatorie.


10+
mutatia MTHFR C677T heterozigota + mutatia protrombinica (G20210A) heterozigota + mutatia PAI 4G/4G homozigota
insuficienta venoasa cronica bilaterala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

Citat:
citat din mesajul lui magdalena67


..., de ce nu ati fost la fel si la alegeri? de ce nu ati venit sa spuneti aici pe forum cum o parte din romanii de afara ati fost mituiti cu 20-30 de euro sau dolari sa puneti o stampila?
si sa nu spuneti ca nu este adevarat, pentru ca in mare parte asa s-a intamplat.


Nu pot sa spun decit atit: jenant.
Brava mie ca m-am deplasat 3 ore pina la Berna ca sa pun stampila aia pentru cica 20-30 de euro. Mi-oi fi scos banii de benzina?
In rest, ramin in continuare socata de ura impotriva diasporei, atita energie negativa cheltuita in mod absolut inutil. Si remarc ca atunci cind vrem comparatii pozitive vrem sa stim cum e in afara tarii, insa cind e vorba de comparatii nefavorabile, nu stiu, nu ma intereseaza, sa fie la ei la straini acolo.

Mami de Mara (19.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

ruxij, da' vad ca raspunzi absolut tuturor mesajelor, fie ca sunt adresate tie sau nu . Pt linistea ta, cand am spus "benevol", substratul a fost altul.
Bineinteles ca masura cu indemnizatia va fi obligatorie.


10+
mutatia MTHFR C677T heterozigota + mutatia protrombinica (G20210A) heterozigota + mutatia PAI 4G/4G homozigota
insuficienta venoasa cronica bilaterala

N-am stiut ca am voie sa raspund doar mesajelor care imi sunt direct adresate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui gonghy

Chit ca mi-o iau chit ca nu da asa m-am saturat de piticania aia de la guvern care crede ca,daca e painea si cutitul la el in mana poate sa faca ce vrea cu populatia asta....din rahatul de 42 RON care ii primeau copilasii astia printre care se numara si fii'mea de 3 ani si 8 luni mai vrea sa ia 15%??????
Imi e rusine ca traiesc in Romania poate sa spune cine ce'o vrea....mi-e sila sa vad asa ceva...nu pot sa spun decat sa-si ia lumanari de aia 15% si sa isi aprinda la cate blesteme o sa-si primeasca.
Degeaba ne agitam noi,strigam,ne zbatem,vorbim pt ca totul e in van totul se va face tot cum vor astia de la putere...aveam "prea multi bani" RUSINE SA VA FIE DOMNILOR GUVERNANTI ca nu a-ti stiut sa conduceti tara !!!


Varsta Maya Maria (19.09.2006)
Povestea zanei Maya Maria
Poze cu noi


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Povestea unui licurici

www.onetruemedia.com/shared?p=71585c4d21b636217c488f&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete cu noi

"Fericirea este o minge de fotbal,cand este aproape o lovesti cu piciorul,cand este departe alergi dupa ea!!"





NU se reduce alocatia ptr copii!!!!!!!!! si nici macar de banii de CIC nu se stie inca.......



Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA


M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

da, dar vor tine cont de impactul social . adica sunt convinsa ca nu vor reduce indemnizatia la 600, pentru ca sunt constienti ca nu poti creste un copil cu suma asta.

nu s-a votat nimic inca dar deja se vad cu casele pierdute.

ideea nu a inteles-o insa mai nimeni, din pacate.
( asta cu frustarile revarsate de diaspora mi se pare replica de gradinita, dar e de inteles ca avem copii mici)

P.s. oare toti pensionarii din romania, care sunt mai multi decat populatia activa , nu au nepoti?






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Sincer cred ca indemnizatia ca si % din salariu este absolut corecta..numai ca relatia dintre ce cotizez si indemnizatia de crestere a copilului nu e direct proportionala asa cum incercati sa sugerati



Marina


E adevarat Marina, dar daca asteptam intai sa cotizeze suficient incat sa se califice pentru un 85% ...vor lua indemnizatie numai mamele peste 30 si ceva de ani. Ori perioada ideala pentru conceperea unui copil este intre 23 si 27 de ani conform cu toate studiile medicale de pe lumea asta, intre 28 si 35 ai niste riscuri, iar peste 35 deja trebuie sa faci anumite analize.

E mai eficient sa dai banii aia (in medie 250euro*24) la 24 sau 25 de ani, da stiu...au muncit numai 12 luni ...dar pe urma proaspetii parinti in mare majoritate tot vor pune osul la treaba si vor cotiza la buget, ba vor munci mai mult ca sa-si creasca bebele...asta daca nu-si iau lumea in cap si emigreaza pe capete.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

mai, mai, mai... cum stam noi aici si asteptam verdictul cu sufletul la gura sa se rezolve cumva nedreptatea asta... ca la un meci al unei echipe favorite asteptam scorul...

ce amuzant ar fi sa se micsoreze cu 15% asa cum se vehiculeaza...
va suferi cineva o deceptie crunta? sper sa nu fie victime colaterale!

hai sa va spun ce-am cumparat eu la copilasi din banii primiti de la stat, vaaaaaii nu va puteti inchipui...

sau mai bine nu?

s-a pus un nod in gat cuiva?

sper ca nu...

e dreptul meu, castigat prin lege, lege date de autoritati, la un moment dat... lege care daca va fi schimbata, legal nu poate decat incepand din acel moment si nu retroactiv, daca stiti care e sensul cuvantului "lege"... un drept castigat prin lege e ca un contract, ca sa exprim pe intelesul tuturor... un contract care trebuie onorat... un contract care se reziliaza numai in anumite conditii, in lege sunt specificate care sunt acelea: de exemplu daca eu as incalca "obligatiile contractuale", sa am alte venituri, etc etc...

aaa, apropo, aceasta lege nu a fost data pentru sporirea natalitatii, ea a fost initiata de o femeie deputat si a fost pur electorala. punct.


***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Eu am crescut un copil cu 85% din salariu sau cat mama naibii se dadea in 2002 si unul cu 600 in 2004. Asa ca stiu ambele tabere.



Marina


With all due respect, 600 de lei in 2004 NU e totuna cu 600 de lei in 2010.
Inteleg ca trebuie sa se faca economie, dar alta solutie nu era? Daca se reducea plafonul la 2000 de lei, nu se economisea? Sau daca s-ar taia 10% din indemnizatie? Chiar sa se revina la 600 de lei sa fie unica solutie?!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
1 AN!
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Citat:
citat din mesajul lui Andries
[Eu cred ca exista bugete din care ar trebui sa se reduca cu prioritate, dar clientela politica se va opune sa i se "taie cascavalul". Sa ne amintim numai de "eRomania" sau partia de ski a dnei Udrea sau achizitiile de bauturi alcoolice pentru administratie/case de odihna.
Eu pe astia i-as lua la bani marunti, dar relatiile transpartinice sunt atat de puternice incat nu vrea nimeni sa deschida cutia pandorei, ar cadea toti ca un castel de carti.
Andries

Sper sa se opreasca in aceste momente grele, orice proiecte de acest gen, sau proiecte de constructii care nu's absolut necesare.

Ruxi asta e una din problemele cele mai dureroase, ca nu se opresc. Mai devreme la TV am vazut cum s-au apucat sa inalte bodurile de la spatiile verzi, in sect 6, motivul fiind sa nu se mai suie (cica) masinile pe spatiul verde. Si crede-ma ca la mine in sector sunt multe spatii verzi, dar n-am vazut pe nimeni, in atatia ani sa urce peste ele. Poate doar vreun nebun, dar pt asta nu cred ca se justifica cheltuirea atator bani, aiurea. Cica banii erau deja alocati...pai puteau sa-i dea spitalelor ca si asa sunt pe butuci. Tichie de margaritar ne trebuie, la cat suntem de amarati. Si exemplele ar putea continua. Lucrez si cu oameni de prin institutii destul de "sus puse" asa ca stiu multe....banci in parc de 4000 RON bucata, pixuri la Primarie de aproape 100 RON bucata, sa nu mai vorbim de alte cheltuieli absolut aiuristice (vezi sala de sport la Cucuietii din deal in satul natal al d-lui Boc...ca deh...la vremurile astea era nevoie...poate mai facem sport sa uitam de foame). Cu cheltuielile astea ce facem, n-ar fi mai corect sa le taie intai pe astea, si pe urma sa vedem daca mai e nevoie sa umble si la banii mamicilor/pensionariloe?

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, PARTY 3 ANISORI , de la 3 la 4 ani , Turcia 2009
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


bijuterii noi la UNIQUE BIJOUX


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maracine spune:

ba da. se reduc alocatiile cu 15% si indemnizatiile nu se stie cu cat: ori cu 15% sau sa se revina la 600. cel putin asa am vazut pe proiectul de ordonanta de la realitatea.

Mergi la inceput